niemowlę, zabawa, klocki, dziewczynka
Rozwój

Mam już rok

Nie zliczysz, ile razy w ostatnim czasie biłaś brawo. Oklaskami nagrodziłaś pierwszy uśmiech, pierwsze gu-gu... Tak, to był ważny rok w życiu dziecka. Co brzdąc może umieć?

Oczywiste jest to, że każda młoda mama chce pochwalić się dzieckiem. Że już robi TO albo że potrafi TAMTO... Trudno wtedy nie ulec pokusie i nie porównać swojego smyka z jego rówieśnikami – tym bardziej że wiesz, że malec nie robi TEGO, a TAMTEGO jeszcze nie potrafi. Nie robi, bo... nie musi! Pamiętaj, dzieci rozwijają się w swoim tempie. Jedne wcześniej, inne trochę później. I absolutnie nie jest to powód do zdenerwowania. Oto sześć umiejętności, dzięki którym roczny smyk może błyszczeć w towarzystwie.

Chodzi
Wprawdzie jeszcze nie tak pewnie jak mama czy tata, bo na razie malec maszeruje trzymany za rękę. Ale potrafi już sam obejść pokój, pod warunkiem że może przytrzymać się mebli (zwykle idzie wtedy bokiem). Twój smyk nie chodzi? Naprawdę niewiele rocznych maluszków zdobyło tę umiejętność na piątkę z plusem, ale na pewno potrafi siadać, wstawać, raczkować i klękać. A jeśli upadnie na pupę, to nie robi z tego problemu.

Buduje wieżę
Bardzo małą, bo na razie z dwóch klocków, którą zresztą zaraz zburzy, ale to już krok do zdobycia tytułu małego konstruktora. Roczny maluch wykazuje się nie lada sprawnością. Umie chwycić naprawdę małe przedmioty (kciukiem i palcem wskazującym). Otwierać szuflady i wyciągać z nich różne rzeczy. Ciągnąć. Pchać. Wciskać guziki w urządzeniach. Przekręcać kurki. Przewrócić kartkę książki podczas czytania. Rozrywać. Uderzać rytmicznie przedmiotami np. o podłogę. Mazać kredkami. Dziecko, które skończyło rok, skupi uwagę przez kilka minut.

Pokazuje palcem
Malec rozpoznaje różne przedmioty, umie przypisać do nich nazwy – poproszony o wskazanie kogoś lub jakąś zabawkę, nie tylko poszuka wzrokiem, ale też wskaże palcem, wydając przy tym różne dźwięki (jakby powtarzał imię lub nazwę). Kojarzy też imiona z konkretnymi osobami. Odróżnia obcych od swoich (ale lepiej czuje się wśród domowników).

Mówi ta-ta i ma-ma
I jeszcze ba-ba. Już roczny smyk powtarza te sylaby ze zrozumieniem, czyli jeśli mówi ma-ma, to możesz mieć pewność, że myśli o tobie. Wie też, że pies robi hau, kot miau, a zegar tik-tak. Zapytane: „Jak robi piesek?”, dopasuje odpowiedni dźwięk.

Wykonuje proste polecenia i ma swoje zdanie
Dziecko zareaguje odpowiednio, jeśli powiesz: „Daj misia”, „Otwórz buzię”, „Podaj rączkę” (zwłaszcza jeśli polecenie poprzesz gestem). Samo potrafi powiedzieć też „da” (co zna-czy daj), a niektóre maluchy z lubością powtarzają „nie”, kręcąc przy tym głową. Bo już taki mały smyk chce być samodzielny – dlatego możesz mieć problem np. z jego ubraniem czy karmieniem. Brzdąc chce sam jeść łyżeczką i pić z kubeczka, nie da sobie ich zabrać.

Interesuje się innymi dziećmi
Roczne maluchy naśladują rówieśników, „rozmawiają” ze sobą, ale nie potrafią jeszcze ze sobą się bawić. W to samo – owszem, ale obok, a nie razem. Taki smyk na razie nie rozumie, co to znaczy „moje”, „twoje”, co często kończy się kłótnią w piaskownicy.


Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, IMiD.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Rozwój
Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!
Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.

W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy. Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię. Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda? Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek? Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób : bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia.  – Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.  Przeczytaj także:  Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego! Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo . Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem). Sprawdź także:  Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka. Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na...

dziecko, mama, niemowlę
Panthermedia
Rozwój
Osiągnięcia w 1. roku życia
Wystarczy porównać noworodka z roczniakiem, by uświadomić sobie, jak wiele umiejętności zdobywa niemowlę. I to zaledwie w ciągu jednego roku! Oto jego największe osiągnięcia.

Kiedy byłaś w ciąży, mogło ci się wydawać, że maluszek głównie je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że brzdąc wcale nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Z każdym dniem staje się coraz mądrzejszy. Kibicuj mu, bij brawo. Ten pierwszy rok będzie pełen sukcesów. Jak rozwija się dziecko w wieku 0-3 miesiące Przez pierwsze trzy miesiące poznajecie siebie. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk chce ci przekazać swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym go świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co do niego mówisz. Co jest dla niego najważniejsze? Zaspokajanie potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości. Słowa, które najlepiej go opiszą: ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości. To uwielbia! Być przytulony do ciebie lub taty, ssać pierś , słuchać bicia twojego serca. Osiągnięcia: pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą (około szóstego tygodnia ). To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią ! Jak wspomagać rozwój dziecka? Karm piersią. Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj zabawki. Nie musi ich wcale być dużo, bo... najwspanialszą „zabawką“ jesteś dla dziecka właśnie ty! Polecamy: Jak rozwija się miesięczne niemowlę? - test Jak rozwija się 2-miesięczne dziecko? - test Co potrafi 3-miesięczne niemowlę? - test Jak rozwija się dziecko w wieku 4-6 miesięcy Bobas coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem. Coraz...

dziecko, czystość, mydło, łazienka
Panthermedia
Przedszkolak
Co NAPRAWDĘ powinien umieć świeżo upieczony przedszkolak?
„Moja Martusia umie liczyć do dziesięciu!”, „Julka sama się ubiera", "Kuba recytuje Lokomotywę" – chwalą się rodzice świeżo upieczonych przedszkolaków. Czy powinnaś się martwić, jeśli twój trzylatek tego nie potrafi? Co tak naprawdę powinien umieć?

Na początek dobra wiadomość: twój świeżo upieczony przedszkolak NIE MUSI liczyć do dziesięciu, ubierać się samodzielnie od stóp do głów ani recytować „Lokomotywy”.  To, że są dzieci, które to umieją, do niczego cię nie zobowiązuje, podobnie jak fakt, że kilkuletnie gimnastyczki z Chin potrafią robić mostek i szpagat. Co w takim razie powinien umieć trzylatek , który właśnie zaczął chodzić do przedszkola ? – Wbrew pozorom to nie jest łatwe pytanie – mówi Anna Marczewska-Stręk, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 we Wrocławiu. – Dzieci rozwijają się przecież w indywidualnym tempie, każde ma inne predyspozycje i talenty . Istnieje jednak pewien zespół umiejętności, za pomocą których można ocenić rozwój dziecka. Oto one: Trzylatek jest ciekawy świata (i pyta, pyta, pyta...)   Wiele rzeczy go interesuje i chętnie o nie pyta („A co to?”, „A po co?”).    Ma coraz lepszą pamięć, może się już nauczyć prostej piosenki albo wierszyka (jeśli zechce!).    Wie, jakiej jest płci i jak ma na imię.    Rozumie, do czego służą przedmioty codziennego użytku.     Potrafi rozwiązywać proste problemy , np. wie, że trzeba dosunąć do regału krzesło, by dosięgnąć czegoś, co znajduje się wysoko na półce. Radzi sobie z prostą układanką. Wie, ile to jest jeden (klocek, miś), ile dwa (samochody), a co znaczy „wiele”. Rozumie pojęcia w rodzaju „mniej”, „więcej”, „mniejszy”, większy”. Potrafi segregować przedmioty (np. do jednego pudełka wkłada klocki, do drugiego misie). Te umiejętności są ważniejsze od wymieniania cyferek po kolei (mnóstwo dzieci recytuje „jeden – dwa – trzy”, ale nic to dla nich nie znaczy). Uwaga! Jeśli dziecko nie zadaje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj