Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Zalety i wady wspólnego spania

Jakie są zalety i wady pozwalania dziecku na spanie razem z rodzicami? Przeczytaj!


zalety214.jpgJakie są zalety pozwalania dziecku na spanie z nami?

Jeśli oboje pracujecie w ciągu dnia, wspólne spanie stanowi dodatkowy czas spędzany z dzieckiem. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa w nocy może pomóc w stworzeniu silniejszej relacji między wami i dzieckiem.

Niektóre badanie sugerują, że dzieci śpiące z rodzicami częściej ssą pierś, jednocześnie mniej zakłócając sen matki niż dzieci śpiące osobno. Matki dzielące łóżko z dzieckiem karmią je piersią dłużej, być może dlatego, że karmienie piersią w łóżku jest łatwiejsze niż wstawanie i przygotowywanie mieszanki dla dziecka.

Niemowlęta sypiające z rodzicami zazwyczaj mają krótsze okresy czuwania w nocy niż te, które śpią osobno, mogą też znacząco mniej płakać. Spanie blisko dziecka pozwala na szybka reakcję jeśli zacznie ono w nocy kaszleć lub płakać.

Niektórzy uważają, że dzieci sypiające z rodzicami w niemowlęctwie stają się bardziej samodzielne i pewnie siebie w wieku wczesno-dziecięcym. Jako dorośli mają wyższą samoocenę, lepiej radzą sobie ze stresem i lepiej czuja się w relacjach intymnych niż dorośli, którzy w niemowlęctwie sypiali osobno. Należy jednak pamiętać, że samo spanie z rodzicami lub samemu nie może uczynić z dziecka określonego typu osoby.

Niektóre badania sugerują również, że dzieci które sypiają w łóżku rodziców budzą się rzadziej i szybciej zasypiają niż dzieci sypiające samodzielnie w innym pokoju. Jednakże niektóre dzieci po prostu potrafią szybciej uspokoić się i zasnąć niż inne. Z tego względu myląca może być opinia, że spanie wspólnie z rodzicami może wpłynąć na to, kiedy dziecko zacznie przesypiać noc.

Jakie są wady pozwalania dziecku na spanie z nami w jednym łóżku?

Dzielenie łóżka z wiercącym się, kopiącym i postękującym niemowlęciem wymaga przyzwyczajenia, możecie więc nie wysypiać się tak dobrze, jak w przypadku gdy dziecko śpi osobno. Jeśli dziecko przyzwyczai się do zasypiania z wami, może mieć trudności z zaśnięciem jeśli zostawicie je z kimś z rodziny lub z opiekunką. W zależności od tego w jakim wieku jest wasze dziecko i jak długo z wami sypiało, przeniesienie go do własnego łóżeczka może stanowić proces długi i trudny. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o przenoszeniu dziecka z łóżka rodziców do własnego łóżeczka.

Spanie z dzieckiem w łóżku może również wpłynąć na wasze życie intymne. Spontaniczny seks raczej nie jest możliwy; wielu rodziców kocha się w innym pokoju by nie przeszkadzać śpiącemu dziecku. Czasami taki kompromis może być dla jednego lub obojga z was trudny do przyjęcia.

Niektórzy rodzice mogą poczuć się zaniepokojeni wynikami badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Lancet w 2004 roku, sugerującego nieznaczny wzrost ryzyka zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) u dzieci niepalących matek które dzieliły łóżko z rodzicami w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia. Jednakże Inicjatywa Przyjazna Dziecku zorganizowana przez UNICEF w Wielkiej Brytanii jak również inne organizacje zalecają wspólne spanie z dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia, ponieważ ułatwia to karmienie piersią. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule na temat bezpiecznego spania z dzieckiem.

Jak zorganizować wspólne spanie jeśli kładę się spać później niż moje dziecko?

Jeśli zastanawiasz się jak uśpić dziecko jeśli sami nie jesteście gotowi iść spać wraz z nim, wiedz że nie ma na to pytanie dobrych i złych odpowiedzi. Niektórzy rodzice kładą się z dzieckiem do czasu, gdy mocno zaśnie, a następnie wstają i wracają do swoich wieczornych zajęć. Warto często zaglądać do dziecka, zamontować barierkę ochronną, aby zapobiec jego stoczeniu się z łóżka i umieścić dużo poduszek na podłodze u stóp łóżka na wypadek, gdyby jednak mu się to udało. Niektórzy rodzice kładą dziecko spać dopiero kiedy sami idą do łóżka, inni pozwalają mu zasnąć w kołysce lub przenośnym łóżeczku i przenoszą je do swojego łóżka kiedy sami się kładą.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Noworodek
Pierwsze dwie doby po porodzie
Co Was czeka po porodzie? Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać do szpitala? Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona? Podpowiadamy

Pierwsze dni z dzieckiem spędzisz w szpitalu. Co Was tam czeka. Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać. Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Poród nie kończy się z chwilą, gdy dziecko przyjdzie na świat. Musisz jeszcze „urodzić” łożysko, a jeśli krocze zostało nacięte, znieść jego zszycie. Wcześniej nacieszysz się dzieckiem, przystawisz je do piersi. Przygotuj się jednak, że możecie osobno spędzić pierwsze dwie godziny (a po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu, gdy zostały w macicy resztki łożyska czy błon płodowych – nawet cztery). Oboje pod czujną opieką. Ty – położnej, ginekologa przyjmującego poród, anestezjologa (gdy miałaś znieczulenie). Dziecko – neonatologa, który zbada jego odruchy, oceni według skali Apgar, zważy, zmierzy. Położna założy dziecku bransoletkę z Twoim nazwiskiem (na rączkę, czasem i na nóżkę), owinie, położy w łóżeczku. Gdy lekarz uzna, że jesteście w dobrej kondycji, pojedziecie na oddział poporodowy. Pojedyncza sala dla Ciebie i noworodka czy raczej nie Sale są kilkuosobowe, będziesz więc razem z innymi mamami i ich pociechami. Może się to okazać nieocenionym wsparciem! Będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko pod opieką sąsiadki z łóżka obok, gdy pójdziesz do łazienki. Być możesz podpowie Ci ona, jak utulić płaczące maleństwo albo pomoże je przewinąć. Wspólne przeżycia zbliżają, a zawarte po porodzie znajomości są często początkiem przyjaźni. Świeżo upieczone mamy wymieniają się SMS-ami, e-mailami, spotykają się. To równie mocna więź jak ta, którą mężczyźni nawiązują w wojsku! Bywa jednak i tak, że obecność innych (podczas odwiedzin) jest tak męcząca, że pragniesz ciszy izolatki. Jeśli nie ma tłoku, nie powinno być przeszkód z przenosinami. Ale lepiej jeszcze przed porodem dowiedzieć się, ile...

niemowlę, sen
Rozwój
Nocne dylematy
Podobno niemowlę trzeba co trzy godziny budzić do karmienia. Podobno półroczny smyk powinien przesypiać całe noce. Podobno... Poznaj prawdy i mity o dziecięcym śnie.

Chyba każda mama czasem słyszy o tym, że nie powinna usypiać smyka w swoim łóżku, że nie wolno jej reagować na płacz dziecka w nocy albo że kołysanie do snu tylko rozpieści. Opinii na temat dziecięcego spania krąży naprawdę mnóstwo. Sprawdź, w które z nich warto uwierzyć, a o których lepiej jak najszybciej zapomnieć. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy PRAWDA. Maleństwo w pierwszych tygodniach życia śpi po prostu wtedy, gdy jest zmęczone. Dopiero od szóstego tygodnia powoli uczy się odróżniać dzień od nocy. Między drugim a czwartym miesiącem życia okresy czuwania i snu stają się wyraźniejsze. Smyk zacznie się budzić nie tylko po to, by jeść ale też, aby poznawać świat. Z czasem nauczy się też przesypiać w nocy więcej czasu. Zdrowe dzieci śpią tyle, ile potrzebują PRAWDA. Są maluszki, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. To, ile snu potrzebuje dziecko, zależy od jego temperamentu, genów i wrażliwości. Jeśli bobas dobrze się rozwija, to wszystko jest w porządku, nawet wtedy, jeśli śpi trochę krócej niż jego rówieśnik. Bobas musi się wypłakać przed snem MIT. Niemowlęta często miewają wieczorem okresy podenerwowania. Zwykle te wieczorne, trudne do utulenia płacze są związane z odreagowywaniem przez dziecięcy niedojrzały układ nerwowy wrażeń z całego dnia. Nie wierz jednak opiniom, że lepiej zaczekać, aż bobas sam się uciszy, bo wtedy zaśnie twardym snem. Maluch płacząc, daje znać, że cię bardzo potrzebuje! Jeśli zostawiasz go w takich chwilach samego, traci poczucie bezpieczeństwa i powoli przestaje wierzyć, że je kochasz. Dzieci powinny spać we własnym łóżeczku MIT. Spanie z dzieckiem może być bardzo przyjemnym i wygodnym rozwiązaniem (zwłaszcza dla karmiącej mamy). Jeśli jednak nie macie już ochoty na towarzystwo, spróbujcie odzwyczaić malca od zasypiania w waszym łóżku. Dobrym momentem na...

mama, niemowlę, sen
Rozwój
Nocne dylematy
Zabierać maleństwo na noc do siebie czy kłaść w jego łóżeczku? Co jest lepsze dla dziecka? A co dla rodziców? Jak sprawić, by maluch w końcu spokojnie przespał noc?

Maluszki różnią się jakością snu podobnie jak wyglądem, charakterem czy temperamentem. Są dzieci „susełki”, które śpią mocno, głęboko i po kilkanaście godzin na dobę. Często już w drugim miesiącu życia potrafią przespać całą noc. Są też mali wrażliwcy, którzy zachowują się jak przysłowiowy zając pod miedzą. Śpią niespokojnie, odkrywają się, wędrują po łóżeczku. Budzi ich każdy szelest. Te maluchy zazwyczaj doskonale funkcjonują nawet wtedy, gdy krótką śpią. I gdy skończą dwa lata, protestują przeciwko poobiedniej drzemce. Jak najbliżej mamy Wspólne dla wszystkich dzieci jest natomiast to, że lubią spać z mamą. Uwielbiają się do niej przytulać, czuć ciepło jej ciała, zapach skóry, a przede wszystkim mieć blisko do piersi i ulubionego mleka. Problem polega na tym, że maluch, który posmakuje tej przyjemności, nie chce potem z niej zrezygnować. Wielu rodziców skarży się na swoje dzieci, że są już w poważnym wieku pięciu, sześciu lat, a jeszcze rezydują w ich sypialniach. Czy to jednak powód do tego, by już od pierwszych miesięcy twój maluszek spał sam? W pierwszym półroczu życia maleństwo nie ma zwykle dużych wymagań związanych ze snem. Gdy jest najedzone, zadowolone, czuje się bezpiecznie, nic mu nie dolega – zasypia bez trudu. A gdy pojawią się problemy, zazwyczaj pomaga przystawienie do piersi albo przytulenie i pokołysanie na rękach. Słodko śpiącego maluszka wystarczy potem położyć do łóżeczka i otulić jego ulubioną kołderką. Ale... dzieci często się wtedy budzą i rytuał usypiania zaczyna się od nowa. Podobnie bywa podczas nocnych przerw na karmienie. Najedzone maleństwo może nie chcieć już tej nocy rozstać się z ukochaną mamą. Wielu rodziców rozwiązuje ten problem, zabierając szkraba w pierwszych miesiącach do swego łóżka. Bliskość kruszynki budzi tyle tkliwości i czułości... Niejedna mama powie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak