Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
emolium, niemowlę, mama, dziecko
materiały prasowe
Rozwój

Ach śpij, Kochanie...

Każdy rodzić marzy, aby jego maleństwo zasypiało "od ręki" i przesypiało jak aniołek całe noce. Małych nocnych marków jednak nie brakuje... Czy da się to zmienić?

Każdy rodzić marzy, aby jego maleństwo zasypiało "od ręki" i przesypiało jak aniołek całe noce. Małych nocnych marków jednak nie brakuje...Czy da się to zmienić?

Dorosły po całym dniu pełnym wrażeń często może mieć kłopot z zaśnięciem, to co dopiero malec, dla którego każdy dzień to wielka, niekończąca się przygoda?

Nie koniecznie trzeba czekać, aż maluch sam "nauczy się" kiedy pora do łóżeczka. Jest kilka sposobów na wyciszenie malca, do tego zastosowana metoda usypiania może mieć niebagatelne znaczenie. Co warto na ten temat wiedzieć?

• Weź mnie na ręce!
Wiele mam uważa, że słodszego widoku, niż bobas zasypiający w ramionach rodzica nie ma. Przypuszcza się jednak, że metoda ta może mieć również negatywne konsekwencje. Część ekspertów twierdzi, iż maluch nauczony zasypiać na rękach nie nauczy się zasypiać sam, bo będzie czuł się zagubiony. Według nich, malec w ramionach rodzica może wyciszyć się, ale zasypiać powinien już we własnym łóżeczku. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą i wszystko zależy od potrzeb Twojego dziecka i waszego dobrego samopoczucia.

• Nie ma spania bez piersi?
To nieprawda, choć wiele dzieci uważa pierś za rodzaj smoczka-uspokajacza. Nie powinno się do tego zbyt często dopuszczać, w przeciwnym wypadku, nawet po zakończeniu karmienia piersią maluch nie uśnie, jeśli nie będzie tulony przez mamę.

• Smoczek (nie)mile widziany
Jednym z głównych "uspokajaczy" w dzieciństwie jest bez wątpienia smoczek. Dziecko z nim usypia, a gdy smoczek wypada- budzi się. przez to czas snu nie równa się czasowi odpoczynku. Pamiętaj że nie powinno się go zabrać dziecku nagle, lepiej stopniowo, powoli odstawiać.

• Gdzie mój miś?
Mięciutka maskotka lub kocyk są dużo lepsze niż smoczek, a nawet niż... mama? Spróbuj, dzięki temu maluch będzie spał spokojnie, a i mama będzie miała możliwość wyspania się przed kolejnym pełnym wrażeń dniem.

• Butelka już!
A właściwie... już nie! To prosta droga do próchnicy i niepotrzebny nawyk. Butelka ma kojarzyć się dziecku z zaspokajaniem głodu a nie zasypianiem, dlatego należy nakarmić maluszka przed snem i poza miejscem, gdzie będzie spało.

Wycisz się, Kochanie...
Szybkie uśpienie dziecka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Oto kilka podpowiedzi, jak wyciszyć dziecko, by szybko zapadło zdrowy, spokojny sen.

• Ciepłe mleko – działa uspokajająco.
• Relaksująca kąpiel – jak na dorosłego, działa odprężająco i ułatwia zasypianie.
• Delikatny masaż – ma nie tylko pozytywny wpływ na rozwój dziecka i pomaga przy niektórych dolegliwościach, np. przy kolce, ale także uspokaja i wycisza dziecko, które czuje się kochane i bezpieczne. Masując dziecko warto przygasić światło i włączyć cichą, spokojną muzykę.
• Kołysanki lub bajeczki – także wyciszają maleństwo. Jeśli muzyka gra z płyty warto wyjść z pokoju, jak tylko malec zacznie zasypiać i pozwolić mu zasnąć samodzielnie.
• Wypłakanie się – to prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych metod, choć może wydawać się nieludzka – pozwolić dziecku płakać i płakać... Według jej zwolenników, gdy maluch położony do łóżeczka płacze, nie powinno się zaglądać do jego pokoiku wcześniej niż po 10 minutach. Jeśli po upływie tego czasu dziecko nadal płacze, wtedy trzeba wejść na chwilę do pokoiku, spróbować uspokoić dziecko (dotykiem, szeptem) i znów wyjść, by wrócić ewentualnie po następnych 10 minutach. Ta metoda podobno jest skuteczna wówczas, gdy malucha nie wyjmuje się z łóżeczka. W efekcie bobas powinien nauczyć się samodzielnie zasypiać w przeciągu kilku dni.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę? – sprawdzone i dobre sposoby
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Podpowiadamy, jak usypiać niemowlę według specjalistów i doświadczonych rodziców.

„Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg.  Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest skuteczny i nie ma na świecie lepszego”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Zatem: jak usypiać niemowlaka skutecznie? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę – ważne zasady Jak usypiać niemowlę – różne metody Jak usypiać niemowlę – sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Jak usypiać niemowlę: ważne zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Małe dziecko potrzebuje bliskości – z tego powodu dzieci wolą zasypiać w towarzystwie dorosłych (oczywiście zdarzają się wyjątki). Płacz to wołanie dziecka o uwagę, pomoc – nigdy nie zostawiaj płaczącego dziecka w nadziei, że się zmęczy i uśnie, w ten sposób uczysz je, że jego potrzeby nie są dla ciebie ważne. Dzieci lubią rytuały i przewidywalny porządek dnia - dzięki nim szybciej są w stanie zrozumieć, kiedy nadchodzi pora na nocny (nieco dłuższy) odpoczynek. Małe dzieci...

Edipresse
Noworodek
Usypiania można dziecko nauczyć – 7 kroków
Nie ma nic słodszego niż widok śpiącego dziecka. Zapominasz wtedy, że wcześniej przez godzinę nosiłaś dziecko i śpiewałaś mu kołysanki. Sprawdź, co pomaga niemowlakowi zasnąć.

Nawet małe niemowlę może codziennie chodzić spać około godziny dwudziestej pierwszej. I wcale nie jest konieczne bujanie lub kołysanie. A co najważniejsze, dziecko nie musi w nocy budzić cię co godzinę. Uwierz, że krok po kroku uda ci się nauczyć dziecko umiejętności usypiania . 1. Zorganizuj dziecku czas Dziecko lubi, gdy to, co dzieje się wokół niego, jest takie same, niemal powtarzalne. Czuje się bezpiecznie, jeśli wie, że po śniadaniu przychodzi czas na zabawę, spacer, obiad, drzemkę, a po kolacji i kąpieli trzeba iść spać. Przyzwyczaja się do takiego rytmu dnia i potem nie protestuje, kiedy wieczorem gasisz światło. Pamiętaj jednak, że naruszenie znanego dziecku porządku może spowodować kłopoty ze snem . Często dziecko wytrąca z równowagi wizyta gości (nawet bardzo sympatycznych), wyjście do lekarza, a już na pewno tak niemiły fakt jak szczepienie! Dziecko może również gorzej sypiać w okresie opanowywania nowej umiejętności (siadania, raczkowania, wstawania), którą jest bardzo mocno podekscytowany. 2. Nie dawaj dziecku długo spać w dzień W drugim półroczu życia dziecko śpi jeszcze średnio dwa razy w ciągu dnia. Jeśli jednak popołudniowa drzemka wypadnie zbyt późno lub za bardzo się przedłuży i szkrab obudzi się po osiemnastej, nie dziw się, że za trzy godziny nie będzie miał ochoty znowu położyć się do łóżeczka! Dlatego czasem lepiej jest trochę go „przetrzymać” i nie pozwolić na zasypianie, np. po siedemnastej. Możesz również spróbować delikatnie wybudzić dziecko z drzemki. Nie przeciągaj jednak zbyt długo zabawy, ponieważ bardzo zmęczone dziecko jest marudne i – paradoksalnie – jeszcze trudniej będzie mu potem zasnąć. 3. Wieczorem zadbaj, by dziecko się zrelaksowało Wykąp dziecko w ciepłej wodzie (możesz do niej dodać 2–3 krople olejku lawendowego). Kąpiel uspokoi je i wprowadzi go w dobry nastrój...

Wychowanie
Jak pożegnać niemowlęce nawyki - smoczek, pieluchy, picie z butelki...
Twoje dziecko już dawno skończyło 2 lata i wciąż ssie smoczek i pije z butelki? Im szybciej zmienisz jego przyzwyczajenia, tym łatwiej je zaakceptuje. Zobacz, jak nauczyć dziecko zasypiać we własnym łóżeczku, pić ze zwykłego kubka i pożegnać się ze smoczkiem.

Niemowlęce nawyki zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale z niektórymi lepiej rozstać się w miarę wcześnie. Pamiętaj, że każde odejście od dawnej rutyny to dla dziecka ogromny stres, dlatego bądź delikatna i czuła dla swojego maluszka. Zobacz, jakie zmiany wprowadzić i jak możesz to zrobić: Smoczek zamień na przytulankę Smoczek uspokaja, pociesza, pomaga zasnąć... – w pierwszych miesiącach życia dziecka to prawdziwy przyjaciel. Jednak przedłużające się ssanie smoczka może źle wpływać na rozwój ząbków i zgryzu malca, a także opóźnić prawidłowy rozwój mowy. Dobry moment na „zgubienie” smoczka nadchodzi, gdy niemowlę ma pół roku. W tym czasie potrzeba ssania nieco słabnie. Aby zniechęcić smyka do ssania, odetnij kawałek gumowej końcówki. Ze starszakiem zorganizuj pożegnanie smoczka połączone z wyprawą na ciastka i kupnem nowej przytulanki. Butelkę zamień na kubek Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej zrezygnować z tego już w połowie 1. roku życia. Butelkowy nałóg nie jest jeszcze tak silnie ugruntowany u kilkumiesięcznego maluszka, jak w przypadku starszego dziecka, dlatego rozstanie będzie przebiegać łagodniej. 6–7-miesięczny bobas po kilku dniach nauki na pewno poradzi sobie z jedzeniem z łyżeczki i piciem z kubka. Naukę zacznij wtedy, gdy dziecko umie już siedzieć – podawanie picia leżącemu dziecku może się skończyć jego zachłyśnięciem. Na początek wybierz plastikowy kubek treningowy z miękkim, profilowanym dzióbkiem – to ułatwi malcowi odzwyczajenie od butelki. Wlej do środka mleko lub sok i przystaw ustnik pod lekkim kątem do buzi maluszka. Po kilku próbach powinno się udać! Kiedy twoja pociecha nauczy się pić z kubka treningowego, zamień go na niekapek . Ale zanim podasz ten kubek, sprawdź, czy posiada on system, który uniemożliwia wypływanie płynu w chwilach, gdy maluch nie ssie. Dzięki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak