Nie masz już pomysłu na zabawę z niemowlęciem? Znudziły mu się wszystkie zabawki lub nie masz przy sobie żadnych zabawek? Te zabawy, znane od pokoleń, sprawdzają się w każdych okolicznościach. Warto o nich pamiętać szczególnie podczas wyjazdu z dzieckiem, gdy czekacie na wizytę u lekarza lub w innych nietypowych okolicznościach, gdy niemowlę trzeba szybko rozbawić.

Reklama

Idzie rak, nieborak

Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak
Mówiąc ten wierszyk, jednocześnie wędruj po ciele maluszka palcami. Na koniec bardzo delikatnie uszczyp jego skórę, głośno się przy tym śmiejąc.

Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Dziecko osłuchuje się z prostym, rymującym się tekstem. To też świetny sposób, jak rozwijać pamięć dziecka (można to robić w każdym wieku). Niemowlę szybko zaczyna się orientować, co nastąpi po słowie „znak”. Uaktywnia całe ciało (napina je w oczekiwaniu na znajomy finał, a potem – śmiejąc się – rozluźnia).

Kosi, kosi łapci

Kosi, kosi łapci, pojedziem do babci.
Babcia da nam mleczka, a dziadek ciasteczka.

Bierzesz rączki dziecka w swoje dłonie i łączysz je w rytmie śpiewanej piosenki, delikatnie klaszcząc.

Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Dziecko uczy się też zapamiętywania prostych wierszyków, ćwiczy pamięć. Uczy się także mówić. Gdy dziecko samodzielnie zaczyna klaskać, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

Zobacz także

Jedzie, jedzie pan

Jedzie, jedzie pan, pan, na koniku sam, sam.
Przez góry, przez góry, przez lasy, przez lasy, róóów!

Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Rytmicznie, ale bardzo lekko podrzucaj je na kolanach. Przy słowie „rów” lekko rozłączasz nogi, by dziecko mógo pomiędzy nie „wpaść” (oczywiście przez cały czas trzymasz niemowlę mocno pod paszkami).

Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Zabawy, podczas których niemowlę kołysze się albo podskakuje, doskonalą jego zmysł równowagi. Są ważne dla rozwoju układu nerwowego niemowlęcia. Uczą także dziecko zaufania do rodziców.

Pokaż oczko, pokaż nosek

Poproś dziecko, by pokazywało części ciała. Na początku sama poprowadź jego rączkę. Głośno oklaskuj każdy jego sukces.
Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Dzięki tej zabawie maluch poznaje własne ciało, a także ćwiczy koordynację. Trenuje rozumienie i wypełnianie poleceń.

Jak mówi piesek?

Jak mówi piesek (kotek, koń, krówka? Baw się z niemowlęciem w naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Możesz to robić podczas oglądania książeczek, na spacerze.
Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Niemowlę ćwiczy pamięć oraz mówienie. Taka zabawa to świetny sposób na uczenie dziecka mowy i świetna zabawa logopedyczna. Niemowlę ćwiczy mięśnie języka, krtani, ust.

Reklama

Sprawdź też zabawy z niemowlakiem, które mogą być dla niego niebezpieczne

Reklama
Reklama
Reklama