Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, sen
Rozwój

Nucone do uszka

Twój maluch już od urodzenia jest bardzo muzykalny. Masz wątpliwości? Zaśpiewaj mu piosenkę. Zobaczysz, z jakim skupieniem będzie cię słuchać.

Wypowiadane przez ciebie słowa to dla dziecka najpiękniejsza melodia świata. A gdy śpiewasz mu kołysanki, nucisz mruczanki – korzysta na tym wielokrotnie! Przekonamy cię, że śpiewać może każda mama. Tym bardziej że piosenka jest dobra na wszystko, bo...

Przekazuje twoją czułość i bliskość
Nie musisz być specjalnie muzykalna, by nucić kołysanki. Początkowo dziecko nie rozumie słów, które wypowiadasz, ale odbiera emocje towarzyszące śpiewaniu. Reaguje na twoje pełne miłości spojrzenie, pieszczotliwe brzmienie głosu i czułość, z jaką do niego się zwracasz.

Ćwiczy dobrą pamięć
Półroczne dziecko potrafi skupić się na tyle, by rozróżnić zarys melodii. Sprawdź to! Nie poprzestawaj na odtwarzaniu płyt. Gdy sama śpiewasz (także do nagrania), maluch łatwiej skupia uwagę, więc szybciej i więcej się uczy. Lepiej też rozwija się jego słuch, nawet jeśli nieco fałszujesz. Niektóre badania pokazały, że maluchy prędzej i łatwiej uspokajały się przy piosenkach, które mamy śpiewały w czasie ciąży, niż przy nowych, nieznanych.

Uspokaja i relaksuje
Kołysanką pomożesz dziecku wyciszyć się po męczącym dniu, sprawisz, że lepiej zniesie ból brzuszka, szybciej odpręży się podczas kąpieli. Śpiewaj ściszonym głosem albo nuć mruczanki, układając malucha do snu, robiąc mu masaż, przewijając. Twój melodyjny głos najlepiej też ukoi płacz dziecka.

Wzmacnia koncentrację
Umiejętność coraz dłuższego skupiania się to dobry trening przed zdobywaniem nowych umiejętności. Już trzymiesięczny maluch interesuje się tym, gdy nastawiasz radio lub włączasz płytę z nagraniami dla najmłodszych. W przypadku dźwięków uwaga malucha zależy od ich głośności. Pamiętaj, by nie były ostre ani zbyt intensywne, rytmiczne. Takie jak hałas wzbudzą strach, mogą uszkodzić słuch.

Rozśmiesza i rozbawia
Możesz również śpiewać wesołe piosenki pełnym głosem, np. na spacerze lub w samochodzie. Radosna, rytmiczna melodia to doskonały sposób na rozwe­se­lenie ma­lucha. A jeśli robisz też śmieszne miny, zabawa murowana.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Śpiewanie przyspiesza rozwój mowy
Fotolia
Rozwój
Prosty sposób, aby nauczyć dziecko mówić
Nie możesz się doczekać pierwszych słów dziecka, postaraj się z nim jak najczęściej rozmawiać, a kiedy skończą ci się tematy, możesz mu śpiewać.

Śpiew, wbrew pozorom, to nie jest tylko taka dziwna rozrywka, którą uskuteczniają w domowych pieleszach niespełnieni artyści. Śpiewanie umili zasypianie, z powodzeniem zastąpi bajkę na dobranoc , zajmie malucha, który nudzi się na długim spacerze. Ale na tym nie kończą się korzyści. Przypomnij sobie kilka piosenek. Jeśli nie przychodzi ci do głowy żaden utwór z dziecięcego repertuaru , możesz nucić nawet piosenkę z filmu „Czterej pancerni". Śpiewanie wpływa na rozwój mowy Dzieci, którym się dużo śpiewa, więcej gaworzą , łatwiej też przychodzi im nauka mówienia. Jak to możliwe? Śpiew spowalnia dźwięki mowy, sprawia, że samogłoski brzmią dłużej niż podczas mówienia. Gdy śpiewasz piosenkę, dziecko ma szansę dobrze się w nie wsłuchać. Jego układ nerwowy opracowuje usłyszane dźwięki dwa razy wolniej niż w przypadku dorosłych. Gdy śpiewasz „Wlazł kotek na płotek",  dziecko uczy się, jak brzmią samogłoski a, o, e. Przyjdzie czas, że zacznie je samo odtwarzać. Stąd już tylko krok do doskonałej wymowy. Poszerza słownictwo Piosenki poszerzają zasób słów . Zwykle pewnie rozmawiasz z dzieckiem o kaszce z malinami, przygodach świnki Peppy, dinozaurach, wyjściu na plac zabaw lub spacerek – to dobrze. Bo każda rozmowa to okazja, aby poznawało znaczenie nowych słów. Ale o drzemocie, co razem z senkiem chodzi koło płota maluch może dowiedzieć się właściwie tylko z piosenki, podobnie jest z popielnikiem, z którego iskiereczka mruga, doboszem zuchem, królewną z marcepana, itp. Dzięki piosenkom nawet całkiem małe dziecko ma szansę stać się bardzo elokwentne. Udoskonala umysł Melodia piosenek jest przetwarzana w prawej półkuli, a tekst w lewej (u osób praworęcznych). Słuchanie śpiewu, ale także i samo śpiewanie, wymaga współpracy obu półkul, więc stymuluje tworzenie się między nimi połączeń. Dzięki zaangażowaniu...

Wychowanie
Mały muzyk - 3 ważne pytania o muzykę
Muzyka jest bliska dziecku, bo zaspokaja jedną z jego podstawowych potrzeb – potrzebę radości.

Muzyka uwrażliwia, bywa lekarstwem na smutki, kształtuje i pogłębia życie uczuciowe. Daje dzieciom radość i spokój. 1. Kiedy dziecko powinno zetknąć się z muzyką? Im szybciej, tym lepiej!  Pierwsze spotkania z muzyką można zacząć w okresie niemowlęcym, a nawet ... jeszcze wcześniej. Dzieci, które miały okazję słuchać kojących dźwięków już w łonie mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem. Przeczytaj także: W ciąży słuchaj muzyki Dla noworodka najlepszą muzyką jest głos  mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy. Sprawdź także: Kołysanki z płyty - galeria Gdy dziecko zaczyna chodzić i wymawia pierwsze słowa , następuje wielki przełom w jego „muzykalności”. Z upodobaniem zaczyna wydobywać dźwięki z różnych przedmiotów. To są jego pierwsze kontakty z „instrumentami”.  Polegają np. na uderzaniu łyżką w pokrywkę garnka, potrząsaniu  grzechotką czy  pudełkiem wypełnionym grochem, kamyczkami albo ryżem, nasłuchiwaniu, jak krople deszczu uderzają o szybę. Kilkunastomiesięczne dziecko  reaguje na muzykę spontanicznie. Zaczyna „śpiewać”, gdy tylko usłyszy organy w kościele, a jeśli jest szczególnie wrażliwe, pod wpływem przejmującej melodii potrafi nawet zapłakać. Maluchy inaczej zachowują się, gdy muzyka jest skoczna i wesoła, wyraźnie zadowolone śmieją się, klaszczą w rączki, tańczą, uruchamiając całe ciało. Początkowo są to spontaniczne, nieuświadomione reakcje, lecz w miarę obcowania z muzyką dzieci zaczynają mieć wyraźne upodobania. Dwulatek uśmiecha się, gdy słyszy swoją ulubioną piosenkę, zazwyczaj potrafi już odtwarzać ruchem nastrój, tempo, charakter muzyki i własne uczucia z nią związane. Potrafi także coś zaśpiewać. [CMS_PAGE_BREAK] 2. Czy...

mama, niemowlę, zabawa, łóżko
Pielęgnacja
Poznaję świat przez zabawę
Poprzez zabawę dziecko zdobywa nowe umiejętności i nowe doświadczenia. Zabawa to dla niego sposób na poznawanie świata. W co możesz się z nim bawić?

Maluch jeszcze nie mówi ani nie chodzi. Trudno też czasem zrozumieć, co mu przeszkadza i czego potrzebuje. Ale to wcale nie znaczy, że jest jeszcze za wcześnie, by się z nim bawić! Już kilkutygodniowemu niemowlaczkowi możesz śpiewać piosenki, mówić wierszyki połączone z zabawami paluszkowymi, np. „Idzie rak”, zachęcać, by śledził wzrokiem grzechotkę. Będziesz wtedy blisko, a to nie tylko sprawia mu wiele przyjemności, ale też stymuluje zmysły i zacieśnia więź między wami. Najlepszą zabawką jest mama Żadna przytulanka nie pachnie tak miło i nie jest aż tak cieplutka. Już kilkutygodniowe dziecko odkrywa radość szarpania twoich włosów albo klepania cię rączką po brzuchu. Noworodek uwielbia wpatrywać się w twoją twarz. Wykorzystaj to i jak najczęściej baw się z nim w robienie grymasów. Dwumiesięczny szkrab, obserwując twoje miny, będzie się uśmiechał, a potem naśladował. Możesz też pobawić się z nim w „gonienie paluszka”. Kreśl w powietrzu palcem znak nieskończoności (podobny do ósemki, tylko poziomej), tak aby smyk mógł go śledzić wzrokiem. To znakomite ćwiczenie wzroku wpływa również na tworzenie się połączeń nerwowych w mózgu. Nie ma i jest! Wystarczy schować twarz za dłońmi albo wyskoczyć zza fotela, aby śmiech malucha napełnił cały dom! Uczy się wtedy, że mama, nawet jeśli jej nie widać, wciąż jest niedaleko. Z najmłodszym dzieckiem możesz bawić się, zakrywając mu twarz tetrową pieluszką. Dziesięciomiesięczny maluch sam zainicjuje podobną zabawę, a niespełna roczny łatwo da się namówić na poszukiwanie ukrytego przez ciebie misia. Twój bobas pewnie już niedługo zaskoczy cię, chowając swoją buzię za łapkami albo kocykiem i czekając podekscytowany, aż krzykniesz nieśmiertelne: „A kuku!”. Grzechotka nie, paluszki tak Półroczne dziecko odkrywa przyjemność zabawy... swoim ciałem....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak