
Jeszcze niedawno lekarze uważali, że noworodki (z powodu niedojrzałości układu nerwowego), nie odczuwają bólu. Teraz nikt już nie ma wątpliwości, że czują ból! Ból czują noworodki i wcześniaki urodzone nawet już w szóstym-siódmym miesiącu ciąży.
Ból czują dzieci jeszcze przed porodem, czują wcześniaki i noworodki (różne powody bólu opiszemy niżej). Często ten ból zadają lekarze i pielęgniarki ratujący im życie. Ale można inaczej - można ratować życie bez sprawiania bólu. Jak postępować w szpitalu, jak w domu, noworodek i wcześniak nie czuli bólu? Oto wnioski z ciekawej rozmowy z ekspertem – dr med. Magdaleną Rutkowską, neonatologiem z Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.
Ból przed narodzinami
To ciekawe! Już w siódmym tygodniu ciąży pojawia się u płodu wrażliwość okolicy ust na bodźce czuciowe, a do 20. tygodnia wrażliwa staje się cała skóra. Płód reaguje zarówno na bodźce przyjemne, jak i nieprzyjemne, np. w przypadku nakłucia pęcherza płodowego dziecko zaczyna gwałtownie się poruszać, jego tętno ulega podwyższeniu, obserwuje się zachwianie wielu procesów fizjologicznych.
Ból noworodka związany z leczeniem
Przez lekarzy nazywany jest bólem jatrogennym. Choć wiele już zmieniło się na lepsze, do bólu noworodków ciągle przyczyniają pielęgniarki i lekarze. Ich działania przynoszą życie, ale przysparzają dzieciom bólu.
• Wcześniak, który trafia na oddział intensywnej terapii, musi mieć zrobione tzw. wkłucie centralne, pobieraną krew, założony wenflon. Te wszystkie procedury są bolesne.
• U wszystkich noworodków z piętki pobiera się krew do badań przesiewowych w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy (wrodzona niedoczynność tarczycy). A przecież pięta to bardzo wrażliwa okolica ciała człowieka.
• Operacje czasem trzeba przeprowadzać już w pierszych dobach po urodzeniu. Każdy dorosły wie, jak bardzo może być to bolesne.
Ból wcześniaka wywołany przez dotyk
Choć dotyk jest dla wszystkich zdrowych noworodków czymś przyjemnym niektóre wcześniaki, a zwłaszcza te noworodki, które podczas porodu doznały niedotlenienienia, odczuwają dotknięcie jako coś nieprzyjemnego. Objaw ten lekarze nazywają przeczulicą skóry. Takim dzieciom można pomóc, układając je na specjalnym materacyku wypełnionym ciepłą wodą. Noworodek, który przez kilka dni pozostaje w warunkach podobnych do tych, jakie panowały w łonie mamy, czuje się lepiej.
Ból noworodka - jak go poznać?
Doświadczony lekarz i pielęgniarka już po samym wyglądzie buzi dziecka i sposobie ułożenia jego ciała mogą domyślać się, że noworodek czuje się źle.. Mniej doświadczeni mogą przy tym posługiwać się specjalnie opracowaną skalą bólu.
Noworodek, który odczuwa ból lub cierpi z innego powodu (np. ciągłego hałasu, ostrego światła, niewygodnej pozycji, ostrej infekcji przewodu pokarmowego)
• odgina główkę do tyłu
• prostuje nóżki
• marszczy brwi i czoło
• na jego buzi widać charakterystyczny grymas świadczący o złym samopoczuciu
• serduszko zaczyna bić zbyt szybko.
Ból noworodka i wcześniaka - jaki ma wpływ na dziecko?
Przeżywany przez noworodka długotrwały silny ból, który nie jest leczony, może spowodować poważne powikłania. Dzieje się tak np. u noworodków, operowanych z powodu wad serca, które nie zostały dostatecznie zabezpieczone przed bólem. Ostry ból zakłóca równowagę najważniejszych procesów fizjologicznych, a w okresie pooperacyjnym pogarsza przebieg gojenia. Jeśli w odpowiednim czasie nie zaczniemy zwalczać przewlekłego bólu, potem jego leczenie bywa trudne.
Można zapobiec i zmniejszyć ból noworodka!