Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
znamię, niemowlę
Pielęgnacja

Znaki na skórze dziecka

Każda mama odczuwa niepokój, gdy na skórze dziecka znajdzie znamię. Szukamy odpowiedzi, jak należy postąpić po takim odkryciu.

Skórze noworodka daleko do ideału. Ten fakt jesteś w stanie szybko zaakceptować. Uczysz się właściwej pielęgnacji i z dumą patrzysz, jak z każdym dniem skóra maluszka wygląda ładniej. Jeśli jednak zobaczysz na niej jakieś plamy, które lekarz nazwie znamieniem, zaczynasz się martwić. W większości przypadków zupełnie niepotrzebnie.

Znamiona obejmują wszystkie warstwy skóry. Niektóre są widoczne w chwili narodzin, inne pojawiają się w pierwszych miesiącach. Ich liczba zależy od genów, podobnie jak kolor oczu, włosów, karnacja. Mogą mieć różną barwę i kształt. Większość nie jest groźna, a część znika w miarę dorastania dziecka.

ZNAMIĘ W KOLORZE ŁOSOSIOWYM
Takie znamiona – bladoróżowe lub koralowe – są najczęstsze. Pojawiają się u około 70 procent noworodków. Najważniejsze, że nie są groźne. Mogą być umiejscowione na czole, powiekach, karku, w okolicy krzyżowej. Zazwyczaj ciemnieją, kiedy dziecko mocno płacze, krzyczy.
Czy znikną? Można powiedzieć, że do drugiego roku życia bledną, choć wcale nie zmieniają barwy. To skóra wraz z rozwojem dziecka nabiera intensywniejszego kolorytu, przez co znamię staje się mniej widoczne.
Co robić? Nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie przejmuj się, jeśli znamię, o którym już zapomniałaś, znów się uwidoczni, zdarza się to np. przy wysiłku lub kiedy dziecko płacze.

ZNAMIĘ W KOLORZE PURPURY
Tego rodzaju znamiona naczyniowe płaskie, purpurowoczerwone, pojawiają się rzadko. Ma je jedynie około pół procenta noworodków. Są widoczne zaraz po urodzeniu. Mogą wystąpić w niemal każdym miejscu na ciele. Jeśli dziecko ma je na twarzy, powinien to obejrzeć lekarz.
Czy znikną? Niestety nie. Znamiona naczyniowe płaskie są widoczne przez całe życie.
Co robić? Jeśli znamię nie zmienia wyglądu, nie trzeba nic z nim robić. Usunięcie jest możliwe za pomocą lasera, gdy dziecko będzie starsze.

ZNAMIĘ W KOLORZE TRUSKAWKI
Naczyniowe znamię wrodzone w postaci miękkiej, wypukłej plamy w kolorze truskawki może być małe jak pieg lub duże jak spodek. Występuje dość powszechnie u jednego na dziesięcioro noworodków. Część dzieci rodzi się z nimi. U niektórych maluchów pojawia się dopiero po pewnym czasie. Najpierw widoczne są małe czerwone plamki. Znamiona tego typu rosną do 6–12. miesiąca życia.
Znacznie rzadziej występuje tzw. naczyniak krwionośny jamisty. Zwykle ma kolor niebieskawoczerwony. Jest grudkowaty i ma mniej wyraźny kontur niż znamię naczyniowe wrodzone. Może też głębiej wnikać w tkanki.
Czy znikną? Na pewno będzie je widać w ciągu pierwszego roku życia. Znikną dopiero później. Przed upływem drugiego roku życia ustąpi do 25 procent tych znamion, przed czwartym – do 70, a powyżej szóstego – około 95 procent.
Po naczyniakach krwionośnych może zostać ślad na skórze w postaci malutkiej blizny albo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Nie jest to jednak zmiana, która w jakiś szczególny sposób rzuca się w oczy, ale trzeba liczyć się z tym, że skóra w tym miejscu może wyglądać trochę inaczej. Przez jakiś czas plamy te mogą się nieco powiększać, a potem bledną i przestają być widoczne.
Co robić? Najlepiej nic. Znamion tego typu nie trzeba ani operować, ani usuwać. Same bledną i znikają najczęściej między 2. a 12. rokiem życia. Jeśli jednak zauważysz niepokojące zmiany (znamię rośnie cały czas lub zmienia kolor), zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Poproś go o interwencję także wtedy, gdy zmiana znajduje się w miejscu, w którym może przeszkadzać (np. na powiece).

ZNAMIĘ W KOLORZE KAWOWYM
Takie znamiona rzadko widać na skórze dziecka po narodzinach. Jeśli jednak wystąpią, to najczęściej mają kolor jasnobeżowy (kawy z mlekiem) i mogą być umiejscowione na różnych częściach ciała. Zdarzają się czasem sytuacje, że dziecko rodzi się z dużymi znamionami barwnikowymi w odcieniu brązu.
Czy znikną? Zmiany tego typu pozostają na skórze, lekarze zalecają, aby je obserwować.
Co robić? Nie wymagają specjalnego sposobu postępowania.

To może być rumień
W 2–3. dobie po porodzie pojawiają się na skórze czerwone plamy (czasem też krostki). To rumień toksyczny noworodków, który ustępuje zwykle sam w 7–10. dniu.
Co robić? Nie przegrzewaj dziecka, utrzymuj w domu temp. 20–21°C. Nie kąp maleństwa w za ciepłej wodzie (powinna mieć ok. 37°C).


Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

jak badać znamiona
Mama
Czerniak - to musisz o nim wiedzieć!
Każdego roku ponad 3 tysiące Polaków słyszy diagnozę: czerniak. 1/3 z nich umiera. Zachorowań przybywa każdego roku. Przeczytaj, żeby chronić życie swoje i swoich bliskich.

Co to jest czerniak skóry? Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry . Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy .  Czerniak: kto jest w grupie ryzyka? Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które: Doznały oparzeń słonecznych , szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem , używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Mają wiele znamion barwnikowych , pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka , zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak. nie opalają się łatwo lub wcale mają jasną karnację , liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystają z solarium . Chodzenie do solarium powinno być...

noworodek, znamiona na ciele
Zdrowie
6 najczęstszych znamion u dzieci
Znamiona na ciele noworodka mogą cię niepokoić. Czy słusznie? Sprawdź, jakie znamiona możesz zobaczyć na dziecięcej skórze i które z nich powinnaś pokazać lekarzowi.

1. Pieprzyki na ciele noworodka Wyglądają jak malutkie brązowe punkciki. Pieprzyki występują bardzo często i nigdy nie znikają. Nie powinnaś się nimi przejmować, jeśli jednak twoje dziecko ma ich dużo, zwróć na to uwagę pediatry. 2. Naczyniowe znamię wrodzone na ciele noworodka Wygląda zazwyczaj jak miękka wypukła plama, w kolorze truskawkowym. Może mieć różne wielkości. Czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach po urodzeniu. Występuje średnio u jednego na dziesięć noworodków. Znamiona te mogą się powiększać, ale w końcu zbledną przybierając szaroperłowy kolor. Naczyniowe znamiona wrodzone całkowicie znikają między piątym a dziesiątym rokiem życia. Najlepiej nie leczyć tych znamion, tylko poczekać, aż same znikną. Lekarz może zalecić jednak prostą terapię, czyli uciskanie i masaż , co często przyspiesza zanikanie znamienia. Jedynie niektóre przypadki wymagają bardziej radykalnych zabiegów czy nawet usunięcia. 3. Naczyniak krwionośny jamisty lub jamisty żylny na ciele noworodka Występuje bardzo rzadko, tylko u jednego noworodka na sto. Ma kolor niebieskawoczerwony, jest grudkowaty. Zanika wolniej niż znamiona wrodzone i częściej wymaga leczenia. Sprawdź, na co uważać, gdy dziecko ma naczyniaki 4. Znamię naczyniowe płaskie na ciele noworodka Jest już widoczne tuż po porodzie , ma kolor purpurowoczerwony i może występować w różnych miejscach na ciele. Nigdy nie blednie całkowicie. Leczenie laserem zwykle poprawia wygląd znamienia. Zasięgnij porady lekarza, jeśli coś cię niepokoi w wyglądzie znamienia. 5. Wrodzone znamiona barwnikowe na ciele noworodka Przybierają kolor od jasnobrązowego do prawie czarnego. Mogą być pokryte włoskami. Zaleca się usuwanie większych znamion, ponieważ mogą być złośliwe. 6. Obrzęk łososiowy rogówki u noworodka Plamy w kolorze łososiowym mogą występować na górnych...

Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama
Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE
Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia   Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to:  A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak