Wcześniak w inkubatorze
Fotolia
Wcześniak

Najmniejszy na świecie wcześniak uratowany w polskim szpitalu

Najmniejszy na świecie wcześniak został uratowany dzięki terapii nerkozastępczej. O jego życie walczyli lekarze z legnickiego szpitala. Malec czuje się świetnie. To kolejny sukces polskich lekarzy.

Mały Kamilek przyszedł na świat w listopadzie 2014 r. Był wcześniakiem. W chwili narodzin ważył niewiele ponad 800 g. Stan chłopca był bardzo ciężki – dziecko miało niewydolność wielonarządową, wadę wrodzoną w postaci niezamkniętych tętnic pomiędzy aortą a tętnicą płucną.

Podłączenie do sztucznej nerki

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy postanowili podłączyć dziecko do sztucznej nerki. To było pionierskie działanie – nikt na świecie tego nie robił u tak małego dziecka. Aby zobrazować skalę trudności, warto wiedzieć, że wprowadzany do przedsionka serca cewnik miał średnicę większą niż sama żyła. Tak poważną operację przeprowadzono w 12. godzinie życia chłopca. Chłopiec był dializowany przez trzy doby. Po tym czasie jego nerki zaczęły pracować samodzielnie.

Warto zobaczyć: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - rozmowa z prof. Ryszardem Lauterbachem

W tym czasie lekarze farmakologicznie zamknęli jego tętnice. Walczyli z niewydolnością oddechową i krążeniową. Wola życia dziecka była ogromna, tak wielka jak wola ratowania go przez lekarzy.
Obecnie chłopiec został odłączony od aparatury podtrzymującej życie, oddycha samodzielnie. Reaguje na bodźce. Rozwija się prawidłowo. W przyszłości – zdaniem lekarzy – nie powinien mieć problemów ze zdrowiem.

Pionierski zabieg polskich lekarzy

–  To pierwsze na świecie tak małe dziecko, które udało się uratować tym sposobem. Wcześniej terapię nerkozastępczą przeprowadzono w Korei Południowej u wcześniaka ważącego dwa kilogramy – powiedział dr Wojciech Kowalik, ordynator oddziału neonatologicznego legnickiego szpitala. I dodaje: – Gdybym wiedział, że jeszcze nikomu na świecie nie udało się podłączyć do sztucznej nerki tak małego dziecka, zastanowiłbym się dwa razy, ale wtedy nie było czasu na takie rozważania.

Obecnie Kamil ma cztery miesiące. Wkrótce wyjdzie z mamą ze szpitala. Zabieg przeprowadzony w szpitalu uratował mu życie, a polscy lekarze zyskali międzynarodową sławę.

Polecamy: Opieka rodzica nad wcześniakiem na oddziale intensywnej terapii

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Theo Taylor
Twitter
Aktualności
Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli
Mały Theo Tylor to najmniejszy noworodek w historii Wielkiej Brytanii. Po wielu miesiącach walki o życie w końcu wyszedł do domu.

Wielu z nas widziało wcześniaki tylko i wyłącznie na zdjęciach. Fotografie, choć najbardziej poruszające, nie zawsze oddają to, jak maleńkie są to dzieci . Na wyobraźnię niesamowicie działa porównanie wagi takiego okruszka do czegoś, co każdy z nas niejednokrotnie miał w ręku. Mały Theo Tylor, gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli. Najmniejszy noworodek w Wielkiej Brytanii Gdy mama Theo była w 19. tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej synek przestał rosnąć. Katie ze względu na sytuację zaproponowano nawet aborcję. Kobiet postanowiła jednak walczyć o swoje dziecka . Była pod specjalnym nadzorem lekarzy, niestety w 26. tygodniu ciąży okazało się, że w sercu malucha znajduje się płyn. Jedyną szansą na ratowanie dziecka był przedwczesny poród. Przeprowadzono natychmiastowe cesarskie ciecie. Ryzyko było olbrzymie. Za szacowaną wagę dziecka, niezbędną do przeżycia medycyna uznaje 500 gramów. Lekarze podejrzewali, że Theo nie będzie ważył "aż tyle", niestety nie spodziewali się, że tak wiele będzie brakowało to tej granicy. Chłopiec ważył niecałe 350 gramów , czyli tyle, co puszka Coca-Coli. Dziecko miało niewielkie szanse na przeżycie. Mimo to lekarze postanowili walczyć. The parents of tiny baby Theo Taylor were not given any hope for his survival but he defied the odds and is now back at home with his mum and dad. Read their amazing story here. #FightOnLoveBoth https://t.co/OH0juEg3vr — LoveBoth (Official) (@lovebothireland) 5 września 2018 Rodzice mieli świadomość, że mogą spodziewać się najgorszego . Tata Theo w rozmowie z dziennikarzami powiedział: – Wciąż powtarzałem Katie [mamie Theo] , że wszystko będzie dobrze, że mały będzie zdrowy. Dopiero kiedy go zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja . Byłem przerażony. Choć noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25...

Alfie Evans
Kate James, Kayleigh/ FB Alfies Army
Aktualności
Alfie walczy o życie wbrew lekarzom i decyzjom sądu! Ta historia przyćmiła narodziny dziecka księżnej Kate
Trwa dramat Alfiego Evansa, którego decyzją sądu odłączono od aparatury medycznej wbrew woli rodziców. Wczoraj brytyjski sąd kolejny raz nie zgodził się na to, żeby chłopiec został odtransportowany do Włoch, gdzie lekarze zgodzili się za darmo go leczyć. Dziś w nocy rodzice prosili o maskę resuscytacyjną.

Brytyjski sąd najpierw przychylił się do decyzji lekarzy ze szpitala Alder Hey (Liverpool) i zadecydował o odłączeniu chłopca od aparatury medycznej podtrzymującej jego życie – wbrew woli rodziców , lekarzom z włoskiej kliniki, którzy podjęli się dalszego leczenia chłopca, apelom papieża Franciszka i protestom tysięcy osób na całym świecie.  Walka 2-latka o życie przyćmiła w Wielkiej Brytanii zainteresowanie narodzinami royal baby . Pojawiło się wiele komentarzy: czy tak samo traktowane byłoby dziecko księżnej Kate i księcia Williama , gdyby cierpiało na podobną chorobę co Alfie Evans ? Kontrowersyjna decyzja sądu Decyzje brytyjskiego sądu budzą zdumienie, bo najpierw wbrew woli rodziców zadecydował o odłączeniu chłopca od aparatury medycznej (bo nie rokuje), a wczoraj nie zgodził się na transport chłopca do Włoch (bo w czasie przewożenia chłopiec może umrzeć!). Decyzja również z tego powodu szokująca, że w sprawę włączył się papież Franciszek oraz rząd Włoch, którzy przyznał mu włoskie obywatelstwo , a szpital Bambino Gesu w Rzymie  zaoferował mu opiekę do końca życia. Włoskie władze zadeklarowały, że zapłacą za transport Alfiego do Włoch. Na co cierpi Alfie Evans Alfie Evans urodził się 9 maja 2016 roku. Urodził się zdrowy, jednak z czasem zaczął tracić kolejne funkcje. Ma c horobę neurodegeneracyjną, której nie udało się zdiagnozować. Nie można jej wyleczyć ani powstrzymać. Proces ten jest tak zaawansowany, że lekarze nie dają szans na "odbudowanie" mózgu – przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej. Dlatego wystąpili do sądu o zgodę na zaprzestanie intensywnej terapii i podtrzymywania życia. Brytyjski sąd przychylił się do wniosku brytyjskich lekarzy.Podstawą decyzji było stwierdzenie, że podtrzymywanie życia nie leży w najlepszym interesie samego Alfiego. Sąd uznał więc, że w...

pogotowie
Panthermedia
Aktualności
Medyczny cud? Dwuletni Adaś wybudzony ze śpiączki po hipotermii
Ze szpitala, gdzie przebywa dwuletni Adaś, który był w głębokiej hipotermii, napływają optymistyczne wieści: chłopiec został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej! Prof. Skalski mówi, że to medyczny cud.

Choć lekarze wciąż są ostrożni, ze szpitala dziecięcego w Prokocimiu napływają coraz bardziej optymistyczne wieści: dwuletni Adaś, który od niedzieli był w głębokiej hipotermii , czuje się coraz lepiej. Został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej , samodzielnie oddycha, zaczyna się bawić. Nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii, jednak czuje się coraz lepiej. Wstępnie był już badany m.in. przez neurologa - pierwsze badania potwierdzają, że wszystko jest w porządku. Wszystkie narządy wewnętrzne chłopca pracują prawidłowo. Prof.  Janusz Skalski , który opiekuje się chłopcem, od początku mówił, że jeśli chłopca uda się uratować, będzie to medyczny cud . Jak do tej pory nikt na świecie nie wyszedł z tak głębokiej hipotermii . Temperatura ciała chłopca po przywiezieniu do szpitala wynosiła 12,7 st. C. Serce uderzało raz na kilkadziesiąt sekund Odnaleziony w niedzielę Adaś był w samej koszulce i skarpetkach. Wyszedł z domu sam w nocy, najprawdopodobniej w półśnie (prawdopodobnie chłopiec lunatykował ). Przebywać na mrozie przez kilka godzin. Został odnaleziony przez policjanta, który natychmiast rozpoczął reanimację. Następnie chłopiec został przewieziony przez pogotowie do szpitala dziecięcego w Prokocimiu. - Gdy został do nas przywieziony, jego serce kurczyło się raz na kilkadziesiąt sekund, jak u zwierząt zmiennocieplnych. To niesamowite, że przy takim obniżeniu czynności serca, dziecko przeżyło. Jeśli uda się je z tego wyprowadzić bez szwanku, to będzie absolutny cud - mówił prof. Janusz Skalski. Profesor chwalił też pogotowie: ratownicy zachowali się profesjonalnie: w stanach głębokiej hipotermii, gdy dochodzi do zatrzymania krążenia, nie można gwałtownie ogrzewać ciała. Trzeba je ciepło okryć, by nie dochodziło do dalszego wychłodzenia ciała, jeśli to możliwe przenieść w ciepłe miejsce. Gdy nie ma akcji serca: rozpocząć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj