


Body niemowlęce
Body zapinane między nóżkami dziecka osłania plecki i utrzymuje pieluchę na swoim miejscu. Wybieraj tylko body wykonane w 100 proc. z bawełny – dzięki naturalnemu materiałowi niemowlęciu będzie ciepło, ale się nie spoci.
Nasza rada. Zakładając body, nie podnoś główki dziecka, ale delikatnie przekręcaj go na boki. To ważne, bo dziecko poprzez codzienne ubieranie i rozbieranie uczy się prawidłowych wzorców ruchu.

Śpioszki
Wybierz dla niemowlaka śpioszki o jeden rozmiar większe – zbyt ciasne krępują ruchy dziecka i uniemożliwiają prawidłowy rozwój. Najłatwiejsze do zakładania są śpioszki z zatrzaskami na całej długości. Wystarczy, że ułożysz dziecko na rozpiętym ubranku, włożysz rączki do rękawów, a nóżki do nogawek i zapniesz guziki. Śpioszki mogą mieć sztuczne domieszki, unikaj jednak rzeczy z weluru, ponieważ gorzej przepuszczają powietrze.
Nasza rada. Wkładając śpioszki, nie prostuj na siłę rąk i nóg dziecka. Delikatnie popukaj malucha w łokieć albo kolanko, a on sam je wtedy wyprostuje.
Zobacz, jak ubierać niemowlę.

Rajstopy dziecięce
Na spacer załóż niemowlęciu rajstopki oraz dodatkową warstwę na nóżki (np. buciki od kombinezonu). W domu zaś pozwól dziecku poleżeć kilka chwil z gołymi stópkami. Nie martw się, nie zmarznie. W takich chwilach dziecko ćwiczy swój ośrodek termoregulacji, czyli zdolność adaptowania się do temperatury otoczenia. Uwaga - jeśli rajstopki będą za obcisłe, utrudnią krążenie krwi w nogach, a wtedy dziecko zmarznie już po 5 minutach spaceru.
Nasza rada. Małemu alergikowi zamiast rajstopek ze sztucznymi domieszkami lepiej zakładaj bawełniane kalesonki albo małe legginsy.
Poznaj 7 zasad zimowych spacerów.

Bluza
W zimne dni lepiej założyć dziecku dwie lżejsze bluzeczki (powietrze między nimi tworzy dobrą izolację przed zimnem) niż jeden gruby sweter. Dzięki temu będziesz mogła zdjąć jedną warstwę ubranka albo ją założyć, w zależności od tego, czy maluchowi będzie na spacerze za ciepło czy za zimno.
Nasza rada. Aby sprawdzić, czy niemowlak jest odpowiednio ubrany, dotknij jego karku. Jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Jeżeli będzie spocona, zdejmij jedną warstwę ubranka.
Sprawdź, jak ubierać noworodka.

Czapka
Nie zakładaj dziecku dwóch czapeczek - taka ochrona potrzebna jest tylko noworodkom. Zdecydowanie wystarczy jedna czapka: bawełniana od wewnątrz, polarowa z wierzchu. Jeśli na dworze jest mróz, włóż niemowlęciu na głowę jeszcze kaptur od kombinezonu.
Nasza rada. Troczki czapki zawiązuj raz z prawej, raz z lewej strony, tak aby maluch nie przyzwyczajał się do przekręcania głowy tylko na jeden bok. Noworodkowi możesz włożyć czapeczkę w domu, np. na kilkanaście minut tuż po kąpieli, ale gdy malec skończył już miesiąc, zrezygnuj z tego zwyczaju. Pamiętaj też, że dziecko nie powinno w domu spać w czapeczce.

Kombinezon
Jesienią wystarczy lekki, bawełniany kombinezon. W zimie najlepszy będzie puchowy (o ile dziecko nie jest uczulone na pierze) z ciepłym kapturkiem, dopinanymi bucikami i rękawiczkami. Ważne - kombinezon powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału.
Nasza rada. Wkładaj dziecku jedną warstwę ubrania więcej niż sobie, bo maluch siedzący w spacerówce szybciej marznie niż pchająca wózek mama. Uwaga! Taką dodatkową warstwą jest także ciepły śpiworek albo kocyk, którym przykrywasz dziecko.
Sprawdź 8 częstych błędów w zimowej pielęgnacji niemowląt.



Zimny kark to zły znak Jeśli skóra na karku jest zimna i sucha, dziecku jest za zimno. Najlepiej załóż mu kaftanik lub okryj kocykiem. Jeśli kark jest ciepły i mokry - dziecku jest za ciepło! Poci się! A lekarze mówią, że przegrzewanie dziecka jest gorsze niż zbyt chłodne ubranie. Zgrzane dziecko bardzo łatwo przeziębić! Rady o tym, by dziecko ZAWSZE BARDZO ciepło ubierać należą do tych najgroszych, których nie waro słuchać! Jakie jeszcze "dobre rady" można zignorować? Zimne rączki i stópki to nic złego Dzieci często mają zimne łapki i stópki. Ale nie znaczy to, że jest im za zimno! Wynika to tylko z niedojrzałości układu krążenia malutkich dzieci. Nie trzeba się tym martwić, nie leczy się tego. Tak może być przez kilka pierwszych miesięcy. Złota zasada: dziecko nosi jedną warstwę więcej Jeśli w mieszkaniu jest gorąco i sama biegasz w krótkim rękawku, nie męcz dziecka polarkiem, śpioszkami, grubym body i kocykiem! Załóż mu bawełniane body i kaftanik z bawełny, nie za ciepły. Jeśli śpi lub leży w łóżeczku - okryj kocykiem. Jednym kocykiem, nie trzema! Czapeczka potrzebna jest na dworze! Zakładanie kilkumiesięcznemu dziecku czapeczki w domu to przesada! Można ją zakładać w szpiatlu, w pierwszych dniach po narodzinach. Czasem położne polecają też cienką bawełnianą czapeczkę tuż po kąpieli. Ale tylko w pierwszych dwóch tygodniach po narodzinach.