bliźniaki, bliźnięta
Fotolia
Niemowlę

Świat bliźniaków: wszystko, co powinnaś wiedzieć o bliźniakach

Mamy bliźniaków czują podwójną radość, ale też mają dwa razy więcej obowiązków i dwa razy mniej czasu dla siebie. Jak wygląda życie z dwójką noworodków?

Bliźniaki pobudzają wyobraźnię i skłaniają do zadawania pytań: jak to jest mieć bliźnięta? Co łączy te dzieci, które znają się od początku swojego istnienia? Czy bliźnięta mają swój własny język, którym się porozumiewają? Przyjrzyjmy się więc bliźniakom i spróbujmy odpowiedzieć na nurtujące cię pytania dotyczące świata bliźniąt.

Bliźnięta: poród w ciąży bliźniaczej

Czy poród bliźniąt różni się od porodu jednego dziecka? – Właściwie nie różni się niczym od pojedynczego – wspomina Beata, mama dwumiesięcznych bliźniaków i pięcioletniego synka. – Tyle że gdy urodziłam Marysię, pomyślałam, że normalnie miałabym już poród z głowy. Tymczasem czekała mnie jeszcze powtórka. Na szczęście drugi maluch zwykle „wyskakuje” łatwiej, bo ma już utorowaną drogę przez pierwszego.

Nie wszystkie bliźniaki jednak przychodzą na świat siłami natury. Większość rodzi się przez cesarskie cięcie. Powód? Rzadko obydwa maluchy są ułożone główkowo (a inna pozycja utrudnia poród).

Bliźnięta rodzą się przed terminem

Najczęściej bliźnięta rodzą się przed terminem, około 35–37. tygodnia ciąży. Nie jest to powód do niepokoju, gdyż zwykle ich rozwój w 36. tygodniu odpowiada rozwojowi jednego dziecka w 40. Bliźniaki są jednak często mniejsze, trudno przecież wymagać, by dwójka dużych dzieci mieściły się w jednym brzuchu. Nawet dwukilogramowym dzieciom jest tam ciasno, mogą na siebie naciskać, bywa, że jeden z nich jest silniejszy i szybciej rośnie. Dlatego bliźnięta po urodzeniu są objęte szczególnie troskliwą opieką lekarską.

Opieka lekarska nad bliźniętami po porodzie

W pierwszym roku życia bliźnięta co 4–6 tygodni powinny być w przychodni na kontrolnej wizycie. Dobrze też, by dzieci zostały zbadane przez neurologa. Czasem bowiem bliźniaki potrzebują rehabilitacji. Zdarza się także, że potrzebna jest kontrola u okulisty i badanie audiologiczne. Kilkumiesięcznym bliźniakom często wykonuje się morfologię krwi (dwojaczki są bardziej narażone na niedobory żelaza i anemię). Oprócz tego dochodzą standardowe badania bioderek, szczepienia, kontrole... Uff, jest tego całkiem sporo, ale warto poświęcić czas na wizyty i mieć pewność, że bliźniaki są zdrowe i rozwijają się wspaniale.

Trudne początki z bliźniakami

Kiedy młoda mama wraca ze szpitala do domu z bliźniakami, jest przerażona, zastanawia się, jak sobie poradzi z dwójką noworodków. – Pocieszałam się, że skoro tylu mamom udało się wychować bliźnięta, to i mnie się musi udać – wspomina Kasia, mama Mai i Ninki. Jednak na początku opieka nad dwoma absorbującymi noworodkami jest trudna. Dlatego warto, a nawet trzeba poprosić o pomoc świeżo upieczoną babcię czy ciocię. Dobrze też tak wszystko zaplanować, by w pierwszych tygodniach, póki nie przyzwyczaisz się do nowych obowiązków, na posterunku czuwał mąż.

Przy bliźniakach przydaje się druga para rąk – to oczywiste. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że żonglujesz dwójką dzieci podczas karmienia, kąpieli czy przewijania. Poza tym mamy bliźniaków często czują się bezradne, gdy dzieci zaczynają płakać jednocześnie. A dzieci, szczególnie w pierwszych miesiącach, płaczą dużo. Wystarczy, że jeden zaczyna marudzić, a drugi jest już gotowy, by robić to samo. Naprawdę trochę czasu zajmuje zrozumienie i przyzwyczajenie się do sytuacji, że jedno z bliźniąt musi czasem popłakać i poczekać na swoją kolej (kąpania, przewijania, tulenia).

Karmienie bliźniaków 

Choć karmienie bliźniąt jest niełatwe (potrzebujesz pomocy drugiej osoby, by podała ci dzieci), jednoczesne karmienie jest najwygodniejsze, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dzieci. Gdyby karmić je po kolei, prawdopodobnie nic innego nie byłabyś już w stanie robić. Bo gdyby jeden jadł, drugi by spał. A potem następowałaby zmiana. Na szczęście natura tak stworzyła kobietę, że może ona karmić bliźniaki, i to w jednym czasie.

Pozycje do karmienie bliźniąt

trzy podstawowe pozycje do karmienia dwójki dzieci naraz. Pierwsza polega na podawaniu piersi obojgu spod pachy (główki dzieci są oparte na poduszkach, a ich nóżki znajdują się za twoimi plecami). Druga jest klasyczna „na krzyż” – bliźnięta swoje nóżki mają skrzyżowane przed tobą. Trzecia to połączenie tych pozycji (jedno dziecko karmione klasycznie, a drugie spod pachy).

Jeżeli pomimo twoich starań nie udaje ci się karmić bliźniąt wyłącznie piersią i podajesz butelkę, nie obwiniaj się. W końcu mamom jednego dziecka także czasem nie wychodzi karmienie naturalne, a ich dzieci rosną zdrowo, nie chorują, są mądre. Twoje też takie będą! Koniec zatem z wyrzutami sumienia!

Jaki wózek dla bliźniaków?

Najlepszy są takie wózki bliźniacze dla dzieci, w których dzieci leżą (siedzą) jedno za drugim. Plus takiego wózka: nie przeszkadzają sobie podczas spania. Są też wózki, w których siedzenia można ustawić tak, by dzieci widziały siebie nawzajem. Pamiętaj jednak, że modele podłużne są zwykle cięższe i trudniej się nimi manewruje. Jak się zatem okazuje, przy wyborze akcesoriów dla bliźniąt nie zawsze można się kierować wyłącznie wygodą dzieci. Musisz brać pod uwagę mnóstwo rzeczy: wielkość dziecięcego pokoju, koszty, oraz to, gdzie mieszkasz.

Czy bliźniaki są takie same?

Mamy bliźniaków podobnych do siebie jak dwie krople wody na początku mają czasem problem z odróżnieniem dzieci. Zwykle radzą sobie w ten sposób, że ubierają je w różne ciuszki, jednemu z nich wiążą kokardki itp. Z czasem „uczą się” swoich dzieci i z odróżnianiem bliźniąt nie mają już problemów.

Bliźniaki jednojajowe, choć wyglądają tak samo, tak naprawdę nie są identyczne! Co prawda mają takie same sekwencje genetyczne, ale różnią się one aktywnością genów. Polega to na tym, że w otoczeniu genów znajdują się substancje chemiczne, które u jednego bliźniaka pobudzają, a u drugiego mogą tłumić ten sam gen. Efekt? Bliźnięta różnią się zachowaniem, charakterem, mają różne skłonności, zainteresowania. Każde z nich jest odrębną istotą i tę odrębność warto podkreślać. – Pamiętam, jak nie cierpiałam chodzić ubrana identycznie jak Basia – wspomina Danka, która ma siostrę bliźniaczkę. Oczywiście możesz kupować dzieciom podobne rzeczy (zwłaszcza gdy same tego chcą), nie można jednak robić tego na siłę.

Więź między bliźniętami

Nawet gdyby bliźniaki spały w oddzielnych łóżeczkach, nigdy nie zakładały identycznych ubranek, miały różne zabawki itd., to zawsze będą ze sobą zżyte. Kiedy tylko zaczną gaworzyć, na pewno zobaczysz między nimi nić porozumienia. – Zabawne było słuchanie moich córeczek – wspomina Kasia. – Kiedy jedna wołała „aaaaa”, druga jej odpowiadała: „ooooo” „grrrrr” itd.

Ponieważ bliźniaki ciągle ze sobą przebywają, tworzą swój własny język, który zwykle jest zrozumiały tylko dla nich. To czasem może opóźniać naukę mówienia. Nie musisz się tym martwić – gdy tylko będziesz do maluchów dużo mówić i zaczną one przebywać z innymi dziećmi, na pewno szybko nadrobią zaległości. Nadal jednak chętnie będą bawiły się ze sobą, choć na pewno nieraz też się pokłócą.
Ta więź między bliźniakami nigdy nie znika. Niektóre dorosłe już bliźnięta twierdzą, że często potrafią odgadnąć, co czuje ich brat czy siostra, i to nawet wówczas, gdy są daleko od siebie! Jak to możliwe? No cóż, to już ich słodka tajemnica.

*Podczas pisania artykułu korzystałam z książki Joanny Tkacz „Bliźnięta – i co dalej?”, Oficyna Wydawnicza Impuls

Zobacz też:

Jak Anna Guzik, gwiazda "Na Wspólnej", daje sobie radę z trzema córeczkami? [WIDEO]

edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Przebieg ciąży
Ciąża mnoga
Dzięki technice 4-D poznasz życie dzieci jeszcze przed narodzinami. Razem z National Geographic zapraszamy do świata wieloraczków.

Czy rodzeństwo jeszcze przed narodzinami może trzymać się za ręce? Czy już wtedy można poznać które z dzieci będzie dominujące, a które uległe? Czym różni się ciąża mnoga od pojedynczej? Twórcy filmu „ W łonie matki: Wieloraczki ” (National Geographic) odpowiadają na najczęstsze pytania przyszłych rodziców o ciąży mnogiej i życiu wieloraczków: Przez ile czasu wieloraczki rosną i rozwijają się w łonie matki Jedynak rodzi się w okresie od 37. do 42. tygodnia ciąży. Bliźnięta rodzą się zwykle mniej więcej w 37. tygodniu. Trojaczki jeszcze wcześniej – koło 34. tygodnia. W jaki sposób powstają bliźnięta jednojajowe Identyczne bliźnięta powstają, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona, a potem – w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu – podzieli się na dwa oddzielne, ale identyczne zarodki. Takie bliźnięta mają niemal identyczne zestawy genów i (z wyjątkiem niezwykle rzadkich przypadków) są tej samej płci. Na tysiąc porodów przypadają średnio cztery bliźniacze. Bliźnięta dwujajowe Mówimy o nich wtedy, kiedy matka uwolni dwie komórki jajowe, a każda z nich połączy się z innym plemnikiem. Takie bliźnięta będą miały mniej więcej połowę genów identycznych, podobnie, jak rodzeństwo urodzone z dwóch różnych ciąż. Takie bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, rasy, mogą zostać poczęte w różnym czasie i wykazywać wielkie różnice wagi w chwili narodzin. Najwięcej takich bliźniąt rodzą kobiety pochodzenia afrykańskiego. Jak rozwijają się trojaczki Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki („bliźnięta”), a drugie jajeczko...

Karmienie piersią bliźniąt
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią bliźniąt – jak to zrobić?
Karmienie piersią bliźniąt tylko na początku jest trudne. Wiele bliźniąt jest karmionych wyłącznie piersią nawet przez całe pierwsze pół roku! Co musisz wiedzieć, żeby tobie też się udało?

Bliźnięta przy piersi? Tak – karmienie naturalne dwójki maluchów jest możliwe! Co więcej – jest łatwiejsze, niż mogłoby się na początku wydawać. Jak je zorganizować – radzi dyplomowana konsultantka laktacyjna, dr Magdalena Nehring-Gugulska:  1. Mamo bliźniąt: wypróbuj równoczesne karmienie W pierwszych dniach po porodzie jednoczesne przystawianie bliźniąt do piersi jest bardzo trudne, dlatego w tym początkowym okresie zalecane jest karmienie po kolei: najpierw jedno dziecko, a potem drugie. Przygotuj się, że w pierwszych tygodniach po porodzie karmienie będzie zajmować ci praktycznie całe dnie, na szczęście jednak, kiedy już i ty, i dzieci, nabędziecie nieco doświadczenia, będziesz mogła karmić je w tym samym czasie: jedno z jednej piersi, a drugie z drugiej. Pamiętaj też, że im starsze dzieci, tym efektywniej ssą i szybciej się najadają, dlatego z miesiąca na miesiąc mleczne sesje będą coraz krótsze.  2. Znajdź wygodną pozycję do karmienia piersią: Tzw. pozycja spod pachy jest idealna przy karmieniu bliźniąt. Usiądź w fotelu lub na kanapie, pod plecy wsuń poduszkę. Z boku i na kolanach ułóż małe poduszki lub zrolowany koc, które będą podpierały dzieci i twoje ręce. Maluchy trzymaj tak, by ich główki znajdowały się na wysokości piersi, brzuszek zaś był przytulony do twojego boku, a nóżki leżały pod twoją pachą. Podtrzymuj dłonią główkę i kark, a przedramieniem ich plecy. Nie pochylaj się (szybko rozbolą cię plecy), raczej maluchy podnieś wyżej, tak abyś mogła siedzieć wyprostowana.  Pozycja spod pachy jest wygodna nie tylko dla mam bliźniąt, wskazana jest także w zastoju pokarmu i zapaleniu piersi (gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi). Pozycja klasyczna: usiądź w wygodnym fotelu lub na miękkim krześle. Jeżeli jesteś tuż po porodzie i czujesz jeszcze ból...

2panthermedia_A9604637_3831x2554.jpg
Panthermedia
Przebieg ciąży
Co musisz wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniąt?
Więź, która łączy bliźnięta, jest niepowtarzalna. Ani z mamą, ani z tatą nie uda się nawiązać podobnej. Spodziewasz się dwójki dzieci, zobacz, co cię czeka.

Bliźnięta są ze sobą od chwili poczęcia, czyli od samego początku. Są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu, wzajemnego dotyku. Po narodzinach leżą blisko siebie, jeżdżą razem w wózku. Spędzają ze sobą więcej czasu niż z mamą czy tatą. I bardzo lubią swoje towarzystwo. Są wrażliwe na to, co dotyczy brata lub siostry, płaczą, gdy temu drugiemu dzieje się krzywda. Z tych powodów wychowuje się je inaczej niż małego solistę. Ale różnice zaczynają się już na etapie ciąży. Mdłości do kwadratu Ciąża bliźniacza różni się od pojedynczej. Na początku mocniej (można by powiedzieć, że podwójnie) dokuczają nudności , pod koniec zaś problemem stają się duży brzuch i spora waga dwójki dzieci. Z tego powodu trudniej jeść obfite posiłki. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek, lepiej więc jeść mniej, ale częściej. Trudniej się poruszać, trudniej znaleźć dobrą pozycję do snu. Pojawiają się bóle pleców i większe zmęczenie. Pod czujnym okiem od samego początku Na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12– 14. tygodniu ciąży , lekarz sprawdza, ile dzieci znajduje się w brzuchu przyszłej mamy. Jeśli stwierdzi ciążę bliźniaczą, od tego momentu powinnaś pojawiać się u ginekologa w pierwszym i drugim trymestrze co dwa, trzy tygodnie, a w trzecim – nawet co tydzień. Aby dokładne kontrolować rozwój bliźniąt, wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań, np. zespołu podkradania (ze względu na nieprawidłowe połączenia naczyń w łożysku jedno z dzieci czerpie więcej składników odżywczych niż drugie). Mniej lub bardziej podobne Bliźnięta rodzą się raz na 80 ciąż. Jednak nie wszystkie są w jednakowym stopniu do siebie podobne. Te, które można uznać za wierną kopię...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz