Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, sen
Rozwój

Nocne dylematy

Zabierać maleństwo na noc do siebie czy kłaść w jego łóżeczku? Co jest lepsze dla dziecka? A co dla rodziców? Jak sprawić, by maluch w końcu spokojnie przespał noc?

Maluszki różnią się jakością snu podobnie jak wyglądem, charakterem czy temperamentem. Są dzieci „susełki”, które śpią mocno, głęboko i po kilkanaście godzin na dobę. Często już w drugim miesiącu życia potrafią przespać całą noc. Są też mali wrażliwcy, którzy zachowują się jak przysłowiowy zając pod miedzą. Śpią niespokojnie, odkrywają się, wędrują po łóżeczku. Budzi ich każdy szelest. Te maluchy zazwyczaj doskonale funkcjonują nawet wtedy, gdy krótką śpią. I gdy skończą dwa lata, protestują przeciwko poobiedniej drzemce.

Jak najbliżej mamy
Wspólne dla wszystkich dzieci jest natomiast to, że lubią spać z mamą. Uwielbiają się do niej przytulać, czuć ciepło jej ciała, zapach skóry, a przede wszystkim mieć blisko do piersi i ulubionego mleka. Problem polega na tym, że maluch, który posmakuje tej przyjemności, nie chce potem z niej zrezygnować. Wielu rodziców skarży się na swoje dzieci, że są już w poważnym wieku pięciu, sześciu lat, a jeszcze rezydują w ich sypialniach. Czy to jednak powód do tego, by już od pierwszych miesięcy twój maluszek spał sam?
W pierwszym półroczu życia maleństwo nie ma zwykle dużych wymagań związanych ze snem. Gdy jest najedzone, zadowolone, czuje się bezpiecznie, nic mu nie dolega – zasypia bez trudu. A gdy pojawią się problemy, zazwyczaj pomaga przystawienie do piersi albo przytulenie i pokołysanie na rękach. Słodko śpiącego maluszka wystarczy potem położyć do łóżeczka i otulić jego ulubioną kołderką. Ale... dzieci często się wtedy budzą i rytuał usypiania zaczyna się od nowa. Podobnie bywa podczas nocnych przerw na karmienie. Najedzone maleństwo może nie chcieć już tej nocy rozstać się z ukochaną mamą.

Wielu rodziców rozwiązuje ten problem, zabierając szkraba w pierwszych miesiącach do swego łóżka. Bliskość kruszynki budzi tyle tkliwości i czułości... Niejedna mama powie pewnie, że czując przy sobie maleńkie ciało, była najszczęśliwsza na świecie. Poza tym tak jest po prostu wygodniej. Gdy maluch domaga się jedzenia, wystarczy przytulić go do piersi. Efekt? Rodzice sypiający ze swoim maleństwem rzadziej skarżą się na nieprzespane noce.

Wasz wybór
Decyzję, czy spać z maluszkiem, czy osobno, musicie podjąć sami. Wśród pediatrów i psychologów są zwolennicy obu rozwiązań. Zarówno jedni, jak i drudzy przekonują, że „tak jest lepiej dla dziecka”. Pamiętajcie jednak, że aby waszej ukochanej córeczce czy synkowi było dobrze na świecie, potrzebuje fizycznej bliskości rodziców. Jeśli chcecie, by dziecko spało we własnym łóżeczku, w pierwszym roku życia najwygodniej i najbezpieczniej umieścić je przy waszym łóżku. Postawcie je tak, byś, nie wstając, mogła dotykać dziecka. To często wystarcza, aby wybudzonego smyka uspokoić.

Ta bezsenność...
Kłopoty z zasypianiem zazwyczaj stają się normą u półtorarocznego czy dwuletniego dziecka. Malec położony do łóżeczka wstaje po kilka razy na siusiu, picie, kolejnego buziaka. Każdy powód jest dobry. Woła mamę wielokrotnie i staje bezradnie w łóżeczku z wyciągniętymi rączkami. Chętnie także zamienia swoje łóżeczko na łóżko rodziców. Ale uwaga: jeśli teraz pozwolicie swojemu maluszkowi na zasypianie z wami, istnieje niebezpieczeństwo, że się do tego przyzwyczai, a późniejsze próby odzwyczajenia może potraktować jako odrzucenie. Co zatem robić? Postaraj się, by zasypianie codziennie miało swój miły rytuał. Co wieczór kładź malucha do łóżeczka mniej więcej o tej samej porze. Możesz przeczytać mu jego ulubioną bajkę, zaśpiewać kołysankę. Potem stanowczo, ale z miłością powiedz „dobranoc”, pocałuj maleństwo w czoło, czule otul kołderką i wyjdź z pokoju. Jeśli dziecko będzie cię wołało (a pewnie tak będzie), poproś tatę, by zajrzał do niego. Chcąc zachęcić malucha do spania w swoim łóżeczku, można skorzystać z pomocy ulubionego misia. Dzieci w tym okresie bardzo interesują się miłymi w dotyku pluszakami. Niemal wszystkie zabierają do łóżka maskotki. Niektóre chcą spać w bardzo dużym towarzystwie – zza stosów misiów prawie malca nie widać. Maskotki dają poczucie bezpieczeństwa. Sprawiają, że maluch, chociaż nie przy rodzicach, naprawdę słodko śpi. Ulubiony miś może wam pomóc przekonać dziecko do spania we własnym łóżeczku.

Siusiu i spać
Zasypianie dwu-, dwuipółlatka jest uzależnione od pewnego ustalonego porządku. Codziennie musi być tak, jak było poprzedniego dnia. Jeśli wczoraj spał w swoim łóżeczku, dziś też się w nim położy. Jeśli z wami, już pod wieczór może być problem z przytuleniem się do swojej podusi – chętniej wybierze towarzystwo mamy albo taty. Pamiętajcie, aby każdego wieczoru zachować kolejność czynności przed snem: ułożyć maskotki w łóżku tak, jak sobie tego życzy dziecko (np. słoń na poduszce, a miś pod jedną ręką), przeczytać bajkę, pocałować, utulić. Jeśli jeden z tych punktów programu będzie zaburzony, maluch spokojnie nie zaśnie, a wręcz może „wylądować” w waszej sypialni.
Ale nawet jeśli zaśnie u siebie, nie znaczy to, że tam też rano się obudzi. W trzecim roku życia wiele dzieci zaczyna nocne wędrówki. Często przychodzą do łóżka rodziców. Zdarza się, że choć ruszają w drogę, nie docierają do celu i mama lub tata znajdują je rano śpiące na dywanie w korytarzu (niektórzy rodzice, by uniknąć podobnych niespodzianek, przyczepiają do piżamki dzwoneczek, który sygnalizuje, że malec rozpoczyna właśnie wędrówkę).

Co będzie dalej
Nie denerwuj się, że jeśli dziecko sypia w waszym łóżku, nigdy się od tego nie odzwyczai. Pewien znajomy pediatra na obawy rodziców, że ich maluszek się przyzwyczai do noszenia na rękach, do smoczka, do spania z mamą zawsze odpowiada spokojnie: „Jak się przyzwyczai, to się odzwyczai”. I tak rzeczywiście jest. Na ogół około czwartego, piątego roku życia dziecko samo przestaje w nocy odwiedzać rodziców. Warto wtedy pamiętać, by smyk miał chwilę wyciszenia przed pójściem spać. To może być masaż, rozmowa lub czytanie ulubionej bajki – radosnej i optymistycznej, która nie powoduje u malca emocjonalnej huśtawki. Wówczas chętniej zostanie sam w pokoju i spokojnie zaśnie. I tak noce spędzone z pachnącym, słodkim brzdącem mijają bezpowrotnie. A tęsknią za nimi nie dzieci, ale – wcześniej zniecierpliwieni – mama i tata.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

Pielęgnacja
We własnym łóżeczku
Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę.

Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę. Maluszek od urodzenia śpi z wami, bo tak było łatwiej go karmić piersią i utulić podczas kolki. Jednak teraz wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy smyk wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach podjęłaś decyzję – czas na przeprowadzkę do własnego łóżka! Musisz być jednak pewna, że jesteś na taką zmianę gotowa. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. Pamiętaj też, że wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, by oswoiło się z nową sytuacją. Ale dzięki naszemu planowi na pewno się uda! Przygotuj przytulny pokoik Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego malca, który rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem: ciepła kołderka, smoczek (jeśli go używa), lampka. Potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być przytulanka, kolorowa poduszka lub kocyk. Połóż malca do łóżeczka Przygotuj się na gwałtowny sprzeciw. Szkrab na pewno nie zgodzi się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Pogłaszcz go i powiedz łagodnym, a zarazem stanowczym tonem, że od dziś będzie spał razem z misiem (lub inną przytulanką) w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (góra pół minuty) pożegnaj dziecko czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostawiając za sobą lekko uchylone drzwi. Wytrzymaj... jedną minutę Maluch na pewno będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Zaglądaj do niego często, by nie czuł się opuszczony i...

Rozwój
Zalety i wady wspólnego spania
Jakie są zalety i wady pozwalania dziecku na spanie razem z rodzicami? Przeczytaj!

Jakie są zalety pozwalania dziecku na spanie z nami? Jeśli oboje pracujecie w ciągu dnia, wspólne spanie stanowi dodatkowy czas spędzany z dzieckiem. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa w nocy może pomóc w stworzeniu silniejszej relacji między wami i dzieckiem. Niektóre badanie sugerują, że dzieci śpiące z rodzicami częściej ssą pierś, jednocześnie mniej zakłócając sen matki niż dzieci śpiące osobno. Matki dzielące łóżko z dzieckiem karmią je piersią dłużej, być może dlatego, że karmienie piersią w łóżku jest łatwiejsze niż wstawanie i przygotowywanie mieszanki dla dziecka. Niemowlęta sypiające z rodzicami zazwyczaj mają krótsze okresy czuwania w nocy niż te, które śpią osobno, mogą też znacząco mniej płakać. Spanie blisko dziecka pozwala na szybka reakcję jeśli zacznie ono w nocy kaszleć lub płakać. Niektórzy uważają, że dzieci sypiające z rodzicami w niemowlęctwie stają się bardziej samodzielne i pewnie siebie w wieku wczesno-dziecięcym. Jako dorośli mają wyższą samoocenę, lepiej radzą sobie ze stresem i lepiej czuja się w relacjach intymnych niż dorośli, którzy w niemowlęctwie sypiali osobno. Należy jednak pamiętać, że samo spanie z rodzicami lub samemu nie może uczynić z dziecka określonego typu osoby. Niektóre badania sugerują również, że dzieci które sypiają w łóżku rodziców budzą się rzadziej i szybciej zasypiają niż dzieci sypiające samodzielnie w innym pokoju. Jednakże niektóre dzieci po prostu potrafią szybciej uspokoić się i zasnąć niż inne. Z tego względu myląca może być opinia, że spanie wspólnie z rodzicami może wpłynąć na to, kiedy dziecko zacznie przesypiać noc. Jakie są wady pozwalania dziecku na spanie z nami w jednym łóżku? Dzielenie łóżka z wiercącym się, kopiącym i postękującym niemowlęciem wymaga przyzwyczajenia, możecie więc nie wysypiać się tak dobrze, jak w przypadku gdy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak