Prawdy i mity o nauce mówienia

Reklama

Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce mowy:

Mów do dziecka

Rób to od pierwszych dni jego życia. Korzystaj z każdej okazji: zwracaj się do niego podczas przewijania, kąpieli, spaceru, zabawy. Opowiadaj o prostych i zwyczajnych sprawach: „A teraz ubierzemy śpioszki” , „Zobacz to jest lampa”, „Daj rączkę, kochanie” itd.

Powtarzaj te same słowa

Mów na przykład: „To jest twoja żabka. Jaka śliczna żabka!”. Z czasem dziecko zacznie kojarzyć często słyszane słowa z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami.

Zobacz także

Mów ciepłym, serdecznym tonem

I uśmiechaj się jak najczęściej. Dzięki temu maluch wie, że nauka mowy to fajna sprawa i warto się do niej przyłoyć.

Dopuszczaj malca do głosu

Zdarza się, że młode mamy są tak ambitnymi nauczycielkami, że ... zagadują dziecko na amen. Nie monologuj bez chwili przerwy, zwracaj się do malca tak, jakbyś z nim rozmawiała: „A co powiesz na kaszkę? .... Wspaniale! Cieszę się, że masz na nią ochotę!”. Dziecko odpowie ci tak, jak potrafi na danym etapie rozwoju: śmieszną minką, machaniem rączkami, gaworzeniem.

Bawcie się w naśladowanie

Naśladuj miny, ziewanie, odgłosy, jakie wydaje maluch. Ta lubiana przez mamy i dzieci zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Dzięki niej maluszek dowiaduje się, że mowa i mimika służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu.

Reaguj na zaczepki

Maluch, który potrafi gaworzyć, tak się cieszy z nowo nabytej umiejętności, że nieustannie zaczepia każdego, kto znajdzie się w pobliżu. I dobrze, bo to znaczy, że próbuje nawiązać kontakt przy pomocy mowy, a przecież właśnie dlatego ludzie mówią.

Jakie zabawy uczą mówić?

Kontroluj słuch

Żeby maluch nauczył się mówić, musi dobrze słyszeć. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości idź z dzieckiem do laryngologa lub audiologa.

Bądź cierpliwa

Wspaniale jest usłyszeć słowo „mama”, jednak każdy etap nauki mowy jest fantastyczny. Na przykład ten, gdy dziecko mówi jeszcze wyłącznie po swojemu, świetnie naśladując naszą intonację. Tak jak na słynnym filmie o gadających bliźniakach.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama