Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe
Rozwój

Jak wspierać rozwój społeczny i emocjonalny dziecka? Pomogą nie tylko czułość i przytulanie!

Człowiek, także ten całkiem jeszcze malutki, potrzebuje innych – ich miłości i bliskości. Chce także nauczyć się z nimi porozumiewać i włączyć się w ich życie. Są zabawki, które mogą mu w tym pomóc.

Dziecko od dnia narodzin jest istotą społeczną: potrzebuje kontaktu z innymi, ich dotyku, głosu, widoku ich twarzy. Potrafi też odczuwać podstawowe emocje (jest zadowolone lub nie) i nawiązywać kontakt z otoczeniem – na początku tylko przez płacz, a na kolejnych etapach rozwoju także za pomocą uśmiechu, gaworzenia, wreszcie słów. Z czasem jego więź z bliskimi staje się coraz mocniejsza, a życie uczuciowe – bogatsze. Maluszek uświadamia sobie że jest odrębną istotą, a w jego życiu pojawia się miłość,  przywiązanie, radość, smutek, złość itd. 


Rola rozwoju emocjonalnego

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?  Bo rozwój społeczny i emocjonalny umożliwiają mu funkcjonowanie wśród ludzi, tworzenie bliskich więzi, zawieranie przyjaźni, umiejętność rozumienia własnych i cudzych emocji, słowem wszystko to, co składa się na szczęśliwe życie! 

Przytulaj, noś, całuj

Dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka najważniejsze jest przytulanie, reagowanie na jego płacz, widok twarzy najbliższych mu osób i rozmowy, nawet, jeśli te pierwsze polegają jedynie na wzajemnym naśladowaniu min i wymianie uśmiechów. 
W rozwijaniu tego obszaru pomaga oczywiście także zabawa, dzięki której dziecko robi coś wspólnie z bliską osobą, skupia się na tym samym, co ona, razem z nią coś przeżywa. Uczy się wówczas mnóstwa ważnych rzeczy: naśladowania, komunikowania się, nazywania i wyrażania swoich uczuć, brania, dawania itd. A przede wszystkim czuje się kochane.

Jakie zabawki mogą mu pomóc w rozwoju tych obszarów?

Mali odkrywcy, czyli Myszka Coco, Lew Leonardo i Królik Thomas
 to wyjątkowe zabawki, które zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim postaciom:
Myszka Coco została nazwana na cześć Coco Chanel – niezwykle kreatywnej projektantki mody, która zrewolucjonizowała modę i uwolniła kobiety od niewygodnych, ograniczających ruchy strojów. Jej ponadczasowe stroje budzą zachwyt do dzisiaj.

Marko myszka coco mali odkrywcy
materiały prasowe

Lew Leonard zawdzięcza swoje imię Leonardowi Da Vinci – malarzowi, rzeźbiarzowi, wynalazcy, inżynierowi i filozofowi, najwszechstronniej utalentowanej osoby w historii świata.

Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe

Królik Thomas otrzymał imię po Thomasie Edisonie, geniuszowi, który wynalazł m.in. fonograf i kamerę, która rejestruje także dźwięk. 

Marko Tiny Love Mali Odkrywcy króliczek Thomas
materiały prasowe

Zabawki zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach, które skończyły rok. Dzięki inteligentnym czujnikom każda z nich jest interaktywna. Malec może kłaść ulubionego Małego Odkrywcę spać, podskakiwać z nim, karmić go, łaskotać itd., a on na to reaguje, na przykład się śmieje, chrapie albo mówi. Tych funkcji jest aż 7 – nie ma na rynku zabawki, które miałaby ich aż tyle!

Mali Odkrywcy, wielcy przyjaciele dziecka

Dzięki ulubionemu Małemu Odkrywcy dziecko zyskuje nie tylko przyjaciela, z którym może się nie rozstawać (zabawka jest nieduża, więc łatwo zabierać ją wszędzie ze sobą), ale także dowiaduje się wielu ważnych rzeczy o codziennych czynnościach (a dzięki temu, że rozumie, co się wokół niego dzieje, czuje się w świecie bezpieczniej) i poszerza słownictwo, dzięki czemu coraz łatwiej mu porozumiewać się z najbliższymi. Uczy się także bawić na różne sposoby, nie tylko samodzielnie, ale także z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem – takie wspólne zabawy wspaniale budują i zacieśniają więź! 
Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale i inspirują do wymyślania nowych.  Zabawa z Małym Odkrywcą to także świetny punkt wyjścia do snucia najróżniejszych historii, w których przeżywa wciąż nowe przygody wraz z maluszkiem, który się nim opiekuje. 

Wielofunkcyjny Leżaczek-bujaczek-krzesełko 3w1 bardzo pomaga w rozmowach i zabawach twarzą w twarz, a więc w tym, co sprzyja zacieśnianiu więzi między dzieckiem a jego bliskimi. 
Można go ustawić w 3 pozycjach: siedzącej, półleżącej i leżącej. Do stymulowania rozwoju społecznego najbardziej przydatna jest funkcja krzesełka, dzięki której maluch może bez przeszkód patrzeć opiekunowi prosto w oczy, widzieć wyraźnie jego wypowiadające słowa usta, rozmawiać z nim, wspólnie się śmiać  itd. 
Inspiracji do zabaw i tematów rozmów dostarczają urocze, kolorowe zawieszki na muzycznej karuzeli. Są przyczepione do niej przy pomocy pasków z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i wymianę na inne maskotki. Gdy maluszek się zmęczy rozmową, jednym kliknięciem przeobrazisz krzesełko w leżaczek, w którym może się bujać, albo bezpieczne, wyposażone w daszek i podniesione brzegi łóżeczko – idealne miejsce na krótką drzemkę.

leżaczek-bujaczek Tiny LoveArtykuł powstał z udziałem Marko 
 

Marko kskids sowa
materiały prasowe
Rozwój
Rozwój fizyczny dziecka i zabawki, które go wspierają
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie panuje jeszcze nad rękami ani resztą ciała, a jego ruchy są przypadkowe. Nie potrafi też w pełni korzystać z informacji, jakich dostarczają mu zmysły. Dzięki zabawie sytuacja jednak szybko się zmienia. Jakie zabawki najlepiej stymulują rozwój fizyczny maluszka?

Rozwój fizyczny obejmuje: ZMYSŁY , a więc wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Ich rozwój jest ważny z wielu powodów, m.in. dlatego, że rozbudza ciekawość maluszka i zachęca go, by poznawał swoje otoczenie oraz znajdujące się w zasięgu jego rąk przedmioty. Małe dziecko poznaje świat zmysłami inaczej niż dorosły. Nie wystarcza mu rzut oka na jakiś przedmiot. Dotyka go, ściska, gniecie, próbuje włożyć do buzi, obwąchuje, a nawet oblizuje, dlatego tak ważne jest, by każda rzecz, która znajdzie się w jego zasięgu, była bezpieczna, nietoksyczna i pozbawiona niebezpiecznych (np. zbyt ostrych lub dających się połknąć) elementów. MOTORYKĘ MAŁĄ , czyli precyzyjne ruchy, które umożliwiają chwycenie czegoś palcami, przebieranie paluszkami i stóp, oblizywanie języka wargami, ułożenie ust w dzióbek itd. Rozwój małej motoryki jest bardzo ważny, bo umożliwia m.in. manipulowanie przedmiotami oraz mówienie. MOTORYKĘ DUŻĄ , a więc ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała, umożliwiające unoszenie głowy, siadanie, raczkowanie, chodzenie, skakanie etc. Jakie zabawki wspierają rozwój fizyczny? Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zarówno rozwój zmysłów (przede wszystkim wzrok, dotyk i słuch), jak i małą oraz dużą motorykę. W jaki sposób pobudzają rozwój zmysłów ? Stymulują wzrok wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami i różnorodnymi kształtami, rozwijają zmysł dotyku dzięki ciekawym fakturom (jedne elementy są np. gładkie i twarde, inne miękkie i aksamitne etc.), wydają różne interesujące dźwięki (np. szeleszczą, grzechoczą, grają melodie, wydają odgłosy zwierząt), rozwijając tym samym słuch. A jak zabawki wspierające rozwój fizyczny wpływają na rozwój małej motoryki? Zachęcają, by je chwytać, obracać je w dłoniach i manipulować nimi, upuszczać, podawać je z ręki do ręki. Zabawki...

Marko KsKids
materiały prasowe
Rozwój
Rozwój poznawczy dziecka i zabawki, które go wspierają
Dzieci rozwijają się niewiarygodnie szybko: w ciągu kilku pierwszych lat życia z istot, które nie zdają sobie sprawy z własnego istnienia, zmieniają się w żądnych wiedzy badaczy, którzy nieustannie eksperymentują, wyciągają wnioski, są niezwykle kreatywni i zadają setki pytań. Jak to możliwe? Dzięki zabawie!

Rozwój poznawczy obejmuje: UMIEJĘTNOŚCI LOGICZNE , a więc umiejętność łączenia poszczególnych elementów informacji i wyciągania wniosków. KREATYWNOŚĆ , czyli inteligencję artystyczną, oznaczającą swobodę poruszania się w świecie kolorów, kształtów, form, dźwięków, rytmu, a także zdolność rozumienia proporcji i perspektywy. UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE , czyli zdolność używania języka, wyrażania siebie, rozumienia innych. WIĘCEJ O ROZWOJU POZNAWCZYM >>>TUTAJ W dokonaniu wyboru pomoże ci również Doradca Rozwoju Dziecka .   To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary. Spróbuj! Jakie zabawki wspierają rozwój poznawczy? Zabawki, które wspierają rozwój poznawczy, rozwijają w dziecku zdolność logicznego myślenia, porządkowania informacji , wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów . Zachęcają także do poznawania kolorów , kształtów , dźwięków , rytmu oraz do tego, by bawić się nimi na różne, niekoniecznie opisane w instrukcji sposoby. Wspierają również rozwój mowy , np. ułatwiają naukę nazw zwierząt, pojazdów itd., dostarczają tematów do rozmowy i zadawania pytań. Trójkąt Umiejętności Rozwój poznawczy nie jest oczywiście jedynym obszarem, który warto rozwijać. Pozostałe, a więc rozwój fizyczny i rozwój społeczny, ściśle się z nim wiążą i są równie ważne. Znany producent zabawek - marka K’s Kids - postanowiła przybliżyć rodzicom korzyści rozwojowe, jakie czerpie dziecko z zabawy konkretnymi zabawkami przy pomocy Trójkąta...

Mózg dziecka rozwija się lepiej, gdy jest ono przytulane
AdobeStock
Aktualności
Chcesz zadbać o rozwój mózgu dziecka? Przytulaj je jak najczęściej!
Najnowsze badania naukowe pokazują, że tulenie dziecka jest bardzo ważne dla jego mózgu. Dotyczy to również wcześniaków. Dlaczego? Przeczytaj!

Żaden rodzic chyba nigdy nie zapomni pierwszego przytulenia swojego dziecka, a najnowsze badania wskazują, że te najwcześniejsze uściski pobudzają reakcje mózgu u niemowlaków i mogą przeciwdziałać różnym traumom, na jakie narażone są noworodki. Kangurowanie jest potrzebne także wcześniakom W Nationwide Children's Hospital w Kolumbii w stanie Ohio przeprowadzono badania na 125 wcześniakach, z których wynika, że delikatny dotyk rodziców ma trwały, pozytywny wpływ na noworodki . Przytulanie przedwcześnie urodzonych dzieci nie jest przez nie odbierane jako coś przytłaczającego, ale pozytywnie stymuluje reakcje mózgu.   Wszyscy wiemy, jakie ogromne korzyści płyną z kangurowania i kontaktu skóra do skóry matki i noworodka, ale według nowych informacji naukowych godziny spędzone na przytulaniu się do piersi mamy mogą nawet przeciwdziałać negatywnym doświadczeniom wcześniaków. Dotyk ma terapeutyczny wpływ na mózg Według dr Nathalie Maitre, która jest jedną z autorek badań, kontakt skóry do skóry jest absolutnie niezbędny dla dzieci spędzających długi czas na oddziałach intensywnej terapii noworodków . Rodzice jednak nie zawsze są w stanie być przy nich cały czas, dlatego szpitale mogłyby rozważyć stworzenie specjalnych terapii fizycznych, poprzez które dzieci otrzymywałyby niezbędne im wrażenia dotykowe.   Rodzice wcześniaków często czują się bezradni, gdy patrzą na swoje dzieci w inkubatorach. Świadomość, że ich dotyk działa na dzieci jak terapia , sprawiłby, że nabraliby poczucia, że nie są bezsilni, ale że mają narzędzie, które bardzo pozytywnie wpływa na rozwój mózgu ich dziecka. Często mamy wrażenie, że nasze serca stają się coraz większe za każdym razem, gdy przytulamy nasze maleństwa. Prawda jest taka, że mózgi naszych dzieci dzięki temu rosną nawet szybciej niż nasze przywiązanie do nich . Pamiętajmy o tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj