Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gadżety ułatwiająze zasypianie
Rozwój

Gadżety ułatwiające zasypianie: teraz musi się udać!

Wieczorne usypianie dziecka to droga przez mękę? Z tymi gadżetami powinno być łatwiej! Spróbujcie!

Drogie Panie, pora iść na wojnę! Musimy zewrzeć szyki i stawić czoła malutkim ludziom, którzy co wieczór wystawiają naszą cierpliwość na próbę, odmawiając zaśnięcia! Zdesperowana (czyt. zmęczona) matka chwyta się wszystkiego, żeby poprawić swój los i nacieszyć oczy widokiem słodko śpiącego niemowlęcia. Przyznajcie, pewnie próbowałyście już wszystkiego? Ja też. I stąd pomysł: zamiast skupiać się wyłącznie na coraz to nowszych metodach usypiania, stwórzmy milusińskim tak sprzyjające warunki zewnętrzne, że już samo przekroczenie progu sypialni wywoła u nich senność i niekontrolowane ziewanie. Jesteście ze mną? Do dzieła!

Krok 1: Kąpiel 

Zaczynamy od kąpieli. Nagrzejcie łazienkę tak, by dziecku nie było zimno (rozbudzi się, a tego nie chcemy). Woda w wanience także powinna mieć odpowiednią temperaturę (ok. 37 stopni C) - dzięki temu będzie cieplutko otulać i wyciszać dziecko. Pomyślcie o kojącym płynie do kąpieli, może takim o zapachu lawendy albo o przyjemnym emoliencie (nie wiem, jak wy, ale ja robię się senna na sam widok mlecznej wody z emolientem). Po kąpieli i otarciu maleńkiego buntownika miękkim ręcznikiem, pora na rozluźniający masaż z użyciem oliwki. Jak widzicie, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu jest kluczowa, żeby maluch nie zmarzł i żeby cały efekt rozluźniającej kąpieli nie przepadł. Po masażyku pora na krok 2.
Kup online: Otulająca oliwka 3w1 do ciała, masażu i kąpieli, Dermo, baby, Tołpa, cena: 36,99 zł

Krok 2: Potrzeby fizjologiczne

Oczywiście potrzeby dziecka, nie swoje (chociaż jeśli usypianie ma trwać tyle, co zawsze, można przemyśleć też zaspokojenie swoich potrzeb: nie ma nic gorszego od panicznej ucieczki znad łóżeczka wreszcie usypiającego dziecka, bo mama już dłużej nie może odkładać wizyty w WC). Przewińcie malucha, nałóżcie sprawdzoną, nieprzemakającą pieluchę (nie chcemy pobudek nocnych, bo dziecku jest mokro!). Nakarmcie, żeby brzuszkowi było ciepło i miło, i przejdźcie do kroku 3.
Kup online: Pieluchy Newborn 1, 42szt, BELLA Happy, cena: 25,09 zł

Krok 3: Odpowiednie łoże

Sekret leży w odpowiednim posłaniu. Nasze niemowlęta często zachowują się jak księżniczki na ziarnku grochu, chociaż w ich łóżeczkach nie ma żadnych wbijających się w ciałka warzyw. Przy pierwszym kontakcie z materacem zachowują się, jakby był on łóżkiem fakira. Dlatego zacznijmy od podstaw: niemowlęta lubią przytulne przestrzenie, a klasyczne łóżeczko dla noworodka czy kilkumiesięcznego dziecka ma rozmiary płyty lotniska. Postawcie na ochraniacze, kołyski, kosze Mojżesza. Powinno zadziałać!
Kup online: Kołyska 4w1, Sweet Melody Violet, Milly Mally, cena promocyjna: 384 zł

Krok 4: Okrycie

Skoro mamy już odpowiednie posłanie, pomyślmy o kołdrze. Taka duża nie zawsze się sprawdza. Wiele noworodków i niemowląt lubi śpiworki i otulacze. Czują się wtedy jak w naszych brzuchach. Dobrze sprawdzi się też mięciutki, pluszowy kocyk, z gatunku tych, którymi same chciałybyśmy się owinąć i zasnąć, przesypiając całą noc.
Kup online: Kocyk pluszowy z aplikacją, Smiki, cena promocyjna: 24,99 zł

Krok 5: Przytulanka

Miękka przytulanka to podstawa. W sklepach dostępne są nawet takie z dźwiękami imitującymi bicie serca mamy – ich zadaniem jest sprawić, by niemowlę czuło się błogo i bezpiecznie. Brzmi nieźle, prawda? Ale prawdziwą rewelacją, którą przetestowałam na swoich dzieciach, jest przytulanka-szmatka. Dziecię mizia się po policzku rogiem takiego minikocyka, wycisza i uspokaja. Moja córka zabierała swojego kocyko-królika wszędzie.
Kup online: Króliczek-usypiaczek Blue Stripes, cena: 85 zł

Jakie zabawki dla niemowlaka - sprawdź opinie

Krok 6: Bajeczki do poduszeczki

Nieco starszym niemowlętom możemy już czytać lub opowiadać bajki na dobranoc. Pora przećwiczyć swoje najbardziej kojące głosy, drogie mamy! Może "O króliku, który chce zasnąć" - podobno naprawdę działa! A może krótkie opowiadania, co wieczór inne? Czytanie na dobranoc ma jeszcze dwie, ukryte zalety: pomaga budować więź i rozbudza w dziecku miłość do książek. Trzy pieczenie na jednym ogniu – prawda, że nieźle?
Kup online: 365 opowiastek na dobranoc, wyd. Damidos, cena: 35,16 zł

Krok 7: Karuzela

W przytulnym łóżeczku, otulonemu mięciutkim kocykiem, wtulonemu w cieplutką przytulankę dziecięciu, przyda się jeszcze kojąca muzyka, wyciszająca bodźce z zewnątrz. Kolorowe karuzele do łóżeczka w dzień będą fascynować malucha, a wieczorami usypiać kojącą melodią. Tylko nie kupujcie w ciemno – nie wszystkie dźwięki są przyjazne dzieciom i mamom – koniecznie przetestujcie urządzenie! Ostrzegam, pomna własnych doświadczeń: nasza karuzela zacinała się i skrzypiała, wywołując irytację całego domostwa.
Kup online: Karuzela Dżungla, Lamaze, cena promocyjna: 129,99 zł

Krok 8: Kołysanki

Bycie mamą niesie ze sobą cały szereg korzyści. Jedną z nich jest to, że dla naszych niemowląt jesteśmy po prostu najwspanialszymi ludźmi na świecie. Kochają nasz zapach, dotyk i głos. Dlatego śpiewanie im kołysanek na dobranoc to prosta droga do zwycięstwa! Możecie śpiewać same (tu znajdziecie teksty popularnych kołysanek do druku!), a kiedy będziecie już bardzo zmęczone, z pomocą przyjdą wam płyty z kołysankami.
Kup online: Kołysanki księżycowe, CD, cena: 24,49 zł

Gotowe do walki? Nie wiem jak wy, ale ja myślę, że to musi się udać i od dziś nasze dzieci będą zasypiać bez problemu. Jeśli jednak to wszystko nie pomoże, pozostaje nam przejść do kroku 9: przeczekać. Niech moc będzie z nami!

Zobacz też:

Metoda Tracy Hogg – czy warto tak usypiać dziecko? [TEKST + WIDEO]

koszmary, nocne, sen, dziecko
Sen
Śpij już, kochanie
Kładziesz dziecko wieczorem do łóżeczka, życzysz mu dobrej nocy, jednak ono ani myśli spać. Zaczyna płakać, marudzi… Co robić?

Co zrobić, by dziecko spało? Przede wszystkim zadbaj o ustalony porządek dnia . Gdy maluch zawsze o tych samych porach jada posiłki, wychodzi na dwór, bawi się, a potem szykuje się do snu, problemy z zasypianiem zwykle szybko znikają. Powtarzalność czynności ułatwia zasypianie Powtarzalność czynności jest szczególnie ważna w przypadku dzieci do 3. roku życia. Dlaczego? Malec czuje się wtedy pewnie i bezpiecznie. Szybko uczy się, że wszystkie codzienne zajęcia mają swój czas i określoną kolejność. Wiedząc, co po czym nastąpi, łatwiej to akceptuje. Miły rytuał wieczorny dobry na usypianie Najpierw kolacja, potem kąpiel, bajka, chwila czułości… Taki scenariusz sprawi, że dziecko wyciszy się przed snem, odpowiednio do niego nastroi i pójście do łóżka odbierze jako coś przyjemnego. A jeśli dziecko mimo wszystko zacznie marudzić i np. co chwila będzie prosić cię o buziaka czy coś do picia? Raz czy dwa spełnij jego prośbę. Jednak potem już zdecydowanie powiedz, że teraz jest pora na sen , po czym wyjdź z pokoju, żeby dać dziecku czas na zaśnięcie. Dziecko ma swoje upodobania Silna potrzeba powtarzalności sprawia, że dziecko często samo wprowadza liczne zwyczaje, które obowiązkowo muszą zostać wykonane, zanim zechce iść spać. To może być np. odpowiednie ułożenie przytulanek, wysłuchanie tych, a nie innych bajek czy kołysanek . Nie protestuj więc, gdy twoje dziecko koniecznie chce, byś na noc całowała też jego ukochanego misia. Spełniając prośbę, ułatwisz dziecku zaśnięcie i… będziesz mieć spokojny wieczór! Zobacz też : Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?  

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę? – sprawdzone i dobre sposoby
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Podpowiadamy, jak usypiać niemowlę według specjalistów i doświadczonych rodziców.

„Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg.  Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest skuteczny i nie ma na świecie lepszego”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Zatem: jak usypiać niemowlaka skutecznie? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę – ważne zasady Jak usypiać niemowlę – różne metody Jak usypiać niemowlę – sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Jak usypiać niemowlę: ważne zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Małe dziecko potrzebuje bliskości – z tego powodu dzieci wolą zasypiać w towarzystwie dorosłych (oczywiście zdarzają się wyjątki). Płacz to wołanie dziecka o uwagę, pomoc – nigdy nie zostawiaj płaczącego dziecka w nadziei, że się zmęczy i uśnie, w ten sposób uczysz je, że jego potrzeby nie są dla ciebie ważne. Dzieci lubią rytuały i przewidywalny porządek dnia - dzięki nim szybciej są w stanie zrozumieć, kiedy nadchodzi pora na nocny (nieco dłuższy) odpoczynek. Małe dzieci...

jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku
Sen
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku i oduczyć spania z rodzicami
Nauczenie dziecka spania w łóżeczku rzadko okazuje się prostym zadaniem – wymaga sporo cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Pierwsze podejście do nauki spania w łóżeczku warto zrobić z dzieckiem w wieku około roku np. w weekend, kiedy wszyscy mają więcej czasu.

Dobrym momentem na nauczenie dziecka spania we własnym łóżeczku jest czas między 10. a 16. miesiącem życia dziecka. Właśnie wtedy dzieci stawiają pierwsze kroki i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że są samodzielnymi ludźmi (a przynajmniej coraz bardziej chcą nimi być). Oczywiście jest to przedział umowny – każde dziecko w innym momencie jest gotowe do tej małej rewolucji w życiu. Pamiętaj tylko, aby nie wprowadzać kilku zmian jednocześnie – jeśli decydujecie się na naukę dziecka spania w łóżeczku, to w tym samym czasie nie rezygnuj z karmienia piersią ani nie ucz maluszka siusiania do nocnika. Spis treści: Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżeczku? Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku – zasady Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić Jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Zacznij od sposobu komfortowego dla dziecka . Ułóż malca w łóżeczku (nie zapomnij o buziaku, kołysance , przytuleniu czy bajce), ale nie zostawiaj go samego w pokoju. Niech jedno z was (może tata?) położy się tuż obok smyka (np. na materacu rozłożonym na podłodze). W tym przypadku malec ma tatę (lub ciebie) nie tylko w zasięgu wzroku, ale wręcz ręki. Możesz także wypróbować metodę złotego środka. Bądź z dzieckiem w pokoju, ale nie kładź się w pobliżu, nie mów do niego, nie utrzymuj kontaktu wzrokowego, po prostu siedź spokojnie i czekaj, aż zaśnie. Są dzieci, które nauczyły się usypiać samodzielnie, bo ich rodzice po prostu tak postanowili pewnego wieczoru. Kładli malca do dziecięcego łóżeczka , dawali całusa na dobranoc, przytulali i wychodzili z pokoju (nie zamykając drzwi). Nawet jeśli dziecko płakało, nie wracali. Może się wydawać, że ten sposób jest zbyt drastyczny, ale zdarzają się dzieci, którym wystarczy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz