Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

Opieka nad wcześniakiem

Noworodek urodzony przed czasem wydaje się taki kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Wymaga szczególnej troski. Trzeba go pielęgnować łagodnie, aby poczuł się na świecie bezpiecznie.

Dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży to wcześniak. Taki noworodek to bardzo delikatny człowiek. Nie przypomina pulchnych dzieci z okładek kolorowych pism.

Jest szczupły, bez wykształconej tkanki tłuszczowej, czasem tak mały, że mieści się na dłoni! Pod półprzezroczystą skórą widać siateczkę naczyń krwionośnych. Włoski na czole prawie łączą się z brwiami. Ciałko pokryte jest meszkiem, uszka są miękkie i płaskie, miękkie są też kości czaszki. Ale jeśli twoja pociecha pośpieszy się na świat, medycyna może jej pomóc. Ty też możesz zadbać o jej zdrowie i samopoczucie.

Karmienie wcześniaka
Im wcześniej malec się urodzi, tym karmienie jest bardziej skomplikowane. Dziecko sprzed 33. tygodnia ciąży nie ma dostatecznie wykształconego odruchu ssania. Najmłodsze wcześniaki (sprzed 28. tygodnia) są zwykle podłączone do respiratora i karmione dożylnie. Starsze karmi się sondą (podaje się przez nią pokarm mamy lub specjalną mieszankę dla wcześniaków) i dożywia kroplówką. Lepszy jest oczywiście pokarm mamy. Różni się on od mleka kobiet, które urodziły o czasie – ma więcej białka i mikroelementów, aby wzmocnić organizm dziecka.
By rozbudzić i utrzymać laktację, trzeba odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem, 8–10 razy na dobę. Na początku podaje się dziecku malutko pokarmu (2–5 ml), co dwie–trzy godziny. Gdy pojawi się odruch ssania, można zacząć wprowadzać karmienie butelką lub piersią. Dziecku urodzonemu przed 32. tygodniem i z masą poniżej 1500 g można podawać pokarm mamy z dodatkiem specjalnych wzbogacaczy.
W szpitalu dziecko jest regularnie ważone. To pomaga sprawdzić, czy dobrze ssie. W domu należy karmić maleństwo na żądanie. Podczas częstych kontroli pediatra oceni, czy dobrze przybiera na wadze.

Zmiana pieluchy u wcześniaka
Skóra dziecka jest cienka i wrażliwa. Szczególnej dbałości wymaga na pupie – styka się tu z moczem, kupką i łatwo się odparza. Pieluchę tetrową trzeba zmieniać, ilekroć dziecko ją zabrudzi, a jednorazową co dwie–trzy godziny (i od razu po kupie).
Przy każdej zmianie skórę należy zmyć wilgotną chusteczką lub watką i ciepłą wodą z mydełkiem, osuszyć (nie pocierając, ale dotykając suchą tetrową pieluszką). Potem smarowanie: kremem ochronnym (np. Linomag, Bepanthen). Pieluszki dla wcześniaka można kupić np. za pośrednictwem Internetu (wejdź na stronę www.wczesniak.pl).

Kąpiel wcześniaka
Wcześniaczek powinien być kąpany codziennie. Jeśli w kąpieli jest zachwycony – nie ma problemu. Ale jeżeli płacze i kuli się, lepiej zacząć od obmywania na materacu. Trzeba to robić w nagrzanym pomieszczeniu. Zaraz po kąpieli należy delikatnie ciałko osuszyć (nie pocierając) i posmarować oliwką (główkę też). Na noc zakłada się dziecku czapeczkę i cienkie rękawiczki, bo wcześniaczki bardzo łatwo się wychładzają.

Ubranie dla wcześniaka
Maleńkie ciuszki można kupić w sklepach internetowych (np. na stronie www.wczesniak.pl). Ubieraj maluszka bardzo delikatnie, wolnymi ruchami, nie pociągając za rączki i nóżki, przemawiając doń łagodnie. Przy ubieraniu i noszeniu szczególnie uwagi wymaga główka – takie maleństwo jeszcze długo może mieć kłopoty z jej pewnym trzymaniem.

Rozwój wcześniaka
Sprawność umysłowa i fizyczna wcześniaków jest mniejsza niż u dzieci donoszonych. Są bardziej zagrożone niedowidzeniem, chorobami płuc, kłopotami z napięciem mięśniowym, porażeniem mózgowym, upośledzeniem. Ale większość dogania rowieśników i rośnie zdrowo. Trzy czwarte z nich po roku lub dwóch zrównuje się intelektualnie z dziećmi urodzonymi o czasie. Bardzo ważne są badania kontrolne, pozwalające wychwycić nieprawidłowości w porę. Czasami potrzebna jest też odpowiednia rehabilitacja.
Rozwój wcześniaka ocenia się według tzw. wieku korygowanego – oblicza się, ile dziecko miałoby tygodni, gdyby narodziło się o czasie.
Taki brzdąc potrzebuje także mnóstwa miłości i przytulania. Badania pokazują, że wcześniaki często dotykane jeszcze w szpitalu (nawet w inkubatorze), noszone („kangurowane”, czyli trzymane przez mamę lub tatę blisko ciała) rozwijają się lepiej niż dzieci „samotne”.

 

 

Bede mama

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama, wcześniak
RF
Wcześniak
Jak opiekować się wcześniakiem?
Wcześniak wydaje się tak kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Spokojnie! Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog wyjaśnia, jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem, żeby poczuło się na świecie dobrze i bezpiecznie.

Dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Jest bardzo delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się na dłoni dorosłego człowieka! Dlatego pierwszym chwilom, po powrocie z wcześniakiem do domu, zazwyczaj towarzyszy lęk i rozmaite obawy: jak go karmić, kąpać, przewijać i ubierać, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy? Jak karmić wcześniaka? Dziecko urodzone przed 32. tygodniem ciąży nie potrafi jednocześnie ssać i połykać tak, by się nie krztusić. W szpitalu najmłodsze z wcześniaków są zazwyczaj karmione dożylnie. Trochę starszym jedzenie (mleko mamy lub mieszankę) podaje się sondą i dodatkowo dożywia kroplówką. Pokarm mamy najlepiej chroni dziecko przed infekcjami i wzmacnia jego organizm. Takie mleko różni się składem od mleka matki noworodka donoszonego. Zawiera m.in. więcej białka i potrzebnych mikroelementów oraz inne tłuszcze. Przeczytaj 9 powodów, dla których warto karmić piersią przez wiele miesięcy Jak sprawdzić, że wcześniak się najada? Aby rozbudzić laktację, musisz odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem – minimum osiem razy na dobę. Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby! Kiedy lekarze wypiszą dziecko do domu, będzie już miało w pełni dojrzały odruch ssania, więc karmienie stanie się łatwiejsze. Ale możesz też poczuć się wtedy nieco bezradna – jak zyskać pewność, czy twój noworodek się najada? W szpitalu regularnie sprawdzano wagę dziecka, ale teraz ważenie przed i po każdym posiłku nie ma sensu. Sprawi tylko, że będziesz się denerwować. Karm na żądanie, nawet jeśli podajesz mieszankę. Pamiętaj, że takie dziecko może chcieć jeść bardzo często, ale w małych ilościach. Podczas kontroli, częstszych niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, pediatra oceni, czy smyk prawidłowo przybiera na wadze. Nowe pokarmy...

Karmienie
Karmienie naturalne bliźniąt, wieloraczków i wcześniaków
Jeśli jesteś matką bliźniąt, wieloraczków lub wcześniaka, problem karmienia piersią wymaga większej uwagi. W jaki sposób usprawnić karmienie?

Bliźnięta lub wieloraczki Natura jest hojna i dlatego większość kobiet będzie miała wystarczającą ilość mleka, by wykarmić bliźnięta lub trojaczki. Jeśli dzieci będą dobrze jadły, mleka wystarczy dla nich wszystkich. Zacznij od karmienia każdego dziecka osobno, by spokojnie rozwiązać problemy, które mogą się pojawić w tym pierwszym okresie. Później możesz kontynuować karmienie osobno lub karmić swoje maleństwa jednocześnie. Jeśli odciągasz mleko, Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ może pomóc Ci odciągać Twój pokarm szybciej. Wcześniaki Wcześniaki odczuwają szczególną potrzebę bliskiego kontaktu ze swoją mamą, jak również zapotrzebowanie na jej pokarm. Niekiedy jednak nie jest możliwe bezpośrednie karmienie wcześniaka. Laktacja musi być wtedy stymulowana i utrzymywana przez laktator.[CMS_PAGE_BREAK] Laktator Elektroniczny Philips AVENT iQ pomoże Ci zwiększyć ilość mleka, szczególnie jeśli Twoje dziecko urodziło się bardzo wcześnie lub jest bardzo małe. Początkowo Twoje odciągnięte mleko może być podawane dziecku przez cienką rurkę, aż stanie się ono na tyle silne, by podjąć samodzielne ssanie. Ważne, by odciągać mleko regularnie, przynajmniej 6-8 razy na dobę, także w nocy, dzięki czemu wzrośnie ilość pokarmu wytwarzanego przez Twoje piersi. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, który pomoże Ci przezwyciężyć pojawiające się trudności.     Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ      

Karmienie
Smoczek może być super
Sprawdź, jak ważne są dla rozwoju smyka prawidłowa pozycja i akcesoria podczas karmienia.

Kompletując wyprawkę dla maluszka, często polegamy na opiniach rodziny i znajomych. To oni rekomendują pieluszki, wózki czy zabawki. Tymczasem warto też ufać specjalistom. Spróbuj pomóc maluchowi Aby wspomóc dziecko w prawidłowym karmieniu, które jest możliwe także dzięki aktywnemu ssaniu, należy przestrzegać następujących zasad: 1. Obierz prawidłową pozycję do karmienia. Tył głowy dziecka, barki, oś kręgosłupa i miednica powinny być ułożone w jednej linii. Pamiętaj, aby atmosfera w trakcie posiłku była intymna i przyjemna. Karm swoje dziecko nie tylko pokarmem, ale również miłością. 2. Przygotuj swój pokarm lub mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Świadomie i odpowiednio dobierz akcesoria do karmienia – wybierz butelkę ze smoczkiem promującym aktywne ssanie; pamiętaj, że zarówno kształt butelki, jak i budowa smoczka (najlepszy jest smoczek dynamiczny) powinny wspomagać aktywne ssanie. Polecamy butelki wiodących producentów, np. Lovi – jej wyprofilowany kształt ułatwia prawidłowe trzymanie, co pozwala butelce poruszać się zgodnie z rytmem ssania dziecka. Każda mama zdaje sobie sprawę z faktu, że karmienie dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju oraz zdrowia i dlatego robi wszystko, aby przebiegało ono w sposób jak najbardziej świadomy. Szczególnie ważny jest tutaj początkowy okres życia dziecka, kiedy to karmi się je bardzo często, mniej więcej co dwie, trzy godziny. Maluszek może się najeść tylko dzięki aktywnemu ssaniu. Zatem to aktywne ssanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój malucha. To ten właśnie proces odpowiada za to, czy twoje dziecko będzie miało w przyszłości zdrowy zgryz i piękny uśmiech, jak szybko usłyszysz wyczekiwane pierwsze dźwięki z jego ust oraz wreszcie – czy będzie wam dane spokojnie – bez dokuczliwych kolek – przesypiać całe noce....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak