W pierwszych tygodniach życia niemowlę mało widzi, nie rozróżnia kolorów i wielu dźwięków, nie koordynuje swoich ruchów, a jego dominującymi zmysłami są smaki i węch. Mózg maluszka jest jeszcze słabo rozwinięty. W ciągu kolejnych miesięcy wykona niewyobrażalną przemianę, jedyną taką w życiu człowieka. Drugiej takiej nigdy nie będzie. Zwiększy się ilość synaps, czyli połączeń nerwowych. Dzięki temu wyostrzą się zmysły, a razem z nimi nastąpi ogromny rozwój w trzech podstawowych obszarach naszego ludzkiego życia: fizycznym, psychicznym i poznawczym. Dlatego tak ważna teraz jest stymulacja mózgu do rozwoju. Pierwsze miesiące i lata życia to najważniejszy czas, którego nie wolno przegapić. Do trzeciego roku życia dziecko przyswaja najwięcej informacji w swoim życiu, a jego mózg jest najbardziej plastyczny do szóstego roku życia. Zobacz, co na ten temat mówią podczas Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja, Roksandra Kłobuch i Justyna Błaszczyk z firmy Marko.

Reklama

Każdy dzień przynosi zmiany, którymi możesz mądrze sterować

Zabawki to nie tylko przedmioty, którymi zajmiesz swoje dziecko. To narzędzia stymulujące prawidłowy rozwój. Jeśli są dobrze opracowane i dopasowane do wieku, nie musisz mieć ich wielu, a będą spełniać swoją funkcję w najlepszy możliwy sposób. Twoje dziecko potrzebuje ich tak samo, jak pielęgnacji, troski, dobrze zbilansowanego jedzenia i miłości rodziców.

Stymuluj rozwój zmysłów

Dopiero w trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna dostrzegać kontrastowe kolory: czerwień, zieleń, granat i żółć. Chcąc stymulować zmysły, na wczesnym etapie zrezygnuj z modnych pastelowych kolorów. Doskonałym wyborem dla maluszka już od pierwszych dni będzie bezpieczna, miękka książeczka z dużymi kontrastowymi motywami – z jednej strony biało-czarnymi, z drugiej z kolorowymi. Przyglądając się stronie biało-czarnej, twoje dziecko będzie mogło juz od urodzenia ćwiczyć ostrość widzenia. Gdy zacznie lepiej widzieć, kolorowa strona zainspiruje je wieloma niespodziankami, takimi jak dobrze umocowane szeleszczące wstążki czy bezpieczne lusterko.
Już od pierwszych dni życia dziecka doskonałą rolę stymulacyjną będzie spełniać też mata edukacyjna. Zwieszone na pałąkach zabawki, zwierzątka z dużymi, wyraźnymi oczami, przyciągają uwagę i zachęcają dziecko do sięgania w ich kierunku. Zabawki są miękkie, odczepiane i dodatkowo wydają dźwięki, mogą więc stać się interesującymi małymi przyjaciółmi maluszka.
W pobudzaniu zmysłu słuchu przydadzą się urządzenia wygrywające łagodne, powtarzalne dźwięki. Kolorowe karuzelki będą tu wręcz idealne, bo maluszek dodatkowo może skupiać na nich wzrok.
Niezwykle ważnym dla niemowlaka jest zmysł dotyku. Pierwszą ulubioną przytulanką maluszka może stać się mięciutka w dotyku, płaska maskotka zwana szmatką. Maskotki mają wyraźne twarze o wielkich oczach, wyraźne kolory – co stymuluje również zmysł wzroku. Ale przede wszystkim są wykonane z miękkiej i bezpiecznej tkaniny, którą dziecko może ugniatać w rączce i zasypiać, tuląc do policzka.

Mała istota społeczna

Dziecko od urodzenia potrzebuje bliskości rodziców, to sprawa bezdyskusyjna. W pierwszych miesiącach życia jeszcze nie rozpoznaje obcych osób, tym bardziej nie nawiązuje kontaktów społecznych. Jednak namiastkę tych kontaktów może ćwiczyć już od pierwszych tygodni, dzięki ukochanym, stale towarzyszącym mu zabawkom. Maskotki Wonder Buddies mają wyraziste oczy, którym maluszek chętnie się przygląda. Staną się ulubionymi towarzyszami zabaw, z którymi dziecko będzie uczyło się otaczającej go rzeczywistości.

Poznawanie świata

Reagowanie na bodźce, na nowe twarze, kolory i dźwięki, to tylko pierwszy etap w rozwoju dziecka. Kolejnym, zupełnie naturalnym, jest chęć kreowania świata po swojemu. Niezwykle pomocne będą teraz wielofunkcyjne klocki K’s Kids: duże, bezpieczne i miękkie, z kolorowymi obrazkami, które można dowolnie zestawiać. W wersji dla większych dzieci można je składać jak puzzle. Maluchy mogą z tych klocków budować wieże i mury, ale mogą też nazywać ich kolory i rozpoznawać umieszczone rysunki. Klocki K’s Kids dają nieograniczone możliwości zabawy zarówno dla niemowlaków, jak i dla trochę starszych dzieci.

Zobacz także

Równomierny rozwój jest najważniejszy

Tak jak nie sposób oddzielić od siebie obszarów życia człowieka, tak samo trudno wyraźnie wyodrębnić poszczególne funkcje zabawek. Każda dobrze dobrana stymuluje do wielokierunkowego rozwoju, ćwicząc zmysły, kreatywność i kontakty społeczne, a także umożliwiając poznawanie świata.
Nigdy nie należy zapominać, że nawet najlepiej dobrana zabawka nie zastąpi kontaktu z bliskimi osobami, tak więc – jak najczęściej bawcie się razem. Pamiętaj też, że każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju, własne fascynacje i fazy, zaspokajaj na bieżąco jego zainteresowania i nie martw się, jeśli nie wszystko w jego rozwoju przebiega książkowo.
Jeśli masz wątpliwości, na stronie kskids.com/pl/ znajdziesz internetowego doradcę, który pomoże ci dobrać zabawkę odpowiednią do wieku i stopnia rozwoju twojego maluszka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj Wirtualne Warsztaty Mamo To Ja!

Edipresse
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama