Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

Prof. Dobrzańska z CZD: „Wcześniaki to wielkie wyzwanie dla nas, lekarzy”

Wcześniaki stanowią aż 7 proc. wszystkich dzieci. – To wysoki odsetek – mówi prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka, która leczeniem wcześniaków zajmuje się na co dzień. – Poród przed terminem to brutalne przerwanie prawidłowego rozwoju dziecka. Jak radzą sobie z nim lekarze?

– Wcześniaki to bardzo wielkie wyzwanie dla współczesnej neonatologii – mówi prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. – Staramy się jednak mu sprostać jak najlepiej. 

Profesor Dobrzańska tłumaczy, że w porównaniu ze światem w łonie mamy, świat zewnętrzny jest dla dziecka zimny, twardy, za jasny i niekorzystnie wpływający na jego rozwój. 

– Poród przed terminem to brutalne przerwanie prawidłowego procesu rozwoju dziecka – mówi. Tłumaczy, że u przedwcześnie urodzonego dziecka właściwie wszystkie narządy – m.in. płuca, wzrok, ośrodkowy układ nerwowy – nie funkcjonują prawidłowo.

– Płuca nie są gotowe do oddychania. Oczko nie jest gotowe do patrzenia, siatkówka jest jeszcze zupełnie niedojrzała. Przewód pokarmowy nie jest gotowy do trawienia i przyjmowania drogą naturalną tego, co najbardziej naturalne, czyli pokarmu mamy. 
Obejrzyj także: Kiedy mama wcześniaka może przystawić dziecko do piersi? 

Na koniec dodaje, że obecnie współczesna medycyna jest w stanie pomóc dzieciom urodzonym przedwcześnie,  jednakże ta pomoc także niesie niekorzystne skutki uboczne. 
– Zespół leczący musi  oddychać za dziecko, jeśli trzeba; odżywiać drogą dożylną, jeśli trzeba; odpowiednio dbać o rozwój wzroku. Zmagamy się jednak z powikłaniami tego, co musimy robić

Powikłaniami grożą m.in. inwazyjne techniki medyczne, ingerencja w tkanki, naruszanie ciągłości skóry, a także mechaniczna wentylacja dziecka – często konieczna przy najmniejszych wcześniakach.

Czytaj także: 

filmik3.jpg
Fotolia
Wcześniak
Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?
Wcześniaki urodzone w okolicy 35-36. tygodnia, zwykle są na tyle silne, że mogą ssać pierś mamy tuż po narodzinach. U mniejszych wcześniaków trzeba czasem poczekać z przystawieniem do piersi, a póki zadbać, żeby nie zaburzyć u nich odruchu ssania.

– Wcześniaki potrafią ssać dopiero wtedy, kiedy już umieją zbudować podciśnienie –  tłumaczy Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela. – Kompetencje do samodzielnego ssania piersi u wcześniaka, czyli to, czy dziecko jest gotowe do pobierania pokarmu doustnie, są oceniane w szpitalu przez logopedów albo neurologopedów, czy innych ekspertów w tej dziedzinie.  Kiedy rozpocząć próby przystawiania wcześniaka do piersi? Kiedy tylko wcześniak jest gotowy do pobierania pokarmu doustnie, to tym samym jest gotowy na pierwsze próby ssania piersi. – Można jednak założyć, że te pierwsze próby ssania piersi przez wcześniaka będą nieudane i nieudolne – mówi ekspert Medeli.  Ważne, żeby zadbać, aby u wcześniaka, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ssać piersi nie zaburzyć odruchu ssania :  – Chodzi szczególnie o smoczki, którymi karmimy dziecko zanim jeszcze zostanie przystawione do piersi. Smoczki dla wcześniaków powinny umożliwiać im budowania podciśnienia, wtedy dziecko może samo kontrolować wypływ i uczyć się prawidłowego ssania – mówi Beata Sikorska. Ekspertka tłumaczy, że wbrew pozorom, wcześniak nie potrzebuje smoczka, przez który pokarm wypływa strumieniem na tylną ścianę gardła:  – Dzieci przedwcześnie urodzone nie lubią procedur związanych z jamą ustną, nie lubią też takiego nagłego podawania pokarmu na tylną ścianę gardła, wobec tego wolą, gdy mogą same kontrolować wypływ pokarmu.  Mylenie wzorca – co to takiego? Jeżeli wcześniak nauczył się ssać w inny sposób niż ten, który występuje podczas ssania piersi, może po przystawieniu do piersi, nie umieć skutecznie pobierać pokarmu naturalnego. Takie zjawisko nazywane jest „myleniem wzorca”. – Tradycyjne smoczki wymuszają nieprawidłowy mechanizm ssania, którego podstawą nie jest...

Paweł Zawitkowski
screen
Wcześniak
Paweł Zawitkowski: czego potrzebuje wcześniak? – film
Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice wcześniaka, to bać się jego pielęgnacji – mówi znany fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski. Zamiast się bać, warto uwierzyć w siebie i wsłuchać się w swoje dziecko. Zobacz film.

– Dzieci urodzone przedwcześnie, tak samo jak dzieci, które długo przebywają w szpitalu, potrzebują jeszcze więcej taty i mamy, z którymi mógłby w sposób biologiczny nawiązywać relacje – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy, specjalista terapii NDT-Bobath. – Dziecko mówi całym swoim ciałem: kolorem skóry, napięciem mięśni, tempem oddychania, wystarczy uważnie je obserwować. To nie jest wina mamy, że urodziła przedwcześnie – To nieprawda, że każdy wcześniak potrzebuje terapii, że będzie chory, chociaż rzeczywiście rodzą się w traumatycznych dla nich warunkach i na początku środowisko, w którym się rozwijają, jest dla nich bardzo trudne. My, specjaliści, jesteśmy jednak od tego, żeby przekonać rodziców, że to nie przez nich dziecko urodziło się za wcześnie: wiele mam się o to obwinia – tłumaczy Zawitkowski. – To czego dzieci potrzebują najbardziej to dotyk, przytulanie, swoboda ruchu. Co się dzieje z organizmem dziecka podczas przytulania z mamą? – Reguluje się układ hormonalny, układ krążenia, oddychania, trawienia. Te najważniejsze parametry życiowe zależą właśnie od przytulania – wyjaśnia Paweł Zawitkowski i dodaje: – Tulmy i nie wymyślajmy niestworzonych rzeczy: wcześniaki na samym początku swojego życia potrzebują przede wszystkim naszej bliskości, naszego głosu, zapachu, i przede wszystkim nas samych.

wcześniak
Koalicja dla Wcześniaka
Wcześniak
Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.

Zawsze mówię moim młodszym kolegom, którzy idą do przedwczesnego porodu, witać na świecie małego człowieka, że często wcześniaki rodzą się wcześniej, gdyż mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach , w którego krakowskiej klinice przyszło na świat wiele wcześniaków. Wcześniak potrzebuje jednak wsparcia lekarzy i rodziców. Do wcześniaków trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem - przekonuje prof. Lauterbach. Czytaj też: Mały człowiek z wielkim bagażem

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz