Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, zabawa, rozwój mowy
fotolia
Rozwój

Zanim powie „mama”

Kiedy dźwięki „ma-ma” nabierają dla maleństwa właściwego znaczenia? Czy pierwsze słowo „ta-ta” oznacza, że szkrab faworyzuje tatusia?

Już wtedy, kiedy noworodek krzyczy i płacze, chrząka i pomrukuje, ćwiczy swoje narządy głosowo-artykulacyjne. W ten sposób nieświadomie ćwiczy mięśnie, które będą zaangażowane w proces mówienia.

Grucha i kwili
Mniej więcej w drugim miesiącu życia z ust dziecka zaczną płynąć bardziej „artykułowane” dźwięki. Będą to jednosylabowe zbitki samogłosek, np. „aa”, „uu”, „oo”, a czasem połączenie spółgłosek i samogłosek, np. „guu”. To fantastyczny etap rozwoju dziecka, bo dźwięki te towarzyszą często pierwszym przyjaznym reakcjom i uśmiechom malucha na widok bliskich. Bywają one nazywane gruchaniem lub głużeniem. Na razie jednak ciągle dziecko wypowiada je nieświadomie. Mimo to są ważnym etapem rozwoju mowy.

Ono gaworzy!
Maluch zaczyna się bawić wydawanymi przez siebie dźwiękami. To etap gaworzenia, który pojawia się mniej więcej w szóstym miesiącu życia. Dziecko łączy kilka identycznych dźwięków (sylab) i wypowiada je w ciągach. Brzmi to mniej więcej tak: „bababa”, „mamama”. A co ciekawe, gaworzenie dzieci z różnych krajów jest podobne! Niemieckie, francuskie i chińskie maluchy gaworzą tak samo. Dopiero około 12. miesiąca życia ograniczają się do dźwięków mowy ojczystej, bo tylko takie będą słyszały wokół siebie.
Gaworzenie to świadome niemowlęce zabawy głosem, ale niestety, wciąż nie jest świadomym mówieniem. Na pierwsze celowo wypowiedziane słowo „mama” musisz cierpliwie poczekać...

Żmudna nauka
Jeszcze upłynie kilka miesięcy zanim dziecko zacznie powtarzać dźwięki po mamie lub tacie, rozpoznawać i reagować na swoje imię, rozumieć proste polecenia. Pod koniec pierwszego roku życia gaworzenie przestaje też być jedynie powtarzaniem takich samych sylab. Rozpoczyna się etap łączenia ich w całość, np. da-duu, buu-nii. W języku malucha pojawią się też prawdopodobnie dwa ważne i wyczekiwane przez najbliższych słowa: „mama” i „tata”. Co ważne – będzie można zauważyć pewne bardzo ważne cechy języka dziecka, np. intonację.

Mów do niego czule
Zauważyliście, że dorośli inaczej rozmawiają z dzieckiem, a inaczej między sobą? Niemowlę woli „dziecięcy” sposób zwracania się do niego. Tajemnica tkwi w „opiekuńczej” intonacji mowy rodzica, która polega na wznoszeniu się i opadaniu tonu czy siły głosu. Kiedy więc dorosły dostosowuje się do oczekiwań malucha, dzięcko chętniej go słucha i szybciej się uczy posługiwać się językiem. W kolejnych latach ważne okażą się także wzorce językowe (sposób mówienia najbliższych), a także różnorodność językowych doświadczeń. Im bogatszy jest język mamy i taty, im częściej rozmawiają z dzieckiem, im więcej mu czytają książeczek i opowiadają bajek, tym szybciej malec uczy się mówić. Jednak w pierwszym roku życia najlepszą metodą wspierania rozwoju jego języka jest bliski kontakt fizyczny z najbliższymi i poczucie bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć. Jeśli Ci się wydaje, że rozwój mowy Twojego dziecka jest zbyt wolny, skontaktuj się z lekarzem, który to oceni i ewentualnie skieruje je na badanie słuchu. Najpewniej jednak nie ma powodów do obaw – może maluch, tak jak wiele dzieci 12-18-miesięcznych, skupia się na nauce chodzenia i chwilowo, po okresie gaworzenia, nie robi postępów w rozwoju mowy.

Dobre rady
Oto kilka rad, dzięki którym Twój malec będzie szybciej robił „językowe” postępy.
– Jak najwięcej rozmawiajcie. Maluch doskonale rozumie to, co do niego mówisz i potrafi nawiązywać rozmowę, nawet jeśli nie buduje zdań.
– Mów mu o wszystkim – o tym, co dzieje się dokoła Was, gdy wracacie ze spaceru, co będzie robił po powrocie do domu itd.
– Często go pytaj. Nie czekaj z zadawaniem pytań, aż dziecko zacznie na nie odpowiadać. Zapytaj np.: „Wolisz sok z jabłek czy pomarańczy? Do którego kubeczka go nalać – do tego z kotkiem czy z rybką?”.
– Baw się z nim w gry słowne. Zaproponuj zgadywankę.
– Często mu śpiewaj!
– Głośno czytaj książeczki.
– Mów bardzo konkretnie.

Bożena Mucha
 

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? - film

dziecko, niemowlę, maluch, dziecko 4-miesięczne
Fotolia
Rozwój
Jak mówi dziecko w 5. miesiącu życia
Najlepszym sposobem na to, by wpierać naukę mowy jest... mówienie do dziecka. To jednak nie może być długi monolog. To chyba oczywiste, że niemowlak będzie chciał odpowiedzieć.

Niemowlę w 5. miesiącu życia może wydawać gardłowe dźwięki, np. „ehe”, „errh”, „ekhe”. To głużenie - fantastyczny etap rozwoju, bo dźwięki te towarzyszą często pierwszym przyjaznym reakcjom i uśmiechom dziecka na widok bliskich. To kolejny wspaniały etap nauki mowy. Gaworzenie niemowlaka Niemowlę w 5. lub 6. miesiącu życia stopniowo zaczyna też gaworzyć , czyli świadomie „rozmawiać”. Powtarza zasłyszane dźwięki, bawi się nimi, zaczepia z ich pomocą innych. Niemowlę  w 5. miesiącu życia uwielbia takie konwersacje z bliskimi i chętnie podejmuje dialog. Logopedzi nazywają cały pierwszy rok życia dziecka okresem melodii. W tym czasie każde dziecko uczy się odróżniać swój język od języka niemieckich, francuskich czy chińskich dzieci właśnie dzięki odmiennemu akcentowaniu i melodyjności. Co ciekawe, gaworzenie dzieci z różnych krajów jest podobne! Dopiero około 12. miesiąca życia dzieci ograniczają się do dźwięków mowy ojczystej. Jeśli rodzice będą mówili do dziecka różnymi językami, smyk w równym stopniu nauczy się ich obu. Zobacz 4-miesięcznego Filipka, który rozmawia ze swoim tatusiem o futbolu.  

gaworzenie
Adobe Stock
Rozwój
Gaworzenie: kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?
Niemowlęce gaworzenie to jeden z bardzo wzruszających i jednocześnie dość tajemniczych etapów rozwoju mowy. Wyjaśniamy, jakie dźwięki można nazwać w ten sposób i czym różni się gaworzenie od głużenia. Radzimy też, co robić, jeśli niemowlę przestało gaworzyć.

Gaworzenie to jeden z etapów rozwoju mowy. Niemowlę przechodzi przez nie gładko i bez wysiłku, i to na długo przed tym, gdy zacznie mówić. Zanim z ust swojego malucha usłyszysz pierwsze słowa, przejdzie solidny trening: będzie głużyć i gaworzyć. Podpowiadamy, jak to rozpoznać i jak odróżnić gaworzenie od głużenia. Spis treści: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Gaworzenie a głużenie: różnice Czy gaworzenie to prawdziwa mowa? Co robić, jeśli dziecko nie gaworzy? Niemowlę przestało gaworzyć Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Rodzice na określenie pierwszych dźwięków wydawanych przez dziecko zwykle używają określenia – gaworzenie. Jednak nie wszystkie zabawne niemowlęce „przemowy” można określić w ten sposób. Gaworzenie to wczesny etap rozwoju mowy, który następuje po głużeniu. Pojawia się zwykle dopiero w 2. półroczu życia niemowlaka (około 5-6. miesiąca, a najpóźniej w 10. miesiącu). Dźwięki, które dziecko wydaje, zanim zacznie gaworzyć, nazywa się głużeniem. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Gaworzenie a głużenie: różnice Gaworząc, dziecko świadomie wypowiada różne głoski i nieporadnie próbuje naśladować to, co do niego mówisz. Chętnie ćwiczy ułożenie warg odpowiednie dla poszczególnych dźwięków. Jak rozpoznać gaworzenie? Bardzo prosto. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tę samą sylabę lub łączyć ze sobą różne). Natomiast głużenie, nazywane również gruchaniem, to gardłowe dźwięki: grr, tli, kli, gla, które można usłyszeć dość szybko – już mniej więcej pod koniec 2. miesiąca życia. Głużenie jest niezależne od dziecka i nie służy komunikacji. To nieświadome ćwiczenie narządów mowy, które zwykle przechodzi płynnie w gaworzenie....

dziecko, słuch, muzyka
Panthermedia
Zdrowie
Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka
Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.

Pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy! Od 13. tygodnia ciąży słuch twojej pociechy jest coraz bardziej rozwinięty. Rozwój słuchu u dziecka – muzyka to żywioł bobasa! Noworodek słuchając znajomej kołysanki, szybciej usypia niż zwykle. Starszy o kilka miesięcy szkrab (chociaż nie umie jeszcze chodzić) będzie radośnie podrygiwał w rytm piosenki – co ciekawe, badania wykazały, że to właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Takie zachowania pokazują, jak ważna jest dla dziecka muzyka i jak ogromny wpływ ma na jego zachowanie. Coraz częściej jednak naukowcy przyznają, że rozsławiony kilka lat temu tzw. efekt Mozarta (czyli pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój umysłowy maluszka) najpewniej nie istnieje. Uwaga: to dla mnie za głośne Dziecko nastawia ciekawie uszu, ale uważaj – nie każdy dźwięk mu odpowiada. Dzwonek telefonu albo brzdęk szklanki mogą doprowadzić je do łez! W pierwszych miesiącach życia smyk reaguje na takie nagłe i głośne dźwięki tzw. odruchem Moro: rozrzuca ramionka, zaciska pięści i wygina się w łuk. Bobas nie powinien stykać się z hałasem nie tylko dlatego, że się go boi, ale też dlatego, że silne dźwięki mogą uszkodzić jego słuch (ryzyko jest największe w pierwszym półroczu życia). Dlatego: żadnych wyjących autek albo przeraźliwie piszczącego pianinka. Mów do mnie, mamo – mowa rozwija słuch dziecka Twój głos to prawdziwa pieszczota dla uszu maluszka: już dwumiesięczne dziecko słysząc głos mamy, odwraca głowę w stronę, z której on dochodzi. Smyk słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Dzięki temu uczy się melodii rodzimego języka i chłonie nowe słowa. Wniosek? Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej usłyszysz jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj