Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, sen
Rozwój

7 przepisów na dobry sen

Twój rozkoszny maluch jest wesoły, dobrze się rozwija, tylko wciąż nie przesypia nocy? Witaj w klubie. Choć niektóre mamy nie przesypiają całej nocy przez dwa lata, tobie na pewno niedługo się uda.

Przez pierwsze tygodnie maluch niemal cały czas jest blisko ciebie – karmisz go nawet kilkanaście razy na dobę, a spanie z nim w jednym łóżku wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Gdy dziecko ma już kilka miesięcy, czas zmienić nawyki. Przygotuj się, że nie będzie łatwo. Przyda ci się konsekwencja i cierpliwość. No to do dzieła!

Zasypia z tobą, później przenosisz je do łóżeczka
Naturalna dla noworodka bliskość z mamą dla kilkumiesięcznego malca jest już tylko przyzwyczajeniem. Pamiętaj, że nawet jeśli dziecko protestuje, nie dzieje mu się krzywda. Pierwsza metoda polega na tym, że kładziesz dziecko do jego łóżeczka, przytulasz, całujesz i wychodzisz z pokoju. Gdy płacze, przychodzisz, przytulasz, głaszczesz i wychodzisz. I tak aż zaśnie. Druga: kładziesz malca, całujesz, wychodzisz i już nie wracasz.
Nasza rada: A może spróbujecie metody mniej drastycznej? Dziecko usypia w swoim łóżeczku, a jedno z rodziców jest blisko (siedzi obok lub leży na materacu). Pamiętaj, że dzieci są różne (mają swój temperament i potrzeby emocjonalne) – to, że jego rówieśnicy zasypiają sami, nie musi znaczyć, że twój malec jest na to gotowy.

Śpi w łóżeczku, ale budzi się po godzinie
Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma problemu. Gorzej, gdy niemal co noc. Jeśli dziecko płacze, może coś mu przeszkadza – jest za ciepło, chce jeść, śpi w niewygodnej pozycji, ząbkuje.
Nasza rada: Pilnuj, by pociecha była najedzona, utrzymuj w pokoju temperaturę ok. 20ºC i nim maluch zaśnie, sprawdź, czy ma wygodne ciuszki i obszerny śpiworek.

Chodzi spać bardzo późno
Inne dzieci śpią jak aniołki o 20, a twój maluch o 23 jest pełen energii? Przyda się korekta planu dnia. Przestrzegaj wieczornych rytuałów: kąpiel, masaż i kołysanki – zawsze o tej samej porze. To dla dziecka dobry znak, że dzień się kończy, a ono łagodnie relaksuje się i przygotowuje do snu.
Nasza rada: Zastanów się, czy dziecko nie śpi za dużo w dzień (lub za późno budzi się rano). W czasie drzemek nie chodź na palcach i na siłę nie zachowuj ciszy. Normalne funkcjonowanie domu rano (odsłonięte zasłony, odgłos ekspresu do kawy) pomoże się obudzić małej „sówce”.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

Pielęgnacja
We własnym łóżeczku
Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę.

Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę. Maluszek od urodzenia śpi z wami, bo tak było łatwiej go karmić piersią i utulić podczas kolki. Jednak teraz wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy smyk wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach podjęłaś decyzję – czas na przeprowadzkę do własnego łóżka! Musisz być jednak pewna, że jesteś na taką zmianę gotowa. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. Pamiętaj też, że wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, by oswoiło się z nową sytuacją. Ale dzięki naszemu planowi na pewno się uda! Przygotuj przytulny pokoik Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego malca, który rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem: ciepła kołderka, smoczek (jeśli go używa), lampka. Potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być przytulanka, kolorowa poduszka lub kocyk. Połóż malca do łóżeczka Przygotuj się na gwałtowny sprzeciw. Szkrab na pewno nie zgodzi się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Pogłaszcz go i powiedz łagodnym, a zarazem stanowczym tonem, że od dziś będzie spał razem z misiem (lub inną przytulanką) w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (góra pół minuty) pożegnaj dziecko czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostawiając za sobą lekko uchylone drzwi. Wytrzymaj... jedną minutę Maluch na pewno będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Zaglądaj do niego często, by nie czuł się opuszczony i...

Mama
Rady dla początkującej mamy
Macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Początkowo macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne. Czujesz się złą matką, bo znów położyłaś maleństwo do łóżeczka bez kąpieli? Co więcej, zrobiłaś to później niż zwykle. Większość żelaznych zasad sprawdza się tylko w poradnikach. Jedno dziecko już pierwszej nocy po wyjściu ze szpitala uśnie w swoim łóżeczku i będzie tam spać przez następne kilka lat. Inne, nim dojrzeje do samodzielnego spania, trzeba nosić na rękach. Gdy nabierzesz wprawy, przekonasz się, kiedy można postępować elastycznie. ZASADA 1. Zawsze karm noworodka po dziesięć minut z każdej piersi Szybko zorientujesz się, ile czasu rzeczywiście potrzebuje Twoje dziecko. Czy opróżni pierś w pięć minut i zaśnie najedzone, czy raczej będzie przysypiać lub rozglądać się podczas ssania. Maluch, który szybko się najada, zezłości się, gdy spróbujesz karmić go dłużej, niż potrzebuje. A jeśli ma słabszy odruch ssania, może potrzebować nawet czterdziestu minut, by się najeść. Będzie nieszczęśliwy, gdy odstawisz go wcześniej. Rada dotycząca karmienia noworodka Ustal z dzieckiem indywidualny czas karmienia, nieważne czy będzie to dziesięć minut, czy godzina. Widać tyle mu potrzeba. A jak poznać, że malec się najada? Jeśli regularnie przybiera na wadze i moczy siedem do dziesięciu pieluszek na dobę, na pewno zjada wystarczającą ilość Twojego mleczka. ZASADA 2. Nie odkładaj najedzonego noworodka, póki mu się nie odbije Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, które podczas jedzenia częściej połykają powietrze. Natomiast dzieci karmione piersią nie zawsze potrzebują odbijania. Rada dotycząca karmienia noworodka Gdy po każdym karmieniu nosisz maluszka pół godziny, czekając, aż mu się wreszcie odbije – a przechylanie go, masowanie plecków nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak