Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, książeczka, czytać
Rozwój

Poczytaj mi mamo

Przepis na mądre, wrażliwe i pełne pomysłów dziecko jest prosty. Wystarczy zmieszać: niemowlę i kilka pięknych książek. Oczywiście w tej mieszance niezbędnym składnikiem są jeszcze rodzice.

Psychologowie twierdzą, że niemowlę powinno być z książkami za pan brat już od pierwszych dni po narodzinach. Zabawa książeczką zwiększa sprawność niemowlęcych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i stymuluje wzrok malca. Ale to jeszcze nie wszystkie zalety czytania! Sprawdź zatem, co czuje maleństwo, kiedy siadasz obok niego i otwierasz książkę.

Sprawiasz mi radość
Nawet niemowlęta potrzebują zabawy i rozrywki. Czytanie jest dla nich idealnym zajęciem. Obcowanie z książeczką angażuje całą uwagę dziecka, ćwiczy jego wszystkie zmysły, a jednocześnie nie męczy. Maluszek przeżywa pierwsze w życiu doznania estetyczne: skupia się na kolorach i dźwiękach, wsłuchuje się w rytm i melodię języka, poznaje nowe kształty – krótko mówiąc, obcuje ze sztuką i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Malcowi wcale nie przeszkadza to, że nie wszystko rozumie. Wierszyk, bajka jest dla dziecka tym samym, czym np. opera dla ciebie – nie musisz przecież rozumieć libretta, aby słuchanie utworu sprawiało ci przyjemność.

Czuję, że jesteśmy razem
Wspólna, rodzinna lektura sprawia też, że dziecko czuje się ważne i kochane. To wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i dodaje mu wiary w siebie. Takich chwil bliskości nie można zastąpić niczym innym. Siedząc nad wspólnie oglądaną książeczką, śledzicie wzrokiem te same obrazki, uczestniczycie w tym samym zdarzeniu, obserwujecie nawzajem swoje reakcje. Dzięki temu lepiej się poznajecie, a więź między wami staje się mocniejsza.

Moja główka pracuje
Skąd roczny bobas wie, jak wygląda krowa, skoro jeszcze nigdy nie był na łące? Skąd wie, że małpki skaczą po drzewach, a lwy mają lwią grzywę, skoro nigdy tych zwierząt nie spotkał na spacerze? To proste – widział to na obrazku i przeczytała mu o tym mama. Dzięki książeczkom maluszek poznaje świat, zaznajamia się ze związkami przyczynowo-skutkowymi, uczy się nowych rzeczy. Obrazki, których pełno w dziecięcych książeczkach, tworzą w umyśle dziecka kody kulturowe, czyli uczą np. tego, że namalowana uśmiechnięta buzia oznacza pozytywne uczucia, a wykrzywiona – negatywne. Czytanie uczy myślenia – kojarzenia, porównywania, rozumienia – nawet gdy treści są całkowicie dziecięce.

Wkuwam słówka
Chociaż niemowlę jest zbyt małe, aby nadążyć za fabułą, to warto czytać mu bajki nawet jeszcze przed porodem. Dzięki temu malec przyswaja intonację rodzimego języka, poznaje nowe słowa, uczy się wyrazów dźwiękonaśladowczych np. dzyń-dzyń (od nich zacznie swoją własną przygodę z mówieniem). Ma też kontakt z językiem literackim, czyli wyrażeniami, których rzadko używamy w naszym codziennym języku. W ten sposób wyobraźnia malucha będzie coraz bujniejsza, a słownictwo bogatsze. To ważne, bo umiejętności językowe kształtują się jeszcze zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Seria książeczk Disney Uczy Czytać Ameet
Materiały od klienta Ameet
Patronaty
Czas na pierwszą lekturę!
Korzyści płynących z czytania nie sposób przecenić − to możliwość zdobywania wiedzy, wszechstronny rozwój człowieka, a także fantastyczna podróż w świat wyobraźni. Warto więc już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku miłość do książek, a przede wszystkim po prostu nauczyć naszą pociechę czytać.

Jak skutecznie nauczyć dziecko czytać? Pedagodzy proponują wiele skutecznych metod nauki czytania. W wyborze tej właściwej warto się kierować własną intuicją i wiedzą o możliwościach i potrzebach dziecka. Na pewno istotne jest dostosowanie metody do poziomu rozwojowego. Taką potrzebę spełnia seria książek wspierających naukę czytania dla przedszkolaków – Przygoda z Czytaniem.  Książki powstały pod opieką metodyczną Anny Koralewskiej – doradcy metodycznego, nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w ŁCDNiKP, w oparciu o podstawę programową. Teksty literackie stworzyli znani polscy autorzy. Seria wykorzystuje różne metody nauki czytania w zależności od skomplikowania tekstu. Poziom I jest oparty na metodzie globalnej, która polega na zapamiętywaniu wyglądu całego wyrazu (a nie poszczególnych liter). Dziecko wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Dzięki tej metodzie naukę czytania na poziomie I możemy zaproponować już trzy- i czterolatkowi. Żeby czytanie było przygodą Ważne jest, żeby proponowana dziecku lektura była dla niego atrakcyjna. Znani dziecku bohaterowie i postaci z filmów czy seriali zachęcają do sięgnięcia po książkę. Dziecko zdobywa nowe umiejętności wraz ze swoimi ulubieńcami. To wzmacnia zainteresowanie lekturą, a co najważniejsze daje poczucie uczestniczenia w zabawie. Warto też pamiętać, że czytanie to nie tylko wprowadzenie dziecka w świat literacki, wzbogacanie słownictwa i rozwój kompetencji językowych, ale także okazja do budowania więzi emocjonalnej. Wspólna lektura to czas, dzięki któremu nasz maluch nabiera pewności siebie, a my budujemy w nim poczucie własnej wartości. Program "Przygoda z Czytaniem" może pomóc każdemu rodzicowi, który chce rozpocząć ze swoją pociechą naukę czytania. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET....

nauka czytania z książeczkami
materiały prasowe
Psychologia
Nauka czytania – pierwszy krok do sukcesu
Jak sprawić, żeby nasza pociecha chętnie sięgała po książki i budowała swoje poczucie wartości, a przede wszystkim pracowała na przyszły sukces?

Czytanie jest kluczową umiejętnością nie tylko w edukacji dziecka, ale także na drodze do życiowego sukcesu. Jest to sposób na poznawanie świata, uczenie się i zdobywanie wiedzy, na rozwijanie pasji i zainteresowań oraz, co równie ważne, na wejście do fascynującego świata literatury. Jak sprawić, żeby nasza pociecha chętnie sięgała po książki i budowała swoje poczucie wartości, a przede wszystkim pracowała na przyszły sukces?  Samodzielna lektura Warto wspomóc dziecko w nauce płynnego czytania, żeby nie sprawiało ono trudności, a wręcz przeciwnie – przynosiło radość i dawało poczucie satysfakcji. Z tą myślą powstały książki z programu „Przygoda z Czytaniem” na poziomie V. „Czytam płynnie” to cztery tytuły, które pomogą dzieciom w nauce płynnego czytania oraz w ćwiczeniu czytania ze zrozumieniem. W książkach poziom trudności jest stopniowany – w pierwszej kolejności dziecko czyta tekst, w którym wyrazy zostały podzielone na wyróżnione kolorem sylaby. W ten sposób  przygotowuje się do lektury bardziej zaawansowanych tekstów. Podczas lektury drugiego opowiadania młody czytelnik uczy się, z jakich liter składa się dany wyraz, a następnie składa poszczególne znaki graficzne w całość. Bohaterowie – znani i lubiani Nauka przez zabawę to jedna z najskuteczniejszych metod, dlatego w książkach dzieci spotykają znane im postacie ze świata Disneya. W serii ukazały się dwa tytuły z opowiadaniami i historyjkami o przygodach bohaterów z filmu „Auta”, jeden tytuł z udziałem niezwykłych mieszkańców Arendelle oraz jeden, w którym dzieci spotkają urocze  księżniczki ze świata Disneya.                  Czytanie sylabami W każdej książce pierwszy tekst jest zapisany z podziałem na wyróżnione kolorem sylaby. To bardzo ułatwia lekturę, bo dziecko...

czytanie z dzieckiem
Panthermedia
Gry i zabawy
Dlaczego warto czytać dzieciom? Pytamy psychologa!
Czy warto dzieciom czytać książki? Oczywiście! Bo czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i umiejętność koncentrowania uwagi. To nie wszystkie zalety czytania. Mówi o nich dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Wszyscy zachęcają do czytania dzieciom, ale jakie są z tego korzyści dla dziecka? Przeczytaj, co o zaletach czytania dziecku książek mówi psycholog. Czy warto dzieciom czytać książki? Nie tylko warto czytać dzieciom książki, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego. Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też ładnej polszczyzny. Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi . Dziecko koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć. A co z wyobraźnią? Czytanie pobudza wyobraźnię . Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja. O niektórych bajkach mówi się, że są terapeutyczne. To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak