Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Czy to dzień, czy to noc

Raz wstaje w południe, raz budzi nad ranem całą rodzinę? Stały rytm dnia – tego twoje maleństwo musi się dopiero nauczyć. I to właśnie od ciebie.

Twój maluch urządza sobie nocą mleczne maratony i zasypia o brzasku? Pociesz się (choć marna to pociecha), że należysz do licznej grupy Niewyspanych Mam Niemowląt. Na szczęście niedługo dołączysz do elitarnego klubu mam, których dzieci mają uregulowany rytm dnia. Aby stało się to szybciej, zacznij działać!

Mama śpi, a ja nie
Na początek dobra wiadomość: każdy maluch w końcu zaczyna przesypiać całe noce. A teraz ta trochę gorsza: niektórym zabiera to nawet kilka lat. Już od dnia porodu ucz więc dziecko, czym różni się dzień od nocy. Na początku nie będzie łatwo: przez pierwsze tygodnie śpi ono we własnym rytmie, a w nocy budzi się po prostu z głodu.
NASZA RADA: Aby wydłużyć przerwy między karmieniami, możesz, zanim pójdziesz do łóżka, dać pierś śpiącemu niemowlęciu. Jest szansa, że dzięki temu ominie was jedno nocne karmienie (i pobudka!). Z czasem dziecko potrzebuje coraz mniej jedzenia w nocy, a półroczny maluch może już obyć się bez posiłku do rana.

Jestem aniołem w ciągu dnia…
Ostatniej nocy twoje maleństwo harcowało aż do świtu, a teraz, w ciągu dnia, ucina sobie czterogodzinną drzemkę? Ty zaś chodzisz na paluszkach, aby tylko go nie zbudzić... Uważaj, w ten sposób kręcisz bicz na własną skórę! Dzienne drzemki, jeśli są zbyt częste i sztucznie przedłużane, mogą utrudnić dziecku naukę rytmu dnia i nocy.
NASZA RADA: Nie uciszaj domowników nawet podczas snu dziecka: rozmawiajcie normalnym głosem, nie wyłączaj radia i nie czekaj z nastawieniem pralki, aż nadejdzie pora spaceru niemowlęcia. W ten sposób twój maluszek nauczy się, że dzień łączy się z aktywnością, a noc z ciszą, spokojem
i wypoczynkiem.

…i małym diabełkiem nocą
Zdrowy sen jest konieczny, by dziecko rosło, a jego mózg prawidłowo się rozwijał. To dlatego maluszki potrafią ochraniać swój sen. Uczą się rozpoznawać powtarzające się zdarzenia (np. dźwięki, zapalanie światła). Traktują je wtedy jako bezpieczne, domowe, takie, przy których budzenie się nie jest konieczne. Ale ta zdolność rozwija się u każdego dziecka inaczej. Między 2. a 4. miesiącem życia doba powinna stać się o wiele bardziej uregulowana, a sen głębszy.
NASZA RADA: Wieczorem ogranicz ilość bodźców. Wyłącz telewizor, zaświeć nocną lampkę, mów cichym głosem. Nocą podczas pobudek na jedzenie nie zagaduj malca. Jeśli nie trzeba zmieniać pieluszki, poczekaj z tym do rana.

Pomogą mi rytuały
Zmieniłaś porę spaceru? Postanowiłaś kąpać malca po karmieniu, a nie tak jak wcześniej – przed? Dziecko może zareagować na takie zmiany buntem i zamiast pójść grzecznie spać, będzie domagać się uwagi aż do późnej nocy. Stały rozkład dnia i rytuały pomogą niemowlęciu zorientować się, kiedy jest pora zabawy, a kiedy snu. Powtarzalność zdarzeń jest bardzo ważna wieczorami, kiedy maluch jest senny i niespokojny.
NASZA RADA: Staraj się, aby wasze życie przebiegało według ustalonego schematu: te same pory spaceru, kąpieli, karmienia. Ustalcie własny wieczorny rytuał: może kołysanka w ramionach mamy? Wielu nocnym markom w wyciszeniu pomaga masaż lub bajka na dobranoc.

Maluszek nie może zasnąć, tylko płacze
i płacze? Nie denerwuj się – dziecko łatwo wyczuje twoje emocje. Stanie się jeszcze bardziej niespokojne! W trudnych chwilach pamiętaj, że pod koniec pierwszego roku prawie każdy nocny marek przesypia całą noc. To już niedługo!


Konsultacja: Eliza Kiepura, psycholog dziecięcy, pracuje w Zakładzie Wczesnej Interwencji Psychologicznej IMiD w Warszawie.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?
Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak