Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, zabawa
ONS
Pielęgnacja

Zabawy z niemowlęciem

Wystarczy trochę dobrych chęci, piknikowy kocyk i kilka pomysłów na zabawę. Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto nasze podpowiedzi!

Kiedy nie trzeba się śpieszyć do domu (bo zimno, bo karmienie, bo wiatr albo deszcz), wtedy ma się mnóstwo czasu na rozrywkę! Zabawa na świeżym powietrzu rozwija wyobraźnię i koordynację ruchową maluszka, a do tego sprawia mu wiele przyjemności!

Puszczanie baniek mydlanych (od 5. miesiąca)
Ty puszczasz bańki, a maluch klaszcząc, próbuje je rozbić. Roczne dziecko może też próbować samo puszczać bańki.
Co to daje? Oglądanie baniek rozwija wyobraźnię malca, zaś dmuchanie ćwiczy mięśnie twarzy i dzięki temu jest pomocne w nauce mowy.

Gdzie jest mama? (od 8. miesiąca)
Schowaj się za drzewem albo za ławką, ale tak, by maluch mógł cię dostrzec. Jeśli ma z tym kłopoty, możesz zawołać do niego: „A kuku! Tutaj jestem!” i wychylić głowę.
Co to daje? Podczas tej zabawy malec ćwiczy orientację w przestrzeni, uczy się koncentrować na dłużej. Poza tym przekonuje się, że nawet jeśli cię nie widzi, ty nie znikasz na zawsze.

Budowanie i burzenie (od 9. miesiąca)
Zasady są proste: ty robisz babę z piasku, a maluszek ma za zadanie ją zburzyć. Możesz też pokazać mu, jak wcisnąć do babki kamyki albo szyszki – powstanie wtedy wspaniały piaskowy tort.
Co to daje? Zabawy w piasku wspaniale rozwijają sprawność rączek, zaś burzenie – tak samo jak budowanie – sprawia malcowi satysfakcję oraz kształtuje jego poczucie wartości.

Turlanie po trawie (od 6. miesiąca)
Ta stara jak świat zabawa na pewno spodoba się i twojemu dziecku! Delikatnie przetaczaj malca po gęstej trawie na boki tam
i z powrotem. Potem lekko pocieraj dłońmi i stopami dziecka o trawkę (takie miłe łaskotki stymulują zmysł dotyku). Zobaczysz, że nie minie zbyt dużo czasu, a maluszek zacznie się radośnie śmiać!
Co to daje? Maluch, turlając się, ćwiczy zmysł równowagi i na przemian rozluźnia i napina mięśnie.

Oglądanie skarbów (od 10. miesiąca)
Włóż do pudełka kilka kamyków, szyszkę, patyk. Przykryj pudełko chustką i namów malca, aby po kolei wyciągał skarby. Niech obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki albo toczy przed sobą.
Co to daje? Ta zabawa stymuluje zmysł dotyku, dzięki niej malec ćwiczy paluszki. Dziecko gromadzi też doświadczenia i uczy się, że np. szyszka jest szorstka, a kamień gładki.

Tropienie śladów (od 12. miesiąca)
Pokaż maluchowi, jak można na mokrym piasku palcami albo patykiem rysować linię. Możesz też np. wytyczyć trasę dla autek. Dzieci już od małego uwielbiają bawić się w piasku i taplać w błocie!
Co to daje? Rysowanie daje mnóstwo radości, a poza tym, ćwiczy koordynację wzrokową i uczy myślenia przyczynowo-skutkowego.

Karmienie ptaków (od 10. miesiąca)
Naucz malca odrywać malutkie kawałki bułki albo chleba tostowego i rzucać je przed siebie. Zabawa z pewnością nie znudzi się dziecku przez dłuższy czas, będzie zachwycone, widząc przed sobą gromadę gołębi czy wróbli!
Co to daje? W takich chwilach maluch jest bardzo blisko przyrody! Dziecko odrywając i rzucając okruszki, ćwiczy chwyt i koordynację wzrokowo-ruchową.

Pchnij i pociągnij (od 12. miesiąca)
Maluszek stawia już pierwsze kroczki? Zabierz na spacer pieska do pchania albo – jeśli malec dobrze trzyma się już na nóżkach – kaczuszkę do ciągnięcia. Możesz też zaproponować mu, aby pchał przez chwilę swój wózek (to poważne zadanie!).
Co to daje? Dziecko poznaje możliwości swojego ciała, ćwiczy również chodzenie i równowagę.


Konsultacja: Marta Ramm, psycholog dziecięcy, pracuje w Pracowni Terapii i Rozwoju.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka
Wychowanie
W co się bawić na dworze?
Dokądkolwiek byś się z dzieckiem nie wybrała na spacer, możesz mu zorganizować świetną zabawę. A wtedy zwykła przechadzka zamieni się w przygodę!

Chociaż dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą może go znudzić. A wtedy to, co powinno wam obojgu sprawić przyjemność, może stać się dla was uprzykrzonym obowiązkiem. Nie jest łatwo codziennie wymyślać nowe atrakcje na świeżym powietrzu – wykorzystaj więc nasze propozycje.   Zabawy na łące Zabawy na placu zabaw Zabawy w parku Zabawy nad jeziorem Zabawy na podwórku Zabawy w lesie Pomysły na zabawę z dzieckiem na łące Tu można biegać i skakać aż do utraty tchu! Możecie też na chwilkę zdjąć buty i brodzić po trawie na bosaka. Maszerowanie po trawie . Pokaż dziecku, jak różnie można chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, małymi lub dużymi krokami. Maszerujcie, spacerujcie na palcach lub ślizgajcie się. Raz szybko, a raz wolno. Możecie zabawić się też w naśladowanie sposobów, w jakie chodzą zwierzęta. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta. Zabawa w Indian. Rozstaw malutki namiot i zaproś maluszka do środka. Na początku pewnie będzie onieśmielony, ale już po chwili na pewno się rozbawi. Możecie malować sobie na twarzach indiańskie wzory albo wokół namiotu bawić się w berka. W co bawić się z dwulatkiem na placu zabaw? To raj dla dziecka – ale tylko wtedy, gdy bawi się z nim mama. Zobacz, co możecie tutaj wymyślić. Skakanie do piaskownicy. Postaw dziecko na kamieniu albo obramowaniu piaskownicy i złap je za obie ręce. Daj hasło: „Na miejsca, gotowi, hop!“ i pomóż maluchowi zeskoczyć. Twoje ręce powinny być na wysokości jego barków, tak by dziecko lądowało o własnych siłach. Bujanie na huśtawce. Bujaj smyka i baw się z nim np. w pokazywanie śmiesznych min. Spacer myszek....

maluch, zabawa, plaża, morze
Gry i zabawy
Nauka poprzez zabawę
Brykanie na świeżym powietrzu to nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na rozwój fizyczny i psychiczny malca. Co robić na dworze? Oto lekcje, które spodobają się smykowi.

Dlaczego warto jak najwięcej biegać, skakać, turlać się po trawie, kąpać się i budować zamki z piasku? Bo ruch nie tylko wzmacnia organizm dziecka, ale także pozwala maluchowi nauczyć się czegoś o sobie, innych ludziach i otaczającej go przestrzeni i przedmiotach. Ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale także dobra kondycja psychiczna oraz lepszy rozwój umysłowy. Dlatego podczas letnich miesięcy ruszajmy się całą rodziną! Harce na placu zabaw Jedną z pierwszych dziecięcych zabaw jest zjeżdżanie z podwórkowej zjeżdżalni. Żeby jednak poczuć wiatr na twarzy, dziecko musi najpierw wdrapać się po drabince, usiąść w odpowiednim miejscu, odepchnąć się, zjechać, a potem wstać i... wszystko zaczynać od nowa. Podczas wykonywania tych czynności kształtuje się odwaga i koordynacja ruchowa . Bujanie się na huśtawce czy kręcenie na karuzeli reguluje za to siłę napięcia mięśni tułowia, ramion i nóg. Stymuluje również układ przedsionkowy, który wpływa na koordynację naszych zmysłów – ruchu, dotyku, słuchu, wzroku. Wspinanie się na drabinki uczy planowania przestrzennego ruchu – dziecko musi zastanowić się, jaki ruch wykonać, by dostać się w konkretne miejsce. Warto więc malucha zachęcać do tego typu zabaw – zacząć od prostych, łatwych dla niego zadań, powoli zwiększając stopień trudności. Przez cały czas dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że mu się udaje. Jeśli smyk nigdy nie chce bawić się na podwórku, warto poradzić się specjalisty – psychologa, terapeuty integracji sensorycznej bądź rehabilitanta dziecięcego. Budowanie zamków z piasku Codziennie dotykamy czegoś gołymi dłońmi. A stopy? Są poszkodowane przez większość roku. I wielka szkoda, bo kryją w sobie receptory odpowiadające wszystkim narządom wewnętrznym. Dlatego latem maluch jak najczęściej powinien chodzić boso po piasku, kamieniach,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak