Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
music for baby in bump
fotolia.com
Rozwój

Mozart od kołyski, czyli co muzyka daje dziecku

Muzyka rozwija inteligencję, zdolności matematyczne dziecka, ułatwia naukę języków obcych. Jaka muzyka jest najlepsza dla dziecka – poleca Marta Antoszewska, pedagog muzyk.

Muzyka w brzuszku mamy

Dziecko może słuchać muzyki jeszcze przed narodzeniem. Już od 6. miesiąca życia płodowego ma tak rozwinięty słuch, że potrafi odróżnić dźwięki, a potem także rozpoznawać melodie. Jedne lubi bardziej (przy nich się uspokaja), inne wyraźnie go denerwują (wierci się wówczas i kopie).

Dzieci preferują muzykę spokojną, łagodną. Może to być klasyka, a także np. jazz, country czy piosenki śpiewane przez mamę. Naukowcy potwierdzają, że noworodek pamięta utwory, których ona słuchała, będąc w ciąży. Łatwiej się przy nich uspokaja i szybciej zasypia.

Od kiedy włączać muzykę dziecku

Już niemowlak może słuchać muzyki – najlepiej jeśli będą to utwory krótkie, pogodne, np. walce, mazurki Chopina, wczesne symfonie Mozarta, koncerty Bacha i Vivaldiego. Muzyka powinna grać cicho, być w tle, tak by maluszek mógł się przy niej swobodnie bawić, jeść, zasypiać. Warto też dobrze dobierać utwory, np. po obudzeniu malec może posłuchać "Wiosny" z "Czterech pór roku" Vivaldiego, a przy zabawie – "Marsza tureckiego" Mozarta.

Dziecko też chce grać - pierwsze instrumenty

Śpiewaj dziecku jak najwięcej, nie szukaj do tego specjalnych okazji. Możesz to robić po przebudzeniu, przy zmianie pieluszki, myciu, ubieraniu. Maluch, który słucha piosenek, szybko się ich uczy. Gdy zacznie wypowiadać pierwsze słowa, zdziwisz się, że będzie też razem z Tobą śpiewać! Równie łatwo dziecko uczy się tańca. Ledwie nauczy się chodzić, z radością porusza się w takt muzyki, tańczy i podryguje. Każdy występ nagradzaj oklaskami.

Dzieci uwielbiają muzykować. Ich pierwsze instrumenty są bardzo proste. Zwykle dziecko samo odnajduje je... w kuchni. Która mama nie zna grania na przykrywkach czy garnkach? Zamiast zatykać sobie wówczas uszy, zaproponuj zabawę w orkiestrę. Talerze, garnki, przykrywki to przecież znakomite instrumenty perkusyjne! Gdy śpiewacie piosenkę, wspólnie wystukujcie jej rytm.

Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]

Wychowanie
Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?
Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj o to, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką. Słuch absolutny Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki,  wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym.  Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy  ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają. Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie. Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie.  Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych : jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu. Jak sprawić, by dziecko było muzykalne? Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne? Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach.  Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności.  Nie ograniczaj się do płyt z muzyką dla dzieci. Może wspólnie posłuchacie klasyki? Postaraj się, by malec miał kontakt z muzyką barokową...

dziewczynka, maluch, muzyka, pianino
Wychowanie
Muzyka czyni cuda: rozwija, relaksuje, leczy
Chcesz, by twoje dziecko było świetne z matematyki i błyskawicznie uczyło się obcych słówek? Zadbaj o to, by miało kontakt z muzyką, która nie tylko rozwija, ale i uwalnia od stresu, a nawet leczy.

Muzyka korzystnie wpływa na mózg dziecka, pomaga rozładowywać napięcia, zmniejsza lęk i ból. Dlatego warto postarać się, by dziecko poznało ją jak najwcześniej. Przeczytaj,   jak wspierać rozwój muzyczny dziecka, jaką muzyką je otaczać  i jakimi metodami uczyć je gry na instrumentach . Dowiedz się także na czym polega muzykoterapia.  Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Eksperymenty prowadzone w Japonii pokazały, że dzieci, które miały zajęcia muzyczne, lepiej przyswajały nowe wiadomości, lepiej radziły sobie z matematyką oraz językami obcymi  i nie miały problemów z koncentracją. Sprawdź, dlaczego twoje dziecko ma problem z koncentracją. Można mu pomóc! Skąd ten efekt? Ano stąd, że słuchanie muzyki korzystnie wpływa na mózg dziecka, aktywizując połączenia między komórkami nerwowymi. Pierwsze 6 lat życia to najważniejszy okres dla rozwoju układu nerwowego i mózgu. Dlatego tak ważne jest, by edukację muzyczną zacząć jak najwcześniej. Jak rozwijać inteligencję muzyczną dziecka? 1. Kształtowanie słuchu Dotykowe zgadywanki. Włóż do torby kilka przedmiotów, np. klucze, elektryczną szczotkę do zębów, pudełko po zapałkach, szeleszczący papier, folię. Namów malca, by zamknął oczy i na podstawie dźwięku odgadywał, jaki przedmiot wyjmujesz z torby. Od 3. roku życia. Słuchanie ciszy. Poproś dziecko, by zamknęło oczy i opowiadało Ci, co słyszy (np. gotującą się wodę, samochody, tramwaje). Od 4. roku życia. 2. Nauka śpiewania Śpiewanie słów. Słowa, które maluch potrafi już powiedzieć: np. „mama”, „tata”, staraj się śpiewać. Moduluj swój głos, mówiąc maluszkowi, że śpiewamy jak ptaszki (wysoko) lub jak niedźwiedzie (nisko). Od 2. roku życia. Klaskanie i tupanie. Śpiewając Wasze ulubione piosenki, wyklaskujcie i wytupujcie ich rytm. Od...

Wychowanie
Mały muzyk - 3 ważne pytania o muzykę
Muzyka jest bliska dziecku, bo zaspokaja jedną z jego podstawowych potrzeb – potrzebę radości.

Muzyka uwrażliwia, bywa lekarstwem na smutki, kształtuje i pogłębia życie uczuciowe. Daje dzieciom radość i spokój. 1. Kiedy dziecko powinno zetknąć się z muzyką? Im szybciej, tym lepiej!  Pierwsze spotkania z muzyką można zacząć w okresie niemowlęcym, a nawet ... jeszcze wcześniej. Dzieci, które miały okazję słuchać kojących dźwięków już w łonie mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem. Przeczytaj także: W ciąży słuchaj muzyki Dla noworodka najlepszą muzyką jest głos  mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy. Sprawdź także: Kołysanki z płyty - galeria Gdy dziecko zaczyna chodzić i wymawia pierwsze słowa , następuje wielki przełom w jego „muzykalności”. Z upodobaniem zaczyna wydobywać dźwięki z różnych przedmiotów. To są jego pierwsze kontakty z „instrumentami”.  Polegają np. na uderzaniu łyżką w pokrywkę garnka, potrząsaniu  grzechotką czy  pudełkiem wypełnionym grochem, kamyczkami albo ryżem, nasłuchiwaniu, jak krople deszczu uderzają o szybę. Kilkunastomiesięczne dziecko  reaguje na muzykę spontanicznie. Zaczyna „śpiewać”, gdy tylko usłyszy organy w kościele, a jeśli jest szczególnie wrażliwe, pod wpływem przejmującej melodii potrafi nawet zapłakać. Maluchy inaczej zachowują się, gdy muzyka jest skoczna i wesoła, wyraźnie zadowolone śmieją się, klaszczą w rączki, tańczą, uruchamiając całe ciało. Początkowo są to spontaniczne, nieuświadomione reakcje, lecz w miarę obcowania z muzyką dzieci zaczynają mieć wyraźne upodobania. Dwulatek uśmiecha się, gdy słyszy swoją ulubioną piosenkę, zazwyczaj potrafi już odtwarzać ruchem nastrój, tempo, charakter muzyki i własne uczucia z nią związane. Potrafi także coś zaśpiewać. [CMS_PAGE_BREAK] 2. Czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak