Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Archiwum prywatne
Wcześniak

Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP

Dr Riad Haidar jest ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej. 40 lat temu przyjechał z Syrii do Polski na studia medyczne i pozostał w Polsce. Gdyby nie sprzęt od WOŚP, jego odział pewnie by nie istniał.

Bierze pan udział w zbiórkach WOŚP. Co pan sądzi o Orkiestrze?

Od lat jestem szefem sztabu Orkiestry w Białej Podlaskiej. Gdyby nie pomoc WOŚP, mój oddział pewnie by nie istniał. Dzięki sprzętowi, który otrzymaliśmy od WOŚP, jesteśmy w stanie ratować najmniejszych pacjentów. Najmniejsze dziecko, które uratowaliśmy w naszym szpitalu, ważyło 440 g. Ratujemy też wcześniaki o wadze 500, 600 g.

Wydawało mi się, że tak małe wcześniaki można uratować w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Nie myślałam, że też w Białej Podlaskiej...

Można. Jesteśmy ośrodkiem o trzecim, to znaczy najwyższym stopniu referencyjności. To znaczy, że możemy ratować nawet najbardziej zagrożone noworodki. To, że jesteśmy takim ośrodkiem, to też zasługa WOŚP: od nich dostaliśmy sprzęt do ratowania.
90 proc. sprzętu na moim oddziale pochodzi od WOŚP. Mamy nowoczesne inkubatory, respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu Infant Flow, pompy infuzyjne, kardiomonitory, pulsoksymetry, aparat do mikroanalizy - mini laboratorium, dzięki któremu jesteśmy w stanie z kropli krwi ocenić stan dziecka, aparat usg, przyłóżkowy aparat rentgenowski.
Mamy też inkubator transportowy, którym tak małe dzieci możemy do nas przywieźć, jeśli dziecko urodzi się w ciężkim stanie w innym szpitalu.
Czytaj też: Prof. Maruszewski - WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną

Myśli pan, że gdyby nie WOŚP, to tego sprzętu by nie było?

Patrząc na potrzeby, jakie są w Polsce, myślę, że nie. Mówię obiektywnie: gdyby nie działanie tych ludzi, polska neonatologia by nie byłaby dziś w tym miejscu, w jakim jest. Jeszcze kilkanaście lat temu umieralność okołoporodowa była w Polsce znacznie większa niż dziś. Dziś jesteśmy w światowej czołówce po względem niskiej umieralności. Stało się tak m.in. dzięki sprzętowi od WOŚP.

 

dr Riad Haidar WOŚP
Archiwum prywatne

Dr Riad Haidar oddziale neonatologii w Białej Podlaskiej

A jak patrzy Pan na działania WOŚP jako obcokrajowiec?

Pochodzę z Syrii, ale od 42 lat mieszkam w Polsce, czuję się Polakiem.
A jeśli chodzi o WOŚP, to chciałbym, żeby we wszystkich krajach świata było coś takiego jak WOŚP. To piękna idea, która nawołuje do pomocy potrzebującym. Gdyby w większości krajów było coś takiego jak WOŚP, to niech mi pani wierzy, że świat byłby o wiele lepszy.

W Polsce wiele osób krytykuje działania Owsiaka.

My w ogóle jesteśmy dziwnym krajem. Często rozmawiam na międzynarodowych kongresach z lekarzami z innych krajów - spotykamy się na sympozjach. Oni często mnie pytają: jak my to robimy, jak to robi Orkiestra? Przecież to nie tylko zbiórka pieniędzy i kupowanie sprzętu. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym wszystkie noworodki są badane w kierunku wad słuchu! Dzięki sprzętowi od Orkiestry można wcześnie wykryć i zapobiec retinopatii wcześniaczej i utracie wzroku. Wielu wcześniakom uratowało to wzrok. Cały świat się dziwi, jak to nam się udaje.
Czytaj też: Co Owsiak mówi o Orkiestrze

Za granicą Orkiestra jest postrzegana lepiej niż w Polsce?

Tak. Efektów działalności WOŚP niejeden kraj by nam zazdrościł. W wielu krajach z podziwem patrzą na Orkiestrę.
Kolejny ważny program WOŚP: uczymy ratować i ratujemy, czyli program udzielania pierwszej pomocy. To naprawdę nie jest rozpowszechnione na świecie, a dzięki Orkiestrze dzieci uczą się w Polsce udzielania pierwszej pomocy.
Gdyby nie działania WOŚP, nie byłoby tyle wyposażonych oddziałów neonatologicznych w Polsce. Od kilku lat Orkiestra pomaga też seniorom, a nasze społeczeństwo się starzeje, jest za mało geriatrów, oddziałów geriatrycznych, warunki na oddziałach nie są dobre. A każdy z nas będzie kiedyś seniorem.
Czytaj też: Wielka pomoc w małej świecy

30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl

wolontariusze WOŚP
archiwum prywatne
Aktualności
Korzystał ze sprzętu WOŚP, teraz sam na niego zbiera! [ROZMOWA Z WOLONTARIUSZEM]
Czerwone serduszka WOŚP wzruszają mnie pewnie bardziej niż większość z was. Dlaczego? Bo przypominają mi sprzęt, który stał przy szpitalnym łóżeczku syna, i godziny, które przy nim spędziłam. Dziś Olek jest duży i zdrowy. I wspiera WOŚP.

Choć mocno utkwiły mi w pamięci serduszka na sprzęcie medycznym i to, jak rozjaśniały szpitalną rzeczywistość, gdy mój malutki synek leżał na kardiologii w Centrum Zdrowia Dziecka, to upłynęły lata, zanim zaczęliśmy chodzić z puszką WOŚP. To była inicjatywa dziecka. Czyli najszczersza! Wtedy: Był taki malutki Tuż po narodzinach Olo ważył tylko 2000 g. Był naprawdę malutki i chudziutki, choć urodził się w terminie. Pierwsze dni życia spędził w cieplarce. Z tego czasu nie pamiętam serduszek na szpitalnym sprzęcie , ale jeszcze wtedy wydawało się, że nie będziemy mieć tak dużo do czynienia z placówkami medycznymi. Tak naprawdę te czerwone naklejki zaczęłam dostrzegać, gdy Olek jako niewiele ponadroczny maluch miał operowane serce . Sporo się na nie napatrzyłam, siedząc przy jego łóżeczku, gdy wokół pracował bardzo specjalistyczny sprzęt. Nawet nie chcę myśleć, co by się stało, gdyby dzięki Orkiestrze nie znalazł się na oddziale. Teraz również my zbieramy na niego pieniądze.  Teraz: Zbieramy na WOŚP Olek jest nastolatkiem. Dał się namówić na rozmowę o pomaganiu z WOŚP (nie było to aż tak trudne), choć woli działać niż mówić o działaniu. Jest dumny, że teraz sam może pomagać dzieciom , bo ktoś inny zebrał kiedyś pieniądze na sprzęt, który pomógł mu wyzdrowieć. Ja: – Dużo było serduszek na szpitalnych urządzeniach, gdy lata temu miałeś operację serca, wiesz? Tak się wtedy o ciebie bałam... Olek: – Wiem, opowiadałaś mi. Ale ja ich zupełnie nie pamiętam! Ja: – Niedziwne, byłeś malutki. Czy to dlatego powiedziałeś kiedyś, że będziesz zbierać pieniądze na WOŚP? Olek: – Tak. Gdy opowiadałaś mi kiedyś o tych kardiomonitorach z serduszkami , przyszło mi do głowy, że też chciałbym zostać wolontariuszem. A potem wróciłaś z pracy i powiedziałaś, że...

Riad Haidar zwolniony ze szpitala
screen/Facebook Riad Haidar
Aktualności
Dr Raid Haidar, wybitny specjalista ratujący wcześniaki zwolniony!
Spokojny, ciepły i przyjazny rodzicom - mówią rodzice, których dziećmi się opiekował. Ale to za mało - w świecie polityki nie ma to znaczenia.

Dr Raid Haidar przez blisko 30 lat był ordynatorem oddziału neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Ratował tysiące maleństw przedwcześnie urodzonych. Niestety został też posłem, a to się już nie spodobało decydentom. Dr Haidar pożegnał się ze szpitalem Od 1 stycznia 2020 roku Riad Haidar nie pracuje już w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Neonatolog poinformował w środę, że pożegnał się z załogą oddziału po latach pracy w szpitalu. „Przyznam się, że inaczej wyobrażałem sobie koniec mojej, prawie 30-letniej, pracy w szpitalu. Spakowałem się, pożegnałem z załogą, Dyrekcja nie uznała za stosowne powiedzieć choćby: dziękuję . To smutne" - napisał Haidar w poście na Faceboooku. Lekarz nie może być posłem? Haidarowi w grudniu 2019 roku kończył się kontrakt ordynatorski, ale dyrektor szpitala nie chciał go przedłużyć na kolejny rok. Lekarz uważa, że jego zwolnienie miało charakter polityczny i ma związek z tym że od października jest posłem do Sejmu Koalicji Obywatelskiej (jako poseł nie pobierał wynagrodzenia). Szpitalem kieruje od połowy listopada 2019 roku radny Zjednoczonej Prawicy Adam Chodziński. Oficjalny powód zmiany warunków kontraktu to niemożliwość pogodzenia obowiązków ordynatora z obowiązkami posła. W wydanym oświadczeniu dyrektor wyjaśnił, że zaproponował dr Haidarowi umowę o pracę na innych warunkach. Lekarz nie zgodził się. Co prawda miał pobierać to samo wynagrodzenie, jednak Haidar uznał to za degradację „z generała na szeregowego" i niezręczność wobec zespołu. „Utraciłem całe zaufanie, którym darzyłem obecnego dyrektora wierząc naiwnie, że nie traktuje szpitala jako łupu, ale chce kontynuować to, co dobrze działa (...). Przez prawie 30 lat udowodniłem, że przede wszystkim jestem lekarzem i zawsze dobro pacjentów stawiałem na...

pierwsza pomoc
Łukasz Widziszowski
Aktualności
Oni już wiedzą, jak ratować dzieci. A ty?
Fundacja WOŚP co roku w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizuje dla uczniów konkurs. Dzięki niemu zostaje wyłoniona szkoła, której uczniowie zagadnienia i praktykę udzielania pierwszej pomocy opanowali w stopniu perfekcyjnym. Kto okazał się najlepszy w 2015 roku?

Finał 4. Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego prze Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbył się w środę 10 czerwca 2015 roku w Warszawie. Gra miejska dla małych ratowników W konkursie wzięli udział uczniowie z najbardziej aktywnych w programie szkół podstawowych. Finał miał postać gry miejskiej odbywającej się w samym centrum stolicy, w tak ważnych dla Warszawy punktach jak: budynek PAST-y, Muzeum Narodowe, Narodowy Bank Polski, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Chopina, stacja Metra Świętokrzyska czy plac przy dworcu PKP Śródmieście. Właśnie w tych miejscach dzieci musiały wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy . Zadania dotyczyły np.: ułożenia osoby w pozycji bocznej, przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, ułożenia puzzli z "łańcuchem przeżycia", udzielenia pomocy potrzebującemu w pozoracji. Dla wielu młodych ratowników była to pierwsza wizyta w Warszawie i już sama możliwość zobaczenia tak wielu ciekawych miejsc, często niedostępnych dla zwiedzających, było dla uczniów olbrzymią nagrodą za dotychczasowe zaangażowanie w naukę pierwszej pomocy. Czytaj też: Agresja w szkole Nagrody dla najlepszych Zmaganiom uczniów przyglądali się patroni programu „Ratujemy i Uczymy Ratować": Wiceminister Edukacji Narodowej Urszula Augustyn oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak . Dzieci jednej ze szkół podstawowych uczestniczących w konkursie, zgodnie z ideą „Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste", przeszkolili ich nawet w zakresie udzielania pierwszej pomocy. A kto został laureatem Konkursu? Oto zwycięzcy: 1 miejsce – Szkoła Podstawowa z Kołodziejewa 2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego 3 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 z Radomia Pierwsza pomoc – to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz