Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

Jak się ratuje wcześniaki opowiada prof. Kornacka [WIDEO]

Czy można powiedzieć, że współczesna medycyna umie ratować wcześniaki? Co się dzieje po kolei w szpitalu z dzieckiem urodzonym przedwcześnie? Jak się pomaga maluszkowi, który waży mniej niż torebka cukru opowiada najsłynniejszy polski neonatolog, prof. Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Czy urodzenie dziecka przed terminem zawsze oznacza problemy zdrowotne i jak pomaga się wcześniakom szybko osiągnąć pełną sprawność tłumaczy prof. Katarzyna Borszewska-Kornacka, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neonatologii, Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. W tej placówce jest najwięcej dzieci urodzonych z masą ciała poniżej 1 kilograma – w całym województwie mazowieckim. Zobacz, jak niezwykle fachowo, ale i z wielką miłością Pani Profesor opowiada o ratowaniu tych najmniejszych, najdelikatniejszych – wcześniaków. 

Jak się pomaga wcześniakom - krok po kroku

Wszystko zaczyna się najczęściej jeszcze na oddziale patologii ciąży, gdzie przebywają kobiety z ciążą zagrożoną. Już wtedy przygotowuje się matkę do procedur i działań, jakie będą podejmowane podczas porodu i tuż po nim. 

Podczas narodzin dziecka, mamy do zaoferowania nowoczesny sprzęt, nowoczesne oddziały neonatologiczne. Nowoczesne sale porodowe, na których w każdej jest możliwość wsparcia oddechowego, bo przecież wszyscy na sali – nie tylko mama, ale i cały personel – czekają na ten pierwszy samodzielny oddech noworodka. Czasem jest on niemożliwy, u dzieci bardzo niedojrzałych, i zaczynają się nasze działania.
Czekamy na jak najpóźniejsze odcięcie pępowiny – co najmniej, jeśli się uda, jedenj minuty. Jeżeli dziecko jest w ciężkim stanie, natychmiast jest przewożone na stanowisko resuscytacji noworodkowej i już wtedy prowadzimy pierwsze zabiegi resuscytacyjne. 
Dziecko jest umieszczane w takim specjalistycznym plastikowym worku, to światowe rekomendacje), aby zapobiec utracie ciepła przez dziecko. To jest niezwykle ważne: pierwszy oddech i zabezpieczenie ciepłoty ciała
Następnie dziecko jest przewożone na oddział intensywnej terapii noworodka i zaczyna się właściwa terapia ratująca zdrowie i nierzadko życie dziecka.

Obejrzyj cały film, gdzie prof. Kornacka fachowo i z wielką miłością opowiada o tym, jak się ratuje polskie wcześniaki

Zobacz też: 
Z High Need Babies wyrastają wrażliwi, wspaniali dorośli! [WIDEO]
Z wcześniakiem w szpitalu – jak przetrwać i nie zwariować? [WIDEO]

 

filmik2.jpg
Fotolia
Wcześniak
Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Im szybciej mama wcześniaka zabierze się za rozkręcanie laktacji, tym lepiej. Inicjacja laktacji , czyli pierwsze stymulowanie piersi, powinno rozpocząć się najlepiej w pierwszej godzinie po porodzie – a najpóźniej w pierwszych sześciu godzinach po porodzie.  – Jeżeli dziecko nie jest w stanie samodzielnie ssać, mama wcześniaka może prosić w szpitalu o wypożyczenie laktatora z funkcją inicjacji laktacji i zacząć go używać jak najszybciej po porodzie – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela.  Inicjacji laktacji sprzyja w szczególności odciąganie pokarmu co 2–3 godziny z obu piersi równocześnie. Każda taka sesja odciągania powinna trwać ok. 15 minut. Ile razy dziennie mama wcześniaka powinna odciągać pokarm? – Oczywiście liczbę odciągania pokarmu z piersi można to określić w liczbach: będzie to minimum 8-10 razy na dobę, ale tak naprawdę to chodzi o to, aby mama wcześniaka odciągała pokarm tak często, jak często przystawiałaby swoje dziecko do piersi – mówi Beata Sikorska.  Dzięki temu, że mama wcześniaka będzie regularnie stymulowała laktację: odciągała pokarm, dbała o prawidłowe opróżnianie piersi, będzie miała mleko dla swojego dziecka, kiedy tylko ono będzie gotowe, by je otrzymywać. Czytaj także: Wcześniaki mają duże szanse na zdrowy rozwój! Co to jest faza inicjacji laktacji? W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie zachodzące zmiany hormonalne zapoczątkowują produkcję dużych ilości pokarmu. Bezpośrednio po porodzie oksytocyna – hormon kluczowy dla laktacji – osiąga w organizmie kobiety bardzo wysoki poziom. Następuje wtedy faza inicjacji potocznie określana jest jako "napełnianie się" piersi mlekiem.  Częste karmienie piersią lub odciąganie pokarmu, jak również wczesne rozpoczęcie tych czynności, pozwala na wykorzystanie...

Wcześniak
Z wcześniakiem w szpitalu – jak przetrwać i nie zwariować? [WIDEO]
Jak się odnaleźć w sytuacji, gdy musimy po porodzie przez dłuższy czas przebywać z wcześniakiem w szpitalu, podpowiada Dorota Lewandowska, pielęgniarka z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Wcześniak czasami potrzebuje czasu, by zaadaptować się do życia „po tej stronie brzucha”. Jednak przedłużający się pobyt w szpitalu po porodzie jest trudny nie tylko dla niego, ale i dla jego rodziców. Jak sobie poradzić na oddziale intensywnej terapii, jak oswoić lęk i nowe miejsce, podpowiada doświadczona pielęgniarka, Dorota Lewandowska .  Zobacz też: Mama w połogu – przewodnik   Wcześniak w szpitalu – jak pomóc rodzicom? Każdy potrzebuje czasu, by odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji. Jedni rodzice bardzo szybko przystosowują się do warunków szpitalnych i zasad panujących na oddziale noworodkowym , inni mają z tym problemy. Rolą personelu jest jak najłagodniejsze wprowadzenie rodziców w ten świat. Cierpliwe, spokojne tłumaczenie, jak się poruszać w szpitalu, jest rzeczą po prostu bezcenną. Warto poszukać jednej osoby, która stanie się przewodnikiem po oddziale.    Co jest ważne podczas pobytu z noworodkiem w szpitalu? Kiedy na dłuższy czas musicie zagościć na oddziale intensywnej terapii noworodka , jak najszybciej dowiedzcie się: co wolno, a czego nie rodzicom dziecka, jakie zwyczaje panują na oddziale,  jak się opiekować maluszkiem po narodzinach na czym polega opieka medyczna nad dzieckiem i jak jej nie utrudniać personelowi szpitala na jakich zasadach karmić piersią dziecko będące np. w inkubatorze Takie informacje sprawiają, że rodzice odnajdują dla siebie zadania, czują się potrzebni i zadomawiają się, na ile oczywiście się da, w szpitalnej rzeczywistości. Bo najważniejsza dla poprawy kondycji dziecka jest – obok działań medycznych – stała obecność kochającej osoby .  Zobacz też: Delikatnym wcześniakiem najlepiej zaopiekuje się mama – mówi pielęgniarka [WIDEO]  

Red Methot
Aktualności
Zobacz wzruszające zdjęcia wcześniaków
Red Methot zrobił serię portretów maluchów, które wygrały najważniejszą bitwę - o życie.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz