
Nowo narodzone dziecko w ogóle nie odróżnia dnia od nocy. Choć przesypia większą część doby, robi to na raty. W tym wieku jest to całkowicie naturalne. Dziecko ma jeszcze maleńki żołądek i często budzi je po prostu głód. A kiedy się już naje, może nabrać ochoty do zabawy nawet o czwartej nad ranem. Zwykle niemowlęta najpóźniej pod koniec pierwszego roku życia same zaczynają przesypiać noce. Innym jednak trzeba w tym pomóc. Co w tym pomoże?
1. Karmienie wieczorową porą
Choć noworodek jest jeszcze za malutki, żeby spać bez przerwy przez 8–9 godzin, możesz zrobić wiele, by już niedługo się tego nauczył. Przede wszystkim nie musisz go całkowicie rozbudzać do karmienia. Podaj mu spokojnie pierś lub butelkę przy przyciemnionym świetle. I absolutnie się z malcem nie baw. Jeśli starszy, 3-, 4-miesięczny, maluch w dzień ssie pierś co kilka godzin, a w nocy domaga się jej bez przerwy, przyczyną kłopotów nie jest już głód. Może ma lekki sen i budzi się, gdy tylko czuje, że jest sam. Przetrzymaj go chwilę i nie przychodź od razu, gdy zakwili. Staraj się też, by maluszek nie zasypiał przy piersi lub butelce. Łatwo się do tego przyzwyczai. A kiedy potem obudzi się i zobaczy, że nie ma cię obok, zaniepokojony zacznie płakać.
2. Właściwy rytm dla ciebie i dziecka
Maluch szaleje do północy lub przeciwnie – słodko usypia, ale za to budzi się bladym świtem? Pora przyjrzeć się jego rytmowi dnia. Jeśli smyk wieczorem jest pełen energii, nie może zasnąć, być może zbyt często śpi w dzień. Spróbuj zmniejszyć liczbę popołudniowych drzemek lub przesuń godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka? Kładź szkraba wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nie przeszkadza mu dłużej pospać zbyt duży hałas, światło czy po prostu głód.
3. Najważniejsze rytuały
To właśnie one pozwolą ci utrzymać stały rytm dnia, a wraz z nim czas snu i czuwania. Dla maluszka bardzo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Gdy kąpiel jest zawsze o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty gości nie wytrąciły was z rytmu.
4. Potrzebne wyciszenie
Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluchowi – na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest delikatny masaż po kąpieli. Ty też powinnaś zachować spokój. Jeśli usypiasz maleństwo już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeżeli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.
5. Wygodne (własne) łóżeczko
Postaraj się stworzyć maluszkowi jak najbardziej komfortowe warunki do spania. Kładź go na płaskim, w miarę twardym materacu, bez poduszki pod głową. Do snu ubierz malca w bawełniane, przewiewne ubranko. Staraj się nie przegrzewać dziecka – spocone łatwiej złapie infekcję. Pamiętaj również, że maluch, który czuje tuż pod nosem mleko mamy, z pewnością będzie budził się częściej niż jego rówieśnik śpiący we własnym łóżku. Postaraj się nakłonić maluszka do spania w jego łóżeczku.
Czytaj też:

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

Problemy ze uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż. 5. Wygodnie i zdrowo Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki...

Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące. Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka , czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. Zobacz także: Teksty najpopularniejszych kołysanek 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko , opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego...