Brak przytulania wpływa na geny niemowlaka
AdobeStock
Rozwój

Przytulaj niemowlę jak najczęściej! Brak czułości wywołuje zmiany w genach

Naukowcy nie mają wątpliwości, brak wystarczającej ilości dotyku powoduje nie tylko stres u maluszka, lecz także może znacząco wpływać na jego zdrowie.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, niczego nie potrzebuje tak bardzo, jak właśnie czułej opieki i dotyku rodzica. Przytulanie daje noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Brak przytulania może powodować u malca zmiany w genach. To ważny wniosek, jaki wysnuli w tym zakresie naukowcy.

Zmiany na poziomie molekularnym u nieprzytulanych dzieci

W 2017 roku przeprowadzono badanie, na podstawie którego stwierdzono, że u niemowląt, które nie doświadczają zbyt częstego kontaktu fizycznego z opiekunem, zachodzą w mózgu zmiany na poziomie molekularnym, a dodatkowo takie dzieci są też bardziej zestresowane. Zmiany te wpływają z kolei na geny, modyfikując je.

Jak wyglądało badanie?

94 rodziców noworodków, którzy brali udział w badaniu, mieli prowadzić przez pięć pierwszych tygodni życia dziecka dziennik. Mieli w nim zapisywać każde dotknięcie i przytulenie skierowane do maluszka. Oprócz tego zobowiązani byli też do rejestrowania trybu funkcjonowania niemowląt w takich obszarach jak spanie, płacz i wypróżnianie się.

Po czterech i pół roku naukowcy od tych samych dzieci pobrali próbki DNA. W wyniku ich analizy odkryli, że DNA często przytulanych dzieci i tych, którym opiekunowie rzadziej okazywali czułość, różniły się. Na tej podstawie zaczęli przypuszczać, że to właśnie brak czułości wpływał na zaistniałe różnice genetyczne. 

Brak przytulania a proces starzenia się

Naukowcy w trakcie badań odkryli również, że wiek epigenetyczny, czyli biologiczne starzenie się krwi i tkanek u dzieci mniej przytulanych był niższy niż ich wiek rzeczywisty. Michael Kobor, jeden z badaczy, powiedział: „Uważamy, że wolniejsze starzenie się epigenetyczne u dzieci może odzwierciedlać się również w rozwoju ogólnym”. To oznacza, że wpływ na opóźnienia w rozwoju u dzieci może mieć również brak czułości ze strony rodzica w okresie, gdy były one niemowlętami. 

Inna przedstawicielka zespołu kanadyjskich badaczy, Sarah Moore, zdradziła, że ich praca na tym się jeszcze nie kończy. „Planujemy obserwować, czy ta biologiczna niedojrzałość, którą widzieliśmy w tych dzieciach, poniesie za sobą konsekwencje dla ich zdrowia, zwłaszcza dla ich rozwoju psychicznego” – przyznała.

Jak dotąd różnice między wiekiem epigenetycznym a wiekiem rzeczywistym medycyna wiązała z problemami zdrowotnymi, ale wyniki badań naukowych wskazują na związek między tym zjawiskiem a brakiem dotyku w okresie niemowlęcym.

Źródło: focus.pl 

Zobacz też:

Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?

Mózgi dzieci normalnych i zaniedbanych
Aktualności
Od ciebie zależy, jak będzie wyglądał mózg twojego dziecka!
My nie chcemy, by mózgi naszych dzieci wyglądały, jak ten po prawej. Nie pozwólmy na to!

Mózg dziecka nie rozwija się prawidłowo bez miłości Masz wpływ na przyszłość swojego dziecka. Jego mózg rozwija się od chwili poczęcia, by w wieku 5 lat osiągnąć wagę mózgu osoby dorosłej. To on odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Mózg noworodka posiada w pełni funkcjonujące „prymitywne” struktury, do których np. zalicza się pień mózgu. Całą resztę czeka dopiero okres intensywnego rozwoju. O tym, czy mózgu dziecka dobrze się rozwija, świadczą umiejętności, które niemowlę nabywa z czasem. Widać to również na skanach mózgu dziecka.  Zdjęcie, które widzisz powyżej, jest skanem mózgów dwójki dzieci: z lewej strony mózg normalnie rozwijającego się 3-latka, z prawej strony dziecka z sierocińca, które trafiło tam zaraz po urodzeniu. Zdjęcie poniżej pokazuje zaś aktywność mózgów tych samych dzieci.  Kolorem czerwonym oznaczono najbardziej aktywne obszary, a czarnym – najmniej.    Od razu zauważamy różnice w wielkości i aktywności obu dziecięcych mózgów. Skąd te dysproporcje? Wynikają one z doświadczeń, które przeżyły te maleństwa. Brak miłości, dotykania, czułości, przytulania, czyli brak zaspokajania podstawowych potrzeb dziecka, zaburza rozwój mózgu. Doświadczenie w tym wieku derywacji emocjonalnej i sensorycznej ma przerażające skutki. Brak aktywności w płatach czołowych u dziecka porzuconego, widoczny na drugim zdjęciu, w przyszłości może oznaczać problemy emocjonalne i poznawcze.  U badanych dzieci największe różnice, a co za tym idzie braki (w przypadku dzieci opuszczonych) zaobserwowano w partiach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie emocji, zapamiętywanie, koncentrację, analityczne myślenie i postrzeganie zmysłowe.  Jest też światełko w tunelu dla dzieci, które doświadczyły w tym okresie tak silnych negatywnych emocji! Badania wykazały bowiem, że porzucone...

miłość, potęga miłości, przytulenie, the power of love
YouTube.com
Pielęgnacja
Potęga miłości i... przytulania – film
Film znaleziony w sieci. Aż trudno uwierzyć, że to reklama telefonii komórkowej. Bo mówi o prawdzie starej jak świat, że miłość jest potęgą. I jak tu się nie wzruszyć, gdy młody ojciec nagle to odkrywa?

Co z tego, że "The Power of Love" to reklama. Pozwala nam się zatrzymać, pomyśleć o tym, co w życiu jest ważne. Nie kolejny gadżet, kolejna zabawka... Dziecko potrzebuje przede wszystkim naszej miłości i czułej uwagi. Wiktu i opierunku też, ale przede wszystkim naszego dotyku, przytulenia. Ktoś może obawiać się, że w ten sposób rozpuści dziecko. Błąd! Mądry rodzic wie, jak do tego nie dopuścić. Przytulanie czyni cuda Przytulając dziecko, pokazujemy mu miłość, ale sprawiamy też, że czuje się ono bezpieczne,staje się ufne, budujemy więź (w czasie przytulania wydziela się oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, obniża się poziom kortyzolu, hormonu stresu). Psychologowie przestrzegają, że brak bliskości może grozić zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka, a o organizatorzy ogólnopolskiej akcji "Przytulenie ma znaczenie" zbadali, że maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej odporne lub nie przybierają na wadze. I odwrotnie przytulane dzieci (chłopcy i dziewczynki): są bardziej otwarte i pewne siebie, chętniej poznają nowe osoby, są bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia mają mniej kłopotów z przystosowaniem do zasad panujących w przedszkolu, szkole, a finalnie – w pracy, chętniej dzielą się przeżyciami z rodzicami są zdrowsi i mniej nerwowi. Kiedy przytulamy? – wyniki badań Organizatorzy akcji spytali rodziców, kiedy przytulają swoje dzieci. Na to pytanie 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72 proc.) lub chore (71 proc.). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71 proc.), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości. Kolejne pytanie dotyczyło wieku dziecka, do jakiego można je przytulać. I...

mama wielu dzieci wolniej się starzeje
Adobe Stock
Mama
Urodziłaś kilkoro dzieci? Będziesz dłużej młoda!
Jeśli jesteś mamą wesołej gromadki, zapracowałaś na bonus od natury: wolniejsze tempo starzenia się. Nie chcesz rodzić więcej dzieci? Są inne sposoby na dłuższą młodość.

Matka natura przygotowała niezwykły bonus dla kobiet, które rodzą wiele dzieci – wolniejsze tempo starzenia . Czy w związku z tym rozważysz zajście w kolejną ciążę i urodzenie jeszcze jednego dziecka? Wiesz, są też inne sposoby przedłużenia młodości... Na czym polega starzenie się Poza widocznymi oznakami w postaci zmarszczek , zachodzą niewidoczne zmiany w łańcuchach DNA . Każda nić ma na końcu tak zwane telomery. Im dłuższe telomery, tym młodszy biologicznie organizm. Gdy się starzejemy, nici telomerów stają się krótsze, a właściwie odwrotnie: starzejemy się właśnie dlatego, że telomerów ubywa. Liczba porodów a wiek biologiczny Naukowcy odkryli, że kobiety, które urodziły wiele dzieci, mają dłuższe telomery , są więc biologicznie młodsze niż ich koleżanki, które mają jedno lub dwoje potomstwa. To ciekawe, bo dotąd sądzono, że jest dokładnie odwrotnie! Dlaczego ciąża odmładza Specjaliści podejrzewają, że to skutek działania estrogenu , którego poziom w ciąży jest znacznie wyższy niż normalnie. Hormon ten jest antyoksydantem, czyli zapobiega niekorzystnemu działaniu wolnych rodników. Nasz komentarz Ten niespodziewany bonus od natury z pewnością pochodzi z czasów, gdy Ziemia nie była przeludniona. Obecnie w naszym własnym interesie, jako gatunku, jest ograniczenie przyrostu naturalnego. Zastanów się zatem: może, aby zachować młodość, lepiej zainwestować w dobre kosmetyki, zdrową dietę i aktywność fizyczną zamiast w kolejne dziecko . Ruch także zapobiega skracaniu się telomerów :) Źródło: sciencedaily.com  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj