Przygotuj dom na raczkowanie dziecka
Jeszcze zanim dziecko zacznie raczkować, trzeba pomyśleć o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy raczkującym dziecku? Gdzie mogą czaić się pułapki na małego raczka?
Zanim dziecko zacznie raczkować, usiądź na podłodze i spójrz na mieszkanie z jego perspektywy. Zastanów się, gdzie mogą czyhać pułapki na twoje ciekawskie niemowlę, i jak je wyeliminować. Pamiętaj też o ogólnych zasadach bezpiecznego domu niemowlaka:
1. Zrezygnuj z obrusa.
Raczkujące dzieci uwielbiają ciągnąć za jego róg. To może być niebezpieczne, szczególnie, jeśli na stole znajduje się coś, co może spaść: szklanka z gorącą herbatą, ciężki wazon albo książka w twardej okładce. Poza tym, nawet jeśli masz pewność, że dziecko nie ściągnie obrusa (i tego, co na nim leży) na głowę, pamiętaj, że niemowlę może podciągać się, trzymając za zwisający róg i zacząć przedwcześnie wstawać.
2. Zabezpiecz okna.
Dla raczkującego dziecka wspinanie się na niskie sofy, na ich oparcia i wreszcie na parapet nie jest niemożliwością. Lepiej nie ryzykować.
Uwaga! Skoro mowa o wchodzeniu na sofę: już 8-9-miesięczne dziecko warto uczyć, że z kanapy czy łóżka schodzi się tyłem: zsuwając nóżki na podłogę. Dzieci szybko łapią tę zasadę i trzymają się jej, nawet gdy mama nie patrzy.
Dowiedz się, dlaczego raczkowanie jest ważne
3. Zablokuj drzwi i szuflady.
Niemowlę może otworzyć je, potem próbować zamknąć i... auć! Jak boli! Aby zmniejszyć ryzyko przytrzaśnięcia paluszków w drzwiach możesz zamontować specjalną blokadę opóźniającą zamykanie drzwi albo po prostu wieszać na drzwiach grube ręczniki, które uniemożliwią ich zamknięcie się. Szuflady, których nie używasz zbyt często, możesz zakleić kawałkiem przezroczystej taśmy klejącej albo – to sprawdzony sposób – związać razem uchwyty górnej i dolnej szuflady gumką recepturką (wiąż razem pierwszą i drugą szufladę od dołu, potem drugą i trzecią, potem trzecią i czwartą i tak do końca. Jeśli będziesz chciała otworzyć daną szufladę, rozplątuj tylko...