Enfamil Premium MFGM 2
Adobe Stock
Wcześniak

Jakie znaczenie dla wcześniaków i maluchów urodzonych przez cesarskie cięcie ma MFGM?

Poród siłami natury, a następnie bezproblemowe rozpoczęcie i kontynuacja karmienia piersią… Cóż, taki idealny scenariusz w realnym życiu nie zawsze jest możliwy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku cesarskiego cięcia czy przedwczesnego porodu i kłopotów mamy z laktacją maluszek nie ma szans na wspaniałą opiekę!

Wielu problemom ze zdrowiem u dzieci w pierwszym i drugim roku życia można przeciwdziałać, m.in. dbając o odpowiednie żywienie niemowlęcia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i utrzymanie karmienia z podawaniem dodatkowych pokarmów do końca 2. roku życia (lub dłużej). Z różnych jednak powodów mleczna droga malucha może wyglądać zupełnie inaczej. Nie oznacza to jednak, że gorzej!

Złoty standard żywienia niemowląt coraz bliżej

Karmienie piersią jest złotym standardem żywienia niemowląt, zapewniającym mu zbilansowaną dietę. W mleku mamy znajdują się liczne składniki odżywcze i witaminy, węglowodany, białka, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym odgrywający szczególną rolę dla prawidłowego rozwoju DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Kuleczki tłuszczowe w mleku kobiecym są otoczone specjalną błoną – jest to tzw. struktura MFGM (z ang. Milk Fat Globule Membrane), w której znajduje się wiele składników bioaktywnych mleka, czyli ponad 200 złożonych lipidów i białek!
Mama karmiąca piersią przekazuje dziecku wszystkie te składniki w swoim mleku. Uwalnianie tłuszczów przez gruczoł sutkowy podczas laktacji odbywa się w unikalny sposób, który w końcu udało się dogłębnie przeanalizować i - dzięki postępowi technologii - wzbogacić mleko modyfikowane w MFGM. W efekcie tego zawiera ono więcej składników bioaktywnych, które korzystnie wpływają na rozwój i zdrowie dziecka.

Składniki pokarmu bezcenne dla wcześniaków

W przypadku noworodków urodzonych przed 38. tygodniem ciąży każda kropla mleka mamy jest na wagę złota. Wcześniaki mają wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dzieci urodzone o czasie. Jeśli zatem zachodzi konieczność podania mleka modyfikowanego, wzbogacenie go w MFGM mogłoby przynosić dodatkowe korzyści kliniczne, zwłaszcza w takich stanach, jak: ryzyko wystąpienia martwiczego zapalenia jelit, retinopatia wcześniacza czy infekcje. Poza tym badania kliniczne wykazały, że w przypadku wcześniaków z bardzo niską masą urodzeniową wzbogacenie ich diety w MFGM przekłada się na szybszy rozwój neurobehawioralny (czyli poznawczy), niż w przypadku niemowląt karmionych standardowym mlekiem modyfikowanym.
Duży potencjał zastosowania MFGM u wcześniaków potwierdzają również badania. Opisują one wzrost obwodu głowy w przypadkach skrajnego wcześniactwa udowadniając, że jest wprost proporcjonalny do ilości spożytych tłuszczów.

Enfamil Premium MFGM 2

„Cesarskie” maluchy też potrzebują MFGM

W Polsce odsetek cesarskich cięć jest bardzo wysoki. W 2016 roku wyniósł on 45,8 proc. (z 350 tys. 675 porodów, 160 tys. 796 zakończyło się cięciem cesarskim), co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce.
Tymczasem poród przez cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, za którym powinny stać istotne przesłanki medyczne. Jeśli tak się dzieje, po rozwiązaniu należy z jeszcze większą troską i uwagą zadbać zarówno o mamę, jak i maluszka.
Potencjał MFGM w żywieniu niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie nie został jeszcze zbadany . Wiadomo natomiast, że mikroflora jelitowa dzieci urodzonych drogą cesarskiego cięcia znacznie różni się od mikroflory dzieci urodzonych drogami natury. Co ciekawe, różnice te nie są ograniczone wyłącznie do okresu noworodkowego. Naukowcy zaobserwowali, że dwuletnie dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają wciąż mniej zróżnicowaną mikroflorę jelitową niż ich rówieśnicy urodzeni drogami natury.
Uważa się, że odmienny skład mikroflory jelitowej dzieci urodzonych drogą cesarskiego cięcia może być przyczyną zwiększonej podatności na rozwój nieswoistego zapalenia jelit, otyłości czy celiakii. Zaobserwowano również, że suplementacja probiotykami niemowląt urodzonych drogą cesarskiego cięcia prowadzi do normalizacji składu mikroflory jelitowej. Na podstawie wszystkich przeprowadzonych badań można spekulować, że suplementacja MFGM mogłaby wywrzeć korzystny efekt również na mikroflorę niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie.

Dążenie do ideału

Mleko matki stanowi złoty standard karmienia niemowląt. Korzyści zdrowotne obserwowane u dzieci karmionych piersią jednoznacznie wskazują na ogromną rolę mleka kobiecego w zapewnieniu zdrowia i optymalnego tempa rozwoju małych dzieci. W świetle najnowszych doniesień naukowych, opisujących rolę MFGM w prawidłowym rozwoju niemowląt, wydaje się, że wzbogacenie mleka modyfikowanego w MFGM może pozwolić na zmniejszenie funkcjonalnej rozbieżności pomiędzy dostępnymi na rynku mlekami modyfikowanymi a mlekiem matki.

Artykuł powstał z udziałem marki Mead Johnson Nutrition

1. Tmby, N. et al. Infections in Infants Fed Formula Supplemented With Bovine Milk Fat Globule Membranes. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 60, 384–389 (2015).

2. Zavaleta, N. et al. Efficacy of a Complementary Food Enriched with a Milk Fat Globule Membrane Protein Fraction on Diarrhea, Anemia and Micronutrient Status in Infants. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 53, 1 (2011).

3. Anderson, J. W., Johnstone, B. M. & Remley, D. T. Breast-feeding and cognitive development: a meta-analysis. Am. J. Clin. Nutr. 70, 525–535 (1999).

4. Arslanoglu, S. et al. Donor Human Milk for Preterm Infants. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 57, 535–542 (2013).

5. Manzoni, P. et al. Human milk feeding prevents retinopathy of prematurity (ROP) in preterm VLBW neonates. Early Hum. Dev. 89, S64–S68 (2013).

6. Furman, L., Taylor, G., Minich, N. & Hack, M. The effect of maternal milk on neonatal morbidity of very low-birth-weight infants. Arch. Pediatr. Adolesc. Med. 157, 66–71 (2003).

7. Stoltz Sjöström, E. et al. Nutrient intakes independently affect growth in extremely preterm infants: results from a population-based study. Acta Paediatr. 102, n/a-n/a (2013).

8. Tanaka, K. et al. The pilot study: Sphingomyelin-fortified milk has a positive association with the neurobehavioural development of very low birth weight infants during infancy, randomized control trial. Brain Dev. 35, 45–52 (2013).

9. Jakobsson, H. E. et al. Decreased gut microbiota diversity, delayed Bacteroidetes colonisation and reduced Th1 responses in infants delivered by Caesarean section. Gut 63, 559–566 (2014).

rozstępy, brzuch
Instagram #loveyourlines
Mama
Nasze świadectwa macierzyństwa. One się ich nie wstydzą.
Zastąp wstyd dumą! Rozstępy są dowodami, na to, że twoje ciało przeszło coś niezwykłego. Nie wierzysz?

Rozstępy - świadectwo macierzyństwa Większość z nas je ma, a mimo to starannie je ukrywamy, wstydzimy się ich, nienawidzimy. Czasem pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży, innym razem dopiero pod koniec – rozstępy , bo o nich mowa są częstą zmorą młodych mam . Ciężko akceptować własne poprzecinane liniami ciało w świecie, w którym panuje kult idealnego ciała, a wszelkie kobiece niedoskonałości spotykają się z krytyką. #LoveYourLines - manifest kobiet Kobiety na Instagramie postanowiły zmienić sposób postrzegania rozstępów . Z dumą dzielą się zdjęciami swoich rozstępów, oznaczając je #LoveYourLines (kocham swoje linie). Do zdjęć dołączają również swoje historie. Oto jedna z nich: "38 letnie mama trójki dzieci. Przez lata nienawidziłam rozstępów na moich piersiach. Z pasją pielęgnowałam nienawiść. Z wiekiem zrozumiałam, że nic nie mogę zrobić i po prostu muszę nauczyć się je akceptować. Dziś noszę je z dumą. Dumna i wdzięczna, że byłam w stanie wyprodukować 40 uncji mleka na dobę, podczas gdy inne mamy walczą o 2. Wiedząc, że w ten sposób zapewniałam dziecku to, co najlepsze i było to warte każdego z rozstępów."     "38 year old mother of 3. From 34C to 36DDD. For years I hated my saggy breast and lines. Hated them with a passion. As I got older, I realized there's nothing I can do and just learned to accept them. Today I wear them proudly. Proud and grateful that I'm able to produce 40 ounces of milk daily while others struggle to squeeze out 2. Knowing that I'm able to provide the best for my child is worth every line." Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika #loveyourlines (@loveyourlines) 16 Kwi, 2015 o 12:19 PDT     "I’ve got difficulties to like this tummy, but I love my Baby and then everything else is less important..."...

Enfamil Premium MFGM 2
Adobe Stock
Karmienie
Mały Wielki Krok naprzód. Wypełnij ankietę i weź udział w teście mleka następnego Enfamil Premium MFGM 2
Mleko mamy jest kombinacją najlepszych składników, dzięki czemu zapewnia dziecku zbilansowaną dietę i zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego wielu chorób. Dlatego złotym standardem karmienia niemowląt jest mleko kobiece. Badania nad jego składem od lat stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B9Lg7ech.xJPivTsH0eEy5QKXmDGmYdYMLUW2JiGLPf.X7', 'kgngkvrgeu', 'lhitxjdjfyhplvgujkuqurzyhyog']); Jak sprawdzić, czy mleko następne będzie odpowiednie dla Twojego dziecka, czy będzie mu smakować i czy zapewni mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze? Wypełnij ankietę zgłoszeniową i zostań jedną z 30 testerek mleka Enfamil Premium MFGM 2. Czym się wyróżnia? Mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 jako jedyne na rynku zawiera kwas DHA i strukturę MFGM. Ów tajemniczy skrót, MFGM, z ang. Milk Fat Globule Membrane, to struktura, która korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Do niedawna była tracona podczas produkcji mleka modyfikowanego i zastępowana tłuszczami roślinnymi. Teraz udało się ją zachować. Dzięki 100-letniemu doświadczeniu w badaniu mleka matki Marka Enfamil opracowała najbardziej zaawansowaną formułę, która stymuluje rozwój mózgu i wspomaga odporność Twojego dziecka.* Mały Wielki Krok naprzód Struktura MFGM to kamień milowy w budowaniu dziecięcej odporności. Teraz masz szansę sprawdzić, czy będzie odpowiednie dla twojego malucha i sama możesz zarekomendować nowe mleko Enfamil Premium MFGM 2 innym mamom. Rozwiąż ankietę i zostań jedną z 30 testerek nowego mleka następnego Enfamil Premium MFGM 2. Informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Ważna informacja: stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. *Cechy produktu wynikają z funkcji zawartych w nim składników....

Enfamil Premium MFGM 2
Adobe Stock
Rozwój
Jak rozwija się niemowlę? 4 najważniejsze obszary
Najpierw zaczyna się do ciebie świadomie uśmiechać, później stawia pierwsze kroki, aż wreszcie słyszysz upragnione „mama”. Twoje dziecko rozwija się według pewnego schematu. Czy wiesz, od czego on zależy?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'nL3lRARzbe7HRjySiv4cudU57FoB10PVUQn7cn4UpBn.Z7', 'kanpltmqli', 'jalfboxfzbfzejflgqxohnktdake']); Rozwój poznawczy to zdolność logicznego myślenia i łączenia poszczególnych elementów informacji. Możemy mówić o nim już w kontekście niemowlęcia, które potrafi choćby zidentyfikować własną stópkę i dotknąć nią nosa. Z wiekiem będzie to jednak realizowanie coraz poważniejszych zadań, jak na przykład układanie puzzli. Słowem – rozwój poznawczy to logiczne myślenie, umiejętność porządkowania, wnioskowania i rozwiązywania problemów , czyli wszystkie te umiejętności, które pozwalają nam poznawać otoczenie i tworzyć jego obraz w umyśle. Oczywiście można oczekiwać od dziecka w określonym wieku pewnych charakterystycznych zachowań, jednak tempo rozwoju malucha zależy zarówno od jego wrodzonych predyspozycji, jak i oddziaływania zewnętrznego. Wiek rozwojowy jest bowiem czymś zupełnie innym niż wiek chronologiczny dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje także żywienie – dobrze odżywione dziecko chętniej i łatwiej przyswaja nową wiedzę. Rozwój dzieci oceniany jest wg skali Bayley III (Bayley Scale of Infants Development Third Edition). Służy ona do badania rozwoju poznawczego niemowląt i małych dzieci w wieku od miesiąca do 42. miesiąca życia. Przy jej pomocy psychologowie są w stanie ocenić poziom inteligencji dziecka, ocenić rozwój jego pamięci, percepcję sensoryczną, koordynację, wyobraźnę oraz wczesny rozwój mowy. Dzięki niej mierzalne jest także zachowanie dziecka - jego nastrój, wesołość, rodzaj reakcji emocjonalnej na bodźce zewnętrzne. Jednak my, jako rodzice, możemy pomóc pociechom stymulować rozwój poznawczy, dostarczając im odpowiednich bodźców i zachęcając je do rozwoju poprzez zabawę i ruch. Dobrym pomysłem jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj