Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
M&M
Rozwój

Głośne zabawki

Grzechotki, piszczki, trąbki... Rodziców od wydawanych przez nie dźwięków aż boli głowa, a dzieci zwykle je uwielbiają. Ale czy taki hałas jest bezpieczny dla maluchów?
dr n. med. Ewa Nowakowska-Szyrwińska
Konsultacja merytoryczna

Niektóre zabawki dla najmłodszych emitują takie dźwięki, które mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie słuchu – ostrzegają naukowcy z Instytutu Ucha University of London. Szczególnie jeśli dziecko będzie je trzymać zbyt blisko ucha lub zbyt długo się nimi bawić.

Nie tylko pistolety
Nie myśl, że nie dotyczy to twojego maluszka, bo hałaśliwe zabawki są przeznaczone tylko dla starszych dzieci, np. szkolnych. Naukowcy sprawdzali takie, które są dla maluchów od trzeciego miesiąca. Spośród 15 przebadanych ponad połowa emitowała dźwięki powyżej 81 decybeli, tymczasem najwyższy dopuszczalny poziom natężenia to 85 decybeli. Gdyby jednak dziecko zbliżyło je do ucha, z 15 aż 14 nie spełniało norm! Które były najgorsze? Pistolety – wydawały dźwięki o wartości ponad 120 decybeli!
Czy w Polsce też można znaleźć takie zabawki? Niestety tak. Pistolety, niektóre syntetyzatory, pewne typy samochodów z wyjącymi syrenami, telefony – jest ich naprawdę mnóstwo. Podczas przeprowadzonej w ubiegłym roku w Szczecinie kontroli Inspekcja Handlowa zakwestionowała sporo zabawek, w tym kilka właśnie z powodu hałasu, np. telefony, syntetyzatory. Były to głównie produkty wytworzone w Chinach. I właśnie je można tanio kupić na wielu polskich bazarach.

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

Co w tym złego
Pod wpływem nagłego, głośnego dźwięku, takiego jak np. wybuch petardy, może dojść do mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej albo kosteczek ucha środkowego, które przewodzą bodźce słuchowe. Powoduje to ból ucha, a czasem nawet nieodwracalną utratę słuchu. Na szczęście u dzieci zdarza się to wyjątkowo rzadko. Częściej dochodzi do przewlekłego urazu akustycznego, który powstaje z powodu długotrwałego narażenia na hałas. Podrażnia to komórki zmysłowe odpowiedzialne za słyszenie. Na początku nie daje to żadnych objawów, bo chore komórki dość szybko regenerują się. Ale gdy takie sytuacje zdarzają się częściej, z czasem komórki ulegają trwałemu uszkodzeniu i dziecko powoli, ale niestety systematycznie, traci słuch. Tak może się stać nie tylko wtedy, gdy malec często bawi się głośnymi zabawkami, ale także wówczas, gdy długo przebywa w pokoju, w którym jest głośno nastawione radio, magnetofon czy telewizor.

Co lubi, a czego nie
Tak naprawdę, to dziecko wcale nie lubi głośnych dźwięków. Tylko my je do nich przyzwyczajamy. Stopniowo, powoli, tak że w końcu przestają mu one przeszkadzać. Przypomnij sobie, jak maleństwo zachowywało się, gdy będąc w ciąży, słuchałaś muzyki. Uspokajało się, gdy była cicha, spokojna i melodyjna. Za to przy głośnej, dudniącej zaczynało gwałtownie kopać lub zastygało w bezruchu. Podobnie jest po urodzeniu: noworodek uwielbia, gdy mu śpiewasz, nucisz, zasypia przy spokojnej muzyce. Ale gdy nagle zadzwoni telefon lub dzwonek do drzwi, jakby się wzdryga – to tzw. odruch Moro.

Dawać czy nie
Skoro głośne zabawki mogą dziecku nawet zepsuć słuch, to może w ogóle lepiej nie dawać mu pozytywek wydających różne odgłosy? Nie. Nie ma takiej potrzeby. Co więcej, warto, by niemowlę się nimi bawiło, bo dzięki różnorodności odbieranych dźwięków jego słuch i mózg mogą się lepiej rozwijać. Ważne jest jednak, jakie zabawki wybierzesz. Podawaj maluchowi grzechotki, różnego rodzaju piszczki, urządzenia, które po naciśnięciu śpiewają, grają, mówią. Byle... nie za głośno! Bardzo dobre są też proste instrumenty, takie jak mała gitara, bębenek – tego typu zabawki możecie też zrobić sami.

Zabawki dla niemowląt - film

Zdrowie
Kiedy trzeba zbadać słuch?
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa.

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Są metody, które pozwalają wykryć zaburzenia nawet u najmłodszych dzieci. Skierowanie do laryngologa otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego lekarza, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Maluch u lekarza Otolaryngolog zaczyna od wywiadu. Pyta, na co dziecko chorowało, kiedy zauważyłaś, że gorzej słyszy, czy ktoś w rodzinie miał kłopoty ze słuchem. Potem zbada malca. Za pomocą specjalnego przyrządu (wideootoskopu lub mikroskopu) obejrzy błonę bębenkową, sprawdzi, czy uszko jest prawidłowo zbudowane, czy nie zalega w nim nadmierna ilość woskowiny lub czy na skutek infekcji nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej. To badanie jest całkowicie bezbolesne, może jednak sprawić lekarzowi spore kłopoty, jeśli dziecko ze strachu broni się przed oglądaniem ucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz zdecyduje o konieczności wykonania specjalistycznych badań i da Ci na nie skierowanie. Słuch malutkich dzieci sprawdza się, stosując tzw. metody obiektywne – nie wymagające aktywnego udziału pacjenta (odpowiadania na pytania, reagowania na polecenia). Polegają one na komputerowej analizie reakcji narządu słuchu na określony poziom dźwięku i pokazują, jak duża jest utrata słuchu. Badania takie nie bolą i są bezpieczne. Niekiedy robi się je, kiedy dziecko śpi. Chodzi o to, by pomiary słuchu mogły być wykonane w bezruchu. Najczęstsze metody to: 1. Badanie fotoemisji akustycznej. Umożliwia określenie stanu ślimaka. Polega na rejestracji reakcji ucha wewnętrznego na ciche dźwięki. Służy do tego mała sonda z miniaturowym mikrofonem i słuchawką, którą wkłada się do ucha. 2. Tympanometria. Pozwala ocenić stan ucha środkowego (pomaga w rozpoznaniu wysiękowego zapalenia, niedrożności trąbki słuchowej, przerwania łańcucha...

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Czy malec dobrze słyszy
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma kłopoty ze słuchem, idź z nim do lekarza. Wadę tę łatwo wykryć i często można szybko ją wyleczyć.

Każdego roku w Polsce rodzi się kilkaset dzieci z poważną wadą słuchu. Na szczęście już niemowlęciu można zbadać słuch, dobrać aparat i nauczyć je słyszeć. Dlaczego sprawdza się słuch już u noworodków? Chodzi o to, by wady wykryć jak najwcześniej. Dlatego w Polsce wszystkie dzieci mają robione badanie słuchu tuż po urodzeniu, w szpitalu. Są maluszki, które od początku znacznie gorzej słyszą albo nawet nie słyszą wcale. Jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane i będą leczone, w przyszłości mają szansę mówić i normalnie się rozwijać. Jak się przekonać, czy dziecko słyszy? Badanie polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. W przewodzie słuchowym umieszcza się czułą sondę. Rejestruje ona cichy sygnał, który powstaje w tzw. ślimaku (w uchu wewnętrznym). Jeżeli badanie wypada pozytywnie, oznacza to, że dziecko słyszy. Czy to jedyny sposób zbadania słuchu niemowlęciu? Nie. Niemowlęta i młodsze dzieci są diagnozowane za pomocą tzw. metod obiektywnych. Dziecko nie musi przy nich pomagać ani współpracować z osobą badającą. Oprócz otoemisji stosuje się niekiedy tzw. audiometrię impedancyjną oraz metodę słuchowych potencjałów wywołanych. Każda z tych metod sprawdza nieco inną część układu słuchowego maluszka. Audiometria umożliwia ocenę ucha środkowego, otoemisja – ślimaka, natomiast słuchowe potencjały wywołane pokazują pracę pnia mózgu dziecka oraz ośrodków podkorowych. Czy problemy mogą pojawić się u przedszkolaka? Tak. Pozytywny wynik noworodkowego badania przesiewowego oznacza, że dziecko, które się urodziło, słyszy. Niestety, może się zdarzyć, że dopiero po czasie pojawi się niedosłuch czy głęboka wada słuchu. Co wywołuje te kłopoty? Najczęściej przyczyną są poważne infekcje, np. zapalenie opon mózgowych , świnka . Mogą one prowadzić nawet do głębokiego niedosłuchu. Dlatego warto...

Badania słuchu u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Badanie słuchu: przesiewowe badanie noworodków, tympanometria, otoemisja
Badanie słuchu dziecka po raz pierwszy odbywa się już w szpitalu po porodzie. Jest to tzw. badanie przesiewowe.Inne specjalistyczne metody badania słuchu to np. otoemisja, audiometria. Na czym polegają?

Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. Kiedy wydaje się, że nie reaguje prawidłowo, np. nie odwraca się, gdy jest wołane, nie wodzi wzrokiem na dźwięczną zabawką, warto zbadać malcowi słuch. Jakie są dostępne metody badania słuchu u dzieci? Przesiewowe badanie słuchu u noworodków Wszystkie noworodki w szpitalu mają wykonywane przesiewowe badanie w kierunku wad słuchu. To badanie ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Jeśli maluch słabo słyszy, będzie miał trudności z nauką mowy. Wczesne rozpoznanie niedosłuchu sprawi, że szybciej trafi pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w  aparat słuchowy. Słuch ocenia się wprowadzaną do ucha sondą . Badanie jest proste, krótkie i niebolesne.  Metody badania słuchu u dzieci Wszystkie typy badań słuchu u dzieci są nieinwazyjne i niebolesne. Jest kilka metod, które sprawdzają się w zależności od wieku malca. Przy tzw. badaniach obiektywnych nie jest potrzebna współpraca dziecka, można zrobić je w czasie snu i one najlepiej sprawdzają się u niemowląt i małych dzieci. Oto wykaz specjalistycznych badań słuchu u dzieci: tympanometria : pozwala na ocenę trąbki słuchowej, można wykonać to badanie na śpiącym maluszku; otoemisja : sprawdza, czy ucho maluszka jest zdolne słyszeć; audiometria : wykonuje się ją u dzieci od 3 roku życia. Badanie to wymaga od malca skupienia i współpracy z osobą badającą. Dziecko zakłada na uszy słuchawki i ma zasygnalizować najcichsze natężenie tonu, który usłyszy. Wynikiem badania jest audiogram, na którym przedstawiony jest próg słyszenia. badanie głosem : sprawdza reakcje malca na odgłosy, np. instrumentu, szeleszczącej lub dzwoniącej zabawki lub czegoś innego, co wydaje dźwięki. Zobacz też: Niedosłuch u dziecka: rodzaje i objawy zaburzeń słuchu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz