Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, płacz niemowlęcia
fotolia
Wcześniak

Maleńki człowiek, duży ból - o bólu noworodka i wcześniaka

Noworodki i wcześniaki czują ból, ale nie mogą wziąć tabletki przeciwbólowej, nie mogą o nią poprosić. Jak poznać, że noworodka lub wcześniaka coś boli? Jak zmniejszyć jego ból? Warto to wiedzieć i... nie pozwalać na niepotrzebny ból.

Jeszcze niedawno lekarze uważali, że noworodki (z powodu niedojrzałości układu nerwowego), nie odczuwają bólu. Teraz nikt już nie ma wątpliwości, że czują ból! Ból czują noworodki i wcześniaki urodzone nawet już w szóstym-siódmym miesiącu ciąży.
Ból czują dzieci jeszcze przed porodem, czują wcześniaki i noworodki (różne powody bólu opiszemy niżej). Często ten ból zadają lekarze i pielęgniarki ratujący im życie. Ale można inaczej - można ratować życie bez sprawiania bólu. Jak postępować w szpitalu, jak w domu, noworodek i wcześniak nie czuli bólu? Oto wnioski z ciekawej rozmowy z ekspertem – dr med. Magdaleną Rutkowską, neonatologiem z Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.

Ból przed narodzinami

To ciekawe! Już w siódmym tygodniu ciąży pojawia się u płodu wrażliwość okolicy ust na bodźce czuciowe, a do 20. tygodnia wrażliwa staje się cała skóra. Płód reaguje zarówno na bodźce przyjemne, jak i nieprzyjemne, np. w przypadku nakłucia pęcherza płodowego dziecko zaczyna gwałtownie się poruszać, jego tętno ulega podwyższeniu, obserwuje się zachwianie wielu procesów fizjologicznych.

Ból noworodka związany z leczeniem

Przez lekarzy nazywany jest bólem jatrogennym. Choć wiele już zmieniło się na lepsze, do bólu noworodków ciągle przyczyniają pielęgniarki i lekarze. Ich działania przynoszą życie, ale przysparzają dzieciom bólu.
Wcześniak, który trafia na oddział intensywnej terapii, musi mieć zrobione tzw. wkłucie centralne, pobieraną krew, założony wenflon. Te wszystkie procedury są bolesne.
U wszystkich noworodków z piętki pobiera się krew do badań przesiewowych w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy (wrodzona niedoczynność tarczycy). A przecież pięta to bardzo wrażliwa okolica ciała człowieka.
Operacje czasem trzeba przeprowadzać już w pierszych dobach po urodzeniu. Każdy dorosły wie, jak bardzo może być to bolesne.
 

Ból wcześniaka wywołany przez dotyk

Choć dotyk jest dla wszystkich zdrowych noworodków czymś przyjemnym niektóre wcześniaki, a zwłaszcza te noworodki, które podczas porodu doznały niedotlenienienia, odczuwają dotknięcie jako coś nieprzyjemnego. Objaw ten lekarze nazywają przeczulicą skóry. Takim dzieciom można pomóc, układając je na specjalnym materacyku wypełnionym ciepłą wodą. Noworodek, który przez kilka dni pozostaje w warunkach podobnych do tych, jakie panowały w łonie mamy, czuje się lepiej.

Ból noworodka - jak go poznać?

Doświadczony lekarz i pielęgniarka już po samym wyglądzie buzi dziecka i sposobie ułożenia jego ciała mogą domyślać się, że noworodek czuje się źle.. Mniej doświadczeni mogą przy tym posługiwać się specjalnie opracowaną skalą bólu.
Noworodek, który odczuwa ból lub cierpi z innego powodu (np. ciągłego hałasu, ostrego światła, niewygodnej pozycji, ostrej infekcji przewodu pokarmowego)
• odgina główkę do tyłu
• prostuje nóżki
• marszczy brwi i czoło
• na jego buzi widać charakterystyczny grymas świadczący o złym samopoczuciu
• serduszko zaczyna bić zbyt szybko.

Ból noworodka i wcześniaka - jaki ma wpływ na dziecko?

Przeżywany przez noworodka długotrwały silny ból, który nie jest leczony, może spowodować poważne powikłania. Dzieje się tak np. u noworodków, operowanych z powodu wad serca, które nie zostały dostatecznie zabezpieczone przed bólem. Ostry ból zakłóca równowagę najważniejszych procesów fizjologicznych, a w okresie pooperacyjnym pogarsza przebieg gojenia. Jeśli w odpowiednim czasie nie zaczniemy zwalczać przewlekłego bólu, potem jego leczenie bywa trudne.

Można zapobiec i zmniejszyć ból noworodka!

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Lekarze z Olsztyna zatrzymali poród
Fotolia
Aktualności
Wcześniaki ciągle bez leków! Czekają na decyzję ministra, ale groźny wirus nie czeka
Są pieniądze na 500 plus, a nie ma pieniędzy, by chronić wcześniaki i dzieci z wrodzonymi wadami serca przed wirusem RS. Ten wirus może zabić wcześniaka i dziecko z wrodzoną wadą serca. Jesteśmy w szczycie zachorowań, a wciąż nie ma decyzji, czy dzieci dostaną leki.

- W poprzednim sezonie infekcyjnym 2 razy wzrosła liczba wcześniaków , które musiały być w szpitalu z powodu infekcji wywołanych wirusem RS . Zdarzały się też zgony dzieci urodzonych w 29. i 30. tygodniu ciąży , które nie zostały zabezpieczone - alarmuje prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Od wielu lat eksperci i rodzice apelują o to, by wcześniaki i dzieci z wrodzonymi wadami serca dostawały przeciwciała chroniące przed wirusem RS . Do tej pory udało się wywalczyć tylko to, że taką ochroną są objęte wcześniaki urodzone przed 29. tygodniem ciąży oraz z dysplazją oskrzelowo-płucną. Zdaniem ekspertów to za mało, bo wirus RS może wcześniaka czy dziecko z wrodzoną wadą serca nawet zabić. Środek sezonu zachorowań z powodu wirusa RS  Wirus RS w Polsce występuje sezonowo od października do kwietnia. Wywołuje 70 proc. infekcji u dzieci do 2. roku życia . U starszych dzieci i dorosłych wirus RS powoduje tylko katar i banalne infekcje. W przypadku wcześniaka infekcja może zakończyć się niewydolnością oddechową , wymagającą stosowania wentylacji mechnicznej , i stanowić zagrożenie życia . Najbardziej narażone są najmniejsze wcześniaki, które urodziły się z bardzo małą masą ciała oraz dzieci z wrodzonymi wadami serca. - U wcześniaka, który ma niedojrzały układ oddechowy , wirus RS może spowodować ciężkie zapalenie oskrzeli , płuc, a nawet być zabójczy – dodaje prof. Borszewska-Kornacka. Ochrona przed wirusem RS jest, ale w Polsce za słaba – Zdarza się, że przez wiele miesięcy ratujemy wcześniaka na oddziale intensywnej terapii w szpitalu, a potem wraca do domu i po kilku tygodniach wraca do szpitala , z zagrożeniem życia. Efekty naszej...

mama, wcześniak
RF
Wcześniak
Jak opiekować się wcześniakiem?
Wcześniak wydaje się tak kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Spokojnie! Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog wyjaśnia, jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem, żeby poczuło się na świecie dobrze i bezpiecznie.

Dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Jest bardzo delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się na dłoni dorosłego człowieka! Dlatego pierwszym chwilom, po powrocie z wcześniakiem do domu, zazwyczaj towarzyszy lęk i rozmaite obawy: jak go karmić, kąpać, przewijać i ubierać, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy? Jak karmić wcześniaka? Dziecko urodzone przed 32. tygodniem ciąży nie potrafi jednocześnie ssać i połykać tak, by się nie krztusić. W szpitalu najmłodsze z wcześniaków są zazwyczaj karmione dożylnie. Trochę starszym jedzenie (mleko mamy lub mieszankę) podaje się sondą i dodatkowo dożywia kroplówką. Pokarm mamy najlepiej chroni dziecko przed infekcjami i wzmacnia jego organizm. Takie mleko różni się składem od mleka matki noworodka donoszonego. Zawiera m.in. więcej białka i potrzebnych mikroelementów oraz inne tłuszcze. Przeczytaj 9 powodów, dla których warto karmić piersią przez wiele miesięcy Jak sprawdzić, że wcześniak się najada? Aby rozbudzić laktację, musisz odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem – minimum osiem razy na dobę. Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby! Kiedy lekarze wypiszą dziecko do domu, będzie już miało w pełni dojrzały odruch ssania, więc karmienie stanie się łatwiejsze. Ale możesz też poczuć się wtedy nieco bezradna – jak zyskać pewność, czy twój noworodek się najada? W szpitalu regularnie sprawdzano wagę dziecka, ale teraz ważenie przed i po każdym posiłku nie ma sensu. Sprawi tylko, że będziesz się denerwować. Karm na żądanie, nawet jeśli podajesz mieszankę. Pamiętaj, że takie dziecko może chcieć jeść bardzo często, ale w małych ilościach. Podczas kontroli, częstszych niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, pediatra oceni, czy smyk prawidłowo przybiera na wadze. Nowe pokarmy...

Ridhima Ajmani
Twitter
Aktualności
W chwili narodzin ważyła zaledwie 375 gramów. Po pięciu miesiącach opuściła w końcu szpital!
Literatura medyczna przekonuje, że dzieci urodzone w 4 miesiącu ciąży mają niewielkie szanse na przeżycie. Na szczęście media donoszą wciąż o wyjątkowych maluszkach, które dzielnie walczyły i nie poddały się tym teoretycznym wytycznym.

Na szczęście nauka nie jest w stanie wszystkiego wyjaśnić i można pokrzepić serce słysząc, jakie cuda dzieją się na świecie. Choć zdaniem lekarzy do przeżycia zdolne są dzieci urodzone po 24. tygodniu ciąży, to wiele zależy także od wagi maluszka. Wcześniaki o wadze niższej niż 1,1 kg mają mniej niż 50 proc. szans na przeżycie . Mała - wielka wojowniczka!   Smallest Baby Born? Baby Cherry Weighed Just 375 Grams at Birth https://t.co/pOpUwx3vzU — Yahoo India (@YahooIndia) 20 lipca 2018 O to maleńka Ridhima Ajmani z Indii. Ta maleńka dziewczynka przyszła na świat w lutym tego roku. Niestety nie mogła czekać pełnych 9 miesięcy w brzuchu mamy i urodziła się w czwartym miesiącu ciąży. Dziewczynka ważyła zaledwie 375 gramów i lekarze mieli wątpliwości, czy przeżyje. Rodzice dziewczynki byli przerażeni, kobieta wcześniej miała problemy z donoszeniem ciąży, gdy usłyszała o powikłaniach i w tej, była załamana. Okazało się, że maluszek w brzuchu mamy nie jest w stanie uzyskać odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych ze względu na niewydolność łożyska . Lekarze postanowili ratować malucha. Dziewczynka po urodzeniu była tak maleńka, że nazywano ją Cherry, a dopiero po 128 dniach otrzymała swoje oficjalne imię Ridhima. Pierwsze miesiące malec spędził inkubatorze. Opieka nad takim wcześniakiem to nie lada wyzwanie, ale dzięki zaawansowanym technikom medycznym i doskonałemu personelowi dziewczynka zaczęła przybierać na wadze i się zdrowo rozwijać . Ridhima po 128 dniach została zwolniona ze szpitala , a zgodnie z dokumentacją medyczną waży już 2 kilogramy. Dzielna wojowniczka! Źródło: dailymail.co.uk Zobacz także: Znamy najlepszy lek dla wcześniaka Maleńki człowiek, duży ból - o bólu noworodka i wcześniaka 7 walecznych wcześniaków. Zobaczcie, jak pięknie się uśmiechają!

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz