Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, łóżko, uśmiech, maskotka, miś
Rozwój

Samodzielne spanie

Spanie z maluszkiem jest bardzo miłe, ale pewnie coraz częściej marzysz o tym, by się swobodnie wyciągnąć na swoim łóżku. Musisz tylko namówić smyka, żeby spał sam. Ale jak to zrobić?

Moment rozstania maluszka z waszym łóżkiem jest tuż-tuż. Ale kiedy to zrobić? I jak? Trudno określić, kiedy jest idealny moment na naukę samodzielnego spania. Wiele mam nauczyło spać oddzielnie już niemowlęta, ale są też cztero-, pięciolatki śpiące co noc z rodzicami (choć według psychologów lepiej tak długo nie zwlekać z przeprowadzką do własnego łóżeczka).

Czas podjąć decyzję
Dobrym momentem na podjęcie decyzji o przeprowadzce do dorosłego łóżka jest czas między 10. a 16. miesiącem życia malucha. Właśnie wtedy dzieci stawiają pierwsze kroki i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że są samodzielnymi ludźmi (a przynajmniej coraz bardziej chcą nimi być). Oczywiście jest to przedział absolutnie umowny – każde dziecko w innym momencie jest gotowe do tej rewolucji w życiu. Pamiętaj tylko, by nie wprowadzać kilku zmian jednocześnie – jeśli decydujecie się na naukę samodzielnego spania, nie rezygnuj w tym samym czasie z karmienia piersią ani nie ucz siusiania do nocnika.
A co zrobić, gdy nawet próba położenia dziecka do łóżeczka kończy się protestem? Dobrym pomysłem jest usypianie smyka przez tatę (jeśli do tej pory ty to robiłaś). Ale nie oczekuj sukcesu już pierwszej nocy. Nauka może trwać nawet kilkanaście dni. Jeśli jednak przedłuża się do tygodni, to znak, że zapewne musicie poczekać, bo malec nie jest gotowy na taką zmianę.

Wielkie wydarzenie
Na początek idź z dzieckiem na zakupy i pozwól mu wybrać nowe rzeczy do jego pokoju: lampkę nocną (najlepiej dającą przytłumione światło, przyda się też wyłącznik światła z regulacją jego natężenia), ładną pościel, magiczną przytulankę itp. Jeśli córeczka piszczy z radości na widok jaśka w kiczowate różowe serduszka, odpuść sobie na razie kształtowanie jej gustów estetycznych. Po prostu kup poduszkę, w dodatku tłumacząc córce, że spanie na niej sprawi, iż sny będą kolorowe. Nie protestuj, gdy synek zabierze do łóżeczka Boba Budowniczego – być może właśnie ta maskotka okaże się najlepszym usypiaczem. Takie zwykłe przedmioty i przytulanki mają czasem ogromną moc, o którą byś ich nigdy nie podejrzewała.

Jaka metoda?
Pokoik przygotowany, łóżeczko pięknie zaścielone – czas zaprosić do niego malucha. Tylko jak? Są dzieci, które nauczyły się usypiać samodzielnie, bo ich rodzice po prostu pewnego wieczoru tak postanowili. Kładli malca do łóżeczka, dawali całusa na dobranoc, przytulali i wychodzili z pokoju (nie zamykając drzwi). Nawet jeśli brzdąc płakał, nie wracali. Może się wydawać, że ten sposób jest zbyt drastyczny, ale zdarzają się maluchy, którym wystarczy kilka wieczorów takiego „treningu”, by zaczęły usypiać bez płaczu.

Bądź przy nim
Nie masz odwagi nawet tak próbować? Zacznij od sposobu komfortowego dla malca. Ułóż dziecko w łóżeczku (nie zapomnij o buziaku, przytuleniu, kołysance czy bajce), ale nie zostawiaj go samego w pokoju. Niech jedno z was (może tata?) położy się obok smyka (np. na materacu rozłożonym na podłodze). Wtedy malec ma tatę (lub ciebie) w zasięgu wzroku i ręki. Możesz także wypróbować metodę złotego środka. Bądź z dzieckiem w pokoju, ale nie kładź się w pobliżu, nie mów do niego, nie utrzymuj kontaktu wzrokowego, po prostu siedź spokojnie i czekaj, aż zaśnie (nie daj się wciągnąć w żadną rozmowę).

Te wykręty...
Dwu-, trzylatki potrafią całkiem nieźle „radzić” sobie z rodzicami usiłującymi ich uśpić. Właśnie wtedy, gdy należałoby już kłaść się do łóżka, malca nagle ogarnia pragnienie, dopada głód, czy gwałtowny atak bólu (brzucha, głowy). Jak sobie z tymi wykrętami poradzić? Przypilnuj, by dziecko skorzystało z toalety przed pójściem spać, by-ło syte, miało w pokoju kubek z wodą. A gdy malucha nagle zaczyna coś boleć? Z czułością pocałuj bolące miejsce i życz dobrych snów. Kiedy smyk przekona się, że wymówki nie działają, po prostu pójdzie spać. Konsekwencja, konsekwencja... Tym razem też jest konieczna!

Niezawodne sposoby na dobranoc
Niezależnie od tego, kiedy zechcesz nauczyć dziecko zasypiania we własnym łóżeczku i jaką metodę zastosujesz, są reguły, o których powinnaś pamiętać:
1. Nie zaniedbuj wieczornych rytuałów. Codzienna kąpiel, przytulanie, kołysanki i układanie do snu zawsze o tej samej godzinie pomagają spokojnie usnąć.
2. Wycisz malca przed snem. Zamiast dynamicznych zabaw lepsze będzie masowanie plecków czy „drapanki”. Do czytania na dobranoc wybieraj bajki o leniwie snującej się akcji, raczej bez walczących smoków (na str. 92 polecamy książki, z którymi warto zaprzyjaźnić smyka), i czytaj je ściszonym głosem, niekoniecznie tak, jakbyś zdawała egzamin z interpretacji aktorskiej.
3. Ze starszym dzieckiem porozmawiaj o tym, co się Ostatnio działo (np. podczas jedzenia kolacji). Być może zdarzyło się coś, co nie daje maluchowi spokoju, ale gdy w porę umiejętnie mu wyjaśnisz, że nie ma się czego obawiać, pomoże mu to się uspokoić, a co za tym idzie – zasnąć.
4. Sprawdź, czy smykowi jest wygodnie. Może pod poduszką została ukryta budowla z klocków lego? A może w pokoju jest za ciepło lub za zimno? Dobra temperatura do zasypiania to 20–22°C.
5. Postaraj sama się wyciszyć. Jeśli co chwilę będziesz się zrywać, by sprawdzić, czy malec zasnął, nici z usypiania. Twój niepokój udziela się dziecku.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Pielęgnacja
We własnym łóżeczku
Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę.

Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę. Maluszek od urodzenia śpi z wami, bo tak było łatwiej go karmić piersią i utulić podczas kolki. Jednak teraz wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy smyk wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach podjęłaś decyzję – czas na przeprowadzkę do własnego łóżka! Musisz być jednak pewna, że jesteś na taką zmianę gotowa. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. Pamiętaj też, że wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, by oswoiło się z nową sytuacją. Ale dzięki naszemu planowi na pewno się uda! Przygotuj przytulny pokoik Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego malca, który rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem: ciepła kołderka, smoczek (jeśli go używa), lampka. Potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być przytulanka, kolorowa poduszka lub kocyk. Połóż malca do łóżeczka Przygotuj się na gwałtowny sprzeciw. Szkrab na pewno nie zgodzi się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Pogłaszcz go i powiedz łagodnym, a zarazem stanowczym tonem, że od dziś będzie spał razem z misiem (lub inną przytulanką) w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (góra pół minuty) pożegnaj dziecko czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostawiając za sobą lekko uchylone drzwi. Wytrzymaj... jedną minutę Maluch na pewno będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Zaglądaj do niego często, by nie czuł się opuszczony i...

jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku
Sen
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku i oduczyć spania z rodzicami
Nauczenie dziecka spania w łóżeczku rzadko okazuje się prostym zadaniem – wymaga sporo cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Pierwsze podejście do nauki spania w łóżeczku warto zrobić z dzieckiem w wieku około roku np. w weekend, kiedy wszyscy mają więcej czasu.

Dobrym momentem na nauczenie dziecka spania we własnym łóżeczku jest czas między 10. a 16. miesiącem życia dziecka. Właśnie wtedy dzieci stawiają pierwsze kroki i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że są samodzielnymi ludźmi (a przynajmniej coraz bardziej chcą nimi być). Oczywiście jest to przedział umowny – każde dziecko w innym momencie jest gotowe do tej małej rewolucji w życiu. Pamiętaj tylko, aby nie wprowadzać kilku zmian jednocześnie – jeśli decydujecie się na naukę dziecka spania w łóżeczku, to w tym samym czasie nie rezygnuj z karmienia piersią ani nie ucz maluszka siusiania do nocnika. Spis treści: Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżeczku? Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku – zasady Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić Jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Zacznij od sposobu komfortowego dla dziecka . Ułóż malca w łóżeczku (nie zapomnij o buziaku, kołysance , przytuleniu czy bajce), ale nie zostawiaj go samego w pokoju. Niech jedno z was (może tata?) położy się tuż obok smyka (np. na materacu rozłożonym na podłodze). W tym przypadku malec ma tatę (lub ciebie) nie tylko w zasięgu wzroku, ale wręcz ręki. Możesz także wypróbować metodę złotego środka. Bądź z dzieckiem w pokoju, ale nie kładź się w pobliżu, nie mów do niego, nie utrzymuj kontaktu wzrokowego, po prostu siedź spokojnie i czekaj, aż zaśnie. Są dzieci, które nauczyły się usypiać samodzielnie, bo ich rodzice po prostu tak postanowili pewnego wieczoru. Kładli malca do dziecięcego łóżeczka , dawali całusa na dobranoc, przytulali i wychodzili z pokoju (nie zamykając drzwi). Nawet jeśli dziecko płakało, nie wracali. Może się wydawać, że ten sposób jest zbyt drastyczny, ale zdarzają się dzieci, którym wystarczy...

Pielęgnacja
10 ważnych rytuałów
Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany.

Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Rytuał usypiania, pożegnania, kąpieli... Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany. Już je wprowadziłaś? Jeśli nie – zobacz, jak to zrobić. Potrzebują ich już nawet niemowlęta. Choć słowo „rytuał” może ci się kojarzyć z jakimiś nadzwyczajnymi uroczystościami, to tak naprawdę są to najzwyklejsze, codzienne czynności. Musisz je jednak wykonywać za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. To wystarczy, by usypianie zamieniło się w rytuał kładzenia malca do łóżeczka. Dzieci potrzebują uporządkowanego planu dnia – regularnego karmienia, stałej pory snu, spaceru i zabawy. Taki ustalony rytm sprawia, że są o wiele spokojniejsze, bo czują się bezpiecznie. Starszy maluch dzięki rytuałom rzadziej się buntuje. Zawsze wie, co go czeka i dlatego łatwiej zgadza się, gdy go o coś prosisz. Oto ważne rytuały, których potrzebuje każde dziecko. 1. Dzień dobry maleństwo! Chcesz, by Twój brzdąc co rano pewnie wkraczał w nowy dzień? Już z samego powitania możesz uczynić rytuał. Zawsze wchodź do pokoju malca uśmiechnięta i witaj go tymi samymi czułymi słowami: np.: „Pora wstawać, już świeci słoneczko”. Z czasem smyk będzie na nie czekał. Staną się dla niego gwarancją, że wszystko w jego życiu jest tak, jak powinno być. Niektóre dzieci nie chcą wstać z łóżeczka, jeśli mama nie przyjdzie i nie odkryje kołderki. Inne czekają na porannego całuska. Kiedy go zabraknie, czują się zagubione i marudzą. Rytuał powitania sprawi, że malec od rana będzie spokojniejszy i łatwiej przekonasz go do ubrania się i zjedzenia śniadania. 2. Wesołe przebieranki Twój smyk nie lubi ubierania? Połącz je z zabawą! Gdy zakładasz malcowi koszulkę i ma przez chwilę zakrytą buzię, zapytaj wesoło: „A gdzie jest mamusia? O tutaj!”. Możesz też bawić się w „a ku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak