
Drogie Panie, pora iść na wojnę! Musimy zewrzeć szyki i stawić czoła malutkim ludziom, którzy co wieczór wystawiają naszą cierpliwość na próbę, odmawiając zaśnięcia! Zdesperowana (czyt. zmęczona) matka chwyta się wszystkiego, żeby poprawić swój los i nacieszyć oczy widokiem słodko śpiącego niemowlęcia. Przyznajcie, pewnie próbowałyście już wszystkiego? Ja też. I stąd pomysł: zamiast skupiać się wyłącznie na coraz to nowszych metodach usypiania, stwórzmy milusińskim tak sprzyjające warunki zewnętrzne, że już samo przekroczenie progu sypialni wywoła u nich senność i niekontrolowane ziewanie. Jesteście ze mną? Do dzieła!
Krok 1: Kąpiel
Zaczynamy od kąpieli. Nagrzejcie łazienkę tak, by dziecku nie było zimno (rozbudzi się, a tego nie chcemy). Woda w wanience także powinna mieć odpowiednią temperaturę (ok. 37 stopni C) - dzięki temu będzie cieplutko otulać i wyciszać dziecko. Pomyślcie o kojącym płynie do kąpieli, może takim o zapachu lawendy albo o przyjemnym emoliencie (nie wiem, jak wy, ale ja robię się senna na sam widok mlecznej wody z emolientem). Po kąpieli i otarciu maleńkiego buntownika miękkim ręcznikiem, pora na rozluźniający masaż z użyciem oliwki. Jak widzicie, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu jest kluczowa, żeby maluch nie zmarzł i żeby cały efekt rozluźniającej kąpieli nie przepadł. Po masażyku pora na krok 2.
Kup online: Otulająca oliwka 3w1 do ciała, masażu i kąpieli, Dermo, baby, Tołpa, cena: 36,99 zł
Krok 2: Potrzeby fizjologiczne
Oczywiście potrzeby dziecka, nie swoje (chociaż jeśli usypianie ma trwać tyle, co zawsze, można przemyśleć też zaspokojenie swoich potrzeb: nie ma nic gorszego od panicznej ucieczki znad łóżeczka wreszcie usypiającego dziecka, bo mama już dłużej nie może odkładać wizyty w WC). Przewińcie malucha, nałóżcie sprawdzoną, nieprzemakającą pieluchę (nie chcemy pobudek nocnych, bo dziecku jest mokro!). Nakarmcie, żeby brzuszkowi było ciepło i miło, i przejdźcie do kroku 3.
Kup online: Pieluchy Newborn 1, 42szt, BELLA Happy, cena: 25,09 zł
Krok 3: Odpowiednie łoże
Sekret leży w odpowiednim posłaniu. Nasze niemowlęta często zachowują się jak księżniczki na ziarnku grochu, chociaż w ich łóżeczkach nie ma żadnych wbijających się w ciałka warzyw. Przy pierwszym kontakcie z materacem zachowują się, jakby był on łóżkiem fakira. Dlatego zacznijmy od podstaw: niemowlęta lubią przytulne przestrzenie, a klasyczne łóżeczko dla noworodka czy kilkumiesięcznego dziecka ma rozmiary płyty lotniska. Postawcie na ochraniacze, kołyski, kosze Mojżesza. Powinno zadziałać!
Kup online: Kołyska 4w1, Sweet Melody Violet, Milly Mally, cena promocyjna: 384 zł
Krok 4: Okrycie
Skoro mamy już odpowiednie posłanie, pomyślmy o kołdrze. Taka duża nie zawsze się sprawdza. Wiele noworodków i niemowląt lubi śpiworki i otulacze. Czują się wtedy jak w naszych brzuchach. Dobrze sprawdzi się też mięciutki, pluszowy kocyk, z gatunku tych, którymi same chciałybyśmy się owinąć i zasnąć, przesypiając całą noc.
Kup online: Kocyk pluszowy z aplikacją, Smiki, cena promocyjna: 24,99 zł
Krok 5: Przytulanka
Miękka przytulanka to podstawa. W sklepach dostępne są nawet takie z dźwiękami imitującymi bicie serca mamy – ich zadaniem jest sprawić, by niemowlę czuło się błogo i bezpiecznie. Brzmi nieźle, prawda? Ale prawdziwą rewelacją, którą przetestowałam na swoich dzieciach, jest przytulanka-szmatka. Dziecię mizia się po policzku rogiem takiego minikocyka, wycisza i uspokaja. Moja córka zabierała swojego kocyko-królika wszędzie.
Kup online: Króliczek-usypiaczek Blue Stripes, cena: 85 zł
Jakie zabawki dla niemowlaka - sprawdź opinie
Krok 6: Bajeczki do poduszeczki
Nieco starszym niemowlętom możemy już czytać lub opowiadać bajki na dobranoc. Pora przećwiczyć swoje najbardziej kojące głosy, drogie mamy! Może "O króliku, który chce zasnąć" - podobno naprawdę działa! A może krótkie opowiadania, co wieczór inne? Czytanie na dobranoc ma jeszcze dwie, ukryte zalety: pomaga budować więź i rozbudza w dziecku miłość do książek. Trzy pieczenie na jednym ogniu – prawda, że nieźle?
Kup online: 365 opowiastek na dobranoc, wyd. Damidos, cena: 35,16 zł
Krok 7: Karuzela
W przytulnym łóżeczku, otulonemu mięciutkim kocykiem, wtulonemu w cieplutką przytulankę dziecięciu, przyda się jeszcze kojąca muzyka, wyciszająca bodźce z zewnątrz. Kolorowe karuzele do łóżeczka w dzień będą fascynować malucha, a wieczorami usypiać kojącą melodią. Tylko nie kupujcie w ciemno – nie wszystkie dźwięki są przyjazne dzieciom i mamom – koniecznie przetestujcie urządzenie! Ostrzegam, pomna własnych doświadczeń: nasza karuzela zacinała się i skrzypiała, wywołując irytację całego domostwa.
Kup online: Karuzela Dżungla, Lamaze, cena promocyjna: 129,99 zł
Krok 8: Kołysanki
Bycie mamą niesie ze sobą cały szereg korzyści. Jedną z nich jest to, że dla naszych niemowląt jesteśmy po prostu najwspanialszymi ludźmi na świecie. Kochają nasz zapach, dotyk i głos. Dlatego śpiewanie im kołysanek na dobranoc to prosta droga do zwycięstwa! Możecie śpiewać same (tu znajdziecie teksty popularnych kołysanek do druku!), a kiedy będziecie już bardzo zmęczone, z pomocą przyjdą wam płyty z kołysankami.
Kup online: Kołysanki księżycowe, CD, cena: 24,49 zł
Gotowe do walki? Nie wiem jak wy, ale ja myślę, że to musi się udać i od dziś nasze dzieci będą zasypiać bez problemu. Jeśli jednak to wszystko nie pomoże, pozostaje nam przejść do kroku 9: przeczekać. Niech moc będzie z nami!
Zobacz też: