Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o następujących wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa:
• Łóżeczko powinno być wystarczająco głębokie by dziecko było w nim bezpieczne, a odległości między szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 45-65 mm (można to sprawdzić wkładając między nie puszkę coli – nie powinna się zmieścić) aby nie utknęła między nimi główka dziecka.
• Jeśli kupujecie używane pomalowane łóżeczko, zdrapcie całą farbę i pomalujcie je ponownie farbą nie zawierającą ołowiu. Jeśli dziecko będzie wdychać pył lub opary zawierające ołów, może ulec zatruciu ołowiem, co może spowodować trudności z nauką oraz problemy neurologiczne.
• Sprawdź łóżeczko i upewnij się, że materac jest dobrze dopasowany; w rogach łóżeczka nie powinno być żadnych wypustek, a szczyty łóżeczka nie powinny mieć dekoracyjnych wycięć, w które mogłyby dostać się kończyny dziecka.
• Układaj dziecko do snu w pozycji na plecach, aby zmniejszyć ryzyko Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS).
• Nie umieszczaj w łóżeczku poduszki. Dla bezpiecznego snu dziecko potrzebuje sztywnej, płaskiej powierzchni.
• Kiedy nie jesteś w pokoju z dzieckiem upewnij się, że opuszczana ścianka łóżeczka jest podniesiona i zablokowana.
• Ustaw łóżeczka z dala od okien, grzejników, lamp, dekoracji ściennych, zasłon i mebli, na które dziecko mogłoby się wspiąć i wypaść z łóżeczka.
• Unikaj zasłon i rolet ze sznurami – zwisające sznurki niosą ryzyko uduszenia. Jeśli już masz je zainstalowane, koniecznie podwiąż wiszące sznurki.
• Kiedy dziecko nauczy się stawać na czworakach, będziecie musieli zdjąć tą śliczną karuzelę i inne zabawki wiszące nad łóżeczkiem. Kiedy maluch nauczy się podciągać do stania, zdejmijcie również ochraniacze ze szczebelków – mogą posłużyć za stopnie – i ustawcie dno w najniższej pozycji, aby dziecko nie wyszło z łóżeczka.
• Jeśli dno łóżeczka jest w najniższej pozycji, a ścianki sięgają dziecku poniżej klatki piersiowej, czas na przeniesienie go do zwykłego łóżka.
• Bądź przy dziecku, kiedy znajduje się ono na przewijaku. Możesz też położyć matę do przewijania na podłodze, aby zlikwidować niebezpieczeństwo upadku.
• Ustaw kosmetyki, takie jak balsam czy nawilżane chusteczki, poza zasięgiem dziecka.
.
• Wybieraj niepalne ubrania do snu i upewnij się, że nogawki piżamy nie są za długie, a skarpetki za śliskie, jeśli dziecko zaczyna wstawać lub chodzić.
• Przymocuj szafy i półki do ścian by zapobiec ich przewróceniu się na dziecko. Z tego samego powodu zawsze pamiętaj o zamykaniu szuflad.
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...
Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy. Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce. Jak upewnić się, że noworodek nie marznie Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania. • Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę. • Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek. Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka. Czy martwić się wodnistymi...

Chyba każda mama czasem słyszy o tym, że nie powinna usypiać smyka w swoim łóżku, że nie wolno jej reagować na płacz dziecka w nocy albo że kołysanie do snu tylko rozpieści. Opinii na temat dziecięcego spania krąży naprawdę mnóstwo. Sprawdź, w które z nich warto uwierzyć, a o których lepiej jak najszybciej zapomnieć. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy PRAWDA. Maleństwo w pierwszych tygodniach życia śpi po prostu wtedy, gdy jest zmęczone. Dopiero od szóstego tygodnia powoli uczy się odróżniać dzień od nocy. Między drugim a czwartym miesiącem życia okresy czuwania i snu stają się wyraźniejsze. Smyk zacznie się budzić nie tylko po to, by jeść ale też, aby poznawać świat. Z czasem nauczy się też przesypiać w nocy więcej czasu. Zdrowe dzieci śpią tyle, ile potrzebują PRAWDA. Są maluszki, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. To, ile snu potrzebuje dziecko, zależy od jego temperamentu, genów i wrażliwości. Jeśli bobas dobrze się rozwija, to wszystko jest w porządku, nawet wtedy, jeśli śpi trochę krócej niż jego rówieśnik. Bobas musi się wypłakać przed snem MIT. Niemowlęta często miewają wieczorem okresy podenerwowania. Zwykle te wieczorne, trudne do utulenia płacze są związane z odreagowywaniem przez dziecięcy niedojrzały układ nerwowy wrażeń z całego dnia. Nie wierz jednak opiniom, że lepiej zaczekać, aż bobas sam się uciszy, bo wtedy zaśnie twardym snem. Maluch płacząc, daje znać, że cię bardzo potrzebuje! Jeśli zostawiasz go w takich chwilach samego, traci poczucie bezpieczeństwa i powoli przestaje wierzyć, że je kochasz. Dzieci powinny spać we własnym łóżeczku MIT. Spanie z dzieckiem może być bardzo przyjemnym i wygodnym rozwiązaniem (zwłaszcza dla karmiącej mamy). Jeśli jednak nie macie już ochoty na towarzystwo, spróbujcie odzwyczaić malca od zasypiania w waszym łóżku. Dobrym momentem na...