Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, ruch, bieganie
Rozwój

Pierwszy trening malca

Od kiedy maluch nauczył się chodzić, wszędzie go pełno. Zamiast marzyć, by usiadł spokojnie, ukierunkuj jego energię na rozwój ruchowy.

Korzyści można mnożyć. Ruch kształtuje sylwetkę, dotlenia, zapobiega otyłości i chorobom cywilizacyjnym, np. wadom postawy tak powszechnym wśród dzieci w wieku szkolnym. Dłużej nie trzeba przekonywać, że warto z całkiem małym dzieckiem aktywnie spędzać czas, i to najlepiej na świeżym powietrzu.

Na zorganizowane zajęcia sportowe, takie jak karate czy taniec, twoja pociecha musi jeszcze kilka lat zaczekać. Roczniak czy dwulatek nie będzie też szusował na nartach i pokonywał ścianek wspinaczkowych, bo nie umie jeszcze sprawnie podskoczyć czy ustać na jednej nodze. Ale z radością popluska się w brodziku, pościga ze starszym bratem na trzykołowym rowerku lub rozegra z tatą „mecz” w piłkę.
 
Piłka jest nieoceniona. Duża, miękka, gumowa albo dmuchana plażowa zapewni długie godziny zabawy, pozwoli ćwiczyć koordynację ruchową i sprawność. Niewielka, piankowa posłuży do gry w „minigolfa”: zbudujcie z klocków przeszkody, a następnie spróbujcie za pomocą drewnianej łyżki przeprowadzić piłkę przez tor przeszkód.
Właściwie każdy spacer to okazja do zabaw ruchowych i zwykle maluchy świetnie to wykorzystują. Wdrapują się na napotkane schodki i kamienie, balansują na krawężnikach. Wykorzystaj ten zapał. Narysuj kolorową kredą „klasy”, przez które malec spróbuje skakać. Pomóż mu wdrapać się na murek, z którego później skoczy w twoje objęcia, urządzajcie wyścigi do drzewa w parku.

Namów dziecko do zabawy w „dziwne kroki” (chodzenie na palcach, na piętach, na zewnętrznych krawędziach stóp). A latem pozwól biegać boso po piasku, trawie albo ziemi (to wzmacnia mięśnie stóp i zapobiega ich wadom).
Aktywność ruchowa nie może stać się dla was przykrym obowiązkiem. Żeby malec pokochał sport, musi kojarzyć go z zabawą i przyjemnym spędzaniem czasu z rodzicami. Jeśli nie znosisz gry w piłkę lub jazdy na rowerze, pobaw się z dzieckiem w berka, bo malec świetnie wyczuwa, gdy robisz coś wbrew sobie. Musicie oboje czerpać z tego radość.

Jak zachęcić małego „kanapowca” do aktywności?
Małe dziecko w 1–2. roku życia zaczyna poznawać świat na swoich nóżkach. W tym wieku cała jego aktywność jest silnie związana z potrzebą doznawania nowych wrażeń. Maluch może być mniej zainteresowany zabawkami, przede wszystkim liczy się dla niego zwiedzanie i poznawanie otoczenia. Jeśli dziecko tego unika, warto go zachęcić, pokazać miejsca,
do których może zajrzeć, i w których może się bawić – oczywiście powinny być odpowiednio zabezpieczone. Rola rodzica jest bardzo istotna, to on towarzyszy dziecku w grach i zabawach ruchowych. W ich kreowaniu może wspomóc się odpowiednią literaturą z przykładami aktywnego spędzania czasu z maluchami.

Mały sportowiec
Twoje zadanie nie polega na wychowywaniu przyszłego zawodnika. Zabawa w sport przede wszystkim pozwoli dziecku rozwijać się zdrowo.
Zawsze asekuruj malucha. Dwulatek nie zdaje sobie sprawy z ryzyka. Już w tym wieku warto przyzwyczajać dziecko do jazdy na rowerze w kasku. Jeśli teraz się z nim oswoi, nie będzie później protestowało.
Ruch ma być zabawą. Na zajęcia zorganizowane przyjdzie czas w przedszkolu, na razie dziecko ma rozładować energię i dobrze się bawić.
Nagradzaj sukcesy, nie wyśmiewaj niepowodzeń. Bądź cierpliwa. Nauka pedałowania, pływania, zwykłych podskoków
czy łapania piłki to na tym etapie ogromne wyzwanie.
Dobieraj sprzęt sportowy do wieku i możliwości dziecka. Zbyt duży, ciężki, trudny w prowadzeniu rower, twarda piłka, za wysokie drabinki tylko zniechęcą malca.
Zachęcaj własnym przykładem. Dziecko, które widzi, że dla mamy sport jest przyjemnością, chętnie będzie ją naśladować.


Odpowiada ekspert: Maria Kowalska, psycholog kliniczny i rozwojowy, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.

 

td_dopisek.gif

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Wychowanie
Nie lubię myć głowy
Codziennie tysiące mam zastanawia się, dlaczego wszystkie próby mycia dziecięcych włosków kończą się histerią.

Dla wielu maluszków to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Dziecko musi mieć zamknięte powieki, a zatem nie ma kontroli nad tym, co się dzieje. Dlatego większość maluchów przy próbach mycia włosów protestuje. Jeśli Twój maluch też do nich należy, nie zmuszaj go. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem (włosy maluszków nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę. Umyjcie włosy lali, a Ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź malca przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą Twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych. Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć malca w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosków wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała się do oczu. Jeśli malec boi się prysznica, spłukuj szampon wodą z kubeczka lub innej zabawki. Potem wytrzyj włoski i delikatnie rozczesz, przytrzymując dłuższe pasma tuż przy skórze, by nie ciągnąć. Żeby było miło Czasem maluch potrzebuje trochę więcej...

Wychowanie
Maluch i wielkie problemy
Nadużycia seksualne, alkoholizm, adopcja… Czy z małym dzieckiem można rozmawiać o takich trudnych sprawach?

Nawet trzeba. Ważne tylko, by robić to przystępnie, z taktem i wielką miłością. Zdaniem psychologów o niektórych trudniejszych stronach życia warto rozmawiać już z przedszkolakiem. I to nie tylko wtedy, gdy dziecko na własnej skórze doświadcza przykrych przeżyć. Nawet maluch bez żadnych poważniejszych trosk nie powinien być trzymany pod kloszem. Umiejętnie przygotowany na zderzenie ze skomplikowanym światem dorosłych łatwiej sobie potem w nim radzi. Zły dotyk W Polsce rocznie jest wykorzystywanych seksualnie blisko 10 tysięcy dzieci. Sprawcami nadużyć zwykle są osoby dobrze dziecku znane, np. sąsiad czy wujek. Dzieci na ogół nikomu nie mówią o swojej krzywdzie. Czują się winne i zawstydzone, że ktoś dotykał ich intymnych części ciała, nakłaniał do pieszczot czy pokazywał nieprzyzwoite filmy. Boją się, że wyjawiając prawdę, narażą się na gniew opiekunów. Ważne więc, by już dwulatek wiedział, że na takie przykre i krępujące zachowania dorosłych wcale nie musi się godzić. Jak o tym mówić? Maluchowi najlepiej narysuj postać dziecka i wskazując na intymne okolice ciała tej postaci, wyjaśnij: „Tego miejsca nikt nie powinien oglądać ani dotykać. Może to tylko robić mama lub tata (czy ktoś inny, kto stale zajmuje się dzieckiem), np. gdy sadzają cię na nocnik albo myją”. Kilkulatkowi możesz już wytłumaczyć więcej: „Zły dotyk to taki, gdy dorosłemu zależy na tym, by nikt o tym nie wiedział. Czujesz się wtedy nieprzyjemnie, nie wolno na to pozwolić. Jeśli ktoś tak się wobec ciebie zachowa, od razu o wszystkim mi powiedz”. Koniecznie naucz też dziecko mówienia: „Tak nie wolno!”, „Nie zgadzam się!”. Wtedy będzie potrafiło przełamać lęk i zaprotestować, gdy ktoś naruszy jego intymność. Pijący rodzic W domach, gdzie jedno z rodziców nadużywa alkoholu, o tym bolesnym problemie często w...

dziewczynka, dziecko, przyroda, ekologia, drzewo
Wychowanie
Lekcja ekologii
Szacunek dla środowiska warto wpajać dziecku już od pierwszych lat życia. Będzie później mądrze korzystać ze wszystkich bogactw otaczającego je świata.

Jak wyjaśnić maluchowi, że troska o ptaki, drzewa czy kwiatek w doniczce jest czymś bardzo ważnym? Pokazuj mu świat jako piękne, przyjazne ludziom miejsce, dla którego warto robić dużo dobrego. Uwrażliwiaj malca na wszystkie uroki natury Okazją do zachwycenia się światem mogą być wspólne wyprawy za miasto czy do parku. Obserwujcie owady, ptaki, różne rośliny. Ważne, by dziecko odkryło, że np. wróble na skwerku czy ślimak w ogrodzie to cenne elementy naszego krajobrazu, którym nie wolno szkodzić. Tłumacz więc maluchowi: - biedronka, żaba, mrówka to żywe stworzenia, nie wolno ich krzywdzić; - każda roślina jest w przyrodzie pożyteczna (bo np. stanowi pokarm dla zwierząt). Dlatego nie należy bez potrzeby zrywać kwiatów, deptać trawników, łamać gałęzi drzew; - w lesie nie wolno krzyczeć, by nie płoszyć zwierząt. Nie powinno się też pozostawiać żadnych śmieci (np. butelek czy puszek), ponieważ ich rozkład trwa bardzo długo; - by chronić lasy, nie marnujemy niepotrzebnie kartek do rysowania, bo papier robi się właśnie z drzew. Trzeba też oszczędzać wodę (inaczej może nam jej kiedyś zabraknąć). Dawaj zawsze dobry przykład Dziecko jest wspaniałym obserwatorem. Przez pierwsze lata życia to głównie ciebie naśladuje. - Pokazuj, że segregowanie śmieci ma sens („Papier czy szkło można wykorzystać powtórnie”). - Jeżeli możesz gdzieś łatwo dojść pieszo, nie korzystaj z samochodu („Tak dbamy o czystość powietrza”). - Staraj się nie używać foliowych torebek („Rozkładają się w ziemi setki lat”). - Gaś zbędne żarówki, a myjąc zęby czy naczynia, zakręcaj kran („Nie marnujemy wody”). Wykorzystaj do nauki ciekawe zabawy Zajęć, które mogą rozbudzić w dziecku podziw dla przyrody, jest bez liku! - Wymyślajcie wierszyki o różnych spotkanych na spacerze stworzonkach. - Zabawcie się w poszukiwaczy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak