dziecko na macie
Marko
Rozwój

Poznaj zabawy, które pomogą rozwijać motorykę dziecka

Chcesz pomóc dziecku w nauce unoszenia główki, siadania, raczkowania czy trenowaniu precyzyjnego chwytania? Oto kilka prostych zabaw dla niemowląt, dzięki którym wesprzesz rozwój motoryczny brzdąca.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i pewnych etapów rozwojowych nie możemy, a nawet nie powinniśmy przyspieszać. Możemy jednak je wspierać. Jak? Najlepiej przez zabawę na macie edukacyjnej. Dlaczego? Bo duży obszar do zabawy pozwala dziecku na rozciąganie swojego ciała, eksperymentowanie z ruchem oraz turlaniem się, wydłużaniem czasu na brzuszku czy siedzeniem ciesząc się wieloma aktywizującymi elementami maty. A to jeszcze nie wszystko, co można robić na macie edukacyjnej!

mata Tiny Love
materiały prasowe

Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 0-6 miesięcy

Kolory, faktury i dźwięki stymulują zmysły dziecka już od pierwszych dni. Dziecko będzie próbować dosięgać i dotykać zawieszek rozwijając jednocześnie ruchy całego ciała i ruchy precyzyjne, może również oglądać swoje własne odbicie w lusterku, które znajdziesz na macie Gimnastyka dla bobasa z pałąkami - Leśna Kraina, wydłużając czas na brzuszku. Kiedy dziecko siedzi, pozwól mu cieszyć się przytulnym miejscem do zabawy i odkrywania różnych elementów maty, m.in. ptaszka ze światełkiem i muzyką, grzechotki w kształcie bobra, szeleszczącego borsuka, miękkiego gryzaka, czy zawieszki w kształcie sarny. Możesz także użyć zwierzątek namalowanych na macie oraz zabawek, by opowiedzieć dziecku różne historie. Dzięki takiej zabawie maluch będzie rozwijał słownictwo oraz wyobraźnię. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, połóż dziecko tak, by znalazło się przed jakimś elementem maty bądź obrazkiem. Wskaż na element i powiedz, np. „To jest wiewiórka!”.

 

Zabawa na macie, w tym również czas spędzony na leżeniu na brzuszku jest niezwykle cenny i stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju niemowląt. Jednocześnie jednak utrzymywanie tej pozycji może być frustrującym doświadczeniem zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Dzięki Karuzelce „Czas dla brzuszka” dziecko jest tak oczarowane i zaangażowane zabawką, że zapomina, iż przebywa w pozycji na brzuszku. Zabawka posiada balansujący ruch i obracające się o 360° ramiona, na których wiszą przyjazne postacie zwierzątek, z lusterkiem i grafiką spirali, aby nieustannie inspirować dziecko do podnoszenia główki.


Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 6+ miesięcy

Kiedy dziecko potrafi już siedzieć, nadszedł czas na zbadanie bardziej zaawansowanych elementów maty. Maluch może to zrobić, bawiąc się elektroniczną zabawką "ptaszkiem" oraz ciesząc się z gry w a ku-ku za pomocą szeleszczącego borsuka. Reguluj pałąki z zabawkami w taki sposób, by zachęcić brzdąca do sięgania po zabawki, lub wskazuj określone zabawki na macie i zachęcaj brzdąca, by spróbował się do nich zbliżyć, ćwicząc raczkowanie.

mata Tiny Love
materiały prasowe

Zabawy motoryczne dla dziecka w wieku 12+ miesięcy

Na macie edukacyjnej możecie świetnie się bawić, nawet gdy maluch ma już za sobą swój pierwszy rok życia. Zabawa „Taniec w lesie” pozwoli dziecku ćwiczyć koordynację ruchową, spostrzegawczość, a także rozwinie zmysł słuchu. Jak się bawić? Bardzo prosto! Włącz muzykę z odgłosami natury (np. śpiew ptaków, szum drzew, kumkanie żab), byście poczuli się jak w lesie. Gdy muzyka gra, tańczcie wesoło wokół maty, a kiedy zatrzymasz nagranie, wypowiedz nazwę danego zwierzątka, które znajduje się na macie Leśna Kraina. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze znalezienie tego zwierzątka i dotknięcie go.


uśmiechnięta dziewczynka
Marko

Więcej: Marko
 
Marko Tiny Love mata
materiały prasowe
Rozwój
Jak ćwiczyć precyzyjne ruchy u dziecka?
Czym są ruchy precyzyjne i jak je rozwijać? Dowiedz się i poznaj zabawy, które Ci w tym pomogą.

Ruchy precyzyjne mogą Ci się kojarzyć z małą motoryką, czyli chwytaniem. To bardzo dobre skojarzenie, jednak nie pokrywa w pełni znaczenia tego terminu. Ruchy precyzyjne to ruchy wszystkich „drobnych” mięśni, a więc tych, które są odpowiedzialne nie tylko za ruchy dłoni czy palców, lecz także mimikę twarzy. Ruchy precyzyjne ułatwiają także prawidłową artykulację wyrazów. Dlatego, choć mogłoby się wydawać, że są takie niepozorne, warto je rozwijać i ćwiczyć. Sprawdź, jak to robić. Ćwiczymy małe rączki Jeśli chcesz, aby w przyszłości Twoje dziecko nie miało problemu z wykonywaniem bardzo precyzyjnych czynności, jak np. zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł, o rozwój ruchów precyzyjnych dziecka powinnaś zadbać jak najwcześniej. Tak naprawdę ruchy precyzyjne możesz ćwiczyć wszędzie. Z pomocą na pewno chętnie przyjdzie Sorter kształtów i Układanka 2w1 od Tiny Love , zachęcając dziecko do rozwijania zdolności motorycznych i promując rozwój poznawczy.   Zabawka jest połączeniem sortera kształtów, układanki i puzzli . Zawiera wiele interesujących dźwięków i kształtów, między innymi obracające się kółko a kuku z postaciami zwierzątek pod spodem, 2 grzechotki, piszczek do naciskania oraz ściany, które można wyginać. Podczas zmiany ustawienia każdej ze ścian słychać odgłos klikania, co jeszcze bardziej zachęca dziecko do zabawy. To wszystko gwarantuje nieograniczone możliwości! Ćwiczymy wrażliwość sensoryczną Niezależnie od tego, którą zabawkę wybierzesz dla malucha, zwróć uwagę, aby stymulowała rozwój kilku zmysłów jednocześnie. Idealnie sprawdzi się tu Karuzela – Rośnij z muzyką – Zabawa na łące . Dzięki kombinacji muzyki i ruchu, pobudzi zmysły bawiącego się maleństwa, a także, gdy przyjdzie czas odpoczynku, umożliwi mu stopniowe przygotowanie się do snu. Unikalny system poruszania się...

Tiny Love leżaczek
materiały prasowe
Noworodek
Jak bawić się z maluchem, by wspomagać jego rozwój mowy? Podpowiadamy!
Mowa, tak jak każda inna umiejętność wymaga doskonalenia. To, jak dużo mówisz do dziecka oraz w jaki sposób, ma olbrzymi wpływ na rozwój maluszka. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w doskonaleniu umiejętności komunikacji!

Choć zanim usłyszysz pierwsze „mama” minie wiele miesięcy, jednak twoje dziecko już od pierwszych dni próbuje się z tobą komunikować. Płacz, pierwsze uśmiechy, czy gaworzenie to cała paleta możliwości. Niezwykle ważne jest, byś jako rodzic próbowała zrozumieć, to co maluch chce Ci przekazać. Warto również wiedzieć, że możesz wspomagać rozwój dziecka w tym obszarze. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. Twoja mowa ciała, a także to, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy . Choć początkowo może to nie być łatwe, wystarczy kilka prostych zabaw i chęć zrozumienia malca, by się „dogadać”. Gimnastyka buzi i języka Choć na początku maluszek na wszystko reaguje tak samo, to z czasem czujna mama może znaleźć różnice w płaczu sygnalizującym mokrą pieluszkę, głód, czy senność. Możesz także wprowadzić proste zabawy , które pomogą wam w lepszej komunikacji. Niestety z pozycji leżącej nie wszystko wygląda tak interesująco, a maluch przecież nie może nieustannie być trzymany na rękach. Z pomocą przychodzi wielofunkcyjny leżaczek, bujaczek z funkcją krzesełka 3w1 . Jednym kliknięciem możesz przestawić go z pozycji drzemki do pozycji zabawy i cieszyć się czasem spędzanym z maluchem! Leżaczek jest miejscem do siedzenia w bezpiecznej dla malucha półleżącej pozycji - by móc obserwować co dzieje się w domu. Bujaczek z kolei to idealne miejsce do zabawy. Wystarczy podnieść oparcie do półleżącej pozycji składając blokadę z przodu i z tyłu - w ten sposób zamieniamy leżaczek w bujaczek i aktywne ruchowo miejsce do zabawy. Spełniać może również funkcję uspokajacza - Wibrujące ruchy leżaczka-bujaczka 3w1 mogą pomóc dziecięcemu układowi trawiennemu złagodzić dyskomfort wywołany np. kolką a pozycja półleżąca będzie bezpieczna dla...

marko
Marko
Rozwój
Jak rozwinąć wyobraźnię i kreatywność twojego maluszka? Wybierz te zabawy i zabawki!
Jak i kiedy pobudzać dziecko do twórczych rozwiązań i wspierać rozwój jego kreatywności? Czy można to robić w czasie domowych zabaw? Czy zabawki mogą w tym pomóc? Zdziwisz się jakie to proste!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '16Mw3eepr6eVeCpzoCMMucV37zEZMVrD4iyi4qDw2CL.37', 'opnklwgouc', 'gwgjlqgmjjsdjhhevdaygfobjwjz']); Snucie marzeń, tworzenie i rozumienie metafor czy ironii, jak również wspomaganie komunikacji to ważne elementy, których dziecko może się uczyć podczas... zwykłej codziennej zabawy. Chcesz, by twój maluch w przyszłości był pomysłowy, pełen inwencji twórczej i doskonale sobie radził z wszelkimi zadaniami wymagającymi użycia wyobraźni? Możesz wspierać i rozwijać te umiejętności u dziecka już od urodzenia . To wcale nie takie trudne. Wystarczy bawić się z dzieckiem w odpowiednie zabawy i przy użyciu edukacyjnych, dobrze zaprojektowanych zabawek. Zabawa z dzieckiem w podróże gwiezdne Zabawa w podróże gwiezdne wpłynie nie tylko na wyobraźnię malucha, ale i na jego zdolności poznawcze w przyszłości. Jak się bawić z dzieckiem? To łatwe, przyda ci się do tego projektor. Kiedy zaczyna się już ściemniać, włącz go, najlepiej taki model, który wyświetla elementy związane z gwiezdnym światem. Opowiedz dziecku, że teraz będziecie bawić się w spanie pod gołym niebem i oglądanie gwiazd. Zejdźcie na podłogę i połóżcie się na plecach na macie . Wskazuj palcem na przesuwające się nad tobą światełka. Potem poruszaj w ten sam sposób rączkami i nóżkami maluszka. Dzięki temu dziecko będzie mogło ćwiczyć zarówno mięśnie dłoni, jak i spostrzegawczość. Aby maluch się nie nudził wskazuj na obrazki wyświetlane przez projektor i opowiadaj związane z nim historie.  Ta zabawka może ci się przydać! Projektor/Pozytywka/Lampka z sensorem płaczu - Jeż Ta urocza pozytywka w kształcie jeża tworzy idealne warunki dla snu malucha. Projekcja świetlnych gwiazdek delikatnie ukoi dziecko i utuli je do snu. Specjalnie zaprojektowany czujnik...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj