Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciemiączko
Fotolia
Rozwój

Zanim powie "mama" - Etapy rozwoju mowy w 1 roku życia

Najpierw dziecko poznaje melodię i rytm języka. Potem stara się powtarzać wyłowione ze strumienia dźwięków głoski, sylaby, wyrazy. Z czasem zaczyna rozumieć, że słowa coś znaczą. I wtedy zaczyna mówić.

Wyobraź sobie, że lądujesz na planecie, której mieszkańcy gwiżdżą  i wymachują czułkami. Na początku nie masz pojęcia po co to robią. Z czasem pojmujesz, że w ten sposób porozumiewają się, potem zaczynasz ich rozumieć, wreszcie rozmawiać w ich języku. 
Mniej więcej tak jest z małymi dziećmi, tyle, że one nie mają za sobą żadnych doświadczeń, które ułatwiłyby im zadanie. 
W przeciwieństwie do dorosłych dzieci uczą się  mówić błyskawicznie, bo mają w głowie „program”, który ułatwia im poznawanie mowy. I bardzo lubią rozmawiać, nawet jeśli nie znają jeszcze żadnego słowa!Polecamy: Kalendarz rozwoju niemowlaka

Jakie etapy musi przejść dziecko zanim nauczy się mówić?


Osłuchiwanie się z językiem
Tak naprawdę dziecko zaczyna uczyć się mówić...zanim przyjdzie na świat. Choć dźwięki, które docierają do wnętrza brzucha są stłumione i niewyraźne, nienarodzony maluch może poznawać melodię i rytm języka.
Poznaje ją oczywiście także po narodzinach. Ludzki głos, zwłaszcza głos mamy,   interesuje go bardziej niż jakikolwiek inny dźwięk. 

Pierwsze próby porozumiewania się
Noworodek i małe niemowlę porozumiewa się jedynie krzykiem. Płacząc oznajmia „Jestem głody!”, „Mam mokro!” albo po prostu „Mamo! Nudzę się!” 

Głużenie
Gdy dziecko ma 2-3 miesiące zaczyna głużyć, czyli wydawać gardłowe dźwięki, które trudno zapisać, bo w alfabecie brakuje odpowiadających im znaków. Robi to nieświadomie, odruchowo. Co ciekawe, głużą także dzieci głuche, a więc nie ma to nic wspólnego ze słyszeniem. 

Zobacz także: Badanie słuchu u dziecka

Gaworzenie
6 miesięczne dziecko zaczyna gaworzyć, czyli świadomie naśladować ludzką mowę.
Wie już że wydawane przez ludzi dźwięki służą do porozumiewania się.

  • Najpierw wymawia pojedyncze sylaby (ma, da),  potem ciągi sylab (ma-ma-ma), potem sylaby podwojone, które brzmią już jak wyrazy (ma-ma).
  • Naśladuje intonację dorosłych, bawi się dźwiękami, zaczepia przy ich pomocy ludzi w swoim otoczeniu.


Pierwsze niosące treść słowa
Przez większą część 1 roku słowa nie mają dla dziecka żadnej treści. Są po prostu dźwiękami. Pod koniec tego okresu maluch zaczyna je kojarzyć z osobami i przedmiotami - zaczyna rozumieć, że mają znaczenie. 
Zaczyna używać pierwszych niosących treść słów („am am”, „papa”). 
W okolicy 1  urodzin zaczyna używać słów („mama”, „tata”, „baba”)

A co się dzieje potem?
W 2 roku życia słownik maluszka poszerza się błyskawicznie. 
Oprócz „prawdziwych” wyrazów są w nim także takie, które dziecko tworzy samo, ułatwiając sobie wymowę („muka” zamiast mucha) albo skracając („mochód” zamiast samochód). Bardzo dużo rozumie, o wiele więcej, niż jest w stanie powiedzieć.  
W okolicy 2 urodzin maluch zaczyna budować pierwsze zdania, na początku  bardzo proste, np. „Mama da”. Błyskawicznie uczy się nowych słów. Rozumie już bardzo dużo, choć to, co ma do powiedzenia, często są w stanie rozszyfrować jedynie najbliżsi. Stopniowo jego wypowiedzi stają się coraz bardziej zrozumiałe, choć nadal nie jest w stanie prawidłowo wymawiać wszystkich głosek.

Jak pomóc  niemowlęciu w nauce mówienia?

    ▪    Rozmawiaj z nim od samego początku.  Mów do dziecka powoli, wyraźnie, ciepłym, serdecznym tonem. 
    ▪    Powtarzaj słowa. Mów np. „Zobacz, to są twoje śpioszki. Te śpioszki są niebieskie”. To ułatwia  zapamiętywanie, a przede wszystkim pozwala dziecku na wyłowienie poszczególnych słów ze strumienia dźwięków. 
    ▪    Dopuszczaj dziecko do głosu.Nie monologuj bez chwili przerwy, zwracaj się do malca tak, jakbyś z nim rozmawiała.  Dziecko odpowie ci tak, jak potrafi na danym etapie rozwoju:  śmieszną minką, machaniem rączkami, gaworzeniem.
    ▪    Mów poprawnie... Bez zdrobnień i zniekształceń typu „a telaz dzidzia dostanie ciukieleczka” .
    ▪    ... ale nie bój się tzw. "mowy opiekunek" czyli  przesadnego rozciągania  głosek, mówienia śpiewnym tonem – niemowlęta  to uwielbiają. 
    ▪    Rozmawiaj "twarzą w twarz" Dzięki temu malec widzi, co robisz z ustami i językiem. Może także obserwować twój wyraz twarzy: szeroki uśmiech, zmarszczone brwi. Rozmawia się przecież nie tylko za pośrednictwem słów,
    ▪    Baw się z dzieckiem w naśladowanie min, odgłosów, ziewania itd. Naśladuj dziecko, z czasem ono zacznie naśladować ciebie. Ta lubiana przez mamy i dzieci  zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Dzięki niej maluszek dowiaduje się, że  mowa i  mimika służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu. 
    ▪    Wygłupiaj się. Parskanie,  cmokanie, mlaskanie, oblizywanie się, pokazywanie języka, robienie głupich min, np., ryjka, to świetny trening dla mięśni potrzebnych do mówienia i doskonałe ćwiczenia oddechowe. W nauce mówienia pomagają także wszelkie „Trrrrach!”,  „Bach!”,  „Bum!”,  „Bęc!” i inne wyrazy dźwiękonaśladowcze: odgłosy wydawane  przez zwierzęta  („Muuuuu!”,  „I-ha!”,  „Hau hau”, „Wrrrrrr”) czy urządzenia („Brrrum”, „Tik tak, Tik tak” , „Biiiip”).  Poza tym dzieci je uwielbiają!
    ▪    Reaguj na zaczepki.  Maluch, który potrafi już gaworzyć, tak się cieszy z nowo nabytej umiejętności, że nieustannie zaczepia każdego, kto znajdzie się w pobliżu. I dobrze, bo to znaczy, że próbuje nawiązać kontakt przy pomocy mowy, a przecież właśnie dlatego ludzie mówią. 
    ▪    Upewnij się, że dziecko dobrze słyszy. Nawet niewielki niedosłuch może zaburzyć rozwój mowy. 
    ▪    Nie sadzaj przed telewizorem. Dzieci, które często oglądają telewizję, później uczą się mówić i mają mniejszy zasób słów.
 
Zobacz także: Jak mówi dwulatek? Kiedy dziecko powinno pójść do logopedy?
 

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
Fotolia
Rozwój
Jak pomóc dziecku w nauce mowy?
Nauka mowy to nie wyścigi. Zanim maluch nauczy się mówić, musi najpierw osłuchać się z językiem – dzięki temu poznaje jego melodię. Z czasem zaczyna powtarzać głoski i sylaby, ale dopiero pod koniec pierwszego roku życia jest w stanie pojąć, że słowa coś znaczą.

Prawdy i mity o nauce mówienia   Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce mowy: Mów do dziecka Rób to od pierwszych dni jego życia. Korzystaj z każdej okazji: zwracaj się do niego podczas przewijania, kąpieli, spaceru, zabawy. Opowiadaj o prostych i zwyczajnych sprawach: „A teraz ubierzemy śpioszki” , „Zobacz to jest lampa”, „Daj rączkę, kochanie” itd.  Powtarzaj te same słowa Mów na przykład: „To jest twoja żabka. Jaka śliczna żabka!”. Z czasem dziecko zacznie  kojarzyć często słyszane słowa z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami.  Mów ciepłym, serdecznym tonem I uśmiechaj się jak najczęściej. Dzięki temu maluch wie, że nauka mowy to fajna sprawa i warto się do niej przyłoyć. Dopuszczaj malca do głosu Zdarza się, że młode mamy są tak ambitnymi nauczycielkami, że ... zagadują dziecko na amen.  Nie monologuj bez chwili przerwy, zwracaj się do malca tak, jakbyś z nim rozmawiała: „A co powiesz na kaszkę? .... Wspaniale! Cieszę się, że masz na nią ochotę!”.  Dziecko odpowie ci tak, jak potrafi na danym etapie rozwoju:  śmieszną minką, machaniem rączkami, gaworzeniem. Bawcie się w naśladowanie Naśladuj miny, ziewanie, odgłosy, jakie wydaje maluch.  Ta lubiana przez mamy i dzieci  zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Dzięki niej maluszek dowiaduje się, że  mowa i  mimika służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu.  Reaguj na zaczepki Maluch, który potrafi gaworzyć, tak się cieszy z nowo nabytej umiejętności, że nieustannie zaczepia każdego, kto znajdzie się w pobliżu. I dobrze, bo to znaczy, że próbuje nawiązać kontakt przy pomocy mowy, a przecież właśnie dlatego ludzie mówią.  Jakie zabawy uczą mówić? Kontroluj słuch Żeby maluch nauczył się mówić, musi dobrze słyszeć. Dlatego w razie...

rozwój mowy dziecka
Fotolia
Rozwój
Rozwój mowy dziecka
Już od pierwszych dni życia powinnaś zadbać o prawidłowy rozwój mowy twojego malucha.

Jak rozwija się mowa dziecka Maleństwo już w łonie matki odbiera wypowiadane przez rodziców słowa. Gdy się rodzi, wyłącznie słucha, ale gdy ma już kilka tygodni, zaczyna wydawać pierwsze dźwięki. A potem szybciutko pojawiają się całe słowa, zdania.... Rozwój mowy dziecka w szóstym i siódmym tygodniu życia Jako pierwsze pojawiają się samogłoski – a, e, u, o . Dziecko powtarza je wielokrotnie w ciągu dnia, czasami w tej samej kolejności, a innym razem -zmieniając kolejność. Słuchając kilkutygodniowego malca, nie potrafimy powiedzieć z jakiego kraju pochodzi, w jakim języku mówią jego rodzice, starszy brat czy siostra. Na początku wszyscy „mówią” podobnie. Rozwój mowy dziecka w ósmym tygodniu życia Pojawiają się głośne, wybuchowe dźwięki. Najczęściej są to: b, d, g . Nie jest to jeszcze mowa, ale tzw. gruchanie. Malec ćwiczy w ten sposób narządy artykulacyjne. Dziecko wyrzuca z siebie te dźwięki z dużą siłą i jeśli przy tym w skupieniu patrzy na mamę lub tatę, wydaje im się, że z nimi rozmawia. Gdy jednak przenosi wzrok na lampę czy motyla zawieszonego nad łóżeczkiem, nie ma już wątpliwości, że to jeszcze nie jest rozmowa. Rozwój mowy dziecka w trzecim i czwartym miesiącu życia Malec łączy samogłoski ze spółgłoskami w sylaby. Najczęściej pojawiają się połączenia głosek – ba-ba, da-da, ga-ga . Teraz babci może się wydawać, że jej ukochany wnusio mówi „baba”, tymczasem to połączenie sylab jest całkowicie przypadkowe i na słowo „baba” niestety babcia musi jeszcze poczekać. Rozwój mowy dziecka w szóstym miesiącu życia Dźwięki wydawane przez półroczne niemowlę przypominają już słowa. To powtarzanie jest teraz zamierzone (nie, jak poprzednio, przypadkowe). Malec powtarza: la-la-la , da-da-da, ba-ba-ba . Jest to gaworzenie. Z sylab powstają długie łańcuchy. Czasem dziecko...

dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fotolia
Rozwój dziecka
Nauka mówienia - prawdy i mity
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Jąkaniem nie trzeba się martwić, bo samo minie”. Czy wierzyć w to, co mówią o rozwoju mowy?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że może coś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka ? Można tu coś zmienić albo przyspieszyć? Im częściej zagadujesz dziecko, tym szybciej zacznie mówić Tak i Nie. Dobrze, gdy do dziecka dużo mówisz, ale nie przeskoczysz pewnych etapów rozwoju . Jakieś słowa dziecko wypowie około pierwszych urodzin, nie stanie się to kilka miesięcy wcześniej. Musi dojrzeć jego mózg oraz układ artykulacyjny. Warto często używać zdrobniałych wyrazów Tak i Nie. Można zwracać się do dziecka pieszczotliwie: „słoneczko”, „misiaczku” – każda mama ma takie swoje określenia. Ale nie mów „po dziecinnemu”, np: „Sinećku, mój ty kochani sinećku, mamusia zajaś da ci papusiu”! Pamiętaj, twoja mowa jest dla dziecka wzorem , który będzie naśladować. Dlatego od początku ucz je prawidłowego sposobu wymawiania wyrazów. Sprawdź: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka? Roczne dziecko powinno już wypowiadać kilka słów Tak. Jedno dziecko pierwsze wyrazy powie, mając 10 miesięcy, inny – 14. Takimi różnicami nie warto się martwić. Zwykle roczne dziecko potrafi wypowiedzieć kilka słów, takich jak „mama”, „tata”, „baba”, „pa, pa”, w tym dźwiękonaśladowczych, np. „hau hau”, pokazując na psa. Dziewczynkom nauka mówienia idzie łatwiej niż chłopcom Nie. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały. Nie można w ten sposób generalizować. Są dziewczynki, którym nauka mowy przychodzi łatwiej....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz