W 4. miesiącu życia waga dziecka powinna być co najmniej o 70-80 proc. większa od jego wagi urodzeniowej. Nie przybiera już tak szybko jak na początku, jednak wciąż powinno zwiększać wagę o ok. 150-200 g tygodniowo. Na tym etapie rozwoju część dzieci prawdopodobnie już podwoi swoją wagę urodzeniową.

Reklama

Ważna waga urodzeniowa

Dla niemowląt, nawet już nieco podrośniętych, punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie jest ważne, aby "dogoniło" większych rówieśników, ale by dziecko równomiernie przybierało na wadze. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra ocenia całościowy rozwój maluszka.

Zbyt mało i zbyt dużo kilogramów

Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych. Znajdziesz je także w książkach o rodzicielstwie i (zazwyczaj) książeczce zdrowia twojego dziecka. Na siatkach zaznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem, a waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tuszy swojego niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem. Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze, zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.

Reklama

Pamiętaj, że dziecko rośnie w swoim rytmie. Możesz spodziewać się momentów chwilowego zastoju wagi, przeplatanych momentami gwałtownego wzrostu. Jest to normalne.

Reklama
Reklama
Reklama