Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Zabawa to poważna sprawa! [WIRTUALNE WARSZTATY]

Zabawki to nie tylko kolorowe i ładne przedmioty, którymi otaczasz swoje dziecko. To przede wszystkim narzędzia stymulujące prawidłowy rozwój. Jeśli są dobrze opracowane i dopasowane do wieku, nie musisz mieć ich wielu, a będą spełniać swoją funkcję w najlepszy możliwy sposób. Posłuchaj, jak i w jakich obszarach rozwija się małe dziecko oraz dowiedz się, które zabawki wspierają je w tej drodze!

W pierwszych tygodniach życia niemowlę mało widzi, nie rozróżnia kolorów i wielu dźwięków, nie koordynuje swoich ruchów, a jego dominującymi zmysłami są smaki i węch. Mózg maluszka jest jeszcze słabo rozwinięty. W ciągu kolejnych miesięcy wykona niewyobrażalną przemianę, jedyną taką w życiu człowieka. Drugiej takiej nigdy nie będzie. Zwiększy się ilość synaps, czyli połączeń nerwowych. Dzięki temu wyostrzą się zmysły, a razem z nimi nastąpi ogromny rozwój w trzech podstawowych obszarach naszego ludzkiego życia: fizycznym, psychicznym i poznawczym. Dlatego tak ważna teraz jest stymulacja mózgu do rozwoju. Pierwsze miesiące i lata życia to najważniejszy czas, którego nie wolno przegapić. Do trzeciego roku życia dziecko przyswaja najwięcej informacji w swoim życiu, a jego mózg jest najbardziej plastyczny do szóstego roku życia. Zobacz, co na ten temat mówią podczas Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja, Roksandra Kłobuch i Justyna Błaszczyk z firmy Marko

Każdy dzień przynosi zmiany, którymi możesz mądrze sterować

Zabawki to nie tylko przedmioty, którymi zajmiesz swoje dziecko. To narzędzia stymulujące prawidłowy rozwój. Jeśli są dobrze opracowane i dopasowane do wieku, nie musisz mieć ich wielu, a będą spełniać swoją funkcję w najlepszy możliwy sposób. Twoje dziecko potrzebuje ich tak samo, jak pielęgnacji, troski, dobrze zbilansowanego jedzenia i miłości rodziców. 

Stymuluj rozwój zmysłów

Dopiero w trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna dostrzegać kontrastowe kolory: czerwień, zieleń, granat i żółć. Chcąc stymulować zmysły, na wczesnym etapie zrezygnuj z modnych pastelowych kolorów. Doskonałym wyborem dla maluszka już od pierwszych dni będzie bezpieczna, miękka książeczka z dużymi kontrastowymi motywami – z jednej strony biało-czarnymi, z drugiej z kolorowymi. Przyglądając się stronie biało-czarnej, twoje dziecko będzie mogło juz od urodzenia ćwiczyć ostrość widzenia. Gdy zacznie lepiej widzieć, kolorowa strona zainspiruje je wieloma niespodziankami, takimi jak dobrze umocowane szeleszczące wstążki czy bezpieczne lusterko. 
Już od pierwszych dni życia dziecka doskonałą rolę stymulacyjną będzie spełniać też mata edukacyjna. Zwieszone na pałąkach zabawki, zwierzątka z dużymi, wyraźnymi oczami, przyciągają uwagę i zachęcają dziecko do sięgania w ich kierunku. Zabawki są miękkie, odczepiane i dodatkowo wydają dźwięki, mogą więc stać się interesującymi małymi przyjaciółmi maluszka. 
W pobudzaniu zmysłu słuchu przydadzą się urządzenia wygrywające łagodne, powtarzalne dźwięki. Kolorowe karuzelki będą tu wręcz idealne, bo maluszek dodatkowo może skupiać na nich wzrok.  
Niezwykle ważnym dla niemowlaka jest zmysł dotyku. Pierwszą ulubioną przytulanką maluszka może stać się mięciutka w dotyku, płaska maskotka zwana szmatką. Maskotki mają wyraźne twarze o wielkich oczach, wyraźne kolory – co stymuluje również zmysł wzroku. Ale przede wszystkim są wykonane z miękkiej i bezpiecznej tkaniny, którą dziecko może ugniatać w rączce i zasypiać, tuląc do policzka. 

Mała istota społeczna

Dziecko od urodzenia potrzebuje bliskości rodziców, to sprawa bezdyskusyjna. W pierwszych miesiącach życia jeszcze nie rozpoznaje obcych osób, tym bardziej nie nawiązuje kontaktów społecznych. Jednak namiastkę tych kontaktów może ćwiczyć już od pierwszych tygodni, dzięki ukochanym, stale towarzyszącym mu zabawkom. Maskotki Wonder Buddies mają wyraziste oczy, którym maluszek chętnie się przygląda. Staną się ulubionymi towarzyszami zabaw, z którymi dziecko będzie uczyło się otaczającej go rzeczywistości. 

Poznawanie świata

Reagowanie na bodźce,  na nowe twarze, kolory i dźwięki, to tylko pierwszy etap w rozwoju dziecka. Kolejnym, zupełnie naturalnym, jest chęć kreowania świata po swojemu. Niezwykle pomocne będą teraz wielofunkcyjne klocki K’s Kids: duże, bezpieczne i miękkie, z kolorowymi obrazkami, które można dowolnie zestawiać. W wersji dla większych dzieci można je składać jak puzzle. Maluchy mogą z tych klocków budować wieże i mury, ale mogą też nazywać ich kolory i rozpoznawać umieszczone rysunki. Klocki K’s Kids dają nieograniczone możliwości zabawy zarówno dla niemowlaków, jak i dla trochę starszych dzieci. 

Równomierny rozwój jest najważniejszy

Tak jak nie sposób oddzielić od siebie obszarów życia człowieka, tak samo trudno wyraźnie wyodrębnić poszczególne funkcje zabawek. Każda dobrze dobrana stymuluje do wielokierunkowego rozwoju, ćwicząc zmysły, kreatywność i kontakty społeczne, a także umożliwiając poznawanie świata. 
Nigdy nie należy zapominać, że nawet najlepiej dobrana zabawka nie zastąpi kontaktu z bliskimi osobami, tak więc – jak najczęściej bawcie się razem. Pamiętaj też, że każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju, własne fascynacje i fazy, zaspokajaj na bieżąco jego zainteresowania i nie martw się, jeśli nie wszystko w jego rozwoju przebiega książkowo. 
Jeśli masz wątpliwości, na stronie kskids.com/pl/ znajdziesz internetowego doradcę, który pomoże ci dobrać zabawkę odpowiednią do wieku i stopnia rozwoju twojego maluszka. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj Wirtualne Warsztaty Mamo To Ja!  

belka Wirtualne Warsztaty MTJ
Edipresse
 

Marko motoryka duża
materiały prasowe
Rozwój
Uczą, bawią i wspierają rozwój ruchowy. Poznaj te zabawki!
Zanim dziecko nauczy się chodzić, a później biegać, skakać i jeździć na rowerze, musi sprawić, by jego mięśnie były silne, a ciało posłuszne jego woli. Pracuje nad tym podczas zabawy. Jakie zabawki najlepiej stymulują jego rozwój ruchowy?

Zabawki, które zachęcają dziecko do leżenia na brzuchu, obracania się na boki, wyciągania ręki, pełzania i raczkowania są ważniejsze, niż może się zdawać na pierwszy rzut oka.  Dzięki nim malec rozwija tzw. dużą motorykę , a więc – nie zdając sobie z tego sprawy i świetnie się bawiąc – intensywnie trenuje mięśnie odpowiedzialne za ruchy ramion, nóg, stóp, grzbietu, brzucha i całego ciała.  Uczy się także koordynować ich pracę, bo przecież nie przychodzi na świat z tą umiejętnością.   Rozwój od pierwszych dni życia Tuż po narodzinach sterujący ciałem mózg maleństwa jest niczym niedoświadczony lalkarz, który bez ładu i składu pociąga to tym, to tamtym sznurkiem. Dziecko np. zgina i prostuje nóżki, ale jego ruchy są jeszcze bezładne i nie zależą od jego woli.   Mózg przejmuje kontrolę nad ciałem maluszka etapami, w kierunku od głowy ku stopom ( najpierw dziecko uczy się unosić i obracać głowę, potem panować nad tułowiem, biodrami i kolanami, a na końcu nad stopami) oraz od środka ciała ku palcom (najpierw maluszek zaczyna kontrolować barki, potem ramiona, na końcu palce).   Wszystko to odbywa się krok po kroku i niczego nie da się tu zrobić na skróty.  Codzienny trening całego ciała podczas zabawy jest kluczowy dla sprawności fizycznej malucha – obecnej i przyszłej. Nie chodzi tylko o siłę mięśni i kondycję, ale także o świadomość własnego ciała i koordynację.   Beztrosko się bawiąc, dziecko pracuje nad tym, by kiedyś nie potykać się o własne nogi, nie męczyć z byle powodu, z łatwością uczyć się bardziej złożonych czynności (takich jak np. jazda na rowerze) i dobrze się czuć zarówno na lodowisku,  jak i w sali fitness czy na basenie.   Zdrowemu dziecku nie trzeba pokazywać jak pokonywać kolejne etapy rozwoju . To, jak obracać się z brzucha na plecy i odwrotnie, jak...

zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka: rozwijające i kreatywne [11 HITÓW]
Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka trzeba wybierać rozsądnie. Roczne dziecko ciągle jeszcze jest na początkowym etapie poznawania świata. Dlatego warto mu sprezentować zabawkę, która będzie je w tym wspierać: rozwijać i pobudzać kreatywność.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka to wcale nie dziecięce tablety, komputery i smartfony. To dlatego że na posługiwanie się nimi przyjdzie czas później. W naszym przeglądzie znajdziesz bardziej tradycyjne, ale wcale nie nudne, zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka. A wśród nich dziecięce przeboje jak drewniane memorki, sortery i zabawki interaktywne. To idealne prezenty dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka: mądre zabawki, które zachęcają do odkrywania świata. Sprawdzą się zarówno jako prezent dla rocznej dziewczynki , jak i prezent na roczek dla chłopca . Spis treści: Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka: co kupić? Najlepsze zabawki rozwijające dla roczniaka Kostka-sorter i klocki, 21,90 zł Tablica edukacyjna, 28,99 zł Interaktywny bębenek, 70 zł Drewniane Memory, 24,90 zł Piramida zabaw, 84,90 zł  Pętla motoryczna, 79,90 zł Wieża Smily, 65,99 zł Piesek na sznurku-sorter, 85 zł Słonik z klockami, 140 zł Odkrywczy domek, 287 zł Pchacz edukacyjny 150 zł Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka: co kupić? Prezent dla rocznego dziecka to zawsze trudny wybór dla rodziców. Jeszcze trudniej jest, gdy chcemy kupić dziecku zabawkę edukacyjną. Wybór zabawki edukacyjnej dla rocznego dziecka zależy od malucha, którego chcesz obdarować. Różne zabawki edukacyjne kształtują różne umiejętności i stymulują inne zmysły. Dlatego przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz miniporadnik. Najlepsze zabawki rozwijające dla roczniaka wpłyną na:   Dobrą pamięć. Chcesz, żeby twoje dziecko uczyło się zapamiętywania, ćwiczyło uważność i zauważało więcej rzeczy w swoim otoczeniu? Postaw na grę w memory! Sprawność rączek. Chcesz, aby twój maluszek miał wygimnastykowane rączki, dłonie i paluszki? Polecamy pętlę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz