Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, komputer
Rozwój

Pamiętnik z dzieciństwa

Wzruszająco małe adidaski, pierwszy krok wykonany z pluszakiem w garści, bo przecież czegoś trzeba się trzymać. Co zrobić, by to wszystko nie przepadło?

Robimy dzieciom zdjęcia, czasem nawet je filmujemy, zaznaczamy na futrynie, ile urosły od wakacji. Ale różne śmiesznostki: absurdalne sytuacje, wymyślone na poczekaniu historie czy poprzekręcane wyrazy, często gdzieś ulatują. Można je zatrzymać!

Blog i strona www
Internet pęka w szwach od blogów poświęconych dzieciom, także tym jeszcze nie narodzonym. Niektóre z nich są pasjonujące
i mają tysiące czytelników. Pamiętasz książki Jacka Pałki? „Na kłopoty – Bazylek”, „Przygody pana Bazylka” i „Bazylek daje sobie radę”. A zaczęło się od internetowego pamiętnika, w którym od 2002 roku samotny ojciec z wyjątkowym poczuciem humoru i ogromnym ciepłem opisuje scenki z życia synka. Pierwsza notka była o tym, jak sklejał kapcie chłopca klejem do glazury (bez powodzenia). Prowadzi zapiski do dziś (są na www.badmofuker.blog.pl). Choć z pewnością nie każdy rodzic doczeka się wydania swoich zapisków w postaci książki, każdy może założyć blog. To bardzo proste i nic nie kosztuje. Za to jaka radość, gdy po roku czy dwóch przejrzy się dawne zapiski!
Tak np. zrobił Tata Amelki (tataamelki.blog.interia.pl), który deklaruje, że swój blog będzie prowadzić do 10. urodzin córeczki. A na razie w „Mamo, to ja” radził innym ojcom, jak założyć internetowy pamiętnik (prowadzi go od blisko dwóch lat), ale przede wszystkim, co trzeba zrobić, by był taki jak trzeba. Na przykład spytać żonę, czy chce, by pisać również o niej, mówić tylko prawdę i nie bać się kompromitacji. W sieci można znaleźć też miliony stron poświęconych dzieciom. Jedne bogate (ze zdjęciami, filmami), inne skromniejsze. Jedne dowcipne, inne poważne. Wszystkie ciekawe – zwłaszcza dla ich bohaterów.

Słownik i cytaty
Nie prowadzę bloga ani nie mam strony WWW, ale – jak wielu rodziców – zapisuję powiedzonka swojego smyka. Mam w komputerze plik zatytułowany „A Bartek powiedział”. Na początku zawierał pojedyncze słowa. Same perełki, takie jak „swoń”, „metylek” czy „węż”. Później zaczęły się tam pojawiać zdania, które mnie rozbawiły albo zdziwiły. Na przykład takie: „Mamo, teraz ty jesteś duża, a ja mały. Potem ja będę duży, a ty mała. A potem odwrotnie” albo: „Auto taty ma alergię na benzynę” (rzeczywiście ma, bo jest na ropę).
Teraz są tam głównie opisy najróżniejszych sytuacji. Na przykład babcia opowiada Bartkowi bajkę: „...i wtedy króliczek zobaczył wielką marchewkę…”. Na to mój synek (z wielkim przejęciem): „Masz przerąbane, króliczku, bo ta marchewka – niestety – jest duchem!”. Rodzin-
ny hit: Bartek ogląda zdjęcie taty siedzącego na drzewie i mówi: „Tato, skąd ty się tam wziąłeś?”. Tata (prężąc dumnie muskuły): „No wiesz... Wszedłem! Jestem Supermanem!”. Bartek (z politowaniem): „Superman by wleciał!”. Gdy popsuł się komputer, oblał mnie zimny pot na myśl, że mogłabym to wszystko stracić. Dane udało się odzyskać – ale teraz wszystko wydrukowałam.

Zbiór bajek
Spisuję też bajki wymyślone przez synka. Najczęściej są to historie o Koniej (sic!) Bramie, która jest „za Łotwą, Warszawą i rzeką” (Bartek narysował nawet mapę). Poza końmi, które jedzą w restauracji siano i prowadzą rozrywkowy tryb życia, mieszkają w niej psy i kowboje (koledzy z przedszkola), a nawet wieloryb. Bartek uwielbia, gdy notuję opowieści w przeznaczonym tylko do tego celu zeszycie. Zanim zacznie mówić, oświadcza: „Mama, będę dyktować”, a potem robi ilustracje (niestety, często na tekście).

Nagrania i rysunki
Anna, mama Kamilki i Julii, łowi nie tylko słowa, ale także ich brzmienie. Robi to od chwili, gdy jej starsza córeczka dostała na trzecie urodziny magnetofon z mikrofonem. Pierwsze nagranie: solo solenizantki, która poprosiła gości o ciszę i sama sobie zaśpiewała „Sto lat”. – Moje kasety kryją w sobie prawdziwe skarby: gaworzenie Julki, jej stanowcze „Mama, da!”, przekonującą recytację „Lokomotywy” (Kamilka  głównie sapie i dyszy)... Nagrywamy też wywiady. Ja przeprowadzam je z dziećmi, a one ze mną. Pytają np.: „Ciągle nie ma cię w domu. Czy musisz w pracy opiekować się szefem?”.
Z kolei Ewa zbiera rysunki swojego synka. Każdy jest opatrzony datą i komentarzem. Opisy dyktowane przez Kubę z miesiąca na miesiąc stają się bardziej precyzyjne. Kiedyś wystarczało: „Nora potyka się o własny ogon”. Teraz mały idzie na całość: „Organizm taty. Te kropki to woda. Reszta to naczynia. A to organizm mamy. Bez wody, bo zabrakło. W brzuchu jest za to dużo kawy”. – Zrobimy z nich album – opowiada Ewa. – „Wydajemy” je przy użyciu dziurkacza i wstążki.

Pierwsze ukochane zabawki
Maluchy na swoich pocieszycieli wybierają różne rzeczy, i nie zawsze są to zabawki. Misie i lalki znajdują się na pierwszym miejscu, ale na liście są także pieluszki, kocyki, poduszeczki... Warto wrzucić je do pudła skarbów :) Podobnie karuzelę z pluszaczkami, która umilała niemowlakowi czas.

Obowiązkowe „ku pamięci!”
Pierwsze buciki bobaska czy bransoletka z imieniem i nazwiskiem, którą maleństwo dostaje po narodzinach w szpitalu, mogą być początkiem wzruszającej kolekcji pamiątek. To świetny pomysł na specjalny prezent z okazji urodzin: 18., 25. czy 30. Na pewno każdemu łza zakręci się w oku.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Tata
Tata na saksach
Wyjazd za pracą do innego miasta, a nawet kraju to z jednej strony możliwość utrzymania rodziny, ale z drugiej – ogromna tęsknota i obawa przed utratą bliskości z żoną i dzieckiem.

Wyjazd za pracą do innego miasta, a nawet kraju to z jednej strony możliwość utrzymania rodziny, ale z drugiej – ogromna tęsknota i obawa przed utratą bliskości z żoną i dzieckiem. Jak mimo rozłąki tworzyć kochającą się i wspierającą rodzinę? Nasza świeża jeszcze obecność w Unii Europejskiej stwarza wielu młodym ludziom możliwość legalnej, dobrze płatnej pracy w krajach członkowskich. To bardzo kusząca perspektywa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę lęk przed utratą pracy, a zwłaszcza trudności ze znalezieniem nowej posady w swoim miejscu zamieszkania. Być może i Wy, jak wiele młodych małżeństw, rozważacie taką możliwość. Zastanawiając się nad tym, weźcie pod uwagę, co możecie zrobić, by rozłąka nie była tak dotkliwa dla Was, a przede wszystkim dla Waszego dziecka. Zanim tata ruszy w drogę – Najważniejsze, żeby decyzja o rozłące była wspólna – przekonuje psycholog Mirosława Kownacka. – To pozwala uniknąć sytuacji, w której żona czuje się porzucona i ten negatywny komunikat przekazuje podświadomie dziecku. Warto też przekonać o słuszności tej decyzji swoich rodziców. Wsparcie i życzliwa pomoc dziadków będą nieocenione, gdy taty zabraknie na miejscu. – Dobrze jest też z góry określić czas, na jaki młodzi rodzice się rozstają, i ustalić bardzo ogólny, ale jednak plan, jak będzie w tym czasie wyglądało ich życie – dodaje psycholog. – Na przykład jeśli wiadomo, że kontrakt opiewa na pięć lat, to umówić się, że za rok żona z dzieckiem czy dziećmi przyjedzie na krótkie wakacje do kraju, w którym pracuje tata. A po dwóch i pół zrobić bilans zysków i strat. Może się bowiem okazać, że sytuacja zmieniła się na tyle, że możliwe jest wcześniejsze połączenie rodziny, co niekoniecznie oznacza powrót taty do domu. Określenie horyzontu czasowego z jednej strony pozwala myśleć o...

mama, dzieci, niemowlę, maluch
Wygląd i samopoczucie
Macierzyństwo - za i przeciw
Nasłuchałaś się opowieści doświadczonych mam o małych paluszkach, cudownych uśmiechach, ogromnym szczęściu? A czy wspominały też coś o kolkach i zmęczeniu? Niekoniecznie...

  Dlatego namówiłyśmy nasze znajome mamusie na naprawdę szczere zwierzenia. Tego ci nikt inny o macierzyństwie nie powie. Niełatwo opowiadać o tym, jak to jest mieć dziecko. Ale spróbujemy – „my”, czyli mamuśki dzieci w różnym wieku. Nie jesteśmy takie same, mamy za sobą różne doświadczenia, na wiele spraw patrzymy inaczej, dlatego nie będziemy mówić chórem. Ale wiele nas łączy. Choćby to, że nam też nikt nie powiedział wielu rzeczy. Porażające jest poczucie odpowiedzialności. I to, że będziesz czuła je już zawsze. Ta myśl czasem przytłacza. Mimo to nigdy nie zamieniłabym się na życie z bezdzietną koleżanką. Ewa Można chcieć uciec z domu, gdy niemowlę ma kolkę i krzyczy szóstą godzinę. Na szczęście 5 minut później w ogóle się już o tym nie pamięta. Beata To, że niania ma świetny kontakt z malcem, może zaboleć. Byłam potwornie zazdrosna o panią Basię i o to, co łączy ją z moim dzieckiem! Dorota Świat wywraca się do góry nogami, nic już nie jest takie samo. Od najlepszej książki czy filmu ważniejsze staje się to, ile maluch zjadł i czy zrobił ładną kupkę! Kasia Stajesz się bardzo wrażliwa na los dzieci. Po prostu nie jestem w stanie nawet słuchać wiadomości o tym, że jakiemuś maluszkowi dzieje się krzywda. Małgosia Niemowlę potrafi płakać naprawdę bardzo głośno. Odkąd jestem mamą, mam wrażenie, że pies sąsiada szczeka… szeptem. Beata Teraz jestem nieustraszona! Bałam się burzy, os, typów spod ciemnej gwiazdy. A teraz jestem w stanie zmierzyć się z każdym zagrożeniem, by chronić moje dziecko. Raz nawet walczyłam z szerszeniem! Ewa Wszystkie problemy są zupełnie bez znaczenia, gdy coś złego dzieje się z maluchem. Kasia Najważniejszą sprawą na świecie może stać się kwestia kapusty! Otóż okłady z jej liści pomagają na nawał pokarmu w pierwszym tygodniu po porodzie....

mama, córka, album fotograficzny, rodzina
Wychowanie
Po co dzieciom korzenie
Opowiadaj dziecku rodzinne historie. Pokazuj zdjęcia sprzed lat. Rodzina to fundament. Warto, by malec mógł się na nim oprzeć.

Kiedy Bartek miał kilka lat, chodziliśmy na spacery do Lasu Bielańskiego. I rozmawialiśmy. Zawsze na te same tematy. Był z tego cały rytuał. Wchodziliśmy do lasu, a wtedy on zaczynał: „To opowiedz mi teraz, jak to było, kiedy się urodziłem”. Nie pozostawało mi nic innego, jak po raz kolejny szczegółowo relacjonować mu to wydarzenie. On dopytywał: „A co w tym czasie robił tata? A dziadek Witek? A babcia? A druga? I co mówili?”. I tak opowiadałam mu o ogromnej radości wszystkich po kolei aż do absolutnego wyczerpania członków rodziny. Dobry start Te opowieści świetnie ilustrują zapotrzebowanie malucha na zahaczenie się w grupie, na to, by zbudować wokół siebie ludzką przestrzeń wypełnioną miłością. Jeśli uda nam się wychować dziecko w przeświadczeniu, że otaczają je ludzie, z którymi łączą je więzy krwi, dla których jest bardzo ważne i przez których jest kochane oraz których ono może kochać i którzy dla niego są ważni, wtedy wypuścimy w świat (nie zawsze przychylny) człowieka mocnego. Istotę pewną siebie, bo mającą na kogo liczyć. Dobrym narzędziem do budowania takiej pewności siebie może być drzewo genealogiczne zrobione z dzieckiem. Wspólnie oglądając zdjęcia, rysując, wprowadzamy malucha w historię rodziny. Możemy opowiadać mu o kolejach losu, zawodach, miejscach, w których urodzili się i żyli członkowie rodziny. Warto również przytaczać zabawne anegdoty z dzieciństwa lub młodości rodziców albo dziadków. Ważna wspólnota Poznając rodzinną historię, maluch może porównać ją z własnym życiem, zauważyć, że świat się zmienia. Jednocześnie będzie czuł, że do tego świata należy, że nie jest osobą „znikąd”, tylko częścią większej całości – rodziny. Przekazujemy mu w ten sposób wiedzę o tym, że człowiek nigdy nie jest do końca sam, nawet jeśli jego bliscy odchodzą. Zostaje bowiem pamięć,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak