Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
Fotolia
Rozwój

Pamięć niemowlęcia

Czy niemowlę pamięta cokolwiek z okresu, gdy było jeszcze w twoim brzuchu ? Czy po latach przypomni sobie pierwsze urodziny? Jak rozwija się jego pamięć?

Przed narodzinami

Choć  nie pamiętamy pierwszych lat życia, jest wiele dowodów na to, że nasza pamięć zaczyna funkcjonować bardzo wcześnie – już przed narodzinami. 
  • Noworodki  rozpoznają odtwarzany z taśmy głos własnej mamy: słuchają go chętniej niż głosu obcych kobiet. A skoro rozpoznają, to znaczy, że gdzieś w ich główkach świta myśl "Tak, ja to już słyszałem”.  
  • Odróżniają mowę ojczystą od obcej, a więc ich umysł zarejestrował jej rytm i melodię.
  • Być może pamiętają znacznie więcej, jednak trudno to sprawdzić.

Po narodzinach

Od pierwszych chwil życia dziecko rozpoznaje obrazy, dźwięki i inne bodźce z którymi miało już kontakt.
  • Przytulone do piersi zaczynają ssać, a więc pamiętają,  że pierś = jedzenie.
  • Dłużej wpatrują się w obrazek, który widzą po raz pierwszy, a więc potrafią odróżnić go od tych "starych".
  • Przestają reagować płaczem czy przestrachem na często słyszane odgłosy, a więc gdzieś z zakamarkach ich umysłu, musi być ich ślad ("Ok., już to słyszałem i nie stało się nic złego. Nie ma co się przejmować"). 
Na początku ślady pozostawione w umyśle, są jednak bardzo nietrwałe. Z czasem to się zmienia.
  • Dla noworodka każda zabawka  jest "nowa" po upływie zaledwie dwóch minut od chwili, gdy widział go po raz ostatni. Jednak z czasem to się zmienia. 
  • Cztero- pięciomiesięczny bobas potrafi już rozpoznać twarz babci  nawet po dwóch tygodniach. 
  • Ośmiomiesięczny malec  zawzięcie szuka grzechotki, którą upadła mu na podłogę, a więc pamięta o niej także wówczas, gdy jej nie widzi. Wcześniej przestawała dla niego istnieć, gdy tylko tracił ją z oczu. 
  • Pod koniec pierwszego roku życia dziecko nie tylko rozpoznaje  znajome przedmioty i sytuacje ale także potrafi odtwarzać wcześniejsze doświadczenia: na przykład potrafi (jeśli  mu to wcześniej pokażesz) położyć do łóżeczka misia i nakryć go kołderką. 
 

Zapomniane ale ważne

Twoje dziecko nie zapamięta pierwszych urodzin. Drugich i trzecich też nie. Jednak jak wyjaśnia profesor Maria Jagodzińska, autorka książki "Rozwój pamięci w dzieciństwie" , jednym z największych paradoksów związanych z ludzką pamięcią jest fakt, że choć nie pamiętamy pierwszych trzech, czterech lat naszego życia, to właśnie zdobyte wówczas doświadczenia w dużej mierze nas  kształtują.

Wpływają na nasze decyzje, życiowe wybory, decydują o tym, jacy jesteśmy, jaki mamy stosunek do innych,  co lubimy, a czego nie.

  • Na przykład boimy się psów, ale nie pamiętamy, że kiedyś jakiś brytan nas przestraszył.
  • Lubimy zapach pieczonych jabłek, choć nie umiemy sobie przypomnieć babcinej szarlotki. 
  • Podobnie jest z innymi, także o wiele ważniejszymi sprawami, na przykład poczuciem bezpieczeństwa. Twój malec nie będzie pamiętał, że wstawałaś do niego w środku nocy, gdy płakał. Ale – jeśli później nie wydarzy się nic, co to zmieni – będzie czuł się w świecie bezpiecznie.

Na podstawie książki prof. Marii Jagodzińskiej „Rozwój pamięci w dzieciństwie”

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

edipresse.V3073027.jpg
Edipresse
Rozwój
Co zapamięta niemowlę?
Zastanawiasz się, czy smyk będzie miał jakieś wspomnienia z pierwszych lat swojego życia? Oczywiście! Co więcej – jego pamięć nigdy już nie będzie tak pojemna jak teraz

Nie możesz sobie przypomnieć zbyt wiele z czasów wczesnego dzieciństwa? To normalne. I nie oznacza wcale, że nic ciekawego nie spotkało cię w dzieciństwie. Po prostu niemowlęta i małe dzieci zapamiętują w inny sposób niż dorośli.  Bobas zapamięta głos mamy i taty Noworodki potrafią korzystać nawet z tych doświadczeń, które zgromadziły przed przyjściem na świat. Kilkudniowe oseski rozpoznają m.in. odtwarzany z taśmy głos własnej mamy, uspokajają się , słysząc jej bicie serca, odróżniają mowę ojczystą od obcej, reagują na głos swojego taty, choć słyszały go tylko w brzuszku. Być może pamiętają o wiele więcej, kłopot w tym, że trudno to sprawdzić.  Niemowlę zapamiętuje nowe przedmioty, ale tyko na chwilę Niestety, malutkie dzieci pamiętają je bardzo krótko. Od pierwszych chwil życia dzieci rozpoznają obrazy , dźwięki i inne bodźce, z którymi miały już kontakt. Gdy przytulasz je do piersi, zaczyna ssać, a więc w jego umyśle powstało już skojarzenie: mama + pierś = jedzenie. Dłużej przygląda się przedmiotom, które widzi po raz pierwszy, a więc potrafi odróżnić je od tego, co znajome. Jeśli często słyszy szczekanie psa, przestaje na nie reagować, a więc uznaje je za coś, czym nie warto sobie zaprzątać głowy. Choć maluszek od początku rejestruje w pamięci swoje doświadczenia, to ślady, jakie pozostają w jego umyśle, są na początku bardzo nietrwałe. Gdy pokażesz obrazek kilkudniowemu maluszkowi, zapomni o nim już po dwóch minutach (gdy zobaczy go po upływie tego czasu jeszcze raz, wyda mu się całkiem nowy). Trzymiesięczne dziecko jest przekonane, że smoczek, który wypadł mu z buzi, przestał istnieć. Jednak z tygodnia na tydzień pamięć dziecka jest coraz lepsza.  Półroczne dziecko zapamiętuje niektóre twarze Gdy dziecko skończy pół roczku może już rozpoznać znajomą twarz na fotografii nawet po dwóch...

Lewandowscy czytają książkę córce Klarze
screen/facebook.com/healthyplanbyann
Aktualności
Jestem jak Lewandowska! Nareszcie mam to, co ona!
Chcesz żyć jak Lewandowscy? Ja już mam tę najważniejszą rzecz, taką jak oni. Czy to drogi wózek, czy markowe ubrania? Ty też możesz to mieć! Jeśli tylko zechcesz.

Wkurzają cię newsy na temat Lewandowskich? Ten będzie inny. Chociaż nie, właściwie taki sam. Bo ja popieram taki lans. Jeśli się lansować lub promować konkretne produkty – to właśnie takie i w takim stylu. Mam gdzieś newsy na temat Lewandowskich, a ty? Informacje na temat życia rodziny Lewandowskich mnie w ogóle nie ruszają (z całym szacunkiem dla Anny i Roberta). Powiem więcej, gdyby nie praca w portalu parentingowym, niewiele bym wiedziała na temat tego w jakim wózku jeździ na co dzień Klarcia, jakie ubranka nosi i co dokładnie całymi dniami robi jej mama. Albo kiedy i w jakich strojach kibicowały tacie. Takie jednak informacje "klikają się" u nas i rozchodzą niczym świeże bułeczki. Bardzo przepraszam, ale to wy jednak klikacie. Gdyby tak nie było, media, by o nich nawet nie wspomniały. To jest bardzo prosty mechanizm ;). Zgłoś się do testowania: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3! Kolejny post Anny Lewandowskiej - czy wzbudzi kontrowersje? Anna Lewandowska właśnie opublikowała kolejny post w portalach społecznościowych, który być może nie jest aż tak sensacyjny jak te dotychczasowe, ale mi się bardzo spodobał. Tym razem nie chodzi o super modny wózek, ani kolejny luksusowy ciuch dla Klary. Tym razem chodzi o… książkę i czytanie książek dzieciom. A wpis Ani brzmi mniej więcej tak: „Kochamy, więc czytamy! Cała Polska czyta dzieciom! Leżymy w domu z Klarcią i czytamy jej bajeczki. Była już o piesku, ta o żabie, a Robert czytał o samochodziku. Czytamy, bo chcemy przyzwyczaić ją do tego nawyku od najmłodszych lat, tak jak w naszym dzieciństwie przyzwyczajono nas. Mnie na dobranoc mama zawsze czytała "Małego Księcia", a Robertowi tata czytał "Baśnie braci Grimm". Czytamy, bo chcemy żyć w tym co rzeczywiste. Tak jak e-mail nie zastąpi prawdziwej rozmowy, telewizor własnych doświadczeń, tak obrazek z...

tata, niemowlę, zabawki
Rozwój
Pamięć dziecka – jak rozwija się pamięć w 1. roku życia?
Dla malutkiego dziecka tak samo jak dla inżyniera Mamonia z „Rejsu” znane rzeczy są o wiele atrakcyjniejsze niż te, które widzi po raz pierwszy w życiu.

Dobra, ale krótka – właśnie tak można określić dziecięcą pamięć. Ale już od pierwszych dni pracuje ona na wysokich obrotach! Noworodek pamięta kołysanki nucone przez mamę, gdy był jeszcze w jej brzuszku. Miesięczny maluch rozjaśnia się na widok znajomej twarzy. Półroczny zaś zaczyna płakać już od progu łazienki, bo np. pamięta nieudaną kąpiel. Roczne dziecko cieszy się, słysząc w telefonicznej słuchawce głos niewidzianej już od kilku tygodni babci. Pamięć malutkiego dziecka z każdym tygodniem działa coraz sprawniej. Dzięki niej gromadzi ono różnorodne doświadczenia, przetwarza je i na ich podstawie porządkuje swoją wiedzę o świecie. Pamięć dziedziczy się po przodkach Naukowcy są przekonani, że maluszek rodzi się z tzw. pamięcią gatunkową, dzięki której może się rozwijać. Pamięć tego typu powstała na przestrzeni wieków w wyniku ewolucji. Mimo że dziecko zupełnie nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, to z takiej pamięci korzysta już od pierwszych chwil swojego życia. Widać to gołym okiem. Maluch, choć nikt go nigdy tego nie uczył, wie, jak ssać kciuk, chwytać zabawkę, raczkować, wymawiać pierwsze słowa albo chodzić – tak samo jak ptaki wiedzą, w jaki sposób rozpostrzeć skrzydła, aby wzlecieć w powietrze. Umiem rozpoznać mamę Jeszcze przed porodem dziecko uczy się głosu swojej mamy, a w ciągu pierwszych dni po narodzinach zapamiętuje jej zapach i dotyk. Już kilkudniowy malec odróżni je nawet spośród wielu innych. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie, udowodnili, że jeśli położymy przy prawym policzku tygodniowego maleństwa wacik nasączony pokarmem mamy, a przy lewym – drugi, pachnący mlekiem innej kobiety, prawie każde dziecko odwróci główkę we właściwą stronę! Co dzień dziecko uczy się od nowa W pierwszych miesiącach życia pamięć maluszka jest bardzo nietrwała....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak