Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fisher Price - zabawka
materiały prasowe
Rozwój

Jak rozwija się słuch dziecka i jak go wspierać?

Czy wiesz, że Twój maluszek uwielbia poznawać nowe dźwięki? To dla niego nie tylko świetna zabawa, lecz także korzyść dla rozwoju jego zmysłów.

Słuch noworodka jest całkiem dobrze rozwinięty, bo kształtowanie się tego zmysłu zaczęło się już w życiu płodowy. Nie oznacza to jednak, że nie należy go nadal stymulować. Przeciwnie, zmysł słuchu u dziecka warto doskonalić już od pierwszych chwil życia brzdąca.

Rozwój słuchu dziecka

Słyszałaś zapewne, że do maluszka warto mówić, jeszcze zanim się urodzi. To prawda, bo dziecko zaczyna słyszeć już ok. 20 tygodnia ciąży. Początkowo najwyraźniej odbiera niskie dźwięki, ale już w trzecim trymestrze potrafi odróżnić Twój głos od innych dźwięków dochodzących z zewnątrz. Po narodzinach maluszek jest bardzo wrażliwy na głośne dźwięki i do 4. miesiąca życia reaguje na nie odruchem Moro, czyli gwałtownym wyprostowaniem rączek i nóżek, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, a następnie powolnym objęciem ramionami klatki piersiowej. Od 3. do 6. miesiąca życia brzdąc reaguje już na znane sobie dźwięki i odwraca główkę w kierunku ich źródła. W kolejnych 3 miesiącach życia, niemowlę próbuje naśladować dźwięki, które słyszy, a tym samym trenuje aparat mowy i przygotowuje się do nauki mówienia. Ok. 10 miesiąca życia dziecko rozumie usłyszane polecenia i komunikaty, a także poprawnie na nie reaguje. Już niebawem, bo między 11. a 14. miesiącem życie maluszka, prawdopodobnie usłyszysz pierwsze słowo swojej pociechy. Z pewnością już nie możesz doczekać się tego momentu. Pamiętaj jednak, że prawidłowy rozwój mowy jest ściśle związany z rozwojem słuchu, dlatego pierwsze miesiące życia dziecka wykorzystaj na wspieranie rozwoju słuchu maluszka.

 Jak stymulować zmysł słuchu u dziecka?

1. Mów do dziecka. Brzmi banalnie? Być może, ale to najprostszy i bardzo skuteczny sposób na stymulację słuchu maluszka, a także naukę pierwszych słów. „Rozmawiać” ze swoją pociechą możesz zacząć, kiedy będzie ona jeszcze w brzuszku, a po narodzinach wykorzystuj do tego każdą okazję. Opowiadaj dziecku, co robisz, na spacerze nazywaj mijane przedmioty, drzewa i budynki, podczas ubierania nazywaj poszczególne części ciała dziecka i ubranka itp. To wszystko sprawi, że maluszek będzie uczył się rozpoznawać poszczególne dźwięki i łączyć je z danym obiektem.

2. Śpiewaj dziecku kołysanki. Twój głos jest dla dziecka najpiękniejszą muzyką, dlatego wieczorem zamiast włączać maluchowi kołysanki z płyty CD, lepiej zanuć coś sama. I nie przejmuj się, że nie masz talentu muzycznego – Twoja pociecha o to nie dba, dla niej ważne jest, że słyszy głos ukochanej osoby. Poza stymulowaniem słuchu maluszka śpiewanie kołysanek to także doskonały sposób na utulenie maluszka do snu.
 

Fisher Price - zabawka
materiały prasowe


3. Pozwól słuchać i… tworzyć dźwięki! Niemowlę to mały odkrywca, który aktywnie chce poznawać świat, a najlepszym na to sposobem są oczywiście własne różnorodne doświadczenia. Dlatego poza słuchaniem różnych dźwięków, stwórz okazję do tego, by maluch mógł je sam tworzyć. Pomogą Ci w tym Marakasy od Fisher Price. To zestaw dwóch grzechotek-marakasów w rozmiarze idealnym dla malutkich rączek. Przez przezroczyste elementy widać grzechoczące wewnątrz kolorowe koraliki, a miękkie końce z kolorowego materiału stymulują także zmysł dotyku. Pozwól brzdącowi zapoznać się z instrumentem i dowolnie tworzyć dźwięki, a gdy trochę podrośnie i będzie już potrafił naśladować krótkie sekwencje dźwięków, możecie pobawić się w „echo”. Ty wystukuj marakasem prosty rytm (np. dwa szybkie uderzenia, jedno wolne) i zachęcaj malucha, by spróbował powtórzyć usłyszane dźwięki swoim marakasem. A potem… zamieńcie się rolami!
 

Fisher Price - zabawka
materiały prasowe


4. Stwórz otoczenie sprzyjające poznawaniu nowych dźwięków. Spokojnie, nie musisz od razu zabierać brzdąca do filharmonii (choć na to też na pewno przyjdzie kiedyś czas). Na razie wystarczy jednak muzyczna zabawa. Z pomocą przyjdzie Wam wesoły robocik BeBo, który zachęci Twoje dziecko do śpiewania i tańczenia. Gdy maluch naciśnie brzuszek robocika lub dowolny przycisk na jego stopach, włączy wesołe piosenki, treści edukacyjne i taneczne ruchy. Ten futurystyczny przyjaciel umożliwi Wam także nagranie zdania przez Ciebie lub dziecko, które następnie robocik zaśpiewa po swojemu! To wspaniała zabawka, która zachęca do aktywności, poruszania się i nauki. Dzięki trzem trybom zabawy — taniec i ruch, nauka i gry oraz tworzenie własnej piosenki — zabawka „rośnie” wraz z dzieckiem, stając się wesołym towarzyszem zabaw na długie lata! W dodatku przez cały czas uczy dziecko literek, kolorów, liczenia, muzyki, zależności między przyczyną i skutkiem i nie tylko!

Zabawki dla niemowlaka [pomysły]
Zakupy
Co kupić w prezencie dla niemowlaka? [8 sprawdzonych pomysłów]
Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla niemowlaka, to mam dla ciebie 8 świetnych propozycji na każdą kieszeń.

Choć mogłoby się wydawać, że niemowlę jest mało aktywne, to rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje atrakcji jak każde inne dziecko. Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla tak małego dziecka koniecznie postaw na zabawki ! W ten sposób sprawisz maluszkowi nie tylko dużo radości, ale masz szansę przyczynić się do jego rozwoju. Nie brakuje ciekawych zabawek dla niemowląt, jednak by nie zatonąć w gąszczu ofert, przygotowałyśmy te, które naszym zdaniem to absolutny must have. Dzieci je uwielbiają! Top 8 zabawek dla niemowlaka  Wybrałyśmy dla was 8 fantastycznych prezentów dla niemowlaka. Pierwsza wizyta? Mikołajki a może Boże Narodzenie? Z pewnością spodoba ci się coś z naszych propozycji: Szumiś - maskotka z czujnikiem snu Ośmiornica z odgłosami prenatalnymi Sensoryczna zawieszka do wózka Ośmiorniczki, zabawka do kąpieli Gryzak grzechotka kubeczek z kuleczkami Roler, Dumel Discovery Drewniana kostka edukacyjna Pojazdy ratunkowe Oball Zobacz więcej inspiracji z najpiękniejszymi prezentami dla niemowląt i małych dzieci . Szumiś Simon, maskotka z czujnikiem snu Szumiś Simon to synek z rodziny Lulusiów. Jest też doskonałą przytulanką do snu, który, pomaga maluszkowi się wyciszyć i zasnąć. Zabawka jest w formie zawieszki, którą można przymocować przy wózku, foteliku, łóżeczku czy kołysce. Co potrafi miś? 5 rodzajów szumu: biały szum przypominający dźwięk suszarki, szum o niższych częstotliwościach - różowy szum, szum fal morskich, padającego deszczu oraz szum wód płodowych z bijącym sercem; po 60 minutach wycisza się i przechodzi w tryb czuwania; kiedy Maluszek zaczyna się przebudzać, szum automatycznie włączy się na wybrany ostatnio dźwięk. Mom'S Care, Ośmiornica z odgłosami prenatalnymi Bicie serca mamy czy szum wód płodowych to...

dziecko, słuch, muzyka
Panthermedia
Zdrowie
Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka
Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.

Pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy! Od 13. tygodnia ciąży słuch twojej pociechy jest coraz bardziej rozwinięty. Rozwój słuchu u dziecka – muzyka to żywioł bobasa! Noworodek słuchając znajomej kołysanki, szybciej usypia niż zwykle. Starszy o kilka miesięcy szkrab (chociaż nie umie jeszcze chodzić) będzie radośnie podrygiwał w rytm piosenki – co ciekawe, badania wykazały, że to właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Takie zachowania pokazują, jak ważna jest dla dziecka muzyka i jak ogromny wpływ ma na jego zachowanie. Coraz częściej jednak naukowcy przyznają, że rozsławiony kilka lat temu tzw. efekt Mozarta (czyli pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój umysłowy maluszka) najpewniej nie istnieje. Uwaga: to dla mnie za głośne Dziecko nastawia ciekawie uszu, ale uważaj – nie każdy dźwięk mu odpowiada. Dzwonek telefonu albo brzdęk szklanki mogą doprowadzić je do łez! W pierwszych miesiącach życia smyk reaguje na takie nagłe i głośne dźwięki tzw. odruchem Moro: rozrzuca ramionka, zaciska pięści i wygina się w łuk. Bobas nie powinien stykać się z hałasem nie tylko dlatego, że się go boi, ale też dlatego, że silne dźwięki mogą uszkodzić jego słuch (ryzyko jest największe w pierwszym półroczu życia). Dlatego: żadnych wyjących autek albo przeraźliwie piszczącego pianinka. Mów do mnie, mamo – mowa rozwija słuch dziecka Twój głos to prawdziwa pieszczota dla uszu maluszka: już dwumiesięczne dziecko słysząc głos mamy, odwraca głowę w stronę, z której on dochodzi. Smyk słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Dzięki temu uczy się melodii rodzimego języka i chłonie nowe słowa. Wniosek? Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej usłyszysz jego...

niemowlę, mama
Rozwój
Słuch niemowlaka
Dla niemowlęcia świat jest początkowo niezrozumiałą mieszaniną dźwięków. Nie umie jeszcze ignorować niektórych bodźców słuchowych. Z czasem odróżni każdą melodię.

Po porodzie maluszek odkrywa bogactwo tonów oraz brzmień. Już od pierwszych chwil reaguje na natężenie i melodię wypowiadanych słów. Podniesiony i zirytowany ton może doprowadzić go do łez, które szybko obeschną, gdy łagodnym głosem zanucisz mu kołysankę. Jak noworodek słyszy otaczający go świat? Noworodek reaguje na zbyt głośne dźwięki tzw. odruchem Moro , który polega na odwiedzeniu rączek, a potem „objęciu” klatki piersiowej. Zaciska też powieki albo po prostu płacze – ze strachu. Boi się hałasu, tym bardziej że odbija się on wielokrotnym echem. Postaraj się zatem, by otaczały go jedynie kojące, stłumione dźwięki – ale nie całkowita cisza. Różnorodne bodźce słuchowe sprzyjają tworzeniu się nowych połączeń nerwowych w mózgu związanych ze słuchem i stymulują ich rozwój. Dlatego, owszem, ścisz radio, ale go nie wyłączaj. Mów półgłosem, ale nie szeptem. Nie chodź wokół malca na palcach. Niemowlę szybko się uczy codziennych odgłosów – buczenia odkurzacza, brzęku naczyń w kuchni –  i uspokaja się, słuchając tej codziennej domowej muzyki. Czy wiesz, że... Mózg czteromiesięcznego niemowlęcia jest już na tyle rozwinięty, że umie zignorować niepotrzebne dźwięki i wyodrębnić te, na których maluch się skupia? Dużo lepiej rozpoznaje również niższy głos taty. Noworodek uwielbia słuchać mamy Szum twojej krwi i rytm serca kołysały maleństwo do snu jeszcze przed porodem. Umiało ono rozpoznać twój głos w trzecim trymestrze ciąży. Naukowcy potwierdzają, że kołysanki śpiewane przez mamę maluszkowi w brzuchu uspokajają go, gdy już pojawi się na świecie. Śpiew i czytanie na głos pomaga noworodkowi nauczyć się melodii ojczystego języka i zaznajomić się z maminym tembrem głosu. Trzy- lub czteromiesięczne niemowlę, słysząc mamę, umie ją „zlokalizować”: ucieszone odwraca głowę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz