Jeśli w ciąży czytałaś wiele książek o niemowlętach, tuż po porodzie myślałaś zapewne, że wszystko już wiesz. Nic bardziej mylnego! Przygotuj się na to, że twoje dziecko będzie zdumiewać cię czymś nowym prawie codziennie i będzie to jedna z tych rzeczy, za które każdego dnia będziesz kochać je jeszcze bardziej (nawet jeśli wydaje ci się to całkowicie niemożliwe, żeby kochać je jeszcze bardziej niż dziś). Tymczasem my przygotowaliśmy dla ciebie listę 10 przedziwnych i całkiem niewiarygodnych faktów na temat niemowląt – naprawdę robią wrażenie.
10 zdumiewających faktów o niemowlętach
Ciekawostki o niemowlakach:
- Do ok. 7 miesiąca dziecko potrafi oddychać i połykać w tym samym czasie. Nic takiego? To spróbujcie to zrobić!
- Zmieniają kolor oczu. Jeśli nie mają być niebieskie, zaczną się zmieniać około 6 miesiąca (no dobrze, to pewnie wiesz, ale dalej będzie bardziej zaskakująco!).
- Niemowlęta mają więcej kości niż dorośli ludzie. Rodzą się z 270 kośćmi, a dorośli mają ich 206. Jak to możliwe? Część z nich się zrasta (np. kości czaszki).
- 30 tysięcy kubków smakowych – niemowlęta mają ich 3 razy więcej niż dorośli, a na dodatek są ulokowane nie tylko na języku, ale i na podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków.
- Niemowlę, które ma bliźniacze rodzeństwo, ma dwa razy większe szanse być leworęczne niż dziecko z ciąży pojedynczej (22 proc. do 10 proc.)
- Niemowlęta mają różny akcent. Jeszcze zanim nauczą się mówić, dzieci gaworzą z akcentem swojego języka ojczystego. To niezwykłe, ale uczą się intonacji swojego języka już w łonie matki.
- W pierwszym roku życia niemowlę potroi swoją wagę wyjściową i wszyscy będą się z tego cieszyć. A gdybyśmy my tak spróbowały?
- Niemowlęta przez pierwsze 4 miesiące życia nie czują smaku soli. Najprawdopodobniej jest to związane z rozwojem pracy nerek, które dopiero wtedy zaczynają wydalać sód.
- Ludzkie niemowlęta to jedyne naczelne, które uśmiechają się do swoich rodziców(!)
- Niemowlę zużywa średnio 2,7 tys. pieluszek w pierwszym roku życia
Zobacz także:

Olej kokosowy, oprócz tego, że przydaje się podczas gotowania, jest naturalną alternatywą dla wielu drogeryjnych i aptecznych kosmetyków dla dzieci i niemowląt. Jeśli lubisz naturalne kosmetyki, możesz używać oleju kokosowego w codziennej pielęgnacji swojego niemowlaka i starszego dziecka. Olej kokosowy nadaje się do masażu, pomaga na trądzik niemowlęcy i egzemę , może służyć jako krem do pupy, zapobiegający odparzeniom. Czy wiedziałaś, że oleju kokosowego można też używać do masażu dziąseł ząbkującego dziecka i jako pasty do zębów? Przedstawiamy 9 najlepszych zastosowań oleju kokosowego w pielęgnacji niemowląt i dzieci. Olej kokosowy w pielęgnacji niemowląt i dzieci Olej kokosowy możesz stosować następująco: jako krem ochronny do pupy do masażu niemowlęcia jako pastę do zębów i do masażu dziąseł na trądzik niemowlęcy w przypadku zmian skórnych typu egzema do kąpieli zamiast płynu na ukąszenia owadów na ciemieniuchę na podrażniony od kataru nosek (zewnętrznie) Zobacz też: 9 zastosowań oleju kokosowego dla mam i kobiet w ciąży [WIDEO] Sprawdź opinie na temat dostępnych olejów kokosowych Kosmetyki z natury

Sen niemowlaka nie zawsze jest taki, jak byśmy chcieli – bywa płytki, nerwowy i... bardzo krótki! Ale czy istnieje jakaś konkretna liczba godzin, ile powinno spać niemowlę? Czy częste wybudzanie się maluszka zawsze oznacza głód? A może nie chce spać, bo ma za twardo i przydałaby mu się poduszka? Wyjaśniamy, które ze znanych twierdzeń na temat snu niemowlaka to tylko zwykłe mity. Sen niemowlaka Będąc w ciąży, czytałaś, że niemowlę w pierwszych tygodniach życia przesypia większość doby, a tymczasem twój maluszek ma ledwie półgodzinne drzemki, łatwo się wybudza i czasami usypianie go trwa dłużej, niż sam sen. Mit 1. Każde niemowlę powinno spać tyle, ile napisano w mądrych książkach Z zapotrzebowaniem na sen jest tak, jak z apetytem: każde dziecko jest inne i śpi tyle, ile potrzebuje. Choć są książkowe wytyczne na temat tego, ile powinno spać niemowlę , należy traktować je jako pewien uśredniony wzór. W rzeczywistości niektóre maluszki są ogromnymi śpiochami, inne śpią często, a krótko i zdecydowanie bardziej wolą być aktywne. Wyciszenie niemowlaka przed snem Wiele osób traktuje to jak rytuał. Gdy niemowlę ma iść spać, otulają go ciasno, zasłaniają zasłony i wyłączają wszystkie sprzęty w domu, żeby panowała absolutna cisza. Są jednak dzieci, które w kompletnej ciszy zasypiają z trudem! Mit 2. Gdy dziecko zasypia, musi być absolutna cisza Niektóre dzieci śpią lepiej, gdy słyszą znajome głosy i domową krzątaninę. Dzięki temu czują się bezpieczniej. Oczywiście warto zadbać o prawidłowe wyciszenie niemowlaka przed snem i stworzyć mu atmosferę przyjazną zasypianiu. Jednak w przypadku jednych dzieci będzie to oznaczało zapewnienie całkowitej ciszy i zaciemnienia, a innym wystarczy półmrok i unikanie nadmiernego hałasu. Problemy ze snem niemowlaka Istnieje przekonanie, że jak dziecko nie może spać, to znaczy, że...

Zbyt wczesne (lub zbyt późne) wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlęcia, dosalanie, dosładzanie, zbyt szybkie rezygnowanie z podawania warzyw: to najczęstsze błędy rodziców przy rozszerzaniu diety. Dlaczego trzeba ich unikać?