Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
waga dziecka w 7 miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój

Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko? Normy

Na wagę 7-miesięcznego dziecka wpływa nietlyko apetyt ale i jego temperament, a także zakres ruchów.

7-miesięczne dziecko powinno podwoić już wagę urodzeniową i oprócz tego przybrać jeszcze ok. 0,7-1 kg. Dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5-6 miesiącu życia. Potem zaczynają nieco wolniej przybierać na wadze, bo ok. 0,4-0,5 kg miesięcznie.

Od czego zależy waga maluszka?

Siatki centylowe
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 7-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperament i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży".

Pamiętaj, że waga urodzeniowa jest punktem wyjścia do oceny, czy waga 7-miesięcznego dziecka jest w normie. Służą do tego siatki centylowe, które pomagają określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w tym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10.-90. centyl. 

Kiedy udać się do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś zgłosić się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.


Dzieci karmione piersią są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką. Także ruchliwe dzieci będą wolniej przybierać na wadze od swoich spokojnych rówieśników. Prawdopodobnie wprowadziłaś już do jadłospisu dziecka stałe pokarmy. Dziecko trawi je inaczej niż twoje mleko, więc nie denerwuj się kilkudniowym przestojem na wadze. Natomiast utrata wagi może świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego. Waga poniżej 10. centyla określana jest jako niedowaga. Skrajna niedowaga to waga poniżej 3. centyla. 

Pójdź do lekarza także wtedy, jeżeli waga twojego dziecka jest znacznie większa niż dwukrotność wagi urodzeniowej - normą dla 7-miesięcznego dziecka jest 2 x waga urodzeniowa + 1kg. Dziecko zbyt pulchne, żeby się ruszać lub dziecko lub dziecko, któremu szybciej przybywa kilogramów niż centymetrów, zaprowadź do lekarza. Omów z nim metody zapobiegania nadwadze u dziecka. W pozostałych przypadkach sprawdź najpierw budowę ciała malucha. Dziecko duże i ciężkie, ale też wysokie, o dużych dłoniach i stopach widocznie ma takie predyspozycje genetyczne. 


Dzieci w tym wieku nie wolno samemu odchudzać. Ograniczanie pokarmu powoduje niedostatek składników odżywczych, co hamuje rozwój, i może prowadzić do zaburzeń apetytu w przyszłości.

Zobacz także
Niemowlę nie przybiera na wadze

Niemowlę nie przybiera na wadze: jak sprawdzić, czy się najadło? [EKSPERT RADZI]

Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?

Ile mleka dziennie?

kolejnosc rozszerzania diety

Rozszerzanie diety po nowemu - w jakiej kolejności podawać nowości? Zasady 2019

 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

waga dziecka w 11  miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć 11-miesięczne dziecko?
Twoje dziecko ma już 11 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 11. miesiącu życia!

Waga dziecka w 11. miesiącu życia W 11. miesiącu życia możesz się już spodziewać, że dziecko potroi wagę urodzeniową lub będzie blisko potrojenia jej. Mimo to, pod koniec pierwszego roku życia, przyrost wagi nie jest już tak dynamiczny, jak w poprzednich miesiącach. Dziecko na tym etapie powinno przybrać jedynie 200-300 g w ciągu miesiąca. Dodatkowo, przyrost wagi może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Wraz z ustąpieniem choroby lub bólu związanego z ząbkowaniem apetyt powinien wrócić, a masa ciała zacząć się zwiększać. Waga urodzeniowa Punktem wyjścia do oceny wagi 11-miesięcznego dziecka wciąż jest jego waga urodzeniowa. Wzrost i waga są bardzo ważnymi wskaźnikami prawidłowego rozwoju dziecka, ale ważniejszy od osiągnięcia konkretnej liczby kilogramów jest równomierny comiesięczny przyrost gramów do wagi urodzeniowej. Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl.  Zobacz też:  Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej Niedowaga Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze.   Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza. Dziećmi z niską masą zajmuje się np. endokrynolog.  Nadwaga Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od...

waga dziecka
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć miesięczne dziecko?
Zastanawiasz się, czy twoje niemowlę odpowiednio dużo waży? Czytaj o wadze dziecka w pierwszym miesiącu życia.

Waga dziecka w 1. miesiącu życia  Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego. Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy.  Waga urodzeniowa Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar. Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem . Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę.  Niedowaga u dziecka Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy  łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie .  Nadwaga u...

ile powinno ważyć 3 letnie dziecko
Artem Gorohov/Adobe Stock
Rozwój dziecka
Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko?
Twoje dziecko ma już 3 lata, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Normy dotyczące masy ciała dzieci zawsze zawierają się w określonych widełkach. Zobacz, ile powinno ważyć 3-letnie dziecko i czy mieści się w normie.

Prawidłowo rozwijający się trzylatek powinien osiągnąć masę ciała mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Ile dokładnie powinno ważyć 3-letnie dziecko? To zależy od jego masy urodzeniowej i wzrostu. Dlatego norma masy ciała dla trzylatków jest dość szeroka. Precyzując, mówimy o dwóch normach szerokiej i wąskiej. W przypadku normy wąskiej dolną granicę od górnej dzieli ok. 2,5 kg, w przypadku normy szerokiej to aż 4,5 kg. W tak młodym wieku to bardzo duża różnica. Spis treści: Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko? Niedowaga u trzylatka Nadwaga u trzylatka Waga 3-latka: kiedy po pomoc do lekarza? Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko? Przeciętna waga trzylatka to 13,8 kg u dziewczynek i 14,3 kg u chłopców (dane: imid.med.pl). Pamiętaj, że są to wyniki uśrednione. Pełen zakres prawidłowej wagi dla dzieci 3-letnich (między 25. a 75. centylem – tzw. norma wąska) to: 12,7-15,1 kg dla dziewczynek, 13,2-15,6 kg dla chłopców.  Dziecko 3-letnie rośnie niemal trzy razy wolniej niż w pierwszym roku życia. Możesz się spodziewać, że po 3. urodzinach twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 180-200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się też miesiące przestoju, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. Po powrocie do zdrowia apetyt powinien wrócić, a waga znów zacząć rosnąć. O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia. Siatki centylowe  zakładają, że norma rozszerzona to 10-90 centyl . Jeśli weźmie się to pod uwagę, granice tej poszerzonej normy dla trzylatków wynoszą: 11,8-16,4 kg dla dziewczynek, 12,3-16,8 kg dla chłopców.  Waga trzylatka a waga urodzeniowa Waga 3-letniego dziecka jest związana z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak