Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kubek niekapek, pić
Rozwój

Nauka picia z kubeczka

Najpierw służy do gryzienia lub rzucania, dopiero po pewnym czasie malec uczy się, że kubek (też niekapek) najlepszy jest do picia.

Dziecko pije z kubka niekapka jak z butelki – nie trzeba zakładać mu śliniaczka ani ciągle wycierać podłogi. Po co w takim razie to zmieniać i uczyć smyka trudnej sztuki picia z kubeczka?

Piję, bo...
Zbyt długie picie z butelki źle wpływa na zęby. Stałe popijanie soczków i mleka może doprowadzić do próchnicy (z kubeczka pije się krócej; płyn nie jest uwięziony w ustach jak w wypadku picia z butelki), a ciągłe trzymanie w buzi smoka – zdeformować zgryz. Picie ze zwykłego kubka sprawia, że malec uczy się połykać jak dorosły. No i kiedyś trzeba zacząć pić jak inni. Tym bardziej że picie z butelki może uzależnić.
Zanim maluch nauczy się pić z kubeczka, może oswoić się z nim, pijąc z niekapka – to dwa w jednym. Kubeczek, ale pije się z dzióbka. Najmłodszym można dać niekapek z miękkim ustnikiem, który nie podrażni dziąseł. Smykom, które mają ząbki – kubeczki z twardym ustnikiem.

Początek nauki
Kiedy zacząć? Trudno odpowiedzieć precyzyjnie. Jedne dzieci uczą się picia z kubka przed pierwszymi urodzinami, a inne długo po nich. Na pewno maluszek musi dobrze siedzieć (bo nie da się pić z kubka na leżąco) i radzić sobie z jedzeniem z łyżeczki. Zupki i deserki są gęste, nie spływają do buzi tak szybko jak herbatka czy mleko, więc dziecku łatwiej nauczyć się je przełykać. Dopiero gdy już to potrafi, można pójść dalej. Lepiej jednak nie zwlekać z nauką.
Wybierz dla dziecka kubek ze sztucznego tworzywa. Ceramiczne są za duże i za ciężkie. Poza tym mogą się łatwo stłuc.
• Najpierw wlej niewielką ilość płynu, by smyk się nie zakrztusił. Najlepiej taki, który dziecko lubi najbardziej. Dla maluszka będzie to zachęta. Później podaj kaszę i gęste soki.Nie będą spływać do buzi tak szybko jak woda czy mleko.
• Nie wlewaj maluszkowi picia do buzi. Przechyl kubeczek tylko o tyle, by odrobina płynu dotarła do jego warg.
• Bądź przy smyku. Nie zostawiaj uczącego się dziecka sam na sam z kubeczkiem. Jest na to o wiele za wcześnie.


Nauka picia - pierwsza część konkursu rozwiązana!
Wielka jest radość rodzica, który widzi, jak jego małe dziecko uczy się samodzielności, nowych umiejętności... Wiemy, jakie może być to trudne. Dlatego namówiliśmy czytelniczki, by podzieliły się swoim doświadczeniem i wzięły udział w konkursie „Ważne debiuty” zorganizowanym wspólnie z Aventem. Zaczęliśmy od kubka niekapka. Ponad 50 mam opisało na www.debiuty.babyonline.pl (to miejsce także dla ciebie), jak ich smyk nauczył się z niego pić. Najciekawsze wypowiedzi zostały opublikowane na łamach „Mamo, to ja”. 

c.d. na następnej stronie »

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

kubek do nauki picia
Adobe Stock
Dieta
Kubek do nauki picia – jaki model wybrać i od kiedy dawać go dziecku
Kubek do nauki picia powinien być wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Dobry chwyt zapewnią wygodne uszka po bokach naczynia. Pierwsze próby nauki picia z kubeczka można podejmować dopiero wtedy, gdy dziecko samo stabilnie siedzi i potrafi jeść pokarmy o konsystencji kleików.

Kubek do nauki picia warto wprowadzać, jak tylko dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania napojów. Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej z niej zrezygnować już w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Jeśli maluch będzie zbyt długo pił przez smoczek, mogą pojawić się u niego wady zgryzu i próchnica. Używanie kubka natomiast utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. I, co równie ważne, dziecko, które umie już pić z kubka, czuje się bardzo samodzielne! Spis treści: Kubek do nauki picia – od kiedy Kubek do nauki picia – rodzaje : - Kubek do nauki picia – niekapek - Kubek do nauki picia – kapek - Kubek do nauki picia – 360 - Skośne kubeczki do nauki picia - Bidon z rurką do nauki picia Jaki kubek do nauki picia wybrać Jak pomóc dziecku nauczyć się pić z kubka Kubek do nauki picia – od kiedy Odzwyczajanie od butelki najlepiej zacząć jak tylko dziecko zacznie stabilnie siedzieć o własnych siłach. Musi już też umieć skutecznie połykać średnio gęsty pokarm, np. kleik. Zwykle następuje to w siódmym albo ósmym miesiącu życia dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt , po pierwszych urodzinach dziecko nie powinno już pić z butelki. Ale nie warto czekać, aż skończy roczek, tylko zacząć naukę picia z kubka odpowiednio wcześnie. Dziecko, które umie już siedzieć, świetnie poradzi sobie z kubkiem do nauki picia i z łyżeczką dla niemowlaka , a w dodatku nie jest jeszcze tak mocno przywiązane do butelki, jak mogłoby być po dwóch latach ssania. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień, ale stopniowo przyzwyczajaj je do picia z kubka. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki w ciągu dnia, a dopiero po kilku dniach (a nawet tygodniach!) odzwyczajaj od ssania przed zaśnięciem. Wieczorem najtrudniej jest zrezygnować ze starych nawyków. Kubek do nauki...

jak nauczyć dziecko pić z kubka?
Fotolia
Wychowanie
Tak oduczysz dziecko picia z niekapka i nauczysz pić z kubka
Niekapki psują zgryz i są złe dla rozwoju aparatu mowy. Dzieci jednak niechętnie się z nimi rozstają. Jak bezboleśnie przejść z niekapka na normalny kubek? Spróbuj tych sposobów!

Niekapki i bidony są fajne – nie wylatuje z nich za dużo płynu, dziecko się nie krztusi, nie rozlewa. Bez bałaganu, bez problemu, prawda? Niezupełnie. O ile tego rodzaju kubki na pewno są ułatwieniem po pożegnaniu z butelką, powinny być traktowane wyłącznie jako narzędzie przejściowe w drodze do picia z otwartych kubków. Dlaczego? Dlaczego warto zrezygnować z niekapka? Eksperci są zdania, że picie z niekapków może zakłócać rozwój mowy i powodować problemy logopedyczne, psuć zgryz , uczyć nieprawidłowego oddychania. Poza tym tego rodzaju kubki, tak samo jak bidony ze słomkami, zachęcają do ciągłego picia. Dziecko zabiera je wszędzie ze sobą i co chwilę z nich pije. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby w środku była woda, ale wielu rodziców podaje dzieciom soki, mleko, herbatki w takich pojemnikach, a to sprzyja rozwojowi próchnicy u dzieci . Jak pożegnać niekapek? Trudno sprecyzować, kiedy dziecko powinno zacząć pić ze zwyczajnych kubków i pożegnać niekapek lub bidon , bo wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha . Koło 15 miesiąca powinno już sprostać tej sztuce, wiele dzieci potrafi to wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że do drugich urodzin, twoje dziecko na pewno się nauczy. Ale najpierw pora odstawić niekapek! Jak? Wybierz się z dzieckiem do sklepu i pozwól mu wybrać swój własny otwarty kubek – dzięki temu będzie miał większą ochotę z niego pić. Wybierz kubek z ulubionymi postaciami z bajek twojego dziecka. Pokazuj dziecku, jakie to fantastyczne pić ze szklanki – dzieci chcą naśladować dorosłych , jeśli więc będziesz je zachęcać na swoim przykładzie ("Zobacz, mamusia pije z takiego fajnego kubka!"), jest duża szansa, że twoje dziecko też będzie chciało spróbować. Podawaj ulubione picie dziecka tylko w kubku. Nie rób problemu z rozlanego picia i bałaganu, bo zniechęcisz dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak