Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak długo dziecko jest niemowlakiem?
Rozwój

7 faktów, które muszą znać rodzice niemowlaka

Co sprawia, że dziecko może dobrze się rozwijać, kiedy zacząć rozszerzanie diety, kiedy spodziewać się pierwszych słów i kroków i jak długo można nazywać dziecko niemowlakiem. Oto nasz krótki przewodnik po najważniejszych momentach pierwszego roku życia malucha.

Niemowlę – to w dużym uproszczeniu – dziecko, które nie mówi. Wchodząc zaś w szczegóły – to określenie dziecka w 1. roku życia, które nie tylko nie mówi, ale również nie chodzi, nie umie samo jeść i jest całkowicie zdane na opiekujących się nim dorosłych. Okres niemowlęcy trwa 12 miesięcy, czyli od urodzenia do pierwszych urodzin. W tym czasie w psychice i organizmie malucha zachodzi wiele intensywnych zmian. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

1. Jeśli niemowlę nie może się ruszać, gorzej się rozwija

Rozwój ruchowy małego dziecka ma ścisły związek z rozwojem psychicznym. Dlatego u niemowląt mówi się o rozwoju psychoruchowym. Ruch ma znaczenie nawet dla najmłodszych maluszków, które spędzają czas tylko leżąc. Ograniczanie aktywności może sprawić, że ich mózg będzie gorzej się rozwijał. To może odbić się na słabszym rozwoju intelektualnym. Dlatego niemowlaka od samego początku warto zachęcać do aktywności. Jak to robić?

 • Układaj na brzuszku – w tej pozycji uczy się dźwigać główkę, ćwiczy mięśnie karku, ramion i szyi.
 • Staraj się nie krępować nóżek i rączek – ciasnym ubrankiem lub spowijaniem
 • Kładź dziecko na podłodze – na macie edukacyjnej lub kocyku
 • Wieszaj nad nim zabawki – do których może wyciągać rączki
 • Układaj je przed dzieckiem – to zachęci je do podejmowania prób pełzania a potem raczkowania (psychologowie zwracają uwagę, że brak raczkowania w drugim półroczu życia wiąże się z większym ryzykiem dysleksji w wieku szkolnym).

 

Ważne etapy rozwoju ruchowego niemowlaka:
 • 1-2. miesiąc – leży na brzuszku, w tej pozycji na krótko unosi głowę, kopie nóżkami, czasem otwiera piąstki.
 • 3. miesiąc – sięga po zabawki, które nad nim wiszą, odwraca głowę w kierunku dźwięku. Przez większość czasu ma otwarte dłonie.
 • 4. miesiąc – chwyta zabawki i wkłada do buzi. Leżąc na brzuchu, potrafi długo utrzymywać główkę.
 • 5-6. miesiąc – z leżenia na plecach przewraca się na brzuch. W tej pozycji wyciąga przed siebie rączki i unosi klatkę piersiową.
 • 6-7. miesiąc – próbuje pełzać, podpierając się rączkami. Odwraca się z brzucha na plecy. Próbuje podciągać się do siadu.
 • 8-9. miesiąc – samodzielnie siada i zaczyna raczkować.
 • 10. miesiąc – uczy się wstawać i stoi, przytrzymując się np. szczebelków łóżeczka. Podnosi się 
z leżenia do siadu.
 • 11. miesiąc – podtrzymywane pod pachami, próbuje stawiać pierwsze kroki. Obiema dłońmi trzyma kubek i przechyla go 
do ust.
 • 12. miesiąc – próbuje trafić łyżeczką do buzi. Bawi się klockami. Może stawiać pierwsze kroki (ale nie musi). Umie powiedzieć „nie”.

2. Przed skokiem rozwojowym niemowlę cofa się w rozwoju

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Niemowlę nie rozwija się cały czas, ale skokami. Tzw. skoki rozwojowe zwykle poprzedzone są okresem gorszego zachowania. Dziecko bywa bardziej marudne, gorzej śpi, ma słabszy apetyt. Po kilku dniach takiej zapaści rozwojowej możesz mieć wrażenie, że nagle, z dnia na dzień, nauczyło się wielu nowych rzeczy. Im jest starsze, tym okresy gorszego zachowania są dłuższe. Nie da się dokładnie określić, kiedy powinny się pojawić, ponieważ każde niemowlę rozwija się w swoim własnym tempie. Psychologowie określili jednak umownie czas, w którym możemy zaobserwować najważniejsze skoki rozwojowe.

3. Dziecko rozumie, zanim zacznie mówić

Choć na pierwsze słowa malucha czasem trzeba czekać dłużej niż do 1. urodzin, już około 7-8 miesiąca dziecko może właściwie reagować na to, co do niego mówisz: odwraca główkę we właściwym kierunku albo pokazuje rączką odpowiednią rzecz. Najlepiej wychodzi to dzieciom, do których dużo się mówi, które mają okazję ćwiczyć rozumienie mowy dorosłych. Staraj się jak najwięcej „rozmawiać” ze swoim niemowlakiem od samego początku. Opowiadaj mu co robisz, gdy zmieniasz pieluszkę, kiedy go kąpiesz, kiedy go karmisz. Pokazuj mu niemowlęce książeczki i nazywaj ilustracje. To pierwsze lekcje mówienia.

4. Z niemowlęciem trzeba iść do dentysty

W pierwszym roku życia pojawia się zaledwie kilka ząbków mlecznych. Niemowlaki zwykle miewają dolne i górne jedynki, czasem również dwójki i kły. Wielu rodzicom wydaje się, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Tymczasem zaniedbane mleczaki mogą doprowadzić do przeniesienia próchnicy na zęby stałe. Stomatolodzy dziecięcy zalecają, aby dzieci jak najwcześniej trafiały do nich na kontrolę – pierwsza wizyta nie powinna maluchowi kojarzyć się z bolesnym leczeniem. Najlepiej jeśli jest okazją do poznania gabinetu, oswojenia się fotelem stomatologicznym. Dla rodziców to też szansa, aby dowiedzieć się, jak należy dbać o zęby dziecka od samego początku.

5. Niemowlak nie musi chodzić

Wiele osób oczekuje, że pierwszy rok życia dziecko zakończy, chodząc. Tymczasem pod koniec okresu niemowlęcego maluchy zwykle przyjmują postawę pionową, czyli stoją. Co do samodzielnych pierwszych kroków – bywa z nimi różnie. Niektóre maluszki stawiają je już w 11 miesiącu, inne dopiero w 16. Jest to zupełnie normalne – to tzw. szeroka norma.

6. Ty decydujesz, co dziecko je, ono decyduje ile

Rodzice niemowląt mają dużą swobodę we wprowadzaniu kolejnych pokarmów do diety dziecka. Z obowiązujących aktualnie dwóch zaleceń żywieniowych wynika, że:

 • należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią do końca 6. miesiąca życia dziecka – tak mówią wytyczne WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia,
 • pokarmy uzupełniające należy wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż po skończonym 17. tygodniu i nie później niż do końca 26. tygodnia życia – tak zaleca ESPHAGAN, czyli Polskie Towarzystwo Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Co to oznacza w praktyce? Zalecenia te wbrew pozorom nie wykluczają się. W 26 tygodniach mieści się bowiem 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Końcówkę tego okresu można poświęcić na oswajanie niemowlaka z nowymi pokarmami. Czasem wcześniejsze niż po 6 miesiącu rozszerzanie diety jest konieczne z przyczyn zdrowotnych, np. gdy dziecko ma anemię.
 

Do końca 1. roku życia dziecka podstawą jego diety powinno być mleko mamy (lub jeśli karmienie piersią nie jest możliwe – mleko modyfikowane).

7. Sen jest bardzo ważny

Im starsze dziecko, tym krócej śpi. Noworodek może spać niemal całą dobę a roczne dziecko około 13 godzin. To uśrednione wartości. Bo długość snu jest sprawą bardzo indywidualną - niektóre dzieci śpią jak zając pod miedzą - krótko i łatwo się budzą, inne śpią jak suseł, nie tylko długo, ale trudno je dobudzić. Dziecka nie należy zmuszać do spania. Warto za to stwarzać mu odpowiednie warunki i tak planować dzień, aby mogło się porządnie wysypiać. I w nocy, i w dzień. Drzemki w ciągu dnia to nie tylko odpoczynek dla organizmu. To także szansa dla mózgu, aby poukładał i zapamiętał zdobyte informacje. Wyspany maluch jest spokojniejszy, ma więcej siły do zabawy i większe szanse, by wyrosnąć na mądrego człowieka.
 

Zobacz także
kupka niemowlaka

Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje

pielęgnacja pupy

Odparzona pupa – objawy, przyczyny, leczenie [ZDJĘCIA]

kolki u niemowląt

Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?

Ciekawostki o niemowlaku

Ciekawostki o niemowlakach. Sprawdź, co wiesz! [QUIZ]Zobacz też:

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

dziecko
Panthermedia
Rozwój
Zgrabne nóżki, proste plecy
Wszystko zaczyna się jeszcze przed narodzinami. W brzuchu mamy maluch robi salta, fika koziołki i wygina ciało. Słowem - korzysta ze swobody, jak może.

Dzięki temu, że nienarodzone maleństwo jest w ciągłym ruchu,  jego kręgosłup już w brzuchu mamy nabiera elastyczności, a mięśnie siły. Noworodek może więc utrzymać dużą, w stosunku do reszty ciała, główkę. Nim osiągnie tę i inne sprawności, pamiętaj o kilku sprawach. W okresie ciąży jedz potrawy zawierające wapń Dobrze przyswajalny, niezbędny do mineralizacji kości wapń jest w mleku i jego przetworach. Pewne ilości wapnia zawierają także rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Mleko, pokarmy mleczne i odpowiednia ilość witaminy D to też podstawa zdrowej diety dziecka w pierwszym roku życia. Dopilnuj badania bioderek Tuż po narodzinach może to zrobić doświadczony pediatra neonatolog. Później, między szóstym a ósmym tygodniem życia, malca powinien zbadać ortopeda. W razie wątpliwości skieruje on dziecko na USG. Kolejne badanie u ortopedy warto wykonać, gdy maluch skończy trzy miesiące, a następne, gdy zacznie chodzić (to tzw. kontrola chodu ). Im wcześniej wykryje się dysplazję stawu biodrowego , tym skuteczniejsze będzie leczenie – to bardzo ważne! I pamiętaj, by podczas przewijania nie unosić dziecka za nóżki ani ich nie prostować. Kup dobry materacyk Niemowlę musi spać na równej powierzchni, bez poduszeczki. Najlepszy jest materac średnio twardy, na którym po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia – by zapobiec ich utrwalaniu się, często przekładaj go na drugą stronę. Gdy pojawią się wgniecenia, trzeba niestety kupić nowy materac. Łóżeczko ustaw tak, by podchodzić do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony. Ułożenie główki stale w tę samą stronę źle wpływa na niewykształcony jeszcze kręgosłup szyjny. Zobacz także: Tego nie rób - Zakazane zabawy z niemowlakiem [CMS_PAGE_BREAK] Do snu układaj dziecko na pleckach Malec leży wówczas w naturalnej pozycji, z nóżkami...

Kiedy dziecko siada
AdobeStock
Rozwój
Kiedy wreszcie dziecko nauczy się siedzieć. Co mu pomaga, a co przeszkadza?
Przejście z leżenia do siedzenia to wielka zmiana w życiu dziecka. Zanim nastąpi - potrzeba ładnych paru miesięcy, by dziecko nauczyło się siedzieć, a potem kolejnych tygodni, by opanowało samodzielne siadanie.

Gdybyś spróbowała (do czego nie namawiamy) posadzić bez podparcia  3 lub 4-miesięczne dziecko, to od razu przechyliłoby się na boczek i przewróciło albo złożyło w pół (tułów poleciałby do przodu, na nóżki). W tym wieku mięśnie brzuszka i te wokół kręgosłupa nie są jeszcze na tyle mocne, by utrzymać tułów w pionie. Na to potrzeba czasu i gimnastyki. Zobacz, jak wyglądają kolejne etapy nauki siadania i jak można w nich pomóc dziecku. 5 miesiąc - przygotowania do siedzenia Dziecko ułożone np. w leżaczku może próbować przyjąć pozycję bardziej pionową: stara się unieść główkę i oderwać plecki od oparcia – ciągnie w ten sposób tułów do siedzenia. Pamiętaj, by maluch był zawsze przypięty w leżaczku (inaczej przy próbach dźwignięcia plecków łatwo może z niego wypaść). Jak pomóc dziecku w nauce siadania? Codziennie układaj dziecko na brzuszku . W tej pozycji, unosząc coraz pewniej główkę, a potem także klatkę piersiową, niemowlę systematycznie ćwiczy mięśnie karku oraz niższych partii plecków. Tak samo przygotowuje się do siadania (i do nauki wielu innych umiejętności ruchowych ). Gdy niemowlę leży na brzuszku, z głową i ramionami wyżej od reszty ciała, unosi główkę, często razem z ramionkami, opierając się na łokciach.   Podawaj dwa palce leżącemu na pleckach maluchowi , wtedy całą górną połowę ciała będzie ciągnąć do siadu. Dziecko nie utrzyma się jeszcze samo w takiej pozycji, więc trzeba je ponownie położyć. Nie będzie mu się to podobać, bo chciałoby wciąż robić coś, co jest nowe, fascynujące i takie przyjemne. Powtarzaj te ćwiczenia przy różnych okazjach – są dla malucha nie tylko wielką frajdą, ale też dobrym treningiem mięśni grzbietu i brzucha . Ciesz się, że twój maluszek jest taki sprawny, silny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Pamiętaj jednak,...

04_str_2.jpg
Rozwój
Od urodzin do pierwszych kroków - rozwój ruchowy dziecka
Prawidłowy rozwój ruchowy jest bardzo ważny w całym procesie dojrzewania dziecka. Motoryka wzmacnia mięśnie, reguluje ich napięcie i siłę oraz wpływa na kształtowanie się organizmu w różnych fazach rozwojowych.

Harmonijny rozwój ruchowy dziecka jest dla każdego rodzica priorytetową sprawą. Jakiekolwiek zaburzenia w tej dziedzinie powinny być jak najszybciej wychwytywane i leczone. U noworodka motoryka to nieskoordynowane ruchy ciała, najczęściej w reakcji na dźwięk. Niemowlę potrafi już zwracać głowę w stronę dobiegających odgłosów, uczy się także ruchów cyklicznych jak przy potrząsaniu grzechotką, a później trójfazowych – przy sięganiu i chwytaniu. I chociaż u każdego dziecka rozwój psychofizyczny przebiega indywidualnie, to jednak są pewne przedziały wiekowe, w których maluch powinien nabyć nowe umiejętności w zakresie ruchu. Rozwój ruchowy dziecka I tak: w 3. miesiącu dziecko uniesione do pionu, prosto trzyma główkę i potrafi przewrócić się w pozycji leżącej z pleców na bok. Około 6. miesiąca posadzone lub podciągnięte siedzi, obraca się też z brzucha na plecy i odwrotnie. W 8. miesiącu umie już samo usiąść i zaczyna pełzać. W 10– 11. miesiącu maluch samodzielnie stoi oraz raczkuje. W pierwszym roku życia dziecko zaczyna chodzić. Dokładniej wygląda to tak: Do 6 tygodnia w pozycji leżącej na plecach obrót głowy z policzka na policzek odbywa się wraz z chaotycznymi ruchami rączek i nóżek. Można zaobserwować gwałtowny wyrzut rączek i nóg z objawami niepokoju, które powodują zmiana położenia ciała lub zadziałanie silniejszego bodźca słuchowego, dotykowego czy świetlnego (to tzw. odruch Moro ). U noworodka występuje też prymitywne kopanie, kiedy dziecko jedną nóżkę zgina w kierunku brzucha we wszystkich stawach, a drugą w tym samym czasie prostuje. Leżąc na brzuchu noworodek opiera ciało na jednym policzku, nadgarstkach, mostku i zgiętych kolanach. Łokcie ma cofnięte do tyłu, a miednicę uniesioną nad podłożem. Już teraz maluch próbuje unosić główkę i obrócić ją na drugi policzek. Od 6 tygodnia do 3 miesiąca w pozycji...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj