Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
KY107054.jpg
Rozwój

Znaczenie dotyku matki w prawidłowym rozwoju dziecka

Dotyk jest jedynym zmysłem, który rozwija się od 7. tygodnia ciąży i jest powiązany z innymi zmysłami, m.in. bólu, ruchu, czucia. Dotyk wpływa na całokształt prawidłowego rozwoju maluszka i umiejętność poznawania świata.

Dotyk kształtuje sferę neurofizjologii dziecka, jego rozwój fizyczny, psychiczny, a także zdolności emocjonalne, poznawcze i adaptacyjne.

Moc dotyku w ciąży i po narodzinach dziecka

Nawiązanie pierwszego kontaktu 
z dzieckiem wskazane jest już od pierwszych chwil, gdy jest ono jeszcze w łonie matki. Za pomocą masażu brzucha i jego dotyku, dziecko staje się pobudzone i odbiera sygnały z zewnątrz, a po pewnym czasie samo wysyła sygnały do matki. Poprzez ruchy i umiejscowienie maluszka, matka uczy się rozpoznawania stanu emocjonalnego dziecka czy jest ono zadowolone czy też niespokojne.

Ten pierwszy kontakt z jeszcze nienarodzoną istotą jest podstawą do rozwoju więzi emocjonalnych oraz pewniejszego postępowania z noworodkiem po jego urodzeniu. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, należy budować więzi, poczucie bliskości i bezpieczeństwa od pierwszych dni jego życia. Receptory dotyku znajdują się prawie na całym ciele człowieka, począwszy od opuszków palców po usta 
i plecy. Wiele badań naukowych potwierdza fakt, że dzieci noszone na rękach, głaskane, są spokojniejsze i lepiej się rozwijają od tych, u których potrzeba dotyku nie została wystarczająco zaspokojona.

Jak budować więź z dzieckiem poprzez dotyk?

Jednym ze sposobów nawiązania bliskości jest masaż. Stanowi swego rodzaju rytuał budujący więź między dzieckiem, a rodzicami. Dzięki masażowi dziecko uczy się, że dotyk jest formą wyrażania uczucia i znakiem bezpieczeństwa. Dziecko masowane, czule dotykane, jest bardziej pogodne, a kontakt fizyczny kojarzy mu się z miłością.

Kąpiel jest czasem szczególnym zarówno dla dziecka, jak i rodziców. To nie tylko czynność higieniczno-pielęgnacyjna, ale czas na bliskość, budowanie kontaktu. W codziennej bieganinie warto zarezerwować trzy kwadranse,  w których nie ma pośpiechu, gonitwy myśli, na kąpiel swojej pociechy.

Kołysanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa u dziecka i ma pozytywny wpływ na jego emocjonalny rozwój. Ponadto kołysanie kojarzy się niemowlęciu ze stanem, jaki doznawał w brzuchu mamy, stąd też kołysanie jest czynnością naturalną i uspokajającym.

Wspólna zabawa daje nie tylko wiele przyjemności i radości, pogłębia też  więzi między dzieckiem, a rodzicem oraz odgrywa rolę zarówno sferze fizycznej (wspomaga rozwój mięśni i sprawności manualnej), społecznej (uczy określonych zachowań, współpracy, nawiązywania kontaktu z innymi), poznawczej (uczy rozpoznawania i postrzegania kształtów, kolorów , rozmiarów).

Śpiewanie kołysanek ma korzystny wpływ na rozwój połączeń pomiędzy obiema półkulami mózgu. Kojący głos mamy i taty działa zbawiennie na maluszka, pozwala spokojnie zasnąć i przenieść w świat marzeń sennych.

Znaczenie bliskości dla prawidłowego rozwoju

Nawiązanie bliskości jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. U dziecka, które w pierwszych dniach życia doznaje dużo ciepła, bliskości i dotyku matki, zaobserwować można lepsze samopoczucie oraz w późniejszym okresie lepiej wykształconą umiejętność okazywania uczuć i usamodzielnienia się.

Znaczenie dotyku ma nie tylko podłoże psychologiczne, ale też zdrowotne 
i terapeutyczne. Szczególnie w trudnych sytuacjach, gdy dziecko jest niespokojne, rozdrażnione, dużo płacze lub jest chore, potrzeba dotyku, bliskości i zapachu matki jest niezwykle silna i należy ją zaspokoić. W tej sytuacji często sprawdza się bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki, tzw. „kangurowanie”, głaskanie, masaże oraz utulanie. Czynności te dają poczucie bezpieczeństwa, relaksują 
i wyciszają. Dotyk sprzyja wydzielaniu substancji chemicznych w mózgu, tj. hormonu wzrostu, co przyspiesza rozwój fizyczny, a także usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego, odpornościowego i krążenia. Wiele analiz badań pozwala wnioskować, że brak dotyku niesie ze sobą negatywne i poważne konsekwencje dla zdrowia i rozwoju dziecka. Niemowlęta pomimo zaspokojonych podstawowych potrzeb biologicznych, które są pozbawione kontaktu fizycznego 
i okazywanych uczuć, cierpią i rozwijają się nieprawidłowo.

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

emolium, żel do mycia ciała, żel na problemy skóry atopowej
Materiały prasowe
Pielęgnacja
Trójaktywny kojący żel do mycia ciała Emolium P
Żel kojący problemy skóry atopowej.

Trójaktywny kojący żel do mycia ciała jest uzupełnieniem linii Emolium P, zapewniającej kompleksową pielęgnację skóry bardzo suchej i atopowej w okresach z podejrzeniem lub obecnością nadkażeń bakteryjnych. Dzięki połączeniu opatentowanych substancji preparat działa przeciwświądowo, hamuje rozwój szkodliwych bakterii oraz regeneruje płaszcz hydrolipidowy. Jest rekomendowany do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. W okresach zaostrzeń atopowego zapalenia skóry istnieje wysokie ryzyko nadkażeń bakteryjnych zmian atopowych. Uporczywy świąd powoduje drapanie, które prowadzi do powstania uszkodzeń naskórka. Staje się on wtedy podatny na przenikanie alergenów i substancji drażniących, co nasila już istniejące, swędzące zmiany skóry. W takich przypadkach łatwo dochodzi do powstawania nadkażeń bakteryjnych, m.in. gronkowcem złocistym. Aby długotrwale zapobiec powstawaniu nadkażeń bakteryjnych konieczne jest stosowanie preparatów, które zapewnią kompleksowe – pełne i długotrwałe – zwalczanie przyczyn i skutków ich powstania. Preparaty te powinny: ·         mieć właściwości przeciwświądowe ·         hamować rozwój bakterii ·         działać emoliencyjnie. Szereg badań oraz ścisła współpraca ze środowiskiem dermatologicznym i pediatrycznym zaowocowały opracowaniem nowego preparatu - Trójaktywnego kojącego żelu do mycia ciała Emolium P , który dzięki innowacyjnej formule działa przeciwświądowo, hamuje rozwój bakterii  i regeneruje skórę suchą i atopową. TRÓJAKTYWNY ŻEL DO MYCIA CIAŁA EMOLIUM P NIE ZAWIERA SUBSTANCJI ZAPACHOWYCH, BARWNIKÓW I PARABENÓW.   Zastosowanie: Przeciwświądowa pielęgnacja i higiena skóry: Ø  podrażnionej, swędzącej Ø  nadmiernie suchej,...

Oillan Baby, kosmetyki dla dzieci
materiały prasowe
Pielęgnacja
Jak dbać o skórę niemowlaka?
Wrażliwa, podatna na uszkodzenia i delikatna - taka jest skóra noworodka. Podpowiadamy, czego używać do jej pielęgnacji. Poznaj kosmetyki Oillan Baby - naturalny wybór mam!

Jak  wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry dziecka, zapobiegając przy tym podrażnieniom i infekcjom naskórka? Podstawą pielęgnacji niemowląt powinny być preparaty intensywnie nawilżające i natłuszczające tzw. emolienty. Hipoalergiczny program pielęgnacji od pierwszych chwil życia dziecka Oillan Baby. Preparaty te nie zawierają oleju mineralnego, ani substancji ropopochodnych (poza Kremem na ciemieniuchę). Zostały opracowane w zgodzie z trendem naturalnej pielęgnacji . Pozbawione są kompozycji zapachowych, SLES/SLS, parabenów, barwników i syntetycznych konserwantów, glikolu propylenowego, alkoholu,PEG-ów. Testowane dermatologicznie i alergologicznie. Posiadają pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. W skład serii Oillan Baby wchodzą: Oillan Baby Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 Oillan Baby Krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała Oillan Baby Szampon nawilżający Oillan Baby Krem przeciw odparzeniom Oillan Baby Krem na ciemieniuchę Wszystkie produkty dostępne wyłącznie w aptekach.  

niemowlę, czapka, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowa kosmetyczka bobasa
Co powinno się w niej znaleźć, gdy na dworze jest wietrznie i mroźno, a w domu grzeją kaloryfery? Kosmetyki maleńkiego dziecka powinny pomagać, a nie mnożyć problemy. Dlatego wybieraj kremy hipoalergiczne, bo robi się je ze składników wyjątkowo dobrze tolerowanych przez skórę.

Nawet my, dorośli, mamy zimą problemy z suchą, zaczerwienioną i spierzchniętą skórą. Skóra niemowlęcia jest delikatniejsza i wrażliwsza od naszej, bo jest cieńsza, bardziej chłonna i mniej elastyczna. Może ją podrażnić nie tylko mróz, ale nawet wilgoć czy podmuch chłodnego wiatru. Suche, nagrzane powietrze, jakie jest w ogrzewanych mieszkaniach także jej nie służy. Nikomu nie służą też gwałtowne skoki temperatury, których nie da się uniknąć (wchodzimy, wychodzimy, znów wchodzimy…). Jakie kosmetyki potrzebne są niemowlęciu zimą? Krem ochronny Trzeba go używać przed każdym wyjściem, nawet jeśli mróz nie jest trzaskający, a wy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Taki krem jest jak kołderka – pozwala skórze oddychać, a jednocześnie tworzy na niej cieniutką warstwę, która chroni przed utratą ciepła, wysuszeniem i podrażnieniami. A także przed słońcem (kremy ochronne zawierają filtry UV). Tak, tak, to ważne także zimą, ponieważ promienie świetnie odbijają się od śniegu. Żeby krem spełnił swoje zadanie, nałóż go mniej więcej kwadrans przed wyjściem, dzięki temu zdąży się wchłonąć. Posmaruj maluszkowi nie tylko policzki, ale także czoło, nosek i bródkę. Wprawdzie kremy na zimę są „ciężkie”, a więc nie wchłaniają się tak błyskawicznie jak nawilżające, jednak bez przesady – jeżeli preparatu nie da się dobrze rozsmarować nawet po ogrzaniu w dłoniach, lepiej poszukać innego. Uwaga! Wszystkie kremy ochronne mają to samo zadanie: zabezpieczają skórę przed wiatrem, chłodem itd. Niektóre jednak dodatkowo ją pielęgnują i nawilżają dzięki zawartości pantenolu i innych substancji. Zwróć także uwagę na to, czy krem zawiera wodę. Zdecydowanie nie powinno jej być, bo woda paruje, a to dodatkowo ochładza skórę. Mleczka oraz balsamy do ciała Kremy ochronne, które stosuje się „na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak