muzyka rozwija mózgi wcześniaków
Adobe Stock
Wcześniak

Muzyka wspomaga mózg wcześniaków

Mózgi wcześniaków potrzebują odpowiednich bodźców. Muzyka może być ich źródłem – donoszą specjaliści i podpowiadają, jaka muzyka działa najlepiej. Sprawdź!

W krajach wysokorozwiniętych, a więc i w Polsce, w 32 tygodniu ciąży lub wcześniej rodzi się około 1% dzieci. Rozwój medycyny sprawił, że obecnie mają spore szanse na przeżycie. Jednak u części z nich nie da się uniknąć problemów neurologicznych. Być może da się zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia dzięki muzyce.

Wpływ muzyki na mózg wcześniaka

Naukowcy z University of Geneva oraz z University Hospitals of Geneva proponują muzykoterapię muzyką skomponowaną specjalnie dla wcześniaków. Pierwsze wyniki badań są obiecujące: muzyka stymuluje rozwój połączeń nerwowych, które w przyszłości będą odpowiadać za funkcje poznawcze i odbieranie bodźców.

Dlaczego stymulowanie mózgu wcześniaka jest ważne

Czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dzieci urodzone przedwcześnie, zwłaszcza te w 32 tygodniu ciąży lub wcześniej, pojawiają się na świecie z nierozwiniętym do końca mózgiem. Rozwój ten musi zatem nastąpić nie w przyjaznym łonie matki, ale w sali intensywnej terapii. Tu nie słychać kojącego bicia serca mamy, lecz hałasy związane z funkcjonowaniem aparatury oraz trzaskanie drzwiami czy stukanie chodakami... Dla niewykształconego w pełni mózgu dziecka to nie jest dobre środowisko. Warto stworzyć mu lepsze, które ułatwi dalszy prawidłowy rozwój mózgu. A ponieważ wcześniaki już dobrze słyszą, stąd pomysł na stymulowanie ich układu nerwowego dźwiękami.

Muzyka dla wcześniaków

Aby stworzyć lepsze warunki dla rozwoju połączeń nerwowych w mózgu przedwcześnie urodzonych dzieci, naukowcy opracowali szczególny rodzaj muzyki. Zapewnia ona lepsze, bardziej harmonijne środowisko dla układu nerwowego dziecka – stymuluje go łagodnie, ale skutecznie. Co ciekawe, muzyka ta powstała we współpracy ze znanym kompozytorem – Andreasem Vollenveiderem. To on skomponował utwory: inny dla dzieci budzących się, inny dla zasypiających i jeszcze jeden dla tych, które właśnie czuwają.

Jakie dźwięki podobają się dzieciom

Naukowcy to sprawdzili! Okazało się, że jest to dźwięk instrumentu zwanego punji. Jest to rodzaj fletu używanego przez zaklinaczy węży w Indiach. Na jego dźwięk nawet niespokojne wcześniaki uspokajały się i skupiały na tym, co słyszą! Zainspirowany odkryciami naukowców Vollenweider skomponował trzy ośmiominutowe utwory – każdy przeznaczony do odtwarzania w innej fazie aktywności wcześniaków. Główną rolę w tych utworach odgrywają: punji, harfa oraz dzwoneczki.

Wyniki eksperymentu

U wcześniaków, którym nie puszczano muzyki, stwierdzano słabszą sieć połączeń między różnymi częściami mózgu niż u dzieci urodzonych w terminie. Sieć ta odpowiada w późniejszym życiu za odbieranie i analizowanie bodźców, a więc za uczenie się i rozumienie emocji.
U wcześniaków, którym puszczano muzykę Vollenveidera, stwierdzono lepiej rozwiniętą sieć tych połączeń w mózgu, która była bardziej podobna do tej, jaka występuje u dzieci urodzonych w terminie.

Czy to naprawdę działa?

Tego jeszcze nie wiemy. Obecnie badane dzieci mają ok. 6 lat i naukowcy będą ponownie się z nimi spotykać, aby sprawdzić, jak oddziaływanie muzyki przekłada się na funkcjonowanie dzieci w późniejszym wieku. Na wyniki tych badań musimy jeszcze poczekać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas wizyt na oddziale wcześniaków, włączać maleństwom muzykę – z pewnością nie zaszkodzi. Kto wie, może nawet im pomoże?

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także
Wcześniak urodzony w 22 tygodniu ciąży w Szczecinie

Szczecińscy lekarze uratowali wcześniaka urodzonego w 22 tygodniu!

Małe dzieci śmieją się jak szympansy

Małe dzieci śmieją się jak... szympansy!

szepionka przeciw cukrzycy

Nowa szczepionka może być przełomem w walce z chorobą cywilizacyjną

 

Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]

kobieta w ciąży, muzyka, słuchawki, nuty
© evgenyatamanenko - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Muzyka w ciąży – propozycja playlisty dla kobiety ciężarnej
Czujesz się zmęczona i rozdrażniona? Nie wiesz, jak się zrelaksować? Posłuchaj muzyki, która uspokaja, relaksuje, wycisza. Podpowiemy ci, czego warto słuchać w ciąży. Zobacz naszą propozycję playlisty dla kobiet w ciąży.

Wpływ muzyki na rozwój nienarodzonego dziecka Muzyka w ciąży wpływa korzystnie nie tylko na przyszłą mamę, ale również na jej nienarodzone dziecko. Udowodniono naukowo, że muzyka ma bardzo duże znaczenie na rozwój prenatalny dziecka . Mowa tutaj nie tylko o rozwoju słuchu , ale także rozwoju mowy , zdolności poznawczych i emocji . Przeprowadzono badania, podczas których kobietom w 7. miesiącu ciąży puszczano muzykę i jednocześnie monitorowano ultrasonografem reakcję nienarodzonego dziecka na nią. Okazało się, że maluszki wykazywały znacznie większą aktywność ruchową, słysząc utwory muzyczne.  Muzyka stymuluje rozwój komórek mózgowych i połączeń nerwowych u dzieci. Dziecko nie tylko pozytywnie będzie reagowało na muzykę w okresie prenatalnym, ale także dzięki niej łatwiej się uspokoi i zaśnie po przyjściu na świat. Dlaczego relaks jest ważny w ciąży? Stres jest wpisany w szczególny stan bycia w ciąży. Przeżywanie długotrwałego stresu źle wpływa na samopoczucie przyszłej mamy (obniża jej odporność, wpływa na zaburzenia łaknienia), jak i na nienarodzone dziecko (oddech mamy jest płytszy, a co za tym idzie zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego dziecku; zaburza proces tworzenia komórek nerwowych mózgu).   Umiejętność odprężenia się, zdystansowania do codziennych problemów, pozwala na ukojenie nerwów i lepsze samopoczucie i zdrowie maluszka. Czujemy się wówczas silniejsze psychicznie, mamy wiarę na lepszą przyszłość. Taki stan – oderwania się od kłopotów i zmartwień – może nam pomóc osiągnąć muzyka .  Jakiej muzyki słuchać w okresie ciąży? Spokojna muzyka sprzyja wyciszeniu, możemy się zrelaksować i w spokoju rozmyślać. Muzyka klasyczna – co udowodniono naukowo – poprawia dodatkowo koncentrację , wpływa na naszą pamięć i rozwój kreatywności. Czego zatem możemy słuchać w...

wcześniak
Fotolia
Wcześniak
Układanie w gniazdku i kangurowanie wspiera rozwój wcześniaka
Wcześniak wymaga specjalnej opieki i pielęgnacji, by miał szansę jak najlepiej się rozwijać. Warto nie tylko go kangurować, ale też układać w specjalnym gniazdku - mówi Zofia Szwiling, znana terapeutka NDT Bobath.

Co to jest gniazdko i dlaczego warto układać wcześniaka w gniazdku? Gniazdko to materac wypełniony kuleczkami styropianowymi, który pozwala na zachowanie zgięciowej pozycji ciała, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. Wcześniaki często mają rączki i nóżki wyprostowane: co jest nienaturalne. Dzięki korzystaniu z gniazdka, dziecko może wrócić do tego ułożenia wewnątrzmacicznego, zbliżając ręce do siebie. To z kolei pozwala na wyciszenie i uspokojenie organizmu. Gdy – będąc w takim gniazdku — dziecko kopnie czy ruszy łokciem, to trafia na opór, podobnie jak w macicy, wywołując reakcję zgięciową. Gniazdko pozwala też na układanie dziecka w różnych pozycjach: na prawym, lewym boku, na brzuchu, na plecach – oczywiście jeśli z medycznego punktu widzenia jest to możliwe. Dlaczego dla rozwoju wcześniaka ważne jest kangurowanie? Kangurowanie, czyli noszenie dziecka jak najbliżej siebie, w bliskim kontakcie skóra do skóry przyspiesza rozwój wcześniaka. Kangurowane wcześniaki szybciej przybierają na wadze i szybciej mogą opuścić szpital. Czytaj też: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści Ważniejsze jest kangurowanie przez mamę czy przez tatę? Dla wcześniaka ważne jest kangurowanie zarówno przez mamę, jak przez tatę. Dzięki temu, że dziecko jest kangurowane przez mamę, czuje jej bliskość, słyszy dobrze znane bicie serca mamy, czuje jej oddech, słyszy dobrze sobie znany głos. Co ciekawe: ciało mamy potrafi regulować temperaturę ciała dziecka, do jest bardzo ważne w przypadku wcześniaka. Bardzo ważne jest też kangurowanie przez ojca: naukowcy okryli, że kangurowanie wcześniaka przez tatę wpływa na lepsze przyswajanie glukozy przez organizm dziecka. A to ma wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jak postępować z wcześniakiem po powrocie do domu? Przede wszystkim zalecam, żeby rodzice nadal układali dziecko w gniazdku. Warto...

Pampers Preemie Protection_6.jpg
materiały prasowe
Wcześniak
Widziałaś kiedyś tak maleńkie pieluszki?
Jesteś mamą wcześniaka albo znasz kogoś, kogo dziecko przyszło na świat przed terminem? Musisz zobaczyć te pieluszki!

Pieluszki Pampers Preemie Protection, opracowane we współpracy z pielęgniarkami z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka (OITN), zostały stworzone z myślą o specjalnych potrzebach najmniejszych dzieci. Marka Pampers wspiera wcześniaki, przekazując bezpłatnie najmniejsze pieluszki do szpitali. Partnerem społecznej kampanii marki Pampers działającej na rzecz najmniejszych i najdelikatniejszych dzieci jest Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom, która od 14 lat pomaga rodzicom dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży. Najmniejsza pieluszka Pampers Preemie Protection Pampers Preemie Protection to najmniejsze pieluszki Pampers przeznaczone dla noworodków, nawet tych ważących poniżej 800 g (P3) urodzonych w drugim trymestrze ciąży. Pieluszki stworzone specjalnie z myślą o najmniejszych i najdelikatniejszych maluszkach w najmniejszym rozmiarze P3 są trzy razy mniejsze od Pampers Newborn w rozmiarze 0. Pieluszki Pampers Preemie Protection będą dostępne także w rozmiarach – P2 dla dzieci ważących poniżej 1800 g oraz P1 dla dzieci o wadze mniejszej niż 2300 g. Od momentu, gdy przeszło 50 lat temu Pampers wprowadził swoją pierwszą pieluszkę, stawiamy sobie za cel wspieranie szczęśliwego i zdrowego rozwoju dzieci – mówi Mariola Mirek, Kierownik do spraw komunikacji marki Pampers. Dzięki postępowi medycyny, coraz młodsze i mniejsze dzieci mają szansę na przeżycie. W ślad za tym zrodziła się potrzeba stworzenia jeszcze mniejszych pieluszek, opracowanych w taki sposób, by sprostać wyjątkowym wymaganiom wcześniaków. W 2002 r. byliśmy pierwszym globalnym producentem pieluszek, który stworzył pieluszkę dla wcześniaków. Kiedy pielęgniarki z OITN zwróciły się do naukowców marki Pampers  i zgłosiły potrzebę opracowania pieluszki dla dzieci ważących mniej niż 800 g, poczuliśmy inspirację do stworzenia takiego produktu. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przekazywać pieluszki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj