Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawa, niemowlę, mama
Pielęgnacja

Zabawa to świetna sprawa

Zabawa, która ma przynieść maluszkowi korzyść musi być przyjemna – i dla niego, i dla ciebie. Nauka i rozwój to tylko „efekty uboczne” waszych wygłupów na dywanie!
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Przewijanie? Przereklamowane, po kilku próbach mogłam to robić z zamkniętymi oczami. Karmienie? Trochę trudniejsze, ale też jakoś poszło. Najgorzej było z – jak to się mówi na koloniach – czasem wolnym. Maluszek przewinięty, nakarmiony, wyspany: tylko czekał, aby się z nim pobawić. A w mojej głowie była tylko pustka! Zabawa z niemowlęciem – myślałam – to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Nie mogę tego zepsuć. Muszę wybrać dla mojej córeczki coś edukacyjnego. Z drugim dnem. Wpajającego zasady życia w społeczeństwie. Przekazującego właściwe wartości. Kształtującego postawę etyczną. Ratunku!!! Okazało się, że znajome mamy mają podobne dylematy, ale na szczęście udało mi się znaleźć trzy takie, którym zabawa z niemowlęciem nigdy nie sprawiała trudności. Marta miała wtedy ośmiomiesięcznego synka i pracę na cały etat. Joasia po urlopie macierzyńskim zdecydowała się zostać w domu razem ze swoją córeczką. Kinga – samotna mama bliźniąt. Wszystkie, choć zabiegane i żyjące w wiecznym niedoczasie, zawsze znalazły czas (i siłę!) na zabawę z dziećmi. Ich sekret? Zwyczajnie i po prostu – robiły to, co sprawiało im radość. Zamiast skupiać się na walorach edukacyjnych, po prostu obserwowały, czego potrzebują ich dzieci i cieszyły się z bycia razem. To było to, czego szukałam! Poprosiłam, aby zdradziły mi swoje zabawowe hity.

Patrz mi w oczy!
Śmieszne miny, naśladowanie zwierząt albo przedrzeźnianie maluszka to świetna rozrywka dla was obojga. A do tego jaka rozwijająca! Podczas zabawy „twarzą w twarz”, maluszek uczy się np. odczytywać twoje emocje. Przygląda się też ruchom twoich warg i języka a potem próbuje je powtórzyć. Efekt? Szybciej gaworzy i wymawia pierwsze słówka!

DOBRY POCZĄTEK DNIA
Kiedy smyk jest wyspany i najedzony, wtedy jest najlepsza pora na turlanie się po dywanie albo słuchanie skocznych rytmów. Podczas ruchowych zabaw malec (oprócz oczywiście tego, że ćwiczy koncentrację i równowagę) śmieje się od ucha do ucha!

JOASIA: kręgle
Kasia zawsze uwielbiała toczyć piłeczkę, ale szybko mi się znudziło zwykłe przetaczanie tam i z powrotem. Nauczyłam więc moje prawie roczne dziecko zabawy kręglami! :) Ustawiałyśmy trzy puste butelki po wodzie albo budowałyśmy wieżę z klocków i starałyśmy się w nie trafiać piłką. Ja robiłam to z końca pokoju, Kasia siadała dwa kroczki od kręgli, walka więc była jak najbardziej wyrównana!

KINGA: domowa impreza
Zawsze lubiłam tańczyć i udało mi się tym zarazić moje dzieci – wystarczy włączyć muzykę, by zaczęły podrygiwać. Kiedy były małe, tańczyłam z nimi, trzymając je w ramionach. Gdy nauczyły się chodzić, tańczyliśmy razem w kółeczku. Pokazywałam im też, jak tańczy się „kaczuchy” albo jak wróbelki trzepoczą skrzydełkami w tańcu. Nie wiem, kto się lepiej bawił: one czy ja...

MARTA: tor przeszkód
Kiedy Staś nauczył się pełzać, pokazałam mu, jak przeciskać się przez tunel zrobiony z tekturowego pudełka. Od razu pokochał tę zabawę! Pełzał tam i z powrotem – nawet kilkanaście razy. Im był starszy, tym nasz tor przeszkód bardziej się rozrastał: doszły poduchy z sofy, drugi tunel ze zwiniętej luźno karimaty, schodek ze starej encyklopedii. Czasem mały musiał nieźle się nagłowić, aby znaleźć drogę od jednej ściany do drugiej :)

Jak rozwija się dziecko w 12. miesiącu życia? - film

pływanie niemowląt
Fotolia (kolaż SN)
Rozwój
Nauka pływania dla niemowląt – jak, kiedy, dlaczego? Radzi ekspert
Nauka pływania już dla niemowląt? Tak, to możliwe! Jak przygotować niemowlę do zabaw w głębokiej wodzie? Co się przyda na basenie? I właściwie – dlaczego warto? Pytamy Annę Kulę, instruktorkę pływania, założycielkę szkoły pływania dla niemowląt „Bąbelki pływają”.

Czy naprawdę można w jakiś sposób przygotować dziecko do pierwszych zajęć na pływalni? Przede wszystkim dobrze jest oswoić dziecko z wodą o temperaturze 31–32 o C. Jeśli tego nie zrobimy, to szybko nam na pływalni zmarznie, a dziecko marznące – to i płaczące. Jeżeli dziecko nie będzie miało przyjemności z basenu, to rodzice też szybko się zniechęcą, a szkoda, bo po pierwszych kilku lekcjach zabawa w wodzie staje się dla niemowląt wielką frajdą. Jak takie oswajanie powinno wyglądać? W mojej szkole radzimy rodzicom już przy zapisach, żeby po pierwsze, powoli, ale systematycznie obniżali temperaturę wody w wannie . Po drugie, by wydłużyli czas kąpieli niemowlęcia, nawet do pół godziny. I po trzecie, żeby postarali się, by kąpiel nie kojarzyła się dziecku wyłącznie z wyciszeniem, ale z zabawą. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest kąpać przez pół godziny trzymiesięczne dziecko w wanience, ale przecież rodzic może wejść z nim do dużej wanny, położyć je sobie na brzuchu czy na klatce piersiowej i też się zrelaksować. Nawet jeśli ten mały człowiek ma tylko trzy miesiące, to kto powiedział, że nie może już bawić się w wodzie? Przecież można zrobić mu miły deszczyk z natrysku na brzuszek, na plecy, rączki… Wrzucić pierwsze zabawki. Trzymiesięczne dziecko jest już na tyle duże, aby chodzić na basen? Jak najbardziej, choć zawsze mówię rodzicom, że jeśli jeszcze sami nie czują się gotowi, to niech się nie śpieszą. Basen ma być dla całej rodziny zabawą, a nie źródłem stresu. Jeżeli jednak chodzi o kwestie zdrowotne, to trzy miesiące wystarczą, by np. układ odpornościowy niemowlęcia się wzmocnił. Najmłodsze dziecko w mojej szkole miało dwa miesiące i tydzień, ale to był bardzo chory maluszek, dla którego pływalnia była sposobem rehabilitacji i wspomagania rozwoju. Pływanie wspomaga rozwój także zdrowego dziecka?...

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka
AdobeStock
Rozwój dziecka
Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka (zabawy i wierszyki)
Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka wcale nie muszą być nudne i żmudne. Najlepiej, by ćwicząc mowę, dziecko dobrze się bawiło. Przedstawiamy propozycje zabaw i wierszyków do ćwiczeń logopedycznych dla przedszkolaków.

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka opierają się nie tylko na trenowaniu języka, lecz także na ćwiczeniu pamięci wzrokowej czy prawidłowym oddychaniu. Logopeda Małgorzata Stanoch przygotowała zestaw ćwiczeń i zabaw logopedycznych, które pomogą dziecku w wieku przedszkolnym w rozwoju mowy.  Spis treści: Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka Wierszyki logopedyczne Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków proponowane przez logopedę Małgorzatę Stanoch to: Zabawa na pamięć wzrokową Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Pośrodku rozłóż wspólnie z dzieckiem sześć przedmiotów (jeden obok drugiego), np. klocek, misio, lalka, książeczka, kredka, wiaderko. Nazwijcie je. Następnie poproś dziecko o to, aby zapamiętało ich nazwy i zamknęło oczka. Ty w tym czasie schowasz jedną z nich za siebie. Zadanie dla dziecka: dziecko odgaduje, której zabawki brakuje. Pochwal je, gdy mu się uda. Gdy zabawa sprawi mu trudność, pociesz, mówiąc, że za pierwszym razem zawsze jest trudniej i powtórzcie zabawę raz jeszcze. Możecie zamieniać się rolami, wtedy twoje dziecko będzie miało podwójną radość z zabawy. Zabawa na rozwijanie słownictwa Tę zabawę możesz stosować w każdej domowej sytuacji, np. podczas posiłku, kąpieli, porządkowania pokoju, ubierania się dziecka. Zadanie dla dziecka: nazywanie przedmiotów i podawanie ich rozmaitych cech. Ty mówisz np.: „Zobacz, tu leży klocek, to duży klocek, znajdź inny klocek”. Dziecko szuka i znajduje, krzyczy: „Mam mały klocek!”. Ty mówisz: „Brawo! A jaki jeszcze może być klocek?”. Dziecko mówi: „Czerwony”. Zobacz także: Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dziecka. Wywiad z ekspertem Zabawy logopedyczne na prawidłowe oddychanie Zabawa logopedyczna „Kto strzeli gola?”: Usiądźcie...

basen, woda, dziecko
Pielęgnacja
Hop do wody
Kusi cię, aby popluskać się z malcem w jeziorze albo morzu? Nic dziwnego, to wielka przyjemność! Oczywiście pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujecie.

Dzikie kąpieliska i plaże jednego sezonu? Nie, dziękuję! Dziecko powinno kąpać się tylko w strzeżonych i oznakowanych miejscach. Warto też zadbać dodatkowo jeszcze o kilka spraw, aby maluszek przywiózł z plaży tylko dobre wspomnienia. Swoim doświadczeniem dzielą się rodzice maluchów oraz trenerzy pływania niemowląt. NAD JEZIOREM Moja Kasia uwielbia jeździć do babci na Mazury. Ale w zeszłym roku spotkała nas przykra przygoda. Kasia bawiła się jak zwykle na brzegu, gdy nagle usłyszałam płacz i: „Mamo, boli!”. Mała miała krwawiącą stópkę, bo nastąpiła na zakopany w piasku kawałek szkła. Trzeba było założyć szwy, a nasze wakacje skończyły się już trzeciego dnia. Joanna, mama dwuletniej Kasi Nasze rady: Aby pobyt nad jeziorem był bezpieczny i pełen wrażeń, wybieraj czyste i strzeżone plaże. Przed wejściem do wody warto też poprosić ratownika, aby zwracał na was uwagę. - Włóż dziecku gumowe buciki.Uchronią je przed ostrymi kamykami i szkłem. Jeśli maluszek nie skończył jeszcze trzech lat, zakładaj mu buciki zapinane na pasek, starszak może chodzić w basenowych klapkach. - Zwróć uwagę na oznakowania. Strefa żółtych bojek przeznaczona jest dla niedoświadczonych pływaków, bo tu głębokość wody wynosi 1,1 m. Nigdy nie wypływaj z dzieckiem na głęboką wodę. - Kup okularki do pływania, a maluch będzie mógł oglądać ławice ryb, wodorosty, muszelki na dnie jeziora. NAD MORZEM Antek to urodzony pływak! Mógłby w wodzie siedzieć do wieczora. Ale kiedy mój mąż pozwolił synkowi na dłuższy pobyt w morzu, mały wyszedł wreszciez wody po trzech godzinach, zmarznięty do szpiku kości i... opalony na czerwono. Skórę leczyliśmy kilka dni, a anginę, jakiej dostał mały, przez ponad tydzień. Aneta, mama trzyletniego Antka Nasze rady: Nad morzem często mocno wieje, a woda jest chłodna. Dlatego kąpcie się tylko w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak