Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

Wcześniak w domu

Taki kruchy i taki mały. Od kiedy przywiozłaś go ze szpitala, masz tyle wątpliwości. Spróbujemy je rozwiać, byś odzyskała utracony spokój.

Hura. Wypisali go ze szpitala. Ale zamiast początkowej radości zaczynasz odczuwać strach. Nie martw się niepotrzebnie. Decyzję, czy wcześniak da sobie radę poza oddziałem noworodkowym, podjęli przecież lekarze. Do ciebie należy teraz troskliwa opieka. A my postaramy się wyjaśnić, na czym ona właściwie polega.

Jak ma wyglądać kącik wcześniaka
Przede wszystkim łóżeczko nie powinno stać w osobnym pokoju, lecz tam, gdzie śpią rodzice. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. Kącik dla maluszka urządza się podobnie, jak dla każdego noworodka. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by dziecku było ciepło. Gdy w mieszkaniu jest chłodno (powinno być 20–21°C), przyda się dodatkowy grzejnik lub specjalna lampa. Przed wyjściem ze szpitala zapytaj lekarza, czy maluszek powinien leżeć w „gniazdku” (tak układa się dzieci na oddziałach dla wcześniaków), czy nie ma już takiej potrzeby.

Po czym poznać, że noworodkowi jest ciepło
Najlepiej dotknąć karku. Jeśli jest ciepły – wszystko jest w porządku. Czubek nosa i rączki mogą być chłodne, ale stópki nie. Noworodek powinien być ubrany w miękkie bawełniane body, śpioszki oraz ciepły kaftanik. Na główce nie musi mieć czapki, chyba że w pokoju jest mniej niż 20°C. Dziecko można otulać ciepłą kołderką, wtedy będzie czuło się bezpiecznie.

A co z monitorem oddechu dla noworodka
U wcześniaków mogą zdarzać się bezdechy (dziecko „zapomina” oddychać), więc lepiej korzystać z monitora. Jest wiele rodzajów tych urządzeń (np. tzw. płytka umieszczana pod materacem lub aparat, mocowany przy pampersie). Mają czujnik, który sygnalizuje dźwiękiem, gdy dziecko nie oddycha 20–30 sekund. Trzeba wtedy podejść do maluszka, delikatnie go poklepać, przytulić, a oddech wróci do normy.

Na czym polega kangurowanie noworodka
Wcześniak wymaga bliskiego kontaktu z mamą, by mógł odzyskać to, co stracił w wyniku przedwczesnego porodu. Trzeba go przytulać, kłaść na klatce piersiowej skóra do skóry (to jest właśnie kangurowanie). Wtedy też słyszy uspokajające bicie serca mamy. Należy też delikatnie go kołysać, co wpływa korzystnie na zmysł równowagi, śpiewać mu, głaskać go, dotykać. Czułe gesty są dla rozwoju tak samo ważne jak odpowiedni pokarm.

Dlaczego infekcje są szczególnie groźne dla takiego noworodka
Maluch urodzony przed czasem jest pozbawiony przeciwciał, które przekazuje mama w ostatnich tygodniach ciąży. Jego układ odpornościowy jest bardzo niedojrzały. Dlatego oprócz przestrzegania higieny, przez pierwsze tygodnie trzeba chronić maleństwo przed odwiedzinami gości.

Jak nie przeziębić noworodka w kąpieli
W łazience powinno być cieplej niż w pokoju (22–25°C). Temperaturę wody mierz specjalnym termometrem (odpowiednia to ok. 37°C) lub łokciem (czujesz przyjemne ciepło). Kąpiel powinna być krótka, pięciominutowa. Po niej dziecko trzeba otulić miękkim ręcznikiem. Żadna część ciała, zwłaszcza główka, nie może zostać bez przykrycia, bo wcześniak szybko się wychładza. Delikatnie osusz malca, pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniom, na główkę nałóż cienką bawełnianą czapeczkę (tylko na godzinę).

Czym smarować noworodka i w czym myć noworodka
Skóra maleństwa jest bardzo delikatna, cienka, a gruczoły wydzielające pot i łój nie funkcjonują jeszcze prawidłowo. Kosmetyków używaj oszczędnie. Nie natłuszczaj całego ciałka ani oliwką, ani kremem, tylko skórę pod pieluszką smaruj kremem przeciw odparzeniom. Przy przewijaniu nie pocieraj mocno skóry (nie staraj się usuwać resztek kremu). Używaj chusteczek pielęgnacyjnych lub wody. Stosuj dermokosmetyki (hipoalergiczne, bezzapachowe do kupienia w aptece, np. Balneum, Oilatum, SVR). Nie używaj mydła, do wody dodaj emolient, środek, który nie tylko myje, ale i nawilża skórę maluszka.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama, wcześniak
RF
Wcześniak
Jak opiekować się wcześniakiem?
Wcześniak wydaje się tak kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Spokojnie! Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog wyjaśnia, jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem, żeby poczuło się na świecie dobrze i bezpiecznie.

Dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Jest bardzo delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się na dłoni dorosłego człowieka! Dlatego pierwszym chwilom, po powrocie z wcześniakiem do domu, zazwyczaj towarzyszy lęk i rozmaite obawy: jak go karmić, kąpać, przewijać i ubierać, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy? Jak karmić wcześniaka? Dziecko urodzone przed 32. tygodniem ciąży nie potrafi jednocześnie ssać i połykać tak, by się nie krztusić. W szpitalu najmłodsze z wcześniaków są zazwyczaj karmione dożylnie. Trochę starszym jedzenie (mleko mamy lub mieszankę) podaje się sondą i dodatkowo dożywia kroplówką. Pokarm mamy najlepiej chroni dziecko przed infekcjami i wzmacnia jego organizm. Takie mleko różni się składem od mleka matki noworodka donoszonego. Zawiera m.in. więcej białka i potrzebnych mikroelementów oraz inne tłuszcze. Przeczytaj 9 powodów, dla których warto karmić piersią przez wiele miesięcy Jak sprawdzić, że wcześniak się najada? Aby rozbudzić laktację, musisz odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem – minimum osiem razy na dobę. Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby! Kiedy lekarze wypiszą dziecko do domu, będzie już miało w pełni dojrzały odruch ssania, więc karmienie stanie się łatwiejsze. Ale możesz też poczuć się wtedy nieco bezradna – jak zyskać pewność, czy twój noworodek się najada? W szpitalu regularnie sprawdzano wagę dziecka, ale teraz ważenie przed i po każdym posiłku nie ma sensu. Sprawi tylko, że będziesz się denerwować. Karm na żądanie, nawet jeśli podajesz mieszankę. Pamiętaj, że takie dziecko może chcieć jeść bardzo często, ale w małych ilościach. Podczas kontroli, częstszych niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, pediatra oceni, czy smyk prawidłowo przybiera na wadze. Nowe pokarmy...

mama, niemowlę, pielęgnacja ciała
Pielęgnacja
Wszystko dla skóry
Twoje dziecko jest jeszcze za małe, by samo dbało o higienę. Teraz to ty musisz zadbać, by skóra noworodka była w dobrej kondycji. Zobacz, jak to osiągnąć.

  GŁADKA BUZIA Na buzi często zostają resztki mleka, a znajdujące się w nim substancje mogą podrażniać skórę. • Czym myć? Najlepiej przegotowaną wodą, a raz dziennie kostką mydlaną dla dzieci. • Pielęgnacja? Wszystko zależy od stanu skóry: jeśli jest dobrze nawilżona, a nie wybierasz się akurat z maluchem na spacer – nie smaruj jej niczym. Przesuszoną skórę, łuszczącą się posmaruj kremem nawilżającym (np. Nivea Baby), a jeśli wybierasz się na spacer zimą – zabezpieczaj buzię tłustymi maściami dla dzieci typu cold cream. Są to bazy tłuszczowe bez dodatków. Ma je w ofercie większość firm kosmetycznych (np. Avene, La Roche Posay). • Co musisz wiedzieć? Nie używaj naparu z rumianku, bo może uczulać. ZADBANA PUPA Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i najbardziej narażona na zaczerwienienia i odparzenia. Podczas codziennej pielęgnacji zwróć na nią szczególną uwagę. • Czym myć? Przy zmianie pieluchy (min. pięć–sześć razy dziennie) umyj pupę ciepłą wodą (z kranu) z mydłem dla dzieci. Delikatnie osusz. Poza domem użyj chusteczek pielęgnacyjnych. • Jak pielęgnować? Jeśli po umyciu pośladki są jasne i nawilżone profilaktycznie smaruj je preparatami z cynkiem. Występują w postaci pośredniej między kremem a maścią, tworzą na skórze ochronny film (np. Sudocrem, kremy z tlenkiem cynku firmy Ocerin, z serii Nivea Baby). Należy uważać na niektóre recepturowe kremy robione w aptece, które zawierają eucerynę, lanolinę (mogą uczulać) i kwas borny (w dużych dawkach powoduje niekorzystne zmiany w organizmie dziecka). • Co musisz wiedzieć? 1. Przy zaczerwienieniu możesz radzić sobie sama. Nałóż grubą warstwę kremu, (np. maść Bepanthen), częściej zmieniaj pieluchy. Wietrzenie chorej skóry to najlepsze lekarstwo na rumień. Jeśli nic nie pomaga, idź do lekarza. 2. Przy mocnym zaczerwienieniu...

noworodek
Fotolia
Noworodek
15 sekretów, jak pielęgnować noworodka
Skóra noworodka jest bardzo delikatna, skłonna do podrażnień. Jak często ją myć, czym smarować, lepszy jest krem czy oliwka, a pielucha jednorazowa czy tetrowa: dermatolog dziecięcy zdradza największe sekrety, jak pielęgnować noworodka.

Noworodek wydaje ci się delikatny, kruchy. Zastanawiasz się, jak go myć, czym pielęgnować, jak kąpać noworodka , by chronić jego delikatną skórę. Sekrety dobrej pielęgnacji noworodka zdradza dr Grażyna Nieżurawska, dermatolog dziecięcy. 1. Kiedy po raz pierwszy wykąpać noworodka w wanience Jeśli noworodek jest zdrowy, urodzony o czasie (czyli pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży), możesz wykąpać go w wanience nawet już drugiego dnia po porodzie. Możesz go też kąpać, gdy wrócicie do domu. Musisz tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępka: o pępek trzeba dbać w szczególny sposób. 2. Jak często kąpać noworodka Najlepiej kąpać noworodka codziennie. Noworodek co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzany, spocony, często też ulewa mu się po jedzeniu trochę pokarmu – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu. 3. Dla noworodka lepsze jest mydło czy płyn do kąpieli To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli skóra noworodka jest normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Uwaga: Nie używaj mydeł dla dorosłych. Mają one odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra dziecka jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni skórę przed utratą wilgoci. Uwaga: Jeśli wlewasz do wody płyn...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak