Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek, sen
Panthermedia
Rozwój

Bezpieczny sen niemowlęcia - 10 ważnych wskazówek

Czy śpiące dziecko można zostawić samo w domu? Czy w łóżeczku niemowlęcia może być poduszka? A pluszak? W jakiej pozycji kłaść niemowlę, by było bezpieczne podczas snu? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

1. Bądź blisko

Dzięki temu będziesz mogła szybko zareagować jeśli twoja pociecha obudzi się w nocy przestraszona albo pojawią się inne problemy.  
W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko będzie się czuło lepiej śpiąc w tym samym pokoju, co ty.
Jeśli  jest chorowite a także wówczas, gdy masz duże mieszkanie (i będąc np. w kuchni nie słyszysz, co się dzieje w pokoju dziecinnym), możesz skorzystać z elektronicznej niani, która da ci znać, jeśli coś będzie nie tak.
Rodzicom wcześniaków i niemowląt, które mają kłopoty z oddychaniem zaleca się czasem stosowanie monitorów oddechu.

2. Wywietrz sypialnię

Świeżym powietrzem łatwiej oddychać. Zbyt suche i ciepłe wysusza, a przez to osłabia drogi oddechowe. Temperatura w sypialni niemowlaka nie powinna być zbyt wysoka (ok. 20 stopni), a łóżeczku nie może stać blisko kaloryfera

Przeczytaj także: Dlaczego dziecko nie chce spać?

3. Zabierz poduszkę

Poduszki, puchate kołderki  i  duże pluszaki to zagrożenie – jeśli niemowlę wtuli w nie buzię,  może mieć kłopoty z oddychaniem.
Niemowlęciu wystarczy dość twardy materacyk i lekka kołderka albo śpiworek do przykrycia.

4. Uważaj na sznurki 

W pobliżu łóżka nie powinno być żadnych sznurków, kabli i innych rzeczy tego typu. Troczki od ubranek albo osłon na łóżeczko muszą być na tyle krótkie, by malec nie mógł oplątać nimi nawet nadgarstka.

5. … i drobne przedmioty

Regularnie sprawdzaj, czy w łóżeczku nie pojawiły się przypadkiem jakieś drobne przedmioty, np. zakrętka od tubki z maścią przeciw odparzeniom,  czubek plastikowego pojemniczka po soli fizjologicznej, oderwany od piżamki guziczek itd. Połknięcie takiego drobiazgu mogłoby być niebezpieczne.

6. Ułóż dziecko na pleckach albo boku

Niemowlę powinno spać na wznak albo na boku, podparte zwiniętym w rulon kocykiem. Na brzuszku może leżeć wyłącznie  pod okiem rodziców, ponieważ - jak dowodzą badania - spanie w tej pozycji zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej.

7. Uważaj, żeby dziecko nie spadło

Choć w zasadzie 2-3 miesięczny malec nie potrafi  sam się przemieszczać, nigdy nie wiadomo kiedy wykona swój pierwszy w życiu obrót.  Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka na niezabezpieczonym tapczanie. Jeśli chcesz, by tam spało, oddziel je od krawędzi zrolowaną kołdrą.

8. Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt

Niemowlę może mieć uczulenie na sierść, a poza tym zwierzę to tylko zwierzę. Nawet najspokojniejszego psa może zaintrygować wystająca spomiędzy szczebelków rączka a kot może mieć ochotę na spanie z dzieckiem „nos w nos.”

9. Nie pal w domu

Bierne palenie niszczy drogi oddechowe i może doprowadzić do poważnych kłopotów z oddychaniem. Dlatego nigdy nie pal w domu i nie pozwalaj na to innym.  Palenie w innym pomieszczeniu nie jest żadnym rozwiązaniem – dym roznosi się po całym mieszkaniu.

10. Jeśli chcesz, śpij z dzieckiem, ale...

Wtulony w mamę czy tatę niemowlak czuje się bezpiecznie i dzięki temu śpi spokojniej. Łatwiej go w nocy nakarmić, dzięki czemu wyspać może się także mama. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad.
Nie zabieraj malca do łóżka jeśli:

  • śpisz jak kłoda (bardzo głęboko, nie reagując na bodźce)
  • śpisz niespokojnie (przewracasz się z boku na bok, zrywasz w środku nocy itd)
  • palisz papierosy
  • piłaś alkohol
  • bierzesz silne leki

Tekst: Beata Turska
Konsutacja: dr.n.med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds Neonatologii, Klinika Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Polecamy: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać? Wyjaśnia specjalista.

Jak nauczyć niemowlę zasypiać? Plan na 7 dni [WIDEO]

dziecko śpi samo
AdobeStock/lenblr
Rozwój
Czy nasze niemowlęta powinny spać jak mali Francuzi? Dla niektórych to nie do pomyślenia
Nie ma się co oszukiwać: spanie z dzieckiem to duża wygoda dla rodziców, szczególnie dla karmiącej mamy. Jest też zgodne z naturą, co widzimy w świecie zwierząt. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo nie wszyscy się na nie decydują. Czy mają rację? Rozważamy za i przeciw.

Niemowlę śpi razem z rodzicami - we Francji jest to trudne do zaakceptowania. Tam nowo narodzone maluchy po powrocie ze szpitala zostają oddelegowane do własnych kołysek, które rzadko kiedy stoją w sypialniach rodziców. Nie bez powodu francuski model wychowania bywa nazywany "zimnym wychowem". Ale czy rzeczywiście jest tylko francuski? Dobrze znają go przecież obecni młodzi polscy rodzice, którzy w dzieciństwie od urodzenia sypiali w oddzielnych łóżeczkach. Dziś jednak dzięki modzie na rodzicielstwo bliskości, ale też ze względu na wygodę, normą staje się wspólne spanie z dzieckiem. Nadal nie brakuje jednak wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie. Oto te najczęstsze.   Czy dziecko w łóżku rodziców jest bezpieczne? Kilka lat temu Departament Zdrowia w amerykańskim mieście Milwaukee ostrzegał rodziców, że dzieci śpiące w ich łóżkach są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Kampanii społecznej towarzyszyły szokujące zdjęcia maluchów leżących obok dużych ostrych noży. Jej autorzy przywoływali dane, z których wynikało, że 25 proc. niemowląt zmarłych w mieście na przestrzeni dwóch lat zostało przypadkowo uduszonych podczas snu przez rodziców. Kampania spotkała się z wielką falą krytyki głównie dlatego, że rodziców porównano w niej do morderców. Jednak podobne stanowisko jak wspomniany Departament Zdrowia prezentuje Amerykańska Akademia Pediatrii, której eksperci nie zalecają spania z noworodkiem ze względu na większe ryzyko SIDS ( zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej ). Jak pogodzić te stanowiska z najnowszą wiedzą psychologiczną, z której wynika, że nowo narodzone dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje bliskości? Na pewno warto pamiętać o tym, że młodzi rodzice stają się bardziej wrażliwi na potrzeby dziecka i bardziej czujni. Mamy, które przed ciążą spały twardym snem, bez problemu budzą się, gdy dziecko głośniej oddycha lub...

dziecko nie chce spać
Panthermedia
Sen
Dziecko nie chce spać? 15 powodów, dlaczego tak się dzieje
Powodów, dla których dziecko nie chce spać, może być kilka, np. dziecko jest wyspane lub nie odróżnia nocy od dnia. Przyczyną może być również nieregularny tryb życia, głód, zdenerwowanie lub zatkany nosek.

Czasami dziecko nie chce spać, bo jest gł, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku jest niewygodny materac - może jest on za twardy lub za miękki? Przyczyną nieprzespanych nocy bywa też nieregularny tryb życia malucha, nieodpowiednia pora lub fakt, że po prostu dziecko jest wyspane. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać z jednego z tych powodów.  Spis treści : 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy 3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie 4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone 5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia 6. Dziecko nie chce spać samo 7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu  8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne 9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza 10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę 11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane 12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone 13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho 14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos 15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę . 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teorii, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście...

niemowlę, nosek
Panthermedia
Zdrowie
Czego nie lubi nosek dziecka? Tych błędów unikaj!
Nosek dziecka oczyszcza i ogrzewa powietrze, zanim dotrze ono w dół dróg oddechowych. Kiedy funkcjonuje dobrze, chroni przed zapaleniem oskrzeli czy płuc. Ale czasem nosek zaczyna szwankować – i to może być nasza wina.

Dlaczego dziecko dopada katar albo sapka?  Czasem przyczyną kłopotów są nasze błędy w pielęgnacji! Poznaj je – aby od dziś ich uniknać. Oczyszczanie noska patyczkami kosmetycznymi Śluzówka wyścielająca wnętrze nosa jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Podrażniona, zacznie puchnąć, utrudniając w ten sposób dziecku oddychanie. Tego nie rób! Nigdy nie wkładaj do noska dziecka patyczków kosmetycznych (dozwolone jest oczyszczanie noska tylko z zewnątrz np. wilgotnym rożkiem pieluszki tetrowej). Zdrowy nos oczyszcza się sam np. podczas leżenia dziecka na brzuszku. Podczas kataru oczyszczaj zatkany nos u niemowlaka za pomocą aspiratora albo ewentualnie gruszki z szeroką końcówką. Nie używaj tradycyjnych gruszek do nosa – można nimi podrażnić błonę śluzową w nosie. Przegrzewanie sypialni dziecka Przesuszona śluzówka produkuje więcej gęstej wydzieliny , która może utrudniać dziecku oddychanie i spływać do gardła, wywołując kaszel (zwłaszcza, gdy niemowlę leży płasko). Tego nie rób! Nie dopuszczaj, aby w sypialni dziecka było więcej niż 20–21°C. Często wietrz mieszkanie. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, rozwieś na kaloryferach i łóżeczku grube mokre ręczniki . Kiedy dziecko oddycha z trudnością możesz dwa razy dziennie płukać mu nosek izotoniczną wodą morską lub solą fizjologiczną. Zaleganie ze sprzątaniem (może prowadzić do alergii) Gdy w mieszkaniu zalega kurz, jego drobinki fruwają  i osiadają w nosie dziecka, podrażniając śluzówkę. Podobnie jest z innymi alergenami wziewnymi: drobinkami sierści, pleśni itd. Nadmiar alergenów w otoczeniu dziecka może prowadzić do powstania uczulenia. Tego nie rób! Regularnie sprzątaj, ale nie przesadź też w drugą stronę. Nadmierne stosowanie detergentów także prowadzi do alergii wziewnej. Zbyt długie stosowanie kropli obkurczających śluzówkę w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak