
Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy? Czy kupić maleństwu smoczek? I czy warto walczyć z brzydkim nawykiem ssania kciuka?
Już w 15. tygodniu życia płodowego dziecko odkrywa, że może dotykać palcami warg czy językiem dłoni, a w 32. tygodniu malec trafia już paluszkiem do buzi i zapamiętale go ssie. Czasem jest to kciuk, a innym razem palec u nogi. Bywa, że intensywność ssania jest tak duża, że kiedy maleństwo się urodzi, na paluszku ma po nim wyraźny ślad! Jak widać, do opanowania sztuki ssania nie potrzeba nauczyciela. Wśród różnych umiejętności, z którymi się rodzimy jest i ta. Ale nie wszystkie dzieci w równym stopniu mają rozwinięty instynkt ssania. Psychologowie uważają, że jest on dziedziczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Pamiętaj! Wcześniaki urodzone po 28. tygodniu życia płodowego, które nie są podłączone do respiratora, najczęściej karmione są sondą i dodatkowo kroplówką. Powodem jest niewykształcony odruch ssania. Nie potrafią też koordynować oddychania i przełykania. Początki nauki ssania są dla nich trudne, bo brak tej koordynacji sprawia, że szybko się męczą.
Jak najwcześniej przystaw dziecko do piersi
Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że noworodek przez 24 godziny po urodzeniu powinien pościć. Dzisiaj wiadomo, że jak najszybciej po porodzie należy przystawić maleństwo do piersi, by nie straciło naturalnego odruchu ssania. Przystawiając malca do piersi i pozwalając mu ją ssać, nie tylko go karmimy, ale i łagodzimy stres związany z porodem. Bliskość i zapach mamy sprawiają, że czuje się bezpiecznie.
Pamiętaj! Ze ssaniem piersi wiąże się zaspokajanie wielu potrzeb, nie tylko tej jednej związanej z głodem, ale i wielu innych: miłości, bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa.
Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach
Karmić dziecko piersią, czy butelką?
Gdy pojawiają się wątpliwości – pierś czy butelka – warto pomyśleć o tym, co w mleku mamy jest najcenniejsze, czyli o cukrach, białkach, solach mineralnych i przeciwciałach, o szczególnym kontakcie malca z mamą i... o gimnastyce buzi i języka. O tym ostatnim najłatwiej zapomnieć, bo nie zastanawiamy się nad związkiem tej gimnastyki z przyszłą mową. A bardzo wiele od niej zależy. Czy wiesz, że do ssania piersi Twój malec używa około 40. mięśni twarzy, a przy ssaniu butelki czy smoczka tylko czterech? To jeden z mocnych argumentów na rzecz wyższości karmienia piersią nad butelką.
Podczas karmienia butelką nie wolno trzymać jej tak, by naciskała na bródkę dziecka, bo to powoduje cofanie się żuchwy. W konsekwencji może to doprowadzić do nieprawidłowego ssania i dalej – do nieprawidłowego zgryzu (tzw. tyłozgryzu – dolna szczęka będzie zbyt mocno cofnięta), zwężenia szczęki i w przyszłości wysunięcia do przodu górnych siekaczy.
Pamiętaj! Dbaj o to, by dziecko karmione piersią prawidłowo chwytało brodawkę, a jeśli karmisz butelką, trzymaj ją zawsze we właściwym położeniu.
Zobacz także: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne