Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie niemowlaka
Fotolia
Rozwój

Prawie wszystko o ssaniu

Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy?

Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy? Czy kupić maleństwu smoczek? I czy warto walczyć z brzydkim nawykiem ssania kciuka?

Już w 15. tygodniu życia płodowego dziecko odkrywa, że może dotykać palcami warg czy językiem dłoni, a w 32. tygodniu malec trafia już paluszkiem do buzi i zapamiętale go ssie. Czasem jest to kciuk, a innym razem palec u nogi. Bywa, że intensywność ssania jest tak duża, że kiedy maleństwo się urodzi, na paluszku ma po nim wyraźny ślad! Jak widać, do opanowania sztuki ssania nie potrzeba nauczyciela. Wśród różnych umiejętności, z którymi się rodzimy jest i ta. Ale nie wszystkie dzieci w równym stopniu mają rozwinięty instynkt ssania. Psychologowie uważają, że jest on dziedziczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Pamiętaj! Wcześniaki urodzone po 28. tygodniu życia płodowego, które nie są podłączone do respiratora, najczęściej karmione są sondą i dodatkowo kroplówką. Powodem jest niewykształcony odruch ssania. Nie potrafią też koordynować oddychania i przełykania. Początki nauki ssania są dla nich trudne, bo brak tej koordynacji sprawia, że szybko się męczą.

Jak najwcześniej przystaw dziecko do piersi

Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że noworodek przez 24 godziny po urodzeniu powinien pościć. Dzisiaj wiadomo, że jak najszybciej po porodzie należy przystawić maleństwo do piersi, by nie straciło naturalnego odruchu ssania. Przystawiając malca do piersi i pozwalając mu ją ssać, nie tylko go karmimy, ale i łagodzimy stres związany z porodem. Bliskość i zapach mamy sprawiają, że czuje się bezpiecznie.
Pamiętaj! Ze ssaniem piersi wiąże się zaspokajanie wielu potrzeb, nie tylko tej jednej związanej z głodem, ale i wielu innych: miłości, bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa.

Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach

Karmić dziecko piersią, czy butelką?

Gdy pojawiają się wątpliwości – pierś czy butelka – warto pomyśleć o tym, co w mleku mamy jest najcenniejsze, czyli o cukrach, białkach, solach mineralnych i przeciwciałach, o szczególnym kontakcie malca z mamą i... o gimnastyce buzi i języka. O tym ostatnim najłatwiej zapomnieć, bo nie zastanawiamy się nad związkiem tej gimnastyki z przyszłą mową. A bardzo wiele od niej zależy. Czy wiesz, że do ssania piersi Twój malec używa około 40. mięśni twarzy, a przy ssaniu butelki czy smoczka tylko czterech? To jeden z mocnych argumentów na rzecz wyższości karmienia piersią nad butelką.
Podczas karmienia butelką nie wolno trzymać jej tak, by naciskała na bródkę dziecka, bo to powoduje cofanie się żuchwy. W konsekwencji może to doprowadzić do nieprawidłowego ssania i dalej – do nieprawidłowego zgryzu (tzw. tyłozgryzu – dolna szczęka będzie zbyt mocno cofnięta), zwężenia szczęki i w przyszłości wysunięcia do przodu górnych siekaczy.
Pamiętaj! Dbaj o to, by dziecko karmione piersią prawidłowo chwytało brodawkę, a jeśli karmisz butelką, trzymaj ją zawsze we właściwym położeniu.

Zobacz także: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

niemowlę, smoczek
Karmienie
Prawdy i mity o ssaniu
Czynność, bez której nie ma dzieciństwa, kryje wiele tajemnic. Od tego zależy rozwój zgryzu, mowy oraz samopoczucie Twojego maluszka.

Noworodek dopiero musi nauczyć się ssania Mit. Maluszek ćwiczy tę umiejętność już od 11. tygodnia życia płodowego ! Dlatego potrafi ssać, gdy przychodzi na świat. Musi jednak nauczyć się, jak chwytać brodawkę. Im wcześniej zacznie to robić, tym większa szansa na szybki sukces. Trzeba go do tego zachęcić tuż po narodzinach. Ssanie, ciepło i zapach ciała mamy łagodzą również stres związany z przyjściem na świat. To samo dziecko ma różną potrzebę ssania Prawda. Zwiększa się ona po pierwszym miesiącu życia, ale już w drugim półroczu maleje. Początkowo wystarczy częściej przystawiać dziecko do piersi. Niektóre maluchy nie zaspokajają w pełni naturalnej potrzeby ssania podczas jedzenia – częściej, gdy są karmione butelką. Nasila się ona, gdy dziecko długo leży samo, nudzi się, jest śpiące, w czasie choroby i pod wpływem trudnych przeżyć, zdenerwowania. Smyk jest wtedy niespokojny, płacze, wkłada rączki do buzi. Smoczek uspokaja skuteczniej niż pierś Mit. Nie używaj smoczka jako jedynej metody uciszania płaczącego malca. Ten sposób powinien być ratunkiem tylko w trudnych momentach. Nie podawaj go więc, ilekroć dziecko zapłacze lub będzie niespokojne. Wypróbuj inne metody: przystawiaj do piersi, kołysz i noś, śpiewaj, pokazuj zabawki . Prawidłowe ssanie zależy od sposobu połykania Prawda. Gdy maluszek pije mleko z piersi lub butelki, musi umieć połykać, mając szeroko otwartą buzię i wysunięty języczek, jednocześnie oddychając przez nosek. Połączenie tych czynności bywa początkowo trudne. Kiedy zaczyna jeść łyżeczką , uczy się połykać przy zamkniętej buzi i schowanym języku. Ssanie paluszka powoduje powstawanie wad zgryzu Mit. Niektóre niemowlęta (zwłaszcza karmione piersią) nie akceptują smoczka, wypluwają go, odwracają buzię na jego widok. Zaspokajają potrzebę ssania, wkładając do buzi kciuk. Nie...

proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja
Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego
Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty. Taki się urodziłem Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja. Jak babcia i tata Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie. Winny smoczek i palec? Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość). Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Najczęstsze wady Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło....

smoczek
RF
Pielęgnacja
Smoczek: przyjaciel czy wróg twojego dziecka?
Niemowlę uspokaja się, gdy ssie smoczek, ale czy nie spowoduje on wad zgryzu? Co więc robić: podawać smoczek czy lepiej wychowywać dziecko bez smoczka?

Noworodek rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Gdy włożysz mu do buzi pierś, smoczek czy palec, zacznie ssać. Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny: noworodek najchętniej przez cały czas chciałby ssać twoją pierś. Czy jednak smoczek dla niemowlęcia to zawsze dobre rozwiązanie - podpowiada dr Katarzyna Nowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka.  Smoczek dla noworodka? Z tym lepiej poczekać Nie podawaj noworodkowi smoczka : szczególnie gdy karmisz go piersią. W pierwszych tygodniach życia dziecko uczy się ssania piersi, a smoczek ssie się inaczej niż pierś: stąd często trudne początki karmienia piersią . Gdy zaczniesz podawać noworodkowi smoczek, może mieć spore problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki. A to dlatego, że ssanie piersi i smoczka wymaga od dziecka zupełnie innych ruchów warg i języka. Tymczasem dobre przystawienie dziecka do piersi to warunek dobrego ssania. Jeśli maluszek będzie źle ssał, zaczną cię boleć brodawki, zniechęcisz się do karmienia, mleka będzie za mało i... za wcześnie odstawisz dziecko od piersi. Gdy noworodek płacze, nakarm go, noś na rękach, przytulaj, bujaj, śpiewaj mu kołysanki. Ale nie podawaj noworodkowi smoczka. Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie Smoczek dla niemowlęcia może być bezpieczny Lepiej, gdy poczekasz z podaniem smoczka kilka tygodni. Niemowlę zapewne będzie już mistrzem ssania piersi około 6. tygodnia życia dziecka . Wtedy podanie smoczka nie powinno już spowodować problemów z karmieniem piersią . Wręcz przeciwnie – to często świetne rozwiązanie. Bo smoczek wcale nie jest złym wynalazkiem, którego powinnaś unikać jak ognia.      Kiedy smoczek jest dobry dla niemowlęcia Są dzieci, które potrafią całymi godzinami domagać się piersi. I nie wynika to z ich ogromnego apetytu, a z silnej potrzeby ssania. Ty nie możesz (i nie powinnaś!) ciągle...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak