
Opieka nad wcześniakiem wygląda zupełnie inaczej u maluszka, który urodził się w 28. tygodniu niż u tego, który spędził w łonie mamy kilka tygodni więcej. Wcześniak, który przyszedł na świat około 36. tygodnia ciąży i waży ponad dwa i pół kilo, a przy tym dobrze oddycha i ssie pierś, często nie potrzebuje aż tak specjalistycznej pomocy. Ale dziecko narodzone dużo wcześniej, ważące poniżej dwóch kilogramów, wymaga specjalistycznej opieki i nieraz długotrwałego pobytu w szpitalu.
Spis treści:
1. Opieka nad wcześniakiem w szpitalu
2. Opieka nad wcześniakiem: karmienie
- Ile powinien jeść wcześniak i jak często go karmić?
- Karmienie piersią wcześniaka
- Jakie mleko dla wcześniaków?
- Waga wcześniaka
3. Opieka nad wcześniakiem w domu
4. Opieka nad wcześniakiem - co jeszcze pomoże?
5. Rozwój wcześniaka
Opieka nad wcześniakiem w szpitalu
Wcześniaki najczęściej muszą spędzić pewien czas na oddziale Intensywnej Opieki Neonatologicznej. To tam dziecko jest badane, leży w inkubatorze i to tam - pod bacznym okiem położnych i lekarzy - rodzic stawia pierwsze kroki w opiece nad wcześniakiem. W szpitalu wcześniakiem opiekują się przede wszystkim położne i lekarze neonatolodzy. Rodzice coraz częściej mają możliwość kangurowania dziecka (patrz niżej), zwykle przez godzinę dwa lub trzy razy dziennie.
Jak wygląda pielęgnacja i opieka nad wcześniakiem w szpitalu? Najmniejsze wcześniaki (poniżej 1500 g) umieszczane są w inkubatorach i to tam odbywają się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne: zmiana pieluszki, szybka kąpiel za pomocą jałowej myjki. Personel decyduje o tym, kiedy można włączać rodziców do opieki nad wcześniakiem. Na początku jest to zazwyczaj pozwolenie na pogłaskanie dziecka, dotknięcie go, następnym krokiem jest kangurowanie i wykonywanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych.
Kangurowanie wcześniaka
Wcześniaki często pieszczone przez rodziców szybciej rosną. Jeśli stan dziecka na to pozwala, dobre jest „kangurowanie” – noszenie dziecka w chuście na brzuchu. Czuje ono wtedy ciepło i bicie twojego serca. Na oddziałach wcześniaki układane są w prawidłowych pozycjach przy pomocy „gniazdek” (rękawów ze styropianowymi kulkami). Ułatwia im to prawidłowe poruszanie rączkami i nóżkami, zabezpiecza przed asymetrią.
Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala?
To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach, zależy przede wszystkim od lekarza prowadzącego - neonatologa. W większości przypadków, jeśli dziecko zaczyna samodzielnie oddychać i ssać, a jego masa przekracza 2 kg - często jest wypisywane ze szpitala. Jednak ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza i może na nią wpływać bardzo wiele dodatkowych czynników. Czas hospitalizacji waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Opieka nad wcześniakiem: karmienie
Dziecko urodzone przed 33. tygodniem ciąży nie ma jeszcze dostatecznie wykształconego odruchu ssania. Najmłodsze, urodzone przed 28. tygodniem, są zwykle podłączone do respiratora i karmione dożylnie. Trochę starsze wcześniaki karmi się sondą (mlekiem mamy lub mieszanką dla wcześniaków) i tylko dożywia kroplówką.
Ile powinien jeść wcześniak i jak często go karmić?
Na początku podaje się noworodkowi niewielkie ilości jedzenia ok. 2, 3, 5 ml, co dwie, trzy godziny. Kiedy pojawi się odruch ssania, można rozpocząć karmienie ze strzykawki, potem podając do ssania palec, a wreszcie butelkę lub rozpocząć karmienie piersią. Dziecku urodzonemu przed 31. tygodniem ciąży i z masą poniżej 1500 g, można podawać mieszankę z tzw. wzbogacaczami. Dodaje się je też do mleka mamy, aż dziecko osiągnie 38. tydzień wieku korygowanego i przekroczy 2500 g.
Karmienie piersią wcześniaka
Przy karmieniu wcześniaka, szczególnie warto podjąć próby karmienia piersią: mleko mamy chroni przed infekcjami i wzmacnia słabszy organizm przedwcześnie urodzonego maluszka. Mleko kobiety, która urodziła wcześniaka, ma nieco inny skład, zawiera więcej białka i mikroelementów. Aby jednak utrzymać laktację, trzeba odciągać pokarm minimum 8 razy na dobę.
Jeśli wcześniak musi dostawać mleko modyfikowane, będzie to zapewne mieszanka dla noworodków z niską masą urodzeniową.
Jakie mleko dla wcześniaków?
Jeśli wcześniak będzie karmiony mlekiem modyfikowanym, w wyborze odpowiedniej mieszanki na pewno pomoże lekarz. To bardzo ważne, aby skonsultować ten wybór z profesjonalistą i nie podawać maluszkowi zwykłego mleka dla noworodków. Mleko modyfikowane dla wcześniaków powinno zawierać więcej kalorii, białka, wapnia, witamin oraz pierwiastków takich jak cynk i fosfor. Są one niezwykle pomocne w prawidłowym rozwoju przedwcześnie urodzonego malucha.
Waga wcześniaka
W szpitalu wcześniak jest regularnie ważony. To pomaga sprawdzić, czy wypija wystarczającą ilość mleka. W domu możesz się poczuć nieco bezradna – czy zjada tyle, ile powinien? Ważenie wcześniaka przed i po każdym posiłku nie ma sensu, sprawi, że będziesz się denerwować, a stres nie sprzyja laktacji. Zaufaj lekarzom, którzy by nie wypisali dziecka, nie mając pewności, że jest w dobrym stanie!
Opieka nad wcześniakiem w domu
W domu, kiedy nie ma wokół was lekarzy i pielęgniarek, możesz czuć się wyjątkowo niepewna, czy na pewno zajmujesz się dzieckiem tak, jak trzeba. Nie martw się! Poniżej znajdziesz wiele porad, które pozwolą ci szybko nabyć wprawę w opiece nad wcześniakiem.
Jak pielęgnować wcześniaka w domu?
Proces pielęgnowania wcześniaka wygląda nieco inaczej niż u niemowlęcia urodzonego w terminie. Skóra dziecka jest delikatna, ma mało włókien elastynowych i cienkie włókna kolagenowe. Warstwa rogowa i gruczoły nie są w pełni rozwinięte. Jednak jest to zdrowa skóra i wszystko będzie dobrze, dopóki nie zostanie uszkodzona. Szczególnej dbałości wymaga pupcia – styka się z moczem i kałem, a jeśli jest wilgotna, łatwo się odparza. Przewijaj wcześniaka co 2–3 godziny, delikatnie, ale dokładnie oczyszczaj mu skórę, zawsze stosuj krem do pupy chroniący przed odparzeniami.
Pieluszki w rozmiarze dla maleńkiego wcześniaka kupisz m.in. w internecie. Wcześniaka kąp codziennie. Jeśli płacze i kuli się, zacznij od obmywania na materacyku w ciepłym pomieszczeniu. Po umyciu delikatnie osusz ciałko (nie trzyj), posmaruj je oliwką (również główkę). Na noc zakładaj dziecku czapeczkę i rękawiczki – wcześniak łatwo się wychładza, nawet jeśli w domu jest ciepło.